Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου δουλεύει τίποτα στην ρομ ούτε καν μου ανοίγει τον file manager. Μήπως στην εγκατάσταση φταίει ότι έβαλα τα δύο αρχεία της cm 11 στη εξωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην sd card? Τέλος πάντων είχα αφήσει μια ρομ μέσα απο το xiaomi.gr, την έβαλα να περαστεί και έκανα reboot εδώ και μισή ώρα και περιμένω. Πιστεύω να ανοίξει το κινητό για να ξανάπροσπαθήσω.

 

...ενημέρωσέ μας καταρχάς, με ποια recovery εγκατέστησες, ποια/ποιες εκδόσεις, και τη διαδικασία που ακολούθησες (wipes κλπ.) Το ότι τα έβαλες στην εξωτερική κάρτα δεν παίζει ρόλο, ίσα ίσα για παν ενδεχόμενο ενδείκνυται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα κ γω τη cm όλα καλά μονο ενα θέμα.το τηλέφωνο όταν με παίρνουν δε ακούγεται ο ήχος κλήσης.έχω κανονικά ηχους ,πληκτρολογίου,πολυμέσα κτλ αλλά όχι ringtone.έβαλα τα δικά μου ringtone,έβαλα τα προεγκατεστημένα της ROM παλι τίποτα. Όσο για την μπαταρία μονο εαν βάλω την κάρτα για τα δεδομένα σε 2g ,όταν δεν την χρησιμοποιώ,έχω πραγματική οικονομία .πχ σε 24 ώρες 41%
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κ γω τη cm όλα καλά μονο ενα θέμα.το τηλέφωνο όταν με παίρνουν δε ακούγεται ο ήχος κλήσης.έχω κανονικά ηχους ,πληκτρολογίου,πολυμέσα κτλ αλλά όχι ringtone.έβαλα τα δικά μου ringtone,έβαλα τα προεγκατεστημένα της ROM παλι τίποτα. Όσο για την μπαταρία μονο εαν βάλω την κάρτα για τα δεδομένα σε 2g ,όταν δεν την χρησιμοποιώ,έχω πραγματική οικονομία .πχ σε 24 ώρες 41%

Από default δεν έχει ήχο κλήσης για την δεύτερη sim.

Παραθέτω την απάντηση που είχα δώσει παλαιότερα: "...δεν υπάρχει default ringtone για την 2η sim. Για να το φτιάξτε πάτε στο τηλέφωνο (το μπλε ακουστικό τέλος πάντων :P )--> Settings -->Subscription Settings -->Επιλέξτε την 2η sim και ορίστε το ringtone."

Link to comment
Share on other sites

...ενημέρωσέ μας καταρχάς, με ποια recovery εγκατέστησες, ποια/ποιες εκδόσεις, και τη διαδικασία που ακολούθησες (wipes κλπ.) Το ότι τα έβαλες στην εξωτερική κάρτα δεν παίζει ρόλο, ίσα ίσα για παν ενδεχόμενο ενδείκνυται.

 

Λοιπόν φίλε μου.

1. Εγκατέστησα την TWRP Manager recovery μέσω του play store από ένα βίντεάκι που βρήκα στο YouTube από τα παιδιά στο xiaomi.gr.

2. Έκανα ακριβώς ότι γράφει στην πρώτη σελίδα ο οδηγόςοδηγός και εγκατέστησα την CM11 R3 + GApps. Το μόνο που ξαναέκανα ήταν να ξαναβάλω τα GApps γιατί δεν περαστηκαν με την πρώτη. Και έκανα όλα τα wipes όπως λέει ο οδηγός.

Πριν λίγο κατάφερα (δεν ξέρω πως) να κάνω restore το κινητό και το έφερα όπως ήταν πριν με την προηγούμενη Rom.

Πιο βράδυ θα ξανάπροσπαθήσω μήπως και τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

...δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Στο κάνει συστηματικά; Δοκίμασες την τελευταία R5 έκδοση; Μπαίνει πάνω από προηγούμενη με wipe cache/dalvic μόνο. Ή και full wipes/factory reset αν επιθυμείς καθαρή εγκατάσταση.

 

Σε Ευχαριστώ, έκανα καθαρή εγκατάσταση r5, ολα καλά...δεν έχω πια πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο λίνκ για cm11 r5? Λειτουργεί χωρίς προβλήματά?

 

https://s.basketbuild.com/filedl/devs?dev=Kra1o5&dl=Kra1o5/Xiaomi/armani/cm-11-20140930-UNOFFICIAL-armani.zip Δεν έχω διαπιστώσει κάποιο για την ώρα, πέραν του προσωρινού κατά τη εκκίνηση για μερικά δευτερόλεπτα μαύρου πλαισίου κεντρικά ψηλά όταν έχεις SIM.

 

Λοιπόν φίλε μου.

1. Εγκατέστησα την TWRP Manager recovery μέσω του play store από ένα βίντεάκι που βρήκα στο YouTube από τα παιδιά στο xiaomi.gr.

2. Έκανα ακριβώς ότι γράφει στην πρώτη σελίδα ο οδηγόςοδηγός και εγκατέστησα την CM11 R3 + GApps. Το μόνο που ξαναέκανα ήταν να ξαναβάλω τα GApps γιατί δεν περαστηκαν με την πρώτη. Και έκανα όλα τα wipes όπως λέει ο οδηγός.

Πριν λίγο κατάφερα (δεν ξέρω πως) να κάνω restore το κινητό και το έφερα όπως ήταν πριν με την προηγούμενη Rom.

Πιο βράδυ θα ξανάπροσπαθήσω μήπως και τα καταφέρω.

 

...καταρχάς εγώ θα προτιμούσα το Flashify για εγκατάσταση του recovery (είχα θεματάκια με το TWRP Manager). Εφόσον θεωρούμε ότι είσαι επιτυχώς σε TWRP 2.8.0.2 (η πιο πρόσφατη έκδοση), χρειάζεσαι μέσα από αυτό factory reset και full wipes. Μετά Install τη rom της επιλογής σου (προτείνω R5 εφόσον μιλάμε για του Kra1o5). Μόλις ολοκληρωθεί, ξανά wipe cache/dalvic cache. Τέλος εγκαθιστούμε τα gapps (προτίμησε κάποιo πακέτο από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942) και reboot με υπομονή έως ότου φορτώσει για πρώτη φορά.

Εναλλακτικά, παίζουν και αντίστοιχες roms από Mokee (τελευταία 01/10/2014) και Paranoid (4.6 BETA2).

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από default δεν έχει ήχο κλήσης για την δεύτερη sim.

Παραθέτω την απάντηση που είχα δώσει παλαιότερα: "...δεν υπάρχει default ringtone για την 2η sim. Για να το φτιάξτε πάτε στο τηλέφωνο (το μπλε ακουστικό τέλος πάντων :P )--> Settings -->Subscription Settings -->Επιλέξτε την 2η sim και ορίστε το ringtone."

 

Μπήκε στο πρώτο post για όποιον το χρειαστεί. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γενικα αξιζει το τηλεφωνο?και μη μου πει καποιος δες το νημα...ειναι απειρες οι σελιδες...ειχα ενα lenovo s650 και γενικα ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα το εδωσα....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γενικα αξιζει το τηλεφωνο?και μη μου πει καποιος δες το νημα...ειναι απειρες οι σελιδες...ειχα ενα lenovo s650 και γενικα ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα το εδωσα....

 

Δηλαδή αν σου πει κάποιος ότι αξίζει θα το πάρεις και αν σου πει ότι δεν αξίζει δεν θα το πάρεις; Μόνο αν διαβάσεις θα πάρεις πλήρη εικόνα των πραγμάτων. Αν βαριέσαι είναι άλλο θέμα, αλλά εδώ είναι forum και όχι chat room.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σου πει κάποιος ότι αξίζει θα το πάρεις και αν σου πει ότι δεν αξίζει δεν θα το πάρεις; Μόνο αν διαβάσεις θα πάρεις πλήρη εικόνα των πραγμάτων. Αν βαριέσαι είναι άλλο θέμα, αλλά εδώ είναι forum και όχι chat room.

 

Συμφωνω..δεν ειναι τσατ ρουμ εδω...απλα αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν το τηλεφωνο ειναι οκ για τα χρηματα του η αν μπορω να παρω κατι καλυτερο σε αυτη την κατηγορια τιμης αντε και με 20-30 ευρω παραπανω...anyway θα την βρω την ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω..δεν ειναι τσατ ρουμ εδω...απλα αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν το τηλεφωνο ειναι οκ για τα χρηματα του η αν μπορω να παρω κατι καλυτερο σε αυτη την κατηγορια τιμης αντε και με 20-30 ευρω παραπανω...anyway θα την βρω την ακρη...

 

...αναμφισβήτητα το κινητό είναι καλό για τα χρήματα που απαιτεί. Ειδικά αν είσαι φαν της MIUI ίσως αποτελεί και μονόδρομο σε αυτό το ποσό. Αν μπορείς να βρεις καλύτερο; Μπορείς, σε επίπεδο hardware, ειδικά με 20-30 ευρώ παραπάνω (ενδεικτικά Coolpad F1). Ωστόσο τόσο "ολοκληρωμένο" κινητό στα χρήματα αυτά και με αξιοπιστία/υποστήριξη, δύσκολα θα επιτύχεις. Από κει και πέρα, δεν υπάρχουν σίγουρες λύσεις σε αυτό το επίπεδο, που να ικανοποιούν όλα τα γούστα και τις προτιμήσεις. Θέλει αναζήτηση και "μελέτη"/ενημέρωση. :)

Link to comment
Share on other sites

...αναμφισβήτητα το κινητό είναι καλό για τα χρήματα που απαιτεί. Ειδικά αν είσαι φαν της MIUI ίσως αποτελεί και μονόδρομο σε αυτό το ποσό. Αν μπορείς να βρεις καλύτερο; Μπορείς, σε επίπεδο hardware, ειδικά με 20-30 ευρώ παραπάνω (ενδεικτικά Coolpad F1). Ωστόσο τόσο "ολοκληρωμένο" κινητό στα χρήματα αυτά και με αξιοπιστία/υποστήριξη, δύσκολα θα επιτύχεις. Από κει και πέρα, δεν υπάρχουν σίγουρες λύσεις σε αυτό το επίπεδο, που να ικανοποιούν όλα τα γούστα και τις προτιμήσεις. Θέλει αναζήτηση και "μελέτη"/ενημέρωση. :)

 

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση..δεν εχω δουλεψει ποτε miui....δεν εχω κολληματα..Η χρηση που κανω στο τηλεφωνο ειναι facebook,viber,skype,gmail και chrome για να χαζεψω τπτ...Απο φωτο βγαζω αλλα οχι απειρες..Τη νυχτα σε κανα κλαμπιδι με νοιαζει να φαινονται λιγο καλες...:p να μν ειναι τερμα σκοτεινες εννοω!αυτα!Το προηγουμενο που ειχα (lenovo s650) τα καλυπτε ολα αυτα(εκτος της καμερας ταν λιγο σκοτεινες οι φωτο τη νυχτα) και ειχε και καλη διαρκεια μπαταριας..(Εμενα με νοιαζει να μν φορτισω ενδιαμεσα στη μερα..το βραδυ οταν παω σπιτι να φορτιζω.)

δεν θελω να παρω κατι μη επωνυμο...4 μαρκες εμπιστευομαι..Lenovo asus zte και μετα απο ψαξιμο xiaomi..

Edited by tsakalos125
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση..δεν εχω δουλεψει ποτε miui....δεν εχω κολληματα..Η χρηση που κανω στο τηλεφωνο ειναι facebook,viber,skype,gmail και chrome για να χαζεψω τπτ...Απο φωτο βγαζω αλλα οχι απειρες..Τη νυχτα σε κανα κλαμπιδι με νοιαζει να φαινονται λιγο καλες...:p να μν ειναι τερμα σκοτεινες εννοω!αυτα!Το προηγουμενο που ειχα (lenovo s650) τα καλυπτε ολα αυτα(εκτος της καμερας ταν λιγο σκοτεινες οι φωτο τη νυχτα) και ειχε και καλη διαρκεια μπαταριας..(Εμενα με νοιαζει να μν φορτισω ενδιαμεσα στη μερα..το βραδυ οταν παω σπιτι να φορτιζω.)

δεν θελω να παρω κατι μη επωνυμο...4 μαρκες εμπιστευομαι..Lenovo asus zte και μετα απο ψαξιμο xiaomi..

 

...σίγουρα δεν αποτελεί μεγάλο "άλμα" σε σχέση με το S650. H μπαταρία δεν είναι τόσο ικανοποιητική και λόγω πιο ενεργοβόρου ολοκληρωμένου. Ωστόσο, τη μέρα τη βγάζεις, αναλόγως και τη χρήση. Σε κάθε περίπτωση, ένα καλό powerbank (όπως της Xiaomi) σε καλύπτει.

Κάμερα είναι από τις πολύ ικανοποιητικές για ημέρα, αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο το βράδυ, όπως όλες σχεδόν της κατηγορίας. Ωστόσο, αρκετά καλύτερη από πολλές αντίστοιχες ακριβότερων μοντέλων.

Το αρκετά σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι η υποστήριξη που έχει σε επίπεδο software. Υπάρχει μια εξαιρετική κατά πολλούς MIUI με συνεχή υποστήριξη και επιπλέον σοβαρές προσπάθειες σε επίπεδο Cyanogen Mod και KitKat 4.4. Άρα μιλάμε για αρκετές αξιόλογες επιλογές που καλύπτουν ευρεία γκάμα χρηστών. Αυτό καμία φορά υπερβαίνει τη σημασία του hardware μεμονωμένα.

Ωστόσο αυτά είναι υποκειμενικά. Επιλέγεις με βάση τα κριτήρια που εσύ αποφασίζεις και σε καλύπτουν.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με cyanogenmod 11 r3. Για να πάω στην r5 χρειάζεται να κάνω clean install με όλα τα wipes ή μπορώ να την περάσω κατευθείαν πάνω από την άλλη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Πριν να πάω στην cm λέω να περάσω στην 4.9.26

Πήγα ρυθμίσεις - αντίγραφα και δημιούργησα αντίγραφα εφαρμογών. Για θυμιστε μου πλιζ

Για το clean install πως θα επαφερω το αρχείο; το σωζω σε pc? Έχω καθ το titanium back up αλλά δεν ξέρω πως να το δουλεψω.

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών και μετα στο recovery wipe data & wipe cash?

Και πως τα επαναφερω; την τελευταί φορά τα πέρασα ξανά όλα ενα ενα και βαρέθηκαν. Υπάρχει πουθενά κάνα ποστ να ξεστραβωθω ο ασχετοπουλος;

Ευχαριστώ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με cyanogenmod 11 r3. Για να πάω στην r5 χρειάζεται να κάνω clean install με όλα τα wipes ή μπορώ να την περάσω κατευθείαν πάνω από την άλλη;

 

...έχει αναφερθεί πολλάκις και μόλις λίγα ποστ πίσω. Εν πάση περιπτώσει, το περνάς από "πάνω" με wipe cache/dalvic μόνο.

Link to comment
Share on other sites

...έχει αναφερθεί πολλάκις και μόλις λίγα ποστ πίσω. Εν πάση περιπτώσει, το περνάς από "πάνω" με wipe cache/dalvic μόνο.

Σ ευχαριστώ πολύ. Το παρακολουθώ καθημερινά το νήμα αλλά δεν είδα κάτι, μάλλον κάτι μου ξέφυγε

Link to comment
Share on other sites

...έχει διαπιστώσει κανείς να τον ακούνε οι συνομιλητές με παραμορφωμένο ήχο με CM11 (R5);

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος παρακαλω να δωσει link για την τελευταια rom απο xiaomi-miui.gr για το τηλεφωνο?

Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, υπάρχει λύση?

 

...ή περιμένουμε update που ίσως αντιμετωπίσει το πρόβλημα, ή δοκιμάζουμε κάποια από τις άλλες CM11 rom (Mokee, Paranoid)

ή γυρνάμε σε MIUI. :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, υπάρχει λύση?

 

Μόλις έβαλα την R5 για πρώτη φορά (καινούργιο τηλ, ήρθε προχθές), και αν και μίλησα με λίγα άτομα, κανείς δε μου παραπονέθηκε. Σε δύο που είχα το θάρρος και ρώτησα πως με ακούνε, είπαν καμπάνα!!!! Και με handsfree και χωρίς....

 

Και μια ερώτηση παιδιά. Θέλω να αλλάξω το πλήτρο του menu (αριστερά από το home). Βγάζει από default Ταπετσαρίες Θέματα κτλ. Πως αλλάζει αυτό; (πχ να βάλω τις ρυθμίσεις). Βρίσκω από το Ρυθμίσεις, Πλήκτρα, Πλήκτρο Μενού, αλλά δεν έχει να βάλω τις ρυθμίσεις. Οσο το έψαξα, δεν βρήκα κάτι :confused:

Edited by gus73
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την R5 για πρώτη φορά (καινούργιο τηλ, ήρθε προχθές), και αν και μίλησα με λίγα άτομα, κανείς δε μου παραπονέθηκε. Σε δύο που είχα το θάρρος και ρώτησα πως με ακούνε, είπαν καμπάνα!!!! Και με handsfree και χωρίς....

 

Και μια ερώτηση παιδιά. Θέλω να αλλάξω το πλήτρο του menu (αριστερά από το home). Βγάζει από default Ταπετσαρίες Θέματα κτλ. Πως αλλάζει αυτό; (πχ να βάλω τις ρυθμίσεις). Οσο το έψαξα, δεν βρήκα κάτι :confused:

 

Αν αλλάξεις launcher αλλάζει και αυτό που λες. Πχ, εγώ χρησιμοποιώ Nova launcher και πατωντας το αριστερό πλήκτρο μου εμφανίζει και την επιλογή ρυθμίσεις.

 

Όσον αφορά τις κλήσεις, ούτε εγώ έχω θέμα με την r5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...