Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες μια ερώτηση...

 

Οι kernels τι κάνουν?

διάβασα στο XDA οτι για το WiFi Speed ευθύνεται ο kernel και flashara μια στα γρήγορα τον kernel Franco r16.

 

πρεπει να δω διαφορά κάπου?

 

Δεν πρόκειται να δεις διάφορα σε WiFi με αλλαγή kernel. Είχες κάποιο προβλημα με το WiFi με stock kernel ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες μια ερώτηση...

 

Οι kernels τι κάνουν?

διάβασα στο XDA οτι για το WiFi Speed ευθύνεται ο kernel και flashara μια στα γρήγορα τον kernel Franco r16.

 

πρεπει να δω διαφορά κάπου?

Αλλάζοντας kernel μπορείς να πετύχεις αλλαγή συχνοτήτων της cpu, των χρωμάτων της οθόνης είτε με έτοιμα προφίλ, ή αλλάζοντας τα νούμερα όπως εσύ θέλεις, και να κερδίσεις στις περισσότερες περιπτώσεις καλύτερη απόδοση της μπαταρίας.

 

Όσον αφορά το WiFi, δε νομίζω να κερδίσεις κάτι. Γι' αυτό, όπως και για το σήμα, υπεύθυνο είναι radio.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να δεις διάφορα σε WiFi με αλλαγή kernel. Είχες κάποιο προβλημα με το WiFi με stock kernel ?

 

Αλλάζοντας kernel μπορείς να πετύχεις αλλαγή συχνοτήτων της cpu, των χρωμάτων της οθόνης είτε με έτοιμα προφίλ, ή αλλάζοντας τα νούμερα όπως εσύ θέλεις, και να κερδίσεις στις περισσότερες περιπτώσεις καλύτερη απόδοση της μπαταρίας.

 

Όσον αφορά το WiFi, δε νομίζω να κερδίσεις κάτι. Γι' αυτό, όπως και για το σήμα, υπεύθυνο είναι radio.

 

Στο XDA έλεγαν οτι το WiFi to διαχειρίζεται ο kernel. αν δεν πειράξω κάτι θα δω διαφορά?

Ναι ανεβαίνει η ταχύτητα και μετά πεφτει πολυ οπως το ιδιο και στο 4g

Link to comment
Share on other sites

Τι κατεβάσεις βρε συ και έχεις κολλήσει με την ταχύτητα του wifi; Επίσης πώς έχεις διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα, έτσι να δω και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Τι κατεβάσεις βρε συ και έχεις κολλήσει με την ταχύτητα του wifi; Επίσης πώς έχεις διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα, έτσι να δω και εγώ.

 

Κοίτα, δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αλλά ρε φίλε με το iphone δε είχα θέμα. Κάνω speedtest, ανεβαίνει μεχρι τα 16mbps και μετα πέφτει στα 8.

στο 4g ανεβαινω μεχρι και 30 και μετα πεφτω στα 10.

 

προσπαθω να το φτιάξω λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι φουλ στοκ και θέλω απλά να ξαναφλασάρω την 33, δεν μπορώ απλά να την περάσω στη συσκευή, να μπουτάρω και να επιλέξω install update; Πρέπει να μπλέξω με toolkit, custom recoveries, bootloaders κλπ;
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι φουλ στοκ και θέλω απλά να ξαναφλασάρω την 33, δεν μπορώ απλά να την περάσω στη συσκευή, να μπουτάρω και να επιλέξω install update; Πρέπει να μπλέξω με toolkit, custom recoveries, bootloaders κλπ;

 

Ο οδηγός μου αυτό δε λέει, ρίξε μια ματιά.

 

macarona κάνεις speedtest ειδικό για να ελέγχει wifi κινητού; Εγώ που έκανα από browser μου έδινε ταχύτητα down up 5/2 ενώ έχω 30/3 στη VDSL. Μετά έκανα και από κανονικό υπολογιστή και πάλι τα ίδια (6/1,8), ενώ οι ταχύτητες download μου είναι μια χαρά (30 Mbps d/l). Δεν είναι εντελώς αξιόπιστα, μόνο αν έχεις πρόβλημα στη λειτουργία. Όλα δείχνουν να ανεβαίνει η ταχύτητα και μετά να κατεβαίνει λίγο, τι σημασία έχει; Τελικό πόσο σου βγάζει;

 

To σήμα του wifi είναι λίγο χαμηλό σε ένδειξη, θα δω σε πραγματική χρήση τι γίνεται; Αν και μάλλον θα περιμένω το επόμενο update, δε με απασχολεί τόσο για να πειράξω ρυθμίσεις.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός μου αυτό δε λέει, ρίξε μια ματιά.

 

Έφτασα στο στάδιο των εντολών αλλά μου λέει οτι η συσκευή είναι κλειδωμένη και όλες γινόντουσαν fail.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα λοιπόν κι εγώ την 33 με τον οδηγό του Davout και όλα μια χαρά, σε 10 λεπτάκια είχα τελειώσει. Πολύ καλός οδηγός και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μέχρι τώρα όλα μια χαρα στη συσκευή, πετάει και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα(σήμα, χάσιμο επαφών κτλ.).
Link to comment
Share on other sites

Geico πολύ ασχολείσαι. Άμα σου ερχόντουσαν από μόνα τους δε θα έκανες τα updates; Κάντο να τελειώνεις. Ασχολούμαστε κάθε μέρα με τα ίδια πράγματα και για να το πω μια φορά ακόμα για μένα η 33 είναι μια χαρά. Ούτε προβλήματα σε μπαταρία, ούτε σε οθόνη, ούτε σε κεραίες. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να ρωτάνε αν στις 40 ώρες μπαταρίας με την έκδοση 25Π.Χ. κερδίζεις ένα τέταρτο εγώ θα πάψω να απαντάω. Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Στο ρώσικο 4pda.ru εχουν έναν "διαγωνισμό" με Themes for OpO (CM11) - εκει έχει και preview

Εχω κατεβασει και δοκιμάσει αρκετά από αυτά (μερικα είναι εξαιρετικά) και μπορείτε να δοκιμάσετε αρκετά από αυτά στο dropbox μου...

Εγκαθίστανται εύκολα σαν .apk και ενεργοποιούνται ως themes κλασικά...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι το δικο μου One δεν κλεινει και ανοιγει τοσο γρηγορα οσο εχω δει.. Επισης σημερα σταματησε να λειτουργει το double tap τι λετε να φταει?
Link to comment
Share on other sites

Στο ρώσικο 4pda.ru εχουν έναν "διαγωνισμό" με Themes for OpO (CM11) - εκει έχει και preview

Εχω κατεβασει και δοκιμάσει αρκετά από αυτά (μερικα είναι εξαιρετικά) και μπορείτε να δοκιμάσετε αρκετά από αυτά στο dropbox μου...

Εγκαθίστανται εύκολα σαν .apk και ενεργοποιούνται ως themes κλασικά...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο ρώσικο 4pda.ru εχουν έναν "διαγωνισμό" με Themes for OpO (CM11) - εκει έχει και preview

Εχω κατεβασει και δοκιμάσει αρκετά από αυτά (μερικα είναι εξαιρετικά) και μπορείτε να δοκιμάσετε αρκετά από αυτά στο dropbox μου...

Εγκαθίστανται εύκολα σαν .apk και ενεργοποιούνται ως themes κλασικά...

 

Ποιο είναι αυτό που δοκιμασες κ σαρεσε πιο πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι αυτό που δοκιμασες κ σαρεσε πιο πολυ??

FlareX

SlimUI

Britzer

Ειναι υποκειμενικό όμως...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ρώσικο 4pda.ru εχουν έναν "διαγωνισμό" με Themes for OpO (CM11) - εκει έχει και preview

Εχω κατεβασει και δοκιμάσει αρκετά από αυτά (μερικα είναι εξαιρετικά) και μπορείτε να δοκιμάσετε αρκετά από αυτά στο dropbox μου...

Εγκαθίστανται εύκολα σαν .apk και ενεργοποιούνται ως themes κλασικά...

Άρα τα κατέβασες και μας τα δίνεις ανοιχτά και δωρεάν; Η προεπισκόπηση που λες πού είναι; Κάτι όχι πολύ extreme σε μπλε χρώμα ή πράσινο, όχι τσίρκα όμως. Ευχαριστούμε!

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Ένα quick update:

 

Με Franco Kernel r16 8 ώρες idle το βράδυ με WiFi On μου κατανάλωσε 5% μπαταρία.

Εμένα έφαγε 2% που είναι φυσιολογικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο ρώσικο 4pda.ru εχουν έναν "διαγωνισμό" με Themes for OpO (CM11) - εκει έχει και preview

Εχω κατεβασει και δοκιμάσει αρκετά από αυτά (μερικα είναι εξαιρετικά) και μπορείτε να δοκιμάσετε αρκετά από αυτά στο dropbox μου...

Εγκαθίστανται εύκολα σαν .apk και ενεργοποιούνται ως themes κλασικά...

Κατέβασα κάποια απο κινητο κ όταν τα ανοίγω λέει πρόβλημα με την ανάλυση του πακέτου. Εχεις κανεις τέτοιο θέμα;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρα τα κατέβασες και μας τα δίνεις ανοιχτά και δωρεάν; Η προεπισκόπηση που λες πού είναι; Ευχαριστούμε!

Δεν νομίζω οτι είναι "κλειδωμένα" - δεν είμαι σίγουρος, πάντως οι έχοντες λογαριασμό στο 4pda τα κατεβάζουν ελευθερα!

Στο λινκ που έδωσα (4pda.ru) παραπάνω, βλέπεις "δείγμα" στο κάθε θέμα, πατώντας спойлер (spoiler)

Χρησιμοποιήστε και Google Translate για περαιτέρω...

Κατέβασα κάποια απο κινητο κ όταν τα ανοίγω λέει πρόβλημα με την ανάλυση του πακέτου. Εχεις κανεις τέτοιο θέμα;

Μήπως είσαι με άλλον Launcher?

Τα περισσότερα είναι 5-20Mb (και κάποια παραπάνω...)

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έφαγε 2% που είναι φυσιολογικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασα κάποια απο κινητο κ όταν τα ανοίγω λέει πρόβλημα με την ανάλυση του πακέτου. Εχεις κανεις τέτοιο θέμα;

 

Είσαι με Franco Kernel και όλα τα άλλα stock?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις στο Dropbox σου το atomic μπλε revo γιατί από κινητό δυσκολεύομαι; Η αλλαγή πάει ως πακέτο θέματος, οπότε αν θέλω να γυρίσω στα αρχικά ξαναβάζω Hexo; Θέλω να έχω εύκολη επιστροφή.

 

Εμένα σίγουρα το βράδυ τρώει πάνω από 5% με κλειστά wifi/3g. Σε airplane mode δεν τρώει τίποτα.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...