Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.aliexpress.com/item/22-Color-2014-Newest-Toughened-Glass-Back-Cover-And-Aluminum-Frame-For-Coolpad-Dashen-F1-8297/1932823414.html μηπως αλλαξες γνωμη ? ;p

πριν καποιες μερες την ειχε προσφορα στα 12,99$

 

Την ζαχαρώνω πολύ αυτήν αλλά ολες οι εικόνες που βρίσκω είναι ρετουσαρισμένες, φωτοσοπ κτλ.

 

Αναρωτιέμαι αν στην πραγματικότητα δείχνει και είναι όντως τόσο απίστευτη όπως στις εικόνες.

 

Και επίσης αν φάει σούπα κατά πόσο τσαλακώνει το αλουμίνιο της. Θα χωράει λέτε tempered glass στην οθόνη?

 

Την έχει κανείς? Αν ναι καμιά φωτο please?:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε multilanguage rom απο Vickmall ,αλαξα τη μια sim και πλεον στη lockscreen εμφανιζεται εκτός απο την ωρα Ελλάδος και ωρα Beijing.Γνωρίζετε πως μπορω να την αφαίρεσω και να εμφανίζεται μόνο η δική μας ωρα?.......ξέρω οτι έχω μείνει πίσω μιας και δεν αναβαθμισα σε kitkat αλλά για τη χρηση που κάνω δεν έχω κάποιο προβλημα;)

 

Αν είναι η ρομ πού νομίζω (coolui) από ότι αμυδρά θυμάμαι πρέπει στα theme settings να έχει όλες τις επιλογές για το lockscreen μαζί και με το τι να εμφανίζεται

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-23-02-51_zpsddyyasob.png

 

Αναλυτικά :

1 ωρα οθόνη σερφαρισμα (βιντεακια στο γιοτουμπ στο εξωτερικο ηχειο για κάνα 20λεπτο) και μιάμιση ωρα σποτιφαη χωρίς οθονη

Εντιτ:

Το Δ, οσο πάει και μειώνεται άρα θα αυξηθεί η διάρκεια αυτονομίας, με το τρέχων σχέδιο κατανάλωσης δλδ μόνο σποτιφαη

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν διαφορα στις ρομ αν παραγγειλεις το κινητο απο διαφορετικα σαιτ? ας πουμε..

http://www.vickmall.com/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-13mp-camera.html

και

http://www.b2cbuying.com/coolpad-f1-smartphone.html

το εχει παρει κανεις απο το 2ο?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Στο paypal πηγαινε :

My account >> Profile >> My Money ( αριστερα ) >> My preapproved payments ( Update button δεξια) >> Set Available Funding Sources ( button δεξια) >> Conversion Options και επιλεξε τον 2ο τροπο δηλαδη : Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

 

Τελος πατα submit για να αποθηκευτει η ρυθμιση :) .

Υ.Γ Στο site κανε την αγορα σε $ και επιλεξε το $ ως πρωτευον νομισμα στο paypal

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και πράγματι είναι χρήσιμες οι ρυθμίσεις που αναφέρεις. Δε θα μου έρθει όμως πιο φτηνά με τον τρόπο που έγραψα εγώ; Απευθείας δηλαδή σε ευρώ από το vickmall, βασικό νόμισμα στο PayPal το ευρώ και καμία μετατροπή από κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/22-Color-2014-Newest-Toughened-Glass-Back-Cover-And-Aluminum-Frame-For-Coolpad-Dashen-F1-8297/1932823414.html μηπως αλλαξες γνωμη ? ;p

πριν καποιες μερες την ειχε προσφορα στα 12,99$

 

Πριν προβειτε στην αγορά μεταλλικών θηκων και περιβληματων, βεβαιωθείτε οτι δεν θα επηρεάζουν τους πομποδεκτες της συσκευής.

Το λεω αυτο, με υποψία, διότι στο προηγούμενο τηλέφωνο μου, ενα inew v3, ειχα θεμα, οπως και πολλά παιδιά στο νήμα, με την ισχύ του wifi του τζιπιες και του σήματος gsm.

Εχοντας πλεον το f1, διαβεβαιώνω οτι εχω πολυ καλυτερη απόδοση και στα 3, στα ιδια σημεία, στις ιδιες συνθήκες, γεγονος που με οδηγεί να υποπτευθω τα μεταλλικά μέρη της συσκευης, δλδ πλαϊνά φύλλα αλουμινίου + κεραια ενεφσι.

Άλλωστε στο chinaphonearena υπάρχουν πειραματα με φύλλα αλουμινοχαρτου στην κεραία του τζιπιες που βελτιωνουν την ληψη...

Ισως το f1 να έχει καλύτερα εντοσθια ισως τα ιδια με το ν3..Δεν ξερω, απλά μια υποψία......

Προτείνω πριν αγοράσετε μια τετοια θηκη-αξεσουαρ, πειραματιστειτε, προσομοιαζοντας τα.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω πατήσει κι εγώ προσέχουμε ΠΑΝΤΑ το backup να αποθηκευθεί στην sd card. Η 041 που κατεβάζεις είναι 1,2 GB γιατί είναι σε μορφή .cpb και ΔΕΝ περνιέται μέσω recovery αλλά με YGDP Tools.

 

Έχω κρατήσει backup από την official multilanguage του Vickmall και θα το βρεις εδώ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ TWRP BACKUP. ΑΝ ΕΧΕΙΣ CWM RECOVERY ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΕ TWRP ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

 

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που προσφέρθηκαν να βοηθήσουν για να διορθώσω το λάθος μου, αλλά ευχαριστώ ιδιαίτερα τον grgz για τον "δανεισμό" της ρομ και την βοήθειά του.

Το λάθος έγινε από την twrp που στο backup που έκανε το αποθήκευσε στη μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD. Επειδή όμως έχω ξανακάνει αλλαγές Ρομ και backup αλλά μόνο με cwm recovery πίστευα ότι θα τα αποθήκευε στην sd χωρίς θέμα.

Επίσης θέλω να πω ότι δεν γράφω δημόσια πράγματα που δεν γνωρίζω, γιατί υπάρχει κίνδυνος παραπληροφόρησης και αν αυτό που γράψω δεν είναι σωστό, θα εκτεθώ ως άνθρωπος και μετά θα είμαι και αναξιόπιστος.

Restore με δανεικό backup από το ίδιο μοντέλο γίνεται. Το έχω κάνει με το προηγούμενό μου κινητό και έτσι έγινε και με αυτό.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και έβαλα το light managerhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager

 

Και διορθώθηκαν οι ειδοποιήσεις με το light manager? Εγώ έχω παρατηρήσει ότι είναι θέμα ρούτερ. Σε κάποια δε μου έρχονται ειδοποιήσεις σχεδόν ποτέ, στου σπιτιού μου μου έρχονται τα πάντα. Επίσης με 3G έρχονται τα πάντα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.:)

με ενδιαφερει να παραγγειλω 2 κομματια

θα ηθελα να ρωτησω ,απο πιο site να τα παραγγειλω,και τι πρεπει να προσεξω,πρεπει να ειναι root-αρισμενο?

μηπως θα εχω κανενα προβλημα με το τελωνειο κ.λπ?

παρακαλω μια βοηθεια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/22-Color-2014-Newest-Toughened-Glass-Back-Cover-And-Aluminum-Frame-For-Coolpad-Dashen-F1-8297/1932823414.html μηπως αλλαξες γνωμη ? ;p

πριν καποιες μερες την ειχε προσφορα στα 12,99$

Πανεμορφη, ισως περιμενω να 3αναπεσει στα 12.99$ :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.:)

με ενδιαφερει να παραγγειλω 2 κομματια

θα ηθελα να ρωτησω ,απο πιο site να τα παραγγειλω,και τι πρεπει να προσεξω,πρεπει να ειναι root-αρισμενο?

μηπως θα εχω κανενα προβλημα με το τελωνειο κ.λπ?

παρακαλω μια βοηθεια :rolleyes:

 

Παραγγέλνεις απο vickmall, minideal, to2c.

Τους λες να έρθει multilangual αν σε ενδιαφέρουν τα Ελληνικά. Το root είναι πέντε λεπτά υπόθεση να το κάνεις, αν δεν το έχεις και πολύ πες του να το κάνουν αυτοί. Διαλέγεις απλό ταχυδρομείο για την μεταφορά και δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνείο (θα βάλουν και αυτοί χαμηλή τιμή μην ανησυχείς ξέρουν).

Αυτά.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ευαισθησία της οθόνης, κατεβάστε από πλειστορ την εφαρμογη

Glove Xperia και ενεργοποιηστε την.

Κανει θαύματα :D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που προσφέρθηκαν να βοηθήσουν για να διορθώσω το λάθος μου, αλλά ευχαριστώ ιδιαίτερα τον grgz για τον "δανεισμό" της ρομ και την βοήθειά του.

Το λάθος έγινε από την twrp που στο backup που έκανε το αποθήκευσε στη μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD. Επειδή όμως έχω ξανακάνει αλλαγές Ρομ και backup αλλά μόνο με cwm recovery πίστευα ότι θα τα αποθήκευε στην sd χωρίς θέμα.

Επίσης θέλω να πω ότι δεν γράφω δημόσια πράγματα που δεν γνωρίζω, γιατί υπάρχει κίνδυνος παραπληροφόρησης και αν αυτό που γράψω δεν είναι σωστό, θα εκτεθώ ως άνθρωπος και μετά θα είμαι και αναξιόπιστος.

Restore με δανεικό backup από το ίδιο μοντέλο γίνεται. Το έχω κάνει με το προηγούμενό μου κινητό και έτσι έγινε και με αυτό.

Καλό βράδυ.

 

Ήμουν σίγουρος ότι γίνεται και γι' αυτό σου "έδωσα" το backup όπως το έχω δώσει κι αλλού. Τώρα πια έχω δώσει και link, το κατεβάζει όποιος το χρειάζεται. Ούτε το imei επηρεάζει, ούτε τη MAC Address.

 

Εγώ σ' ευχαριστώ για την κοινοποίηση της πληροφορίας για το καλό της κοινότητας. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ευαισθησία της οθόνης, κατεβάστε από πλειστορ την εφαρμογη

Glove Xperia και ενεργοποιηστε την.

Κανει θαύματα :D

 

Διαφορα δεν προσεξα,εξαιρετικα ρολαρει χωρις την εφαρμογη,αλλα δεν εχω καποιο screen protector,ισως παιζει και αυτο καποιο ρολο.

Ειδες καποια αλλαγη εσυ??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω tempered glass, βλεπω τεράστια διαφορά στην απόκριση.

Χρησιμοποιώ αυτό που ειχε στο κουτί.

Χωρίς αυτο, στην αρχη, δεν ειχα πρόβλημα.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτη η θηκη για να μπει βγαζεις το πισω καπακι η μπαινει πανω απο το πισω μαμα καπακι?

Επισης,δεν ειναι επιφοβο με το πρωτο πεσιμο να σπασει η πλατη μιας και ειναι απο Τempered Glass ?

Εμενα τα screen protectors απο Τempered Glass με την πρωτη πτωση εσπασαν κατευθειαν!

Και επισης ,πως ειναι απο μπροστα η θηκη,δεν δειχνει πουθενα τι και πως ειναι στην προσοψη!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω tempered glass, βλεπω τεράστια διαφορά στην απόκριση.

Χρησιμοποιώ αυτό που ειχε στο κουτί.

Χωρίς αυτο, στην αρχη, δεν ειχα πρόβλημα.

 

Α οκ φιλε μου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καπάκι το έχω πάρει. Μάλλον θα το δώσω όμως. Έχει τέσσερα μειονεκτήματα για μένα:

1. Βγάζεις το καπάκι και βάζεις αυτό

2. Δεν προσφέρει καμιά προστασία

3. Κάνει το κινητό πιο παχύ, ενώ είναι κομψότατο.

4. Για να το βγάλω από το κινητό, "τα χρειάστηκα" γιατί κουμπώνει καλά και δεν έχει πουθενά να βάλεις νύχι και να το βγάλεις όπως το γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Η ROM που περνάει το vickmall πριν μας στείλει το κινητό υπάρχει και εδώ ανεβασμένη από τους ίδιους για όποιον την χρειάζεται: http://pan.baidu.com/s/1bn90Art

Επειδή το Baidu είναι πολύ αργό είναι επίσης ανεβασμένη κι εδώ.

Είναι η official 15 με multilanguage.

Την περνάτε κανονικά από custom recovery.

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και πράγματι είναι χρήσιμες οι ρυθμίσεις που αναφέρεις. Δε θα μου έρθει όμως πιο φτηνά με τον τρόπο που έγραψα εγώ; Απευθείας δηλαδή σε ευρώ από το vickmall, βασικό νόμισμα στο PayPal το ευρώ και καμία μετατροπή από κανέναν;

 

Επειδη παρηγγειλα προσφατα ειδα οτι με αυτο το τροπο ειχα την καλυτερη τιμη . Ισως και καποιος πιο εμπειρος γνωριζει καλυτερα 1η μου παραγγελια ηταν :O

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

για οσους θελουν να δοκιμασουν 4.4.3 με πολλα καλα αλλα και ενα κακο

 

https://cloud.mail.ru/public/ad6444cba113%2FAOSP_4_4_3.zip

 

τρωει πολυ μνημη

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

για οσους θελουν να δοκιμασουν 4.4.3 με πολλα καλα αλλα και ενα κακο

 

https://cloud.mail.ru/public/ad6444cba113%2FAOSP_4_4_3.zip

 

τρωει πολυ μνημη

 

Αν δουλεύουν όλα άψογα δε νομίζω να είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό!

 

ΥΓ ακόμα να βγει μια official kitkat της προκοπής -.-

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Και διορθώθηκαν οι ειδοποιήσεις με το light manager? Εγώ έχω παρατηρήσει ότι είναι θέμα ρούτερ. Σε κάποια δε μου έρχονται ειδοποιήσεις σχεδόν ποτέ, στου σπιτιού μου μου έρχονται τα πάντα. Επίσης με 3G έρχονται τα πάντα.

Ναι μου δούλεψε κανονικά.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

To Wi-Fi hotspot στο συγκεκριμενω τηλεφωνο δουλευει η οχι??

 

Κανονικα δουλευει φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...