Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αγόρασα και εγώ αυτό το κινητό αλλά έχω δύο προβληματάκια. Το ένα είναι οτι το συνδέω με τον υπολογιστή αλλά δεν το αναγνωρίζει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινώ αρχεία. Το άλλο είναι με τα μηνύματα. Δεν μπορώ να δεχθώ απο 4ψήφια. Δοκίμασα και με το go sms που ανέφερε ένα παιδί πιο πάνω αλλά τίποτα. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Αγόρασα και εγώ αυτό το κινητό αλλά έχω δύο προβληματάκια. Το ένα είναι οτι το συνδέω με τον υπολογιστή αλλά δεν το αναγνωρίζει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινώ αρχεία. Το άλλο είναι με τα μηνύματα. Δεν μπορώ να δεχθώ απο 4ψήφια. Δοκίμασα και με το go sms που ανέφερε ένα παιδί πιο πάνω αλλά τίποτα. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.

 

Σου το λεω οπως μου το είπαν και εμένα

 

Οδηγός για λήψη sms από 4-5φια νούμερα σε Coolpad 7320/F1 με την μαμά ρομ

 

• Πρώτα από όλα, θεωρείτε ότι το σύστημα μας είναι root.

•Παγώνουμε την εφαρμογή messaging.apk της μαμάς ρομ με titanium backup. Αν δεν υπάρχει η πληρωμένη έκδοση του titanium περνούμε backup το messaging.apk και μετά το σβήνουμε από το σύστημα.

• Κατεβάζουμε έναν άλλο sms client από το play store και τον εγκαθιστούμε. Προσωπικά έβαλα το gosms free.

• σε περίπτωση που δεν μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε sms, τότε πρέπει νε εισάγουμε τον smsc κωδικό του provider. Αυτό γίνετε με 2 τρόπους, είτε μέσω gosms advance settings ή με το mobileuncle tools.

• gosms: settings/send&receive/sms&mms advance settings/enable customized smsc και βάζουμε το δικό μας.

•mobileuncle tools:

engineer mode/android/device info/smsc

 

Μετά από όλη την διαδικασία δοκιμάζουμε να στείλουμε και να λάβουμε sms.

 

ayta einai dika moy poy ekana

gosms /rythmiseis/seend k reacive/anafora sms tik - active mobile tik-diatirisi analisis eikonas tik-sms advasing/ergostasiaki efarmogi tik-energopoiisi prosarmogis sms tik

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά δούλεψε όταν έκανα απεγκατάσταση το messaging.apk. Καμιά ιδέα για το θέμα με την σύνδεση;
Link to comment
Share on other sites

Την έχω από χτες.

 

Πολύ καλή φαίνεται.

 

Δωσε μας και το link βρε συ να την κατεβασουμε και εμεις......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κανας μερακλης που να δοκιμασε Kitkat? Αντε κι εκανα χθες backup...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εαν μας δωσουν και καποιο link θα δοκιμασουμε.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εαν μας δωσουν και καποιο link θα δοκιμασουμε.........

 

Kαλα ρε παιδια μονο την τελευταια σελιδα διαβαζετε?

Λιγες σελιδες πιο πισω το εδωσα,οριστε,κανεις register και την κατεβαζεις http://www.movilesdualsim.com/tema/pureaosp-lite-kitkat-4-4-2-multilenguaje.79570/

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ρε παιδια μονο την τελευταια σελιδα διαβαζετε?

Λιγες σελιδες πιο πισω το εδωσα,οριστε,κανεις register και την κατεβαζεις http://www.movilesdualsim.com/tema/pureaosp-lite-kitkat-4-4-2-multilenguaje.79570/

Βρε συ........ο φιλος την εχει ηδη και την δοκιμαζει οποτε ειναι πολυ πιο απλο να παραθεση εδω το link αντι να κανουμε ολοι εγγραφη για τον ιδιο λογο και οχι βεβαια δεν διαβαζουμε ολοι την τελευται σελιδα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σου το λεω οπως μου το είπαν και εμένα

 

Οδηγός για λήψη sms από 4-5φια νούμερα σε Coolpad 7320/F1 με την μαμά ρομ

 

• Πρώτα από όλα, θεωρείτε ότι το σύστημα μας είναι root.

•Παγώνουμε την εφαρμογή messaging.apk της μαμάς ρομ με titanium backup. Αν δεν υπάρχει η πληρωμένη έκδοση του titanium περνούμε backup το messaging.apk και μετά το σβήνουμε από το σύστημα.

• Κατεβάζουμε έναν άλλο sms client από το play store και τον εγκαθιστούμε. Προσωπικά έβαλα το gosms free.

• σε περίπτωση που δεν μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε sms, τότε πρέπει νε εισάγουμε τον smsc κωδικό του provider. Αυτό γίνετε με 2 τρόπους, είτε μέσω gosms advance settings ή με το mobileuncle tools.

• gosms: settings/send&receive/sms&mms advance settings/enable customized smsc και βάζουμε το δικό μας.

•mobileuncle tools:

engineer mode/android/device info/smsc

 

Μετά από όλη την διαδικασία δοκιμάζουμε να στείλουμε και να λάβουμε sms.

 

ayta einai dika moy poy ekana

gosms /rythmiseis/seend k reacive/anafora sms tik - active mobile tik-diatirisi analisis eikonas tik-sms advasing/ergostasiaki efarmogi tik-energopoiisi prosarmogis sms tik

 

Επειδή έχω παραγγείλει το f1 και το περιμένω, αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλα τα κινητά η τυχαίνει;Δεν έχω δει και πολλούς να το αναφέρουν για αυτό ρωτάω.Με αλλαγή ρομ λύνεται το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιες official το λυνουν το θεμα με τα τετραψηφια παντως.

 

Πιο σταθερη ρομ και με καλη μπαταρια ειναι η Pure AOSP v2.

Link to comment
Share on other sites

Ο έξτρα φορτιστής που μου έβαλαν από Vickmall μαζί με το F1 είναι 5.3V αντί για 5V. 1Α όπως και ο original. Παίζει πρόβλημα με τα 0.3V παραπάνω με το F1 αλλά και άλλες συσκευές;
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις και από έμενα:

1) Άσπρο ή γκρι; Δηλαδή το καπάκι στο γκρι μου φαίνεται ματ ενώ στο άσπρο είναι γυαλιστερό!

2) Εαν έχει πάρει κάποιος, η μνήμη 16άρα που δίνει το Vickmall με $8.00 τι μάρκα είναι; (Στις φωτογραφίες έχουν σβησμένο το λογότυπο της εταιρείας αλλά υποψιάζομαι ότι είναι Toshiba ή Tonipia:lol:)

Δεν έχει ξυπνήσει η Selina να την ρωτήσω!!!:p

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,το θεμα με τα 4ψηφια το ελυσα με παγωμα της στοκ εφαρμογης μηνυματων και εγκατασταση του handsent sms. τιποτα αλλο.και εχω και 160 χαρακτηρες.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχει πεσει σε bootloop πως το επαναφερω?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα με τα win 7.

Δεν το βλέπουν :X

Μια βοήθεια καλοί μου άνθρωποι...;)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγές έκανες; Μήπως με κάποια ατυχή εγκατάσταση του xposed framework;

 

η μονη αλλαγη εβαλα pure aosp 2.0 ολη την μερα ολα καλα.Το βαζω να φορτισει εδειχνε οτι φορτιζε-το πρωι που πηγα να το ανοιξω μου κολλαγε στο σηματακι της coolpad kai den ανοιγε.Μπορει καποιος να βοηθησει?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,το θεμα με τα 4ψηφια το ελυσα με παγωμα της στοκ εφαρμογης μηνυματων και εγκατασταση του handsent sms. τιποτα αλλο.και εχω και 160 χαρακτηρες.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται το παγωμα της στοκ εφαρμογης ?........οσο και να εψαξα δε τη βρηκα πουθενα :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να βοηθησει?σχετικα με ποια ρομ να περασω με sptools?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να βοηθησει?σχετικα με ποια ρομ να περασω με sptools?

 

Σελιδα 136... ειχα το ιδιο προβλημα.... με τις AOSP δεν πρεπει ποτε να κανεις φορματ της SD....

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει τ spflash και drivers αλλα δεν βρισκω καποια συμβατη ρομ για sptools
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...