Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρίνοντας από μετάβαση σε άλλο κινητό (iNew V3) JB σε ΚΚ το συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι πιο ελαφριά, χρησιμοποιεί λιγότερη ραμ και έχει καλύτερη κατανάλωση σε μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φλασάρουμε και PRELOADER + MBR ή όχι;

Γιατί βλέπω οτι το preloader έχει filename "preloader_amoi89_wet_kk.bin"

Μήπως είναι διαφορετικό για το KitKat?

 

Ρωτάω γιατί έχει καεί η γούνα μου φλασάροντας preloader (σε άλλο κινητό) και χρειάστηκε χειρουργείο για να το ξεμπρικάρω (jumpers και τέτοια)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα φλάσαρα όλα. Δεν ξεμάρκαρα τίποτα.

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα.

Πάνω στην ωρα, γιατί μόλις έκανα factory reset γιατί εσβηνε η οθόνη μόλις ενεργοποιούνταν το proximity sensor, και δεν άναβε ξανά παρα μόνο με επανεκκίνηση.

Τουλάχιστον διορθώθηκε και δεν ήταν πρόβλημα hardware. Ποιος ξέρει τι είχε εγκαταστήσει ο μικρός....

Link to comment
Share on other sites

Αααα, και για καλού και για κακού, κάνε και έναν nandroid backup. Εγώ έτσι το γύρισα στην 4.2, γιατί είχα δει πολλά θέματα με τους διαφορετικούς preloaders της kitkat.
Link to comment
Share on other sites

Αααα, και για καλού και για κακού, κάνε και έναν nandroid backup. Εγώ έτσι το γύρισα στην 4.2, γιατί είχα δει πολλά θέματα με τους διαφορετικούς preloaders της kitkat.

 

backup πήρα. Nandroid και Titanium.

Την πέρασα (δεν τσεκάρισα το PRELOADER, αλλά δούλεψε μια χαρα)

Όλα καλά, πάει μια χαρά.

Με το root τι γίνεται; Με recovery? Να περάσω αυτό που είχα με τη ROM του Alexneua (CWM?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα με flash tool την twrp 2.5 και όλα ήταν εντάξει... Root δεν δοκίμασα.

Έβαλα και εγώ το CWM που είχαν πριν, όλα καλά.

Τώρα με το root να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολήθηκα, απλά ακούω ότι με τις kitkat, αρκετοί δυσκολεύονται με το ρουτάρισμα. Προφανώς και τελικώς επιτυγχάνεται, απλά αντί για 1 λεπτό, ίσως σου πάρει 5-10. Δεν έφτασα μέχρι το ρουτάρισμα, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά θα το βρεις...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και το root για όποιον ενδιαφέρεται, απλά φλασαρισμα του supersu από recovery.

Μέχρι τώρα όλα καλά, με τις ίδιες εφαρμογές, από 350mb free στα 450. Καλύτερή διαχείριση μνήμης.

Το gravitybox έχει κάτι θεματάκια, αλλά θα μάθουμε να ζούμε και με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εντάξει και το root για όποιον ενδιαφέρεται, απλά φλασαρισμα του supersu από recovery.

 

Πες αν θες αναλυτικά τι έκανες για να το βάλω στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό που λες με τη μνήμη. Για το root άψογα..!

 

Όσον για το gravity box, ελπίζω να έβαλες την έκδοση kitkat. Το ξέρεις ότι έχει διαφορετική έκδοση, ε?

Link to comment
Share on other sites

Πες αν θες αναλυτικά τι έκανες για να το βάλω στο πρώτο post.

Καταρχάς, φλασαρα το cwm recovery που είχαν με την προηγούμενη rom.

Κατέβασα το supersu-v1.99r3 (δε θυμάμαι το site, google it) και το αντέγραψα στην SD card.

Μετά μπηκα recovery, και επέλεξα install zip from SD card, και το εγκατέστησα.

Μετά το reboot, ήμουν root.

Πολύ καλό αυτό που λες με τη μνήμη. Για το root άψογα..!

 

Όσον για το gravity box, ελπίζω να έβαλες την έκδοση kitkat. Το ξέρεις ότι έχει διαφορετική έκδοση, ε?

Ναι. Το χρησιμοποιω ηδη στο nexus 5 και στο 7 που έχω.

Αυτά που πρόσεξα ότι δε λειτουργοαύν, είναι η κυκλική ένδειξη μπαταρίας με ποσοστό, που δείχνει πάντα 0%, δεν σβήνει την ένδειξη "G" πριν από τη μπαρα του σήματος, τα εικονίδια των quick settings δεν σορταρονται όπως θελω, και μερικές άλλες παρατηρήσεις, όπως οτι θέλει reboot για αλλαγές που πριν γινόταν αμέσως, όπως το ρολόι στο κέντρο πχ.

 

Α, και επειδη με βόλευε η επιλογή για το striping των Unicode χαρακτήρων απο τα SMS, δεν υπάρχει η επιλογή στην εκδοσή για kitkat, και εγκατέστησα το 8SMS που το κάνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για 'σας αλλά εμένα το Titanium Backup (6.1.5.4) αφού έβαλα την KitKat δεν μπορεί να επαναφέρει τις εφαρμογές. Διάβασα κάπου στο xda ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει ισως γιατί το backup έγινε από διαφορετικής έκδοσης API (JellyBean) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το επαναφέρει.

 

Εσάς είχε κανένα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Όπα, αυτό που λες είναι σοβαρό. Εγώ δεν επανέφερα εφαρμογές, την έβαλα μόνο για να τη δω. Ας μας πει κάποιος που το δοκίμασε...
Link to comment
Share on other sites

Όπα, αυτό που λες είναι σοβαρό. Εγώ δεν επανέφερα εφαρμογές, την έβαλα μόνο για να τη δω. Ας μας πει κάποιος που το δοκίμασε...

Να σας πω εγώ τον πονο μου.

Το Amoi είναι του γιου μου.

Του είχα ενα "κατεβασμένο" Titanium, γιατί δεν έχει πιστωτική.

Πηρα ένα καλό backup και φλασαρισα.

Μετά το kitkat, και το root, αφού πέρασα es explorer, και το titanium από το market (το free) διαπίστωσα ότι δεν μπορούσε να κανει freeze τις εφαρμογές. Το σβήνω, για να περάσω το "κατεβασμένο"

Πετάγεται τότε μια επιλογή (του ES) για να διαγράψει άχρηστους φακέλους. Χωρίς να το σκεφτώ, παταω "yes' ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ BACKUP!!

Μετά τη φρίκη, ανακαλύπτω ότι το πειραγμένο δεν μπορεί να πάρει backup γιατί "δεν υπάρχει επαρκής χώρος"

Δοκίμασα όλα τα κόλπα, μέχρι και αλλαγες στα αρχεία του που βρήκα στο XDA, αλλά τζίφος.

Το free από το market λειτουργεί κανονικά, κανει backup, αλλά δε δοκίμασα το restore.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα φόρα και την εγκατέστησα και σε άλλο Amoi.

Αμέσως μετά το flash, recovery, και εγκατάστασή το supersu απο εδώ http:// http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.02.zip

Εχασα το root σε μια περίπτωση που απάντησα yes στις ερωτήσεις του cwm αν θέλω να επαναφέρω το root.

 

Κάτι άλλο: Το restore από titanium, δεν παίζει πολλές φορές, και σε μια περίπτωση αναγκάστηκα να κάνω factory reset, γιατί ούτε η εφαρμογή που έκανα restore (μόνο data) δουλευε, ούτε και ξαναεμπαινε από το play store. (Εβγαζε unknown error -24)

Δεν μπόρεσα να επαναφέρω με titanium SMS, κλησεις, και data usage, που με ενδιέφεραν.

Κατά τα άλλα, λειτουργεί άψογα, χωρίς κολλήματα και περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει θέματα με προηγούμενα backup του Titanium από την 4.2. Αλλά όπως προείπες κι εσύ κατά τα άλλα δουλεύει άψογα. Τώρα αν θέλει οποιοσδήποτε να ασχοληθεί από την αρχή τότε το προτείνω.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα φόρα και την εγκατέστησα και σε άλλο Amoi.

Αμέσως μετά το flash, recovery, και εγκατάστασή το supersu απο εδώ http:// http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.02.zip

Εχασα το root σε μια περίπτωση που απάντησα yes στις ερωτήσεις του cwm αν θέλω να επαναφέρω το root.

 

Κάτι άλλο: Το restore από titanium, δεν παίζει πολλές φορές, και σε μια περίπτωση αναγκάστηκα να κάνω factory reset, γιατί ούτε η εφαρμογή που έκανα restore (μόνο data) δουλευε, ούτε και ξαναεμπαινε από το play store. (Εβγαζε unknown error -24)

Δεν μπόρεσα να επαναφέρω με titanium SMS, κλησεις, και data usage, που με ενδιέφεραν.

Κατά τα άλλα, λειτουργεί άψογα, χωρίς κολλήματα και περίεργα.

 

Ποια recovery φλασαρες? Μπορείς να δώσεις ένα λινκ γιατί θέλω να το ρουτάρω και ό,τι εφαρμογές δοκίμασα δεν τα κατάφερα.

 

Για τα SMS kai Call Logs εγώ το έκανα με την εφαρμογή "Sms & CallLog Backup".

Το Τιτάνιουμ δεν μου "έβλεπε" καθόλου τα παλιά μου backup είτε τα είχα στην κάρτα, είτε στην εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Ποια recovery φλασαρες? Μπορείς να δώσεις ένα λινκ γιατί θέλω να το ρουτάρω και ό,τι εφαρμογές δοκίμασα δεν τα κατάφερα.

 

Εγώ προσωπικά πέρασα μέσω recovery (zip update) αυτή την έκδοση του supersu. Μετά από αυτό, την εκατέστησε μεν αλλά δεν μου την έδειχνε στο συρτάρι εφαρμογών, έτσι απλά πήγα στο PlayStore -ψάχνεις για SuperSU- την εγκατέστησα κι από εκεί και τσακ το rootαρε. Δοκίμασε το κι εσύ, μπορεί να σου δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πέρασα μέσω recovery (zip update) αυτή την έκδοση του supersu. Μετά από αυτό, την εκατέστησε μεν αλλά δεν μου την έδειχνε στο συρτάρι εφαρμογών, έτσι απλά πήγα στο PlayStore -ψάχνεις για SuperSU- την εγκατέστησα κι από εκεί και τσακ το rootαρε. Δοκίμασε το κι εσύ, μπορεί να σου δουλέψει.

 

Eννοούσα πιο recovery φλασαρες?

Link to comment
Share on other sites

Α sorry. Το TWRP 2.5.0.0. Αλλά για κάποιο λόγο δεν λειτουργούσε αν το έβαζα από SP Flash Tools. Οπότε έβαλα με το SPFT το CWM πρώτα κι από εκεί έβαλα μέσω zip update το TWRP που προανέφερα. Τώρα δουλεύει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά μηπως έχεις κανα λινκ;

Έχουμε και λέμε:

 

ClockWorkMod (CWM) Recovery (το περνάς με SP Flash Tool, έχει και το scatter file μέσα).

TWRP Recovery (αυτό το περνάς με το ClockWorkMod που εγκατέστησες πρώτα).

 

Για όποια άλλη βοήθεια εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά μηπως έχεις κανα λινκ;

Εγώ χρησιμοποίησα αυτήν https://yadi.sk/d/-jWFeGPS5LvCs

Είναι η CWM 6.0.3.2 και τη φλασάρω μαζί με τη rom.

Απλά επιλέγω το .img μετά το φόρτωμα του scatter.txt, κάνοντας click στη γραμμή του "RECOVERY".

Καλου-κακου, ξετσεκάρω και το PRELOADER.

 

Αμέσως μετά το φλασαρισμα, reboot σε recovery και φλασάρισμα του supersu http://download.chainfire.eu/supersu, που το έχω ήδη στην sd

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει ζημιά, αλλά ΜΗΝ επιλέξεις "yes" στα δυο ερωτήματά που τυχόν θα σου κάνει το CWM πριν το reboot to system, δηλαδή αν θέλεις να μην επιτρέψεις στο σύστημά να αλλάξει το recovery από μόνο του, και να σου επαναφερει το root που νομίζει ότι χάθηκε.

Τα επέλεξα μια φορά, και έχασα το root!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...