Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πρόβλημα σου με το wifi mac μπορεί να λυθεί με rootαρισμένο κιν και ένα hex editor.

ψάξε λίγο και θα βρεις, πχ

http://www.gizbeat.com/2446/fix-nvram-err-0x10-and-random-mac-address/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2197378

προσοχή στα permissions του αρχείου όταν το σώσεις.

 

 

Done! Thanks NaGR Για το ΒΤ έχουμε κάτι; :D (Edit: Fixed! )

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε μου αρχες ιουλιου παραγγειλα απο vickmall ενα huawei honor οπως και εσυ μου εδινε χωρα προορισμου λαθος εμενα αγγλια.αποτελεσμα περνοντας για αλλη δουλεια απο τα ελτα ρωτησα εαν ειχα κανενα δεμα.εκει ηταν και με περιμενε δεν ξερω τι ειχε γινει στις φωτο που μου εστειλε το vickmall εδειχνε κανονικα gr και το σωστο trackin number πηγε αγγλια και μετα εδω δεν ξερω εαν δεν πηγενα μπορει και να ειχε γυρισει πισω.θα σου ελεγα να μιλησεις με το καταστημα αν και νομιζω οτι δεν φταιει. καποιος απο την singapore post την εκανε την.....

Του στειλα μηνυμα και μου ειπε αυτα που ειπα(εδω στο προφιλ του)πως το account μου και στο site και στο payπal λεει ισπανια κατι που δεν ισχυει γιατι εχω παραγειλει ξανα αλλα και τα τσεκαρα κιολας.

 

Περιμενω απο χτες τωρα απαντηση του

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις χτύπησα αυτό το tempered glass

http://eud.dx.com/product/protective-0-25mm-tempered-glass-screen-guard-protector-for-xiaomi-redmi-note-glossy-844322252

με το κουπόνι EUDWIN που δίνει 8$ για αγορές άνω των 50$ μου βγήκε τσάμπα σε συνδυασμό με ένα xiaomi 10400, ένα mikey και κάτι άλλα ψιλολοίδια.

γενικά οι άλλες που βλέπω είναι στα 0.3-0.33 πάχος ενώ αυτή λέει 0.25. δεν ξέρω τι θα βγει αλλά ήταν μικρό το οικονομικό ρίσκο και το πήρα.

θα ενημερώσω όταν παραλάβω εκτός αν κάποιος την έχει ήδη δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας... έπεσα σε ένα ξένο forum και έλεγε κάτι για FAST DORMANCY disable. Έκανα ένα search και βρήκα

αυτό...

 

Επίσης είχαν το ίδιο θέμα στο S3.

 

Δεν ξέρω αν κάνει κάτι ουσιώδες ( λένε ότι εξοικονομεί μπαταρία ), όποιος όμως θέλει να το δοκιμάσει στο δικό μας κάνει τα εξής:

 

dial *#*#3646633#*#* or open mobile uncle tool-> engineer mode (mtk)

open engineer mode->telepohny->fast dormancy->config fd->select "turn off r8 fd & legacy fd"->press ok->reboot

 

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί ξανά και η διαδικασία είναι αναστρέψιμη. Μιας όμως και είμαι αρχάριος ( σαν τον mike_k :) ), καταλαβαίνετε ότι μοιράζομαι τις πληροφορίες που βρίσκω. Γι αυτό όποιος το κάνει είναι με δική του αποκλειστικά ευθύνη :)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάτσεις λίγο φρόνημα! :)

 

Άμα αρχίσουμε αυτά τα +_-# επί, δια, ίσον, δε θα κλείσουμε μάτι πάλι σήμερα....

:)

 

Σωστός!!! :lol: (αυτό θα κάνω)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

...........Με το fix για τον αποθηκευτικό χώρο έχουμε 5gb περίπου για εφαρμογές (εσωτερική μνήμη) και την εξωτερική κάρτα μνήμης για την αποθήκευση αρχείων κτλ. Χωρίς το fix κάποια πράγματα πχ φωτογραφίες, βίντεο,cache από παιχνίδια,προγράμματα κτλ πάνε στην εσωτερική μνήμη των 5gb με αποτέλεσμα να γεμίζει σχετικά γρήγορα.

Fix (swapp) για τις μνήμες σε MIUI ROM

http://en.miui.com/thread-32148-1-1.html

Fix (swapp) για τις μνήμες σε AOSP ROM

https://mega.co.nz/#!4d5BzbTY!gVGnPuP4oZvGn5_wHme7uwbTiA_HEj-EgyN1ofZhJZ8

Το fix για τις μνημες δουλευει. Απλα πρεπει σε καθε update να ξαναγινει η ολη διαδιακασια. Δεν ειναι τιποτε τραγικο, απλα το επισημαινω για αποφυγη τυχον προβληματισμου :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι μεγάλο το κινητό, με αυτή τη θήκη θα γίνει Γορίλας (έχει και gorilla επάνω :lol:).

 

Ακόμα στο ψάξιμο είμαι. Πάντως είναι μια υποψήφια.

:)

:)
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ το κάνεις αυτό!!!:p

 

Γιατί να μην το κάνω;

 

Παραθετω και μια φώτο με τις system apps. Aυτες να μην τις αγγιξω καν ή μπορω να τις απενεργοποιήσω για να κανω χωρο στην ROM;

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα επιτέλους να περάσω το δικό μου ΙΜΕΙ στη συσκευή μου με αυτόν τον οδηγό! :up::up::up:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάζαμε κι αυτό στην πρώτη σελίδα; :)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως να βάζαμε κι αυτό στην πρώτη σελίδα; :)

 

Στο internet θα βρεις πολλές (γενικές) πληροφορίες, αν ανεβάζαμε στο πρώτο post ότι βρίσκαμε δεν θα τελείωνε ποτέ. Αν κάποιος ωστόσο έχει διάθεση να φτιάξει κάποιον ελληνικό οδηγό, εδώ είμαστε...

 

Κατάφερα επιτέλους να περάσω το δικό μου ΙΜΕΙ στη συσκευή μου με αυτόν τον οδηγό! :up::up::up:

 

Αυτό ωστόσο μπήκε γιατί αφορά κάτι συγκεκριμένο που δουλεύει σε αυτή (και όχι μόνο) τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περα απ αυτο, βλεπω οτι η RAM γεμιζει πολυ. Με 2GB που εχει, μου ειναι ολο κοντα στα στα 1.60 κάτι. Την καθαριζω με Clean Master, αλλα δε κανει και πολλα. Πηγα στις running εφαρμογες και σταματησα 2-3 δικες μου, αλλα φοβηθηκα να σταματησω εφαρμογες του συστηματος , για να μη παθει κατι

 

Οταν το λογισμικο του Android και πιο πολυ οσον αφορα τα τελευταια λογισμικα (4.0 - 4.1 - 4.2 - 4.3 - 4.4 ++) αντιληφθουν περισσοτερη RAM τοτε το 90% των εφαρμογων τρεχουν στη RAM και δεν κασαρονται (partition cache).

Αν ομως η μνημη ειναι στο 1GB τοτε για να αποδεσμευσει RAM αρχιζει και κανει cache πολλες εφαρμογες για να τις χρησιμοποιησει οταν αυτο απαιτηθει. Το cache των εφαρμογων γινεται ειτε στο partition DATA, ειτε στο partition CACHE.

Συνεπως, 2 τηλεφωνα το ενα 2GB και το αλλο 1GB, πανω κατω εχουν αφηνουν ελευθερη RAM απο 300mb εως 450mb μετα απο 1 μερα περιπου χρησης.

Στα 2GB θα εχει περισοτερα apps στο Running Services ενω στο 1GB θα εχει λιγοτερα apps στο Running Services και περισοτερα στο cached processes.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ . ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΒΙΑΣΥΝΗ :) .... ΛΕΩ ΑΠΟ VICKMALL ... ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΠΟΙΑ ROM ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ? ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ?
Xiaomi Redmi Note MTK - MIUI GR V4.9.5 INTERCOOLER
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ με το flash tool και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

Μήπως μπορείτε να καταλάβετε κάτι παραπάνω?

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ . ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΒΙΑΣΥΝΗ :) .... ΛΕΩ ΑΠΟ VICKMALL ... ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΠΟΙΑ ROM ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ? ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ?
Φιλε μου, η συγκεκριμμενη ερωτηση εχει απαντηθει πολλες φορες. Ψαξε λιγο πιο πισω, θα βρεις την απαντηση ......

Και σε παρακαλουμε πολυ μην χρησιμοποιεις ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ !!!!!! :)

Καλη συνεχεια.

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ με το flash tool και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

Μήπως μπορείτε να καταλάβετε κάτι παραπάνω?

Αν το πρόβλημά σου δημιουργήθηκε επειδή πάτησες το format στο Sp Flash Tool, νομίζω θα πρέπει να βρεις το ΠΛΗΡΕΣ FIRMWARE της συσκευής και μετά αντί για DOWNLOAD ONLY να επιλέξεις FIRMWARE UPGRADE και να τα εχεις τσεκαρισμένα όλα (και το PRELOADER) (και πάντα ό,τι κάνουμε το κάνουμε με δική μας ευθύνη)

Δες και τον οδηγό ΕΔΩ

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεσα να καταλαβω φιλε μου εχω μπερδευτει γιατι είμαι λιγο αρχαριος και περιμενουν την απαντηση μου :O
Xiaomi Redmi Note MTK - MIUI GR V4.9.5 INTERCOOLER
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ με το flash tool και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

Μήπως μπορείτε να καταλάβετε κάτι παραπάνω?

 

Όπως σου τα λέει ο Σωκράτης είναι... Δοκίμασε και με αυτά τα πακέτα να δεις τι γίνεται.

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του εδώ φορουμ απο παλιά μέλη (απο όσο έχω δει) είναι αγορά του κινητού με τη γνήσια Ρομ που είναι σε αγγλικά και κινέζικα αλλά με σωστο recovery.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το κάνω;

 

Παραθετω και μια φώτο με τις system apps. Aυτες να μην τις αγγιξω καν ή μπορω να τις απενεργοποιήσω για να κανω χωρο στην ROM;

Τον χώρο που θα κάνεις στην Ρομ που θα τον χρησιμοποιήσεις;;;:wacko:

 

Οι εφαρμογές καλό είναι να πηγαίνουν στην εσωτερική μνήμη, η οποία είναι πολύ πιο γρήγορη από την SD. Το κινητό έρχεται με περίπου 5 gb ελεύθερα εσωτερική μνήμης και είναι υπεραρκετά για τις εφαρμογές. Και αυτός είναι ο σκοπός των fix. Να μην γεμίζει η εσωτερική μνήμη με άλλα πράγματα, τα οποία δεν έχουν πρόβλημα να πάνε στην SD.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του εδώ φορουμ απο παλιά μέλη (απο όσο έχω δει) είναι αγορά του κινητού με τη γνήσια Ρομ που είναι σε αγγλικά και κινέζικα αλλά με σωστο recovery.

 

Εγώ το πήρα με την αγγλική-κινέζικη και έκανα update στην επίσημη global για να έχω και τα Google apps και ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Είμαι ευχαριστημένος γενικά, δεν έχει προβλήματα εκτός από το wifi που χάνεται όταν παραμείνει κλειστή η οθόνη πανω απο μερικά λεπτά, αλλά μπορεί να φταίει και το ρουτερ μου (αν έχει κανείς λύση, θα την εκτιμούσα).

 

Έχει βγει και η global v.30 που επιτρέπει τον ορισμό της SD ως default αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα με την αγγλική-κινέζικη και έκανα update στην επίσημη global για να έχω και τα Google apps και ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Είμαι ευχαριστημένος γενικά, δεν έχει προβλήματα εκτός από το wifi που χάνεται όταν παραμείνει κλειστή η οθόνη πανω απο μερικά λεπτά, αλλά μπορεί να φταίει και το ρουτερ μου (αν έχει κανείς λύση, θα την εκτιμούσα).

 

Έχει βγει και η global v.30 που επιτρέπει τον ορισμό της SD ως default αποθηκευτικό χώρο.

 

 

Ρυθμίσεις-Wifi-Για προχωρημένους-Ενρεγό Wifi και στον ύπνο.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα με την αγγλική-κινέζικη και έκανα update στην επίσημη global για να έχω και τα Google apps και ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Είμαι ευχαριστημένος γενικά, δεν έχει προβλήματα εκτός από το wifi που χάνεται όταν παραμείνει κλειστή η οθόνη πανω απο μερικά λεπτά, αλλά μπορεί να φταίει και το ρουτερ μου (αν έχει κανείς λύση, θα την εκτιμούσα).

 

Έχει βγει και η global v.30 που επιτρέπει τον ορισμό της SD ως default αποθηκευτικό χώρο.

 

Αυτό το update στην global που έκανες, είναι αυτό που έβγαλε το κινητό με check for update;

Και εγώ με την Άγγλοκινέζικη το παρήγγειλα και το περιμένω... .

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...