Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μπορείς να μου πεις σε ποια σελίδα τα γράφεις γιατί έχω διαβάσει ΤΟΣΕΣ σελίδες που νομίζω θα εκραγεί το κεφάλι μου.

Ποιος custom recovery θεωρείται ο καλύτερος για το κινητό μας και ποια μέθοδο rooting?

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

Τρέχουμε ''σχεδόν'' όλοι απροβλημάτιστα...!!!

CloudyG3 2,0 & Kernel-Dorimanx-V8.0.1 (απο ΕΔΩ θα κατεβάσεις τον Kernel-Dorimanx-V8.0.1 για LG G2 D802 KitKat)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουργιος κατοχος του g2.

Θελω να ρωτισω καποια πραγματα. 1)Aν κανω ενα nandroid backup την official rom 4.4.2 kitkat μεσω recovery και μετα φλασαρω μια custom rom γινεται αμεσως μετα να ξαναγυρισω στην official αν κανω restore το backup? Δηλαδη μεσω των βηματων wipe data,cache,dalvic cache,system και τελος να κανω install το backup? Η μηπως γινεται με αλλον τροπο?

2)Αν ειμαι σε official kitkat και θελω να βγαλω το recovery κανω απλα απεγκατασταση το autorec.apk?

3)Στην περιπτωση που εχω περασμενη καποια custom rom πως γινεται να εγκαταστησω καποιο αλλο kernel?

5)Τωρα που ειμαι σε official kitkat πως γινεται να παω μια ετσι στα γρηγορα στην cloudyg3 για να ριξω μια ματια και να γυρισω παλι πισω στην μαμα ρομ?Εδω παιζει τιποτα με nandroid backup ή οχι?

 

Αυτες ειναι παιδια μεχρι στιγμης οι αποριες μου.

 

 

Ευχαριστω! :)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουργιος κατοχος του g2.

Θελω να ρωτισω καποια πραγματα. 1)Aν κανω ενα nandroid backup την official rom 4.4.2 kitkat μεσω recovery και μετα φλασαρω μια custom rom γινεται αμεσως μετα να ξαναγυρισω στην official αν κανω restore το backup? Δηλαδη μεσω των βηματων wipe data,cache,dalvic cache,system και τελος να κανω install το backup? Η μηπως γινεται με αλλον τροπο?

2)Αν ειμαι σε official kitkat και θελω να βγαλω το recovery κανω απλα απεγκατασταση το autorec.apk?

3)Στην περιπτωση που εχω περασμενη καποια custom rom πως γινεται να εγκαταστησω καποιο αλλο kernel?

5)Τωρα που ειμαι σε official kitkat πως γινεται να παω μια ετσι στα γρηγορα στην cloudyg3 για να ριξω μια ματια και να γυρισω παλι πισω στην μαμα ρομ?Εδω παιζει τιποτα με nandroid backup ή οχι?

 

Αυτες ειναι παιδια μεχρι στιγμης οι αποριες μου.

 

Ευχαριστω! :)

 

Όλα ένα post παραπάνω.....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περνάμε την rom και μετά το kernel ε..?

 

Και μιας και στο G2 δεν έχουμε sd που μπορούμε να βάλουμε την rom και το kernel για να το κάνουμε install? στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περνάμε την rom και μετά το kernel ε..?

 

Και μιας και στο G2 δεν έχουμε sd που μπορούμε να βάλουμε την rom και το kernel για να το κάνουμε install? στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης?

 

Σωστά...!καλό είναι να υπάρχει μέσα στην sd (εσωτερικό χώρο) πάντα η rom και ο kernel για παν ενδεχόμενο ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...!καλό είναι να υπάρχει μέσα στην sd (εσωτερικό χώρο) πάντα η rom και ο kernel για παν ενδεχόμενο ;)

 

Ναι αλλά η rom πιάνει 1 μιση giga κοντά.. Θα δεσμεύσει χώρο αν την έχουμε πάντα μέσα..

 

Αν την έχω στο meenova? από εκεί μπορεί να την βρει το κινητό?? Από την microSD δηλαδή που θα έχω στο meenova..

 

Α και κάτι ακόμα.. Μεταξύ της rom και του kernel κανουμε το ίδιο και για την kit kat? ή δεν χρειάζεται αυτό?? Kit kat baseband κάτι τέτοιο..? Μετά πες ότι τα κάνω όλα αυτά.. Δλδ βάλω cloudyG3 V2 και τον kernel που είχες εσύ πριν λίγες μέρες που είπες ότι έχει καλή κάμερα και μπαταρια. Μετά που έβαλες άλλο kernel τον Dorimanx απλά κάνεις μόνο την διαδικασία αλλαγής kernel δεν τα κάνεις όλα από την αρχή.. Ούτε ξαναεγκαθηστάν την rom..

Edited by tolis1186
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η rom πιάνει 1 μιση giga κοντά.. Θα δεσμεύσει χώρο αν την έχουμε πάντα μέσα..

 

Αν την έχω στο meenova? από εκεί μπορεί να την βρει το κινητό?? Από την microSD δηλαδή που θα έχω στο meenova..

 

Α και κάτι ακόμα.. Μεταξύ της rom και του kernel κανουμε το ίδιο και για την kit kat? ή δεν χρειάζεται αυτό?? Kit kat baseband κάτι τέτοιο..? Μετά πες ότι τα κάνω όλα αυτά.. Δλδ βάλω cloudyG3 V2 και τον kernel που είχες εσύ πριν λίγες μέρες που είπες ότι έχει καλή κάμερα και μπαταρια. Μετά που έβαλες άλλο kernel τον Dorimanx απλά κάνεις μόνο την διαδικασία αλλαγής kernel δεν τα κάνεις όλα από την αρχή.. Ούτε ξαναεγκαθηστάν την rom..

 

Αν έχεις meenova να της έχεις εκεί ;) όταν μπαίνεις σε RECOVERY την βλέπει. ΤΟ Kit kat baseband είναι για αυτούς που είναι σε 4.2.2. για να παν σε 4.4.2 εμείς δεν χρειάζεται να περάσουμε την Kit kat baseband..!!!είμαστε σε 4.4.2 .;) Για kernel κάνουμε μόνο την διαδικασία για kernel και είσαι ο.κ.!!! όντως η cloudyG3 V2 έχει απίστευτη camera και video ενώ η Dorimanx πολύ καλή αυτονομία...!

 

*** Πριν κάνεις οτιδήποτε μέσω του RECOVERY πάρε ένα Backab στην meenova ....όταν βάλεις την meenova στο RECOVERY κλικαρε την meenova ...!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Βλεπω λιγο ποιο πριν που λετε για το τι βαρενει την μπαταρια του κινητου!! Εχω βαλει το module - disable location servises εχω απενεργοποιηση στης ρυθμισης του google την τοποθεσια και εχω βαλει στο play store την μη αυτοματη ενημερωση των εφαρμογων εχω greenify - clean master και εκανα και freeze μερικα apps αυτα φθανουν η οχι ??

 

Διαβασα που λετε οτι το μεγαλο προβλημα που τρεχει στο παρασκηνιο ειναι το τελευταιο app google play services. Τωρα εχω το τελευταιο το 6.1.11 και εψαξα στο νετ βρηκα και κατεβασα την εκδοση 5.0.77 - 5.0.84 - 5.0.89 αλλα 5.1 δεν βρηκα πρεπει οποσδηποτε να ειναι αυτη να μπει η 5.1 ?? Ποια απο της 3 να βαλω να δοκιμασω ?? Επισης οταν μιλατε για απενεργοποιηση των ενημερωσεων των play services πως μπορω να το κανω αυτο??

 

1) Να κανω την εφαρμογη freeze και οποτε θελω να κατεβασω κατι απο το play store να την ξεπαγωνω?

2) Να παω στης ρυθμισεις - εφαρμογες και μεσα στην εφαρμογη να πατησω εχει 3 επιλογες, καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων, υποχρεωτικη διακοπη, και απενεργοποιηση, ποιο απο τα 3?

3) Με καποιο αλλο τροπο ?? Επισης καποια αλλα παιδια λενε για καποια wakelocks που χρειαζονται να απενεργοποιηθουν απο το android device manager αντίστοιχο του find my iPhone. Αλλα που ειναι αυτο ? Θα περιμενω την βοηθεια σας !! Ευχαριστω !!!

Πωπω καταιγισμός ερωτήσεων!!! Λοιπόν για το gplay services εγώ απλά κατήργησα την εγκατάσταση ενημερώσεων και με γύρισε στην έκδοση 5.089. Έχω απενεργοποιημένη και την αυτόματη ενημέρωση στο playstore. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις meenova να της έχεις εκεί ;) όταν μπαίνεις σε RECOVERY την βλέπει. ΤΟ Kit kat baseband είναι για αυτούς που είναι σε 4.2.2. για να παν σε 4.4.2 εμείς δεν χρειάζεται να περάσουμε την Kit kat baseband..!!!είμαστε σε 4.4.2 .;) Για kernel κάνουμε μόνο την διαδικασία για kernel και είσαι ο.κ.!!! όντως η cloudyG3 V2 έχει απίστευτη camera και video ενώ η Dorimanx πολύ καλή αυτονομία...!

 

*** Πριν κάνεις οτιδήποτε μέσω του RECOVERY πάρε ένα Backab στην meenova ....όταν βάλεις την meenova στο RECOVERY κλικαρε την meenova ...!

 

και κάπου διάβασα ότι καλό είναι να έχουμε μέσα και όλα τα stock δλδ και stock rom και stock kernel σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να περάσουμε τα stock και να είμαστε όπως πρώτα.. τα stock που τα βρίσκουμε??

Link to comment
Share on other sites

και κάπου διάβασα ότι καλό είναι να έχουμε μέσα και όλα τα stock δλδ και stock rom και stock kernel σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να περάσουμε τα stock και να είμαστε όπως πρώτα.. τα stock που τα βρίσκουμε??

 

ΕΔΩ την Rom (η κάθε Rom έχει μέσα και τον kernel)

 

Και ΕΔΩ πως την περνάς...;) είναι ο μόνος και μοναδικός τρόπος για Stoc κατάσταση.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι manthosffvll και mariodj είστε θεοί!

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις και τις αναλυτικότατες οδηγίες σας!

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα περάσω κι εγώ επιτέλους την cloudy να δούμε τι θα δούμε...

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ένα post παραπάνω.....;)

 

 

Οραια! Διαβασα τα παραπανω και με καλυψαν σε ολα εκτος απο ενα πραγμα δηλαδη για το πως μπορω να γυρισω σε official αν εχω περασμενη καποια custom rom.

Γινεται μεσω φλασαρισματος ενος nandroid backup της official ωστε να γυρισω στην official ετσι οπως ακριβως την ειχα αφησει ή οχι?

Κατι διαβασα για το lg flash tool.

Τι ακριβως κανει?

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Οραια! Διαβασα τα παραπανω και με καλυψαν σε ολα εκτος απο ενα πραγμα δηλαδη για το πως μπορω να γυρισω σε official αν εχω περασμενη καποια custom rom.

Γινεται μεσω φλασαρισματος ενος nandroid backup της official ωστε να γυρισω στην official ετσι οπως ακριβως την ειχα αφησει ή οχι?

Κατι διαβασα για το lg flash tool.

Τι ακριβως κανει?

 

Πως να σε καλύψει......η απάντηση είναι για το πως περνάμε custom rom.....;)

 

Αν διάβαζες λίγο παρακάτω, θα διάβαζες το πως γυρίζουμε σε stock...!!! Τα ξαναγράφω μιας που δεν μπορείς να ψάχνεις :p

 

ΕΔΩ την Rom (η κάθε Rom έχει μέσα και τον kernel)

 

Και ΕΔΩ πως την περνάς...;) είναι ο μόνος και μοναδικός τρόπος για Stoc κατάσταση.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως να σε καλύψει......η απάντηση είναι για το πως περνάμε custom rom.....;)

 

Αν διάβαζες λίγο παρακάτω, θα διάβαζες το πως γυρίζουμε σε stock...!!! Τα ξαναγράφω μιας που δεν μπορείς να ψάχνεις :p

 

ΕΔΩ την Rom (η κάθε Rom έχει μέσα και τον kernel)

 

Και ΕΔΩ πως την περνάς...;) είναι ο μόνος και μοναδικός τρόπος για Stoc κατάσταση.

 

 

Ευχαριστω παντως με καλυψες πληρως! ;)

Δεν το πηρα χαμπαρι οτι τα ειχες γραψει πιο κατω.Το ειδα το post σου μετα απο το post που εκανα εγω. Φαινεται βιαζομουν:)

Παντως αφου εκανες τον κοπο και τα εγραψες διπλη φορα ενα διπλο ευχαριστω σε χρωσταω ;)

Μπηκα εκει που εχει τα official firmwares

και πηγα εκει που λεει greece open 16g. Ποιο απο τα 5 πρεπει να κατεβασω?

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

αν θες να γυρισεις εκει που ησουν οταν εκανες μπακ απ, γινεται μεσω recovery kai restore !

πολυ ευκολα και πολυ γρηγορα

 

αλλα η συσκευη θα εχει root kai recovery μετα ! αν θες να γυρισεις σε τελειως κανονικη κατασταση , κανεις αυτο με το lg flash tool ! κατεβαζεις την τελευταια V20D .. V10 ειναι η jeally bean , V20 i kit kat !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Πωπω καταιγισμός ερωτήσεων!!! Λοιπόν για το gplay services εγώ απλά κατήργησα την εγκατάσταση ενημερώσεων και με γύρισε στην έκδοση 5.089. Έχω απενεργοποιημένη και την αυτόματη ενημέρωση στο playstore. Αυτά.

με ποιο τροπο κατηργησες την εγκατασταση ενημερωσεων? μεσω gplay?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω καταιγισμός ερωτήσεων!!! Λοιπόν για το gplay services εγώ απλά κατήργησα την εγκατάσταση ενημερώσεων και με γύρισε στην έκδοση 5.089. Έχω απενεργοποιημένη και την αυτόματη ενημέρωση στο playstore. Αυτά.

 

Καλημερα σε ολους. Φιλε Jonous πες μας σε παρακαλω απο την στιγμη που γυρισες στην εκδοση 5.0.89 τι διαφορα εχεις δει με ποιο πριν που ειχες την 6.1.11?? Καλυτερη μπαταρια ας πουμε η κατι αλλο ??

Φιλε razkal o τροπος ειναι να πας στης εφαρμογες και μεσα στο play services να πατησεις εκει που λεει καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων και θα σου βαλει μονο του την ποιο παλια την 5.0.89 Το θεμα ειναι αν αξιζει να το κανουμε αυτο..!!! ;) ;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

με ποιο τροπο κατηργησες την εγκατασταση ενημερωσεων? μεσω gplay?

 

Settings -> General -> Apps -> ALL Βρίσκεις το Google Play Services και κάνεις κατάργηση των updates.

 

Καλημερα σε ολους. Φιλε Jonous πες μας σε παρακαλω απο την στιγμη που γυρισες στην εκδοση 5.0.89 τι διαφορα εχεις δει με ποιο πριν που ειχες την 6.1.11?? Καλυτερη μπαταρια ας πουμε η κατι αλλο ??

Φιλε razkal o τροπος ειναι να πας στης εφαρμογες και μεσα στο play services να πατησεις εκει που λεει καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων και θα σου βαλει μονο του την ποιο παλια την 5.0.89 Το θεμα ειναι αν αξιζει να το κανουμε αυτο..!!! ;) ;)

 

Για μένα έρχεται και το θέμα αν παίζουν τα πάντα. Όπως το hangouts που παλιά ζητούσε να κάνεις update τα services!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

G3 TweaksBox + Cobalt Theme = Άλλο τηλέφωνο εντελώς!!! Edited by OutLaw_264

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

αν θες να γυρισεις εκει που ησουν οταν εκανες μπακ απ, γινεται μεσω recovery kai restore !

πολυ ευκολα και πολυ γρηγορα

 

αλλα η συσκευη θα εχει root kai recovery μετα ! αν θες να γυρισεις σε τελειως κανονικη κατασταση , κανεις αυτο με το lg flash tool ! κατεβαζεις την τελευταια V20D .. V10 ειναι η jeally bean , V20 i kit kat !

 

Ok καταλαβα :)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Φιλε Jonous πες μας σε παρακαλω απο την στιγμη που γυρισες στην εκδοση 5.0.89 τι διαφορα εχεις δει με ποιο πριν που ειχες την 6.1.11?? Καλυτερη μπαταρια ας πουμε η κατι αλλο ??

Φιλε razkal o τροπος ειναι να πας στης εφαρμογες και μεσα στο play services να πατησεις εκει που λεει καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων και θα σου βαλει μονο του την ποιο παλια την 5.0.89 Το θεμα ειναι αν αξιζει να το κανουμε αυτο..!!! ;) ;)

Αν έχεις θέμα με την μπαταρία καντω. Αν όχι, άσε το όπως είναι

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

δυο μερες πλεον με την cloudy G3 και δεν μπορω να πω οτι ειμαι κ πολυ ευχαριστημενος.μπαταρια τα ιδια χαλια με πριν(συγκριτικα με αυτα που διαβαζω και της δυνατοτητες του κινητου) αν κ ειναι νωρις θα περιμενω λιγο ακομα(ακομα 3-4 κυκλους φορτισης).οσο για smothie δεν ειναι και τοσο πολυ το κινητο...εφαμιλλη αποκριση με την stock θα ελεγα(αρκετο lag).καμερα τα ιδια με την stock αργει δηλαδη να ζουμαρει και κακες φωτο βραδινες.αναρωτιεμαι αν φταιει κατι αλλο γιατι διαβαζω απο οσους την εχουν οτι ολα ειναι πολυ καλυτερα.μηπως δεν εχει κατσει καλα?αν και τα τηρησα ολα ευλαβικα!!

θα περιμενω 5-6 μερες μπας και στρωσει.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Κανενα καλο theme για το cloudyg3? Καποιος ανεφερε και το cobalt theme. Απο που κατεβαζουμε?

 

Εγω παντω με cloudyg3 1.3 και το δικο του κερνελ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Πιστευω θα ειναι καλυτερη η v2 αλλα ακομα δεν εχω χρονο να την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Με stock launcher σας κανει κι εσας redraw τα widgets καθε φορα που ξεκλειδωνετε την συσκευη;

Ειναι λιγο ενοχλητικο αυτο κι ειναι το μονο με cloudy G3 v2 και dorimanx 8.0.1

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Με stock launcher σας κανει κι εσας redraw τα widgets καθε φορα που ξεκλειδωνετε την συσκευη;

Ειναι λιγο ενοχλητικο αυτο κι ειναι το μονο με cloudy G3 v2 και dorimanx 8.0.1

ολα τα widgets σου κανουν redraw καθε φορα που ξεκλειδώνεις την συσκευη ??οχι φιλε μου δεν κανει εμενα μολις το δοκιμασα!!αν θες πες μου τα widgets να τα δοκιμάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...