Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση προς ρουταρισμένους:

 

Έχω κάνει ρουτ, έκανα το ανάλογο edit στο build.prop μόνο και μόνο για να εμφανίσω notifications manager, startup manager και dropzone manager. Σε περίπτωση που έρθει κάποιο ΟΤΑ update (λέμε τώρα...) ή θέλω να φλασάρω μία Stock Rom

Πρέπει να κάνω unroot για να γίνει το flashάρισμα ή πρέπει επίσης να επαναφέρω το build.prop στην αρχική του κατάσταση;

Είμαι στην Β512. Ευχαριστώ.

 

Σε όσα κινητά είχα δεν γινόταν να πραγματοποιηθεί OTA update σε ρουταρισμένη συσκευή. Το build.prop να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση όταν πας να φλασάρεις. Πολλοί στο XDA που δεν το έκαναν προκάλεσαν soft brick. Όσο για το unroot πριν το φλασάρισμα, όταν πήγα μια φορά να βάλω stock rom έχοντας το κινητό ρουταρισμένο, είχα πρόβλημα στη διαδικασία. Οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις unroot. ( προσωπικά κάνω factory reset και όχι unroot γιατί θέλω η νέα rom να μπαίνει σε καθαρό σύστημα )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε όσα κινητά είχα δεν γινόταν να πραγματοποιηθεί OTA update σε ρουταρισμένη συσκευή. Το build.prop να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση όταν πας να φλασάρεις. Πολλοί στο XDA που δεν το έκαναν προκάλεσαν soft brick. Όσο για το unroot πριν το φλασάρισμα, όταν πήγα μια φορά να βάλω stock rom έχοντας το κινητό ρουταρισμένο, είχα πρόβλημα στη διαδικασία. Οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις unroot. ( προσωπικά κάνω factory reset και όχι unroot γιατί θέλω η νέα rom να μπαίνει σε καθαρό σύστημα )

 

Thanks for the info. Με Factory Reset φεύγει το ρουτ και επαναφέρεται το build.prop στην αρχική κατάσταση αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ ακριβώς αυτό που λες. :) Το rοοt φεύγει με το φλασάρισμα της νέας rom. Το reset απλά διώχνει το τυχόν upgrade που έχει γίνει στο su binary. Στο P6 είχα θεματάκια όποτε δεν είχα κάνει πριν factory reset. Σε άλλα κινητά όχι. Όσο για το build.prop κανονικά το factory reset θα σου επαναφέρει το εργοστασιακό build.prop
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μέσω TWRP Recovery.

Το πιο δύσκολο λοιπόν είναι να εγκαταστήσεις το TWRP και το εύκολο να εγκαταστήσεις την MIUI rom ή αργότερα όποια custom rom θες μέσω αυτού.

 

Για αρχή κάνε εγκατάσταση το Minimal ADB and Fastboot

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790

 

και μετά διάβασε εδώ για να εγκαταστήσεις το twrp recovery

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2709353

 

Το τρίτο και τελευταίο είναι να φλασάρεις το τηλέφωνο με την MIUI rom που θα έχεις κατεβάσει και περάσει μέσα στην SD

 

http://forum.xda-developers.com/ascend-p6/development/romhuawei-p6-u06-miui-v5-kitkat-4-4-2-t2850496

 

Γενικά εαν δεν είσαι power user δεν θα σου πρότεινα να ασχοληθείς.

 

οδηγιες στα ελληνικα??

Link to comment
Share on other sites

οδηγιες στα ελληνικα??

 

Δεν έχω κάτι υπόψιν αλλά σίγουρα θα υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι όπως για παράδειγμα μέσω κάποιας εφαρμογής που θα χρειαστεί να κατεβάσεις μέσω google play.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι υπόψιν αλλά σίγουρα θα υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι όπως για παράδειγμα μέσω κάποιας εφαρμογής που θα χρειαστεί να κατεβάσεις μέσω google play.

 

στειλε κατι για να το κανω γιατι με αυτο το φαστμπουτ δεν μπορω να καταλαβω την παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι υπόψιν αλλά σίγουρα θα υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι όπως για παράδειγμα μέσω κάποιας εφαρμογής που θα χρειαστεί να κατεβάσεις μέσω google play.

 

δεν γινετε να το κανω εγκατασταση με clockworkmod??

Link to comment
Share on other sites

Kalodiakia καλημέρα.Μην κάνεις συνεχόμενα posts γιατί απαγορεύεται.Οταν δεν γνωρίζω,δεν απαντώ σε αυτά που με ρωτάς γιατί δεν το έχω κάνει και δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση που πάθει κάποια βλάβη το τηλέφωνο σου.

Συμβουλή μου: Αραξε αναπαυτικά στην Β512 με emui 2.3 and enjoy the ride.

Link to comment
Share on other sites

Kalodiakia καλημέρα.Μην κάνεις συνεχόμενα posts γιατί απαγορεύεται.Οταν δεν γνωρίζω,δεν απαντώ σε αυτά που με ρωτάς γιατί δεν το έχω κάνει και δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση που πάθει κάποια βλάβη το τηλέφωνο σου.

Συμβουλή μου: Αραξε αναπαυτικά στην Β512 με emui 2.3 and enjoy the ride.

 

το εκανα πηγα στην μιυι τωρα για να παω πισω τι κανω τψρα??και αμα εχεις να μου πρωτηνεις κανα καλο θεμα για την 512??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε σήμερα το atfolix black carbon fiber sticker και πλέον θεωρώ ότι έκανε την πλάτη πιο στυλάτη κι από ότι ήταν όταν αγόρασα το κινητό. Τρομερή ποιότητα υλικού, ντιζαϊνάτο και με όμορφη αίσθηση στο χέρι. Το προτείνω ανεπιφύλακτα όχι μόνο σε όσους έχουν γδάρει την πλάτη αλλά και σε όσους πήραν τώρα το κινητό. Στη φωτογραφία φαίνεται πιο γκρι και όχι τόσο χλιδάτη όσο είναι στην πραγματικότητα ( την αδικεί η φωτό ). 13 ευρώ έκανε με τα μεταφορικά από Γερμανία. Το κάτω και μπροστά μέρος δεν το έβαλα. Είναι πολύ ωραίο αποκλειστικά για την πλάτη. :

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00H86Y42Y/ref=cm_cr_ryp_prd_ttl_sol_1

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μηπως ξερει κανεις πως μπορω να βαλω αυτό στην οθονη κλειδωματος;χρησιμοποιω τον nova launcher αλλα το κλειδωμα της οθονης ειναι της huawei και δεν βρισκω επιλογη πως να το γυρισω στο κλασικο κλειδωμα android.καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

 

Εχω και γω το κινητό περίπου 8 μήνες. Είναι καταπληκτικό! :D:D:D

 

τώρα θέλω να περάσω και γω την τελευταία έκδοση, συγκεκριμένα την B512.

 

αυτή την στιγμή έχω την πρώτη έκδοση που είχε το κινητό όταν το πήρα, την Β102.

 

μπορώ να περάσω την καινούργια έκδοση Β512 ή θα έχω προβλήματα; Θα χάσω επαφές, φωτός κλπ;

 

αν έχει κάποιος ευκαιρό κάποιο link με την μεθοδολογία της εγκατάστασης αν μπορεί ας το κάνει share...

 

thx!

Kostas

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να περάσω την καινούργια έκδοση Β512 ή θα έχω προβλήματα; Θα χάσω επαφές, φωτός κλπ;

αν έχει κάποιος ευκαιρό κάποιο link με την μεθοδολογία της εγκατάστασης αν μπορεί ας το κάνει share...

 

 

Download και οδηγίες εγκατάστασης της Β512

 

http://huaweinews.com/2014/08/ascend-p6-b512/

 

Κάνε backup τα δεδομένα σου πριν το upgrage με το Hisuite.

 

http://www.huawei.com/minisite/HiSuite_en/

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να στειλει screenshots απο το home screen του κινητου του για να μου δωσει ιδεες...σας ευχαριστωω:)...και ακομα μια ερωτηση πρεπει να βαλω αναγκαστικα screen protector??back protector??
Link to comment
Share on other sites

Ενα p6 μεταχειρισμένο πόσο κυμαίνεται; και σε άλλη περίπτωση αξιζει ανταλαγη iphone 4 για να παρω p6 λευκό;

 

Πιστευω πως αξιζει..Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το κινητο.. :)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο με την κιτ κατ πως τα παει?

το εχω παραγγειλει για ενα φιλο αλλα σκεφτομαι μηπως το κρατησω εγω !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να στειλει screenshots απο το home screen του κινητου του για να μου δωσει ιδεες...σας ευχαριστωω:)...και ακομα μια ερωτηση πρεπει να βαλω αναγκαστικα screen protector??back protector??

 

Eμενα για κάποιο λόγο μου αρέσει το touchwiz style. Back protector χρειάζεται περισσότερο απο screen protector αν και την πρώτη φορα οου ειχα το κινητό για 9 μηνες δεν είχε τίποτα η οθόνη και τώρα σε ένα μηνα απέκτησε ενα σημαδακι....

Link to comment
Share on other sites

το κινητο με την κιτ κατ πως τα παει?

το εχω παραγγειλει για ενα φιλο αλλα σκεφτομαι μηπως το κρατησω εγω !!!!!!!!!!!!!!

 

πολυ πιο αργό από την 4.2.2 που είχα εγω παντως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eμενα για κάποιο λόγο μου αρέσει το touchwiz style. Back protector χρειάζεται περισσότερο απο screen protector αν και την πρώτη φορα οου ειχα το κινητό για 9 μηνες δεν είχε τίποτα η οθόνη και τώρα σε ένα μηνα απέκτησε ενα σημαδακι....

 

 

back protector?απο ελλαδα εχει να αγορασω??

Link to comment
Share on other sites

Συχνά lag εχει;

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα επειδή έχεις συνηθίσει σε iphone να πήγαινες προς nexus 5 ή ΗΤC One ή LG G2. Θα ενοχληθείς στο internet browsing, στο scroll down του notification bar και στο scrolling στις home screens του stock launcher στο P6 και θα βγάλεις λανθασμένα κακή άποψη για το android. Toυλάχιστον αν το πάρεις ( λόγω φοβερής εμφάνισης και πολύ καλής οθόνης ) μην του περάσεις την kitkat. Να μείνεις στη jb όπου τα παραπάνω lags είναι λιγότερα και λιγότερο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα τη συσκευή σήμερα. Έκανα καλά; Την επέλεξα κυρίως λόγω της μπροστινής κάμερας και του design. Αλλά διαβάζω ότι κολλάει. Υπάρχει CM 11 ή τουλάχιστον MIUI 4.4.2?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...