Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση. Πόση ώρα κάνει να φορτίσει απο 0-100 πχ. Είμαι στην πρώτη φόρτιση και μου φαίνεται οτι φορτίζει αρκετά γρήγορα. Δεν το θεωρώ κακό αλλα μήπως επειδή πρόκειται για την πρώτη φόρτιση να το αφήσω παραπάνω ?

 

Θεωρητικά τα 3Ah με 2.1Α που δίνει ο φορτιστής χρειάζονται λιγότερο από 1.5 ώρες. Στην πράξη κάπου τόσο είναι. Βεβαίως εάν χρησιμοποιήσεις φορτιστή με λιγότερο ρεύμα, αυξάνει αντίστοιχα ο χρόνος (πχ με 1Α γίνονται 3 ώρες).

Παραπάνω φόρτιση δε χρειάζεται, καλό είναι μάλιστα να μην το έχεις για μεγάλα διαστήματα ούτε στο 100% ούτε στο 0%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε απο 3g και data τι χρηση κανεις? Το βραδυ το βαζεις σε airplane mode?

Λογαριασμοι για συγχρονισμο?

Φωτεινοτητα τι εχεις?

Φίλε μου 4g περιστασιακά όταν δεν έχω wifi,2 λογαριασμοί mail πάντα οι συνχρονισμοι ανοικτοί λόγο δουλειάς και φωτεινότητα στο 60% auto airplane mode ποτέ:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να μας πεις ποιες εφαρμογές θα παγώσεις και αναμένουμε τα αποτελέσματα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2697691

Από εδώ φίλε δεν πάγωσα ακόμα πολλές γιατί φοβάμαι τον συγχρονισμό απο τα mail θα το ψάξω καλύτερα αύριο.Να ξέρεις ότι κάποιες που έχει η λίστα δεν θα τις βρεις στο τηλέφωνο γιατί στις custom rom έχουν αφαιρέσει είδη αρκετό bloatware οι developer's:)

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο εχει μειωθει η διαρκεια της μπαταριας....ειχα cloudyG3 πολυ καιρο και θεωρησα οτι εφταιγε αυτη που δεν περναγα τις 5 ωρες οθονη....με τη cloudyflex πριν επιανα ανετα 7-8 ωρες με το ιδιο ποσοστο φωτεινοτητας και wifi περισοτερο...οποτε ειπα να γυρισω παλι στη cloudyflex αλλα εχω πιασει μεχρι 6 ωρες οθονης παλι και αυτο οχι παντα.μηπως αν του κανω μια επαναφορα στη μαμα rom διορθωθει,υπαρχει τετοια περιπτωση να επηρεαζει τη μπαταρια το οτι εδω και 5 μηνες ειμαι root και περναω custom roms?? να εχει χαλασει η μπαταρια στους 8 μηνες που το εχω? απο την αρχη παντα σχεδον το φορτιζα στο 20% και συνηθως το αφηνα μεχρι το 100% και μιση ωρα παραπανω απο τη στιγμη που πηγενε στο 100% οπως ειχα διαβασει στο φορουμ!!

στο walelock detector δεν φενεται καποιο προβλημα ειμαι με 65% μπαταρια και εχει awake 2% σε μια μερα απο τη φορτιση....η οθονη ειναι σχεδον 2 ωρες με wifi μονο και φωτεινοτητα στο 35%....δεν το λες καθολου καλο οταν πριν 3 μηνες με cloudyflex ειχα φτασει 9 ωρες οθονη μια φορα και μιαμιση μερα αναμονη!!!

Edited by stan1
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο σαν να εχει μειωθει η διαρκεια της μπαταριας....ειχα cloudyG3 πολυ καιρο και θεωρησα οτι εφταιγε αυτη που δεν περναγα τις 5 ωρες οθονη....με τη cloudyflex πριν επιανα ανετα 7-8 ωρες με το ιδιο ποσοστο φωτεινοτητας και wifi περισοτερο...οποτε ειπα να γυρισω παλι στη cloudyflex αλλα εχω πιασει μεχρι 6 ωρες οθονης παλι και αυτο οχι παντα.μηπως αν του κανω μια επαναφορα στη μαμα rom διορθωθει,υπαρχει τετοια περιπτωση να επηρεαζει τη μπαταρια το οτι εδω και 5 μηνες ειμαι root και περναω custom roms?? να εχει χαλασει η μπαταρια στους 8 μηνες που το εχω? απο την αρχη παντα σχεδον το φορτιζα στο 20% και συνηθως το αφηνα μεχρι το 100% και μιση ωρα παραπανω απο τη στιγμη που πηγενε στο 100% οπως ειχα διαβασει στο φορουμ!!

στο walelock detector δεν φενεται καποιο προβλημα ειμαι με 65% μπαταρια και εχει awake 2% σε μια μερα απο τη φορτιση....το sod ειναι σχεδον 2 ωρες με wifi μονο και φωτεινοτητα στο 35%....δεν το λες καθολου καλο οταν πριν 3 μηνες με cloudyflex ειχα φτασει 9 ωρες οθονη μια φορα και μιαμιση μερα αναμονη!!!

Εχει μεγαλη σημασια η χρηση που του κανεις! Μπορει σε 2 μερες απο την φορτιση να εχει SOT 7 ωρες αλλα μπορει και 4 ωρες.. Αυτο θα συμβαινει ειτε γιατι ειχες παραπανω ωρα το 3g ανοιχτο, ειτε γιατι κατα την διαρκεια του SOT στην μια περιπτωση μπορει να εστελνες απλα μηνυματα και στην αλλη περιπτωση να επαιζες παιχνιδια που ανεβαζουν τον επεξεργαστη.. Παιζουν πολλα ρολο.. Μην ζευγαρωνεις χρονο απο φορτιση και SOT και το πας αναλογικα, πχ στις 2 μερες εχω sot 6h αρα στην μια μερα 3... Η οταν απο 100% παει 10% σε 2 μερες με sot 6h αν χαλασω 90% σε μια μερα το sot θα πρεπει να ειναι 12h..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγαλη σημασια η χρηση που του κανεις! Μπορει σε 2 μερες απο την φορτιση να εχει SOT 7 ωρες αλλα μπορει και 4 ωρες.. Αυτο θα συμβαινει ειτε γιατι ειχες παραπανω ωρα το 3g ανοιχτο, ειτε γιατι κατα την διαρκεια του SOT στην μια περιπτωση μπορει να εστελνες απλα μηνυματα και στην αλλη περιπτωση να επαιζες παιχνιδια που ανεβαζουν τον επεξεργαστη.. Παιζουν πολλα ρολο.. Μην ζευγαρωνεις χρονο απο φορτιση και SOT και το πας αναλογικα, πχ στις 2 μερες εχω sot 6h αρα στην μια μερα 3... Η οταν απο 100% παει 10% σε 2 μερες με sot 6h αν χαλασω 90% σε μια μερα το sot θα πρεπει να ειναι 12h..

 

μπα την ιδια χρηση κανω,καθολου 3g και καθολου παιχνιδια μονο wifi και στο 35% η φωτεινοτητα γι αυτο πιστευω οτι φταιει η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

μπα την ιδια χρηση κανω,καθολου 3g και καθολου παιχνιδια μονο wifi και στο 35% η φωτεινοτητα γι αυτο πιστευω οτι φταιει η μπαταρια

Φίλε μου στο νημα της cloudy g3 στο xda είχαν αναφερθεί ίδια θέματα και κάποιος είπε ότι απο τα πολλά φλασαρισματα μένουν κατάλοιπα αν ψάξεις θα βρεις τον τρόπο της καθαρής εγκατάστασης που προτείνει για να αποφειγεις το battery drain.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο νημα της cloudy g3 στο xda είχαν αναφερθεί ίδια θέματα και κάποιος είπε ότι απο τα πολλά φλασαρισματα μένουν κατάλοιπα αν ψάξεις θα βρεις τον τρόπο της καθαρής εγκατάστασης που προτείνει για να αποφειγεις το battery drain.

 

ωραια τοτε θα το κανω ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε θα το κανω ευχαριστω και τους δυο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2783192

 

Στο tapatalk είναι στη σελιδα 479:)

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ή η μπαταρία σου έχει σοβαρό θέμα και θέλει service ή δεν μας λες όλη την αληθεια όσων αφορά την χρήση που κανείς στο κινητό σου τηλέφωνο. Εμένα το g2 μου βγάζει 1,5 μέρα με χρήση και χωρίς 2 προς τις 3 χαλαρά!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε νομιζω οτι κατι δεν παει καθολου καλα με τη μπαταρια μου,το εχω στο 30-45% φωτεινοτητα αναλογα εκτος η εντος σπιτιου,κλειστος ο συγχρονισμος,λειτουργια wifi στο σπιτι και εκτος 4g,Δειτε και πειτε μου γιατι εχει πεσει η μπαταρια μου πολυ και δεν καταλαβαινω το γιατι...το κινητο δεν ειναι root,μπορει καποιος να βοηθησει;Παραθετω και τις εικονες!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε νομιζω οτι κατι δεν παει καθολου καλα με τη μπαταρια μου,το εχω στο 30-45% φωτεινοτητα αναλογα εκτος η εντος σπιτιου,κλειστος ο συγχρονισμος,λειτουργια wifi στο σπιτι και εκτος 4g,Δειτε και πειτε μου γιατι εχει πεσει η μπαταρια μου πολυ και δεν καταλαβαινω το γιατι...το κινητο δεν ειναι root,μπορει καποιος να βοηθησει;Παραθετω και τις εικονες!

Κατι τρεχει απο πισω.. Αρχικα δοκιμασε επανεκκινηση.. Αν δεν δεις αποτελεσμα, δοκιμασε να αφαιρεις μια μια οσες εφαρμογες εβαλες λιγο πριν αρχισεις να εχεις θεμα

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το apex launcher να φταιει;

Χλωμο.. Κανε οτι σου ειπα και βλεπεις.. Μπορει να ανοιξες το nfc καταλαθος ή το 4G..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε νομιζω οτι κατι δεν παει καθολου καλα με τη μπαταρια μου,το εχω στο 30-45% φωτεινοτητα αναλογα εκτος η εντος σπιτιου,κλειστος ο συγχρονισμος,λειτουργια wifi στο σπιτι και εκτος 4g,Δειτε και πειτε μου γιατι εχει πεσει η μπαταρια μου πολυ και δεν καταλαβαινω το γιατι...το κινητο δεν ειναι root,μπορει καποιος να βοηθησει;Παραθετω και τις εικονες!

 

4g??? Μμμμμ εκεί θα κοιτούσα την πρώτη λύση... Γενικά το 4g είναι αντικειμενικά άχρηστο αυτή τη στιγμή. (τους λόγους είναι off topic να τους αναλύσουμε εδώ)

 

Η κάλυψη είναι μηδαμινή και βάζεις το κινητό σε μία "λούπα" αναζήτησης συνεχώς καλύτερου δικτύου μεταξύ G, E, 3G, H, H+ και 4G/LTE τώρα. Και πάντα ψάχνει να βρεί το ισχυρότερο και παράλληλα το καλύτερο από αυτά σε ταχύτητα.

Κόστος??? Τρομερή κατανάλωση μπαταρίας που πολύ πιθανό να το δείς μόνο με BBS.

 

Αν και εκεί δεν δεις διαφορά τότε σίγουρα ένα clear cache και αν πάλι όχι ένα factory reset και στήσιμο του τηλεφώνου από την αρχή!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και μια βδομάδα κάτοχος του lg g2. Την πρώτη μέρα με πήγε περίπου μια μέρα με μια φόρτιση. χωρίς να κάνω πολλά πολλά , μόνο internet και τηλέφωνα. Αυτες τις μέρες ίσως χρειαστεί να το φορτίσω και δυο φορές την μέρα μιας και παίζω και κανένα παιχνίδι. Το θέμα είναι ότι η μπαταρία είναι μεγάλη αλλά εμένα μου φαίνεται ότι τελειώνει πολύ γρήγορα . Δηλαδή στα άλλα κινητά τι γίνεται. Η μπαταρία φορτίζει απ ότι παρατήρησα σε 2 ώρες full είναι αρκετός χρόνος όταν είσαι συνέχεια στον δρόμο. Δεν ξέρω αλλά λόγω το ότι είμαι όλη την ώρα στους δρόμους θέλω μια πιο δυνατή μπαταρία.

Μαλλον εχεις 4g και nfc μονιμα ανοιχτο..και καμια φωτεινοτητα στο 100%.. Αλλιως χαλασμενη μπαταρια

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα 80% αυτόματο εχω αλλάξει την λειτουργία του δικτύου σε 2G.Χρήση μόνο WiFi (chrome, messenger κλπ). Δεν έχω κάνει root και 6 ώρες οθόνης εχω φτάσει μια φορά. Πως σας φαίνεται..;
Link to comment
Share on other sites

Cloudy g3 1.3 +bruce kernel 0.41 απίστευτη η μπαταρία 60% αυτόματη φωτεινότητα,δεν έχω λόγια για το g2 και ήμουν φανατικός της samsung (s4 mini,s4,note 3).

[ATTACH]49633[/ATTACH][ATTACH]49634[/ATTACH][ATTACH]49635[/ATTACH][ATTACH]49636[/ATTACH][ATTACH]49637[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Cloudy g3 1.3 +bruce kernel 0.41 απίστευτη η μπαταρία 60% αυτόματη φωτεινότητα,δεν έχω λόγια για το g2 και ήμουν φανατικός της samsung (s4 mini,s4,note 3).

[ATTACH]49633[/ATTACH][ATTACH]49634[/ATTACH][ATTACH]49635[/ATTACH][ATTACH]49636[/ATTACH][ATTACH]49637[/ATTACH]

Πάντως εγώ δεν μπορώ να δω τέτοιους χρόνους με τίποτα... Δεν ξέρω τι λοιπές ρυθμίσεις έχεις αλλά εγώ με sync, data να μην κλείνουν ποτέ καθώς και gsm/wcdma auto πάντα φυσικά 5+ ώρες και 1 ώρα κλήσεις σε 2 ημέρες με τίποτα. Σε 25-28 ώρες ίσως!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μπορώ να δω τέτοιους χρόνους με τίποτα... Δεν ξέρω τι λοιπές ρυθμίσεις έχεις αλλά εγώ με sync, data να μην κλείνουν ποτέ καθώς και gsm/wcdma auto πάντα φυσικά 5+ ώρες και 1 ώρα κλήσεις σε 2 ημέρες με τίποτα. Σε 25-28 ώρες ίσως!

Δουλεύω data πιο σπάνια γιατί έχω και στη δουλειά wifi,sync πάντα για 2 mail λόγο δουλειάς και gsm/wsdma/lte εκτός από τις ώρες που ειμαι στη δουλειά όπου έχω τραγικό σήμα και βάζω gsm,60% auto φωτεινότητα έχω greenify pro και με titanium pro έχω παγώσει κάποιο bloatware της lg:)

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]49660[/ATTACH][ATTACH]49661[/ATTACH][ATTACH]49662[/ATTACH]

Να και το σημερινό χωρίς καθόλου χρήση data μόνο wifi γιατί στο προηγούμενο είχα και περίπου 25% του χρόνου με data,έτσι θα βγάλει ποιό πολλή ώρα στις 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]49660[/ATTACH][ATTACH]49661[/ATTACH][ATTACH]49662[/ATTACH]

Να και το σημερινό χωρίς καθόλου χρήση data μόνο wifi γιατί στο προηγούμενο είχα και περίπου 25% του χρόνου με data,έτσι θα βγάλει ποιό πολλή ώρα στις 2 μέρες.

 

Άρα κλείνεις τα data... Έτσι εξηγείται αρκετά η διαφορά στην διάρκεια μπαταρίας! Για μένα data και sync δεν κλείνουν ποτέ!Ούτε δευτερόλεπτο

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άρα κλείνεις τα data... Έτσι εξηγείται αρκετά η διαφορά στην διάρκεια μπαταρίας! Για μένα data και sync δεν κλείνουν ποτέ!Ούτε δευτερόλεπτο

Μόνο με data δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ακόμα:)το sync και μένα δεν κλείνει ποτέ,τι εννοείς για data ότι δεν έχεις πουθενά wifi και το δουλεύεις μόνο 4g;

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με data δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ακόμα:)το sync και μένα δεν κλείνει ποτέ,τι εννοείς για data ότι δεν έχεις πουθενά wifi και το δουλεύεις μόνο 4g;

 

Τα data δεν κλείνουν ποτέ. Είτε έχω wifi είτε όχι. Όπως επίσης και η ρύθμιση gsm/wcdma auto για δίκτυο. LTE προσωπικά το θεωρώ αχρείαστο! Είναι σαν να βάλεις VDSL για να κάνεις "σερφάρισμα". Ανούσιο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...