Jump to content

ZTE V956


Manux_oS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω παιδιά αν έχετε ιδέα που μπορώ να βρω μικροφωνο για το zte v956.

Χθες το βραδυ πήγα να κάνω μια κλήση και δεν με ακουγαν.

Ξαναπροσπαθησα αλλά τίποτα. Δοκίμασα να μλήσω με skype..πάλι τα ίδια..

Κατεληξα ότι έχει θέμα το μικρόφωνο, άνοιξα το κινητό,, η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα τηνακριβή τοποθεσία του.

Σαν ανταλλακτικό βρίσκω ένα στρόγγυλο που είναι στο πάμω μέρος αλλά δεν είμαι και σίγουρος.,

Η βοήθεια σας πολύτιμη.. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Πριν αποχαιρετήσω το V956 καθώς από βδομάδα θα έχω το 7320 στα χέρια μου, θέλω να μοιραστώ τον τρόπο εγκατάστασης του LewaOS.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι έχετε το adb εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας και τους drivers της συσκευής. Η διαδικασία έγινε σε Mac. :

 

Κατεβάζουμε από εδώ το MIUI Recovery.

Και από εδώ την ROM LeWaOS 5.1, όπου και την βάζουμε στην SD Card.

 

  1. Με ανοιχτή τη συσκευή, συνδέουμε το USB και ανοίγουμε το ADB.
  2. Πληκτρολογούμε adb devices για να δούμε αν βρίσκει τη συσκευή μας.
    Screenshot_2014-08-15_13.03.7.png
  3. Εφόσον δούμε ότι η συσκευή μας όντως εμφανίζεται, πληκτρολογούμε adb reboot bootloader. Το κινητό θα μπει στον bootloader και εμείς απλά θα βλέπουμε το λογότυπο ZTE.
  4. Πλοηγούμαστε στον φάκελο που βρίσκετε το recovery.img(εγώ το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το adb).
    Screenshot_2014-08-15_13.07.21.png
  5. Πληκτρολογούμε : fastboot flash recovery miuirecovery.img και εφόσον τελειώσει η διαδικασία του flashing πληκτρολογούμε fastboot reboot
    Screenshot_2014-08-15_13.10.12.png
    Γενικότερα οι εντολές που πληκτρολογούμε για την συσκευή είναι οι εξής :
    Screenshot_2014-08-13_19.16.44.png
  6. Στη συνέχεια για να μπούμε στο recovery μπορούμε είτε μέσω του adb να γράψουμε adb reboot recovery ή να κλείσουμε τη συσκευή και να την ανοίξουμε πατόντας το Power Button και το Volume Up (+).
  7. Εφόσον έχουμε μπει στο recovery, πάμε και κάνουμε τα wipes και στη συνέχεια επιστρέφουμε στην αρχική σελίδα και πατάμε Install zip from sd card. Επιλέγουμε το zip εμείς και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.
  8. Όταν η διαδικασία τελειώσει πατάμε reboot και περιμένομε να φορτώσει το LewaOS.
  9. Μιας και το LewaOS όταν ανοίξει θα είναι στα Ρώσικα, πρέπει να γυρίσετε τη γλώσσα στα Αγγλικά από τις Ρυθμίσεις.
    Screenshot_2014-08-15-13-25-54.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-08.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-29.png

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ στο V956 αυτή :

 

Malaysia V817 SD card upgrading instruction & software package(Ingens Sdn Bhd)-234410B0787ZTE_V956_B07

 

 

Με τον κλασικό τρόπο update μέσω SD.

 

Όλα δουλεύουν κομπλέ και 3G κλπ. Ελληνικά απουσιάζουν αλλά δεν με ενδιαφέρει καθώς πάντα χρησιμοποιώ αγγλικά σε όλες τις συσκευές μου.

 

Κλασικά μόλις την πέρασα, root και έφυγε ο Launcher της ZTE καθώς επίσης και άλλες εφαρμογές όπως ο καιρός, Google Search, Google+, Hangouts etc.

 

Με Nova Launcher δουλεύει άψογα. Με το Greenify έχω κλείσει αρκετά πραγματάκια και το SetCPU το έχω βάλει στο Interactive. Θα δείξει στις επόμενες ημέρες αν αλλάζει κάτι.

 

Μετά από ένα χρόνο χρήσης με την την B05 πέρασα και εγώ την B07.

 

Root έκανα όπως και την πρώτη φορά: How To Root ZTE V956 (πανεύκολο, εγκαθιστά μαζί και super user).

 

Χρησιμοποίησα titanium backup για apps+data, ξήλωσα milfavor launcher (ZTE) και έβαλα apex.

To μαμά AOSP keyboard είχε ελληνικά και γενικά δεν πείραξα κάτι άλλο.

 

Πριν την αλλαγή το antutu μου έδειξε 10995 ενώ τώρα 11252. Μικρή διαφορά αλλά σαν αίσθηση είναι πολύ καλύτερα :)

 

Υπόψιν με vol+ και power button μπήκα σε αγγλικό recovery, Android system recovery <3e>, και πήρα nandroid backup.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποχαιρετήσω το V956 καθώς από βδομάδα θα έχω το 7320 στα χέρια μου, θέλω να μοιραστώ τον τρόπο εγκατάστασης του LewaOS.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι έχετε το adb εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας και τους drivers της συσκευής. Η διαδικασία έγινε σε Mac. :

 

Κατεβάζουμε από εδώ το MIUI Recovery.

Και από εδώ την ROM LeWaOS 5.1, όπου και την βάζουμε στην SD Card.

 

  1. Με ανοιχτή τη συσκευή, συνδέουμε το USB και ανοίγουμε το ADB.
  2. Πληκτρολογούμε adb devices για να δούμε αν βρίσκει τη συσκευή μας.
    Screenshot_2014-08-15_13.03.7.png
  3. Εφόσον δούμε ότι η συσκευή μας όντως εμφανίζεται, πληκτρολογούμε adb reboot bootloader. Το κινητό θα μπει στον bootloader και εμείς απλά θα βλέπουμε το λογότυπο ZTE.
  4. Πλοηγούμαστε στον φάκελο που βρίσκετε το recovery.img(εγώ το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το adb).
    Screenshot_2014-08-15_13.07.21.png
  5. Πληκτρολογούμε : fastboot flash recovery miuirecovery.img και εφόσον τελειώσει η διαδικασία του flashing πληκτρολογούμε fastboot reboot
    Screenshot_2014-08-15_13.10.12.png
    Γενικότερα οι εντολές που πληκτρολογούμε για την συσκευή είναι οι εξής :
    Screenshot_2014-08-13_19.16.44.png
  6. Στη συνέχεια για να μπούμε στο recovery μπορούμε είτε μέσω του adb να γράψουμε adb reboot recovery ή να κλείσουμε τη συσκευή και να την ανοίξουμε πατόντας το Power Button και το Volume Up (+).
  7. Εφόσον έχουμε μπει στο recovery, πάμε και κάνουμε τα wipes και στη συνέχεια επιστρέφουμε στην αρχική σελίδα και πατάμε Install zip from sd card. Επιλέγουμε το zip εμείς και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.
  8. Όταν η διαδικασία τελειώσει πατάμε reboot και περιμένομε να φορτώσει το LewaOS.
  9. Μιας και το LewaOS όταν ανοίξει θα είναι στα Ρώσικα, πρέπει να γυρίσετε τη γλώσσα στα Αγγλικά από τις Ρυθμίσεις.
    Screenshot_2014-08-15-13-25-54.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-08.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-29.png

Kαι όταν λες 7320 ; Ενοείς το cool pad ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Πριν αποχαιρετήσω το V956 καθώς από βδομάδα θα έχω το 7320 στα χέρια μου, θέλω να μοιραστώ τον τρόπο εγκατάστασης του LewaOS.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι έχετε το adb εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας και τους drivers της συσκευής. Η διαδικασία έγινε σε Mac. :

 

Κατεβάζουμε από εδώ το MIUI Recovery.

Και από εδώ την ROM LeWaOS 5.1, όπου και την βάζουμε στην SD Card.

 

  1. Με ανοιχτή τη συσκευή, συνδέουμε το USB και ανοίγουμε το ADB.
  2. Πληκτρολογούμε adb devices για να δούμε αν βρίσκει τη συσκευή μας.
    Screenshot_2014-08-15_13.03.7.png
  3. Εφόσον δούμε ότι η συσκευή μας όντως εμφανίζεται, πληκτρολογούμε adb reboot bootloader. Το κινητό θα μπει στον bootloader και εμείς απλά θα βλέπουμε το λογότυπο ZTE.
  4. Πλοηγούμαστε στον φάκελο που βρίσκετε το recovery.img(εγώ το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το adb).
    Screenshot_2014-08-15_13.07.21.png
  5. Πληκτρολογούμε : fastboot flash recovery miuirecovery.img και εφόσον τελειώσει η διαδικασία του flashing πληκτρολογούμε fastboot reboot
    Screenshot_2014-08-15_13.10.12.png
    Γενικότερα οι εντολές που πληκτρολογούμε για την συσκευή είναι οι εξής :
    Screenshot_2014-08-13_19.16.44.png
  6. Στη συνέχεια για να μπούμε στο recovery μπορούμε είτε μέσω του adb να γράψουμε adb reboot recovery ή να κλείσουμε τη συσκευή και να την ανοίξουμε πατόντας το Power Button και το Volume Up (+).
  7. Εφόσον έχουμε μπει στο recovery, πάμε και κάνουμε τα wipes και στη συνέχεια επιστρέφουμε στην αρχική σελίδα και πατάμε Install zip from sd card. Επιλέγουμε το zip εμείς και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.
  8. Όταν η διαδικασία τελειώσει πατάμε reboot και περιμένομε να φορτώσει το LewaOS.
  9. Μιας και το LewaOS όταν ανοίξει θα είναι στα Ρώσικα, πρέπει να γυρίσετε τη γλώσσα στα Αγγλικά από τις Ρυθμίσεις.
    Screenshot_2014-08-15-13-25-54.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-08.png
    Screenshot_2014-08-15-13-26-29.png

 

Μήπως μπορείς να μας γράψεις το link για τους drivers;

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, μην κάνετε quote post τα οποία είναι σεντόνια και έχουν 600 εικόνες μέσα ;)

 

Λοιπόν, ναι πήρα το Coolpad 7320 πλέον, φαίνεται και στο Avatar. Όσο για τους drivers, η διαδικασία όπως γράφω έγινε σε Mac και έτσι δε χρειάστηκαν drivers ;) Ωστόσο αν θυμάμαι καλά, όταν συνδέσεις τη συσκευή με USB έχει μια επιλογή στο menu που λέει Install Drivers πέρα από τα MTP, USB Storage κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο αν θυμάμαι καλά, όταν συνδέσεις τη συσκευή με USB έχει μια επιλογή στο menu που λέει Install Drivers πέρα από τα MTP, USB Storage κλπ.

 

Καλά θυμάσαι ;)

 

Και μετά σου ανοίγει install wizard στο pc για να περάσουν οι drivers.

 

Μόλις παράγγειλα και εγώ ένα coolpad f1. Έχει να πέσει σκάλισμα...:p

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, μην κάνετε quote post τα οποία είναι σεντόνια και έχουν 600 εικόνες μέσα ;)

 

Λοιπόν, ναι πήρα το Coolpad 7320 πλέον, φαίνεται και στο Avatar. Όσο για τους drivers, η διαδικασία όπως γράφω έγινε σε Mac και έτσι δε χρειάστηκαν drivers ;) Ωστόσο αν θυμάμαι καλά, όταν συνδέσεις τη συσκευή με USB έχει μια επιλογή στο menu που λέει Install Drivers πέρα από τα MTP, USB Storage κλπ.

 

Οκ σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επειτα απο αναζητηση που εκανα το recovery περαστηκε οταν εκανα μετονομασια το αρχειο του κινητου /system/etc/install-recovery.sh σε /system/etc/install-recovery.sh.old (χρειαζεται root)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα επειτα απο αναζητηση που εκανα το recovery περαστηκε οταν εκανα μετονομασια το αρχειο του κινητου /system/etc/install-recovery.sh σε /system/etc/install-recovery.sh.old (χρειαζεται root)

 

Σε εμένα όπως είδες δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο. Μια άλλη λύση να περάσεις το Recovery είναι μέσω ROM Manager αλλά επειδή μου έχουν φέρει πολλά μπρικαρισμένα απ'αυτό, δεν το προτιμώ.

 

Όσο για τα κουμπιά στυλ Navigation Bar και όχι MiPOP που με ρώτησαν, πρέπει να κάνετε edit το build.prop (ψάξτε στο Play Store, υπάρχει Editor, θέλει Root). Μετά θα κατεβείτε κάτω και κάπου θα λέει qemu.hw.mainkeys. Η τιμή του θα είναι 1. Την κάνετε 0. Δηλαδή qemu.hw.mainkeys = 0.

 

Reboot, έτοιμοι! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αγορασα το κινητο μετχειρισμενο με Android 4.1.2 και μονο Αγγλοκινεζικα.Πως μπορω να του περασω ρομ με Ελληνικα?Εχει βγει ρομ με 4.2?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το κινητο μετχειρισμενο με Android 4.1.2 και μονο Αγγλοκινεζικα.Πως μπορω να του περασω ρομ με Ελληνικα?Εχει βγει ρομ με 4.2?

 

Philippines V956 SD card upgrading instruction & software package(MSI)-208270B0583ZTE_V956_B05.zip

 

Κατεβάζεις το .zip που έχει και τις οδηγίες για την αναβάθμιση.

Πανεύκολη διαδικασία και μετά έχεις και Ελληνικά αλλά δεν έχει βγει 4.2.

Link to comment
Share on other sites

Philippines V956 SD card upgrading instruction & software package(MSI)-208270B0583ZTE_V956_B05.zip

 

Κατεβάζεις το .zip που έχει και τις οδηγίες για την αναβάθμιση.

Πανεύκολη διαδικασία και μετά έχεις και Ελληνικά αλλά δεν έχει βγει 4.2.

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ!

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Philippines V956 SD card upgrading instruction & software package(MSI)-208270B0583ZTE_V956_B05.zip

 

Κατεβάζεις το .zip που έχει και τις οδηγίες για την αναβάθμιση.

Πανεύκολη διαδικασία και μετά έχεις και Ελληνικά αλλά δεν έχει βγει 4.2.

 

Καλησπέρα μετα απο επιστροφή του κινητού λόγω βλάβης μου εχει μονο Αγγλικα και Κινέζικα. Αλλα πηγαίνοντας εδώ στο link μαλλον δεν δουλευει δεν κατεβαίνει....υπαρχει πουθενα αλλού το link να το κατεβασω??? Γιατι θελω Ελληνικα οπωσδήποτε. Η εκδοση B07 που εχει βγει δεν εχει Ελληνικά????Επισης ξέχασα να πω οτι δεν εχει ουτε play store μεσα ....αυτό πως το βαζουμε???Μπαίνει μαζί με την ρομ??

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Philippines V956 SD card upgrading instruction & software package(MSI)-208270B0583ZTE_V956_B05.zip

 

Κατεβάζεις το .zip που έχει και τις οδηγίες για την αναβάθμιση.

Πανεύκολη διαδικασία και μετά έχεις και Ελληνικά αλλά δεν έχει βγει 4.2.

 

Καλησπέρα μετα απο επιστροφή του κινητού λόγω βλάβης μου εχει μονο Αγγλικα και Κινέζικα. Αλλα πηγαίνοντας εδώ στο link μαλλον δεν δουλευει δεν κατεβαίνει....υπαρχει πουθενα αλλού το link να το κατεβασω??? Γιατι θελω Ελληνικα οπωσδήποτε. Η εκδοση B07 που εχει βγει δεν εχει Ελληνικά????Επισης ξέχασα να πω οτι δεν εχει ουτε play store μεσα ....αυτό πως το βαζουμε???Μπαίνει μαζί με την ρομ??

 

Το link δουλεύει αλλά κατεβάζει πολύ αργά παρόλο που είναι το official site της zte.

Πάρτο από δικό μου upload αν θες: https://drive.google.com/file/d/0ByAC2oGK9JthSnNwdU5DdngwbW8/view?usp=sharing

H B07 δεν έχει Ελληνικά αλλά είναι λίγο πιο γρήγορη από την Β05.

Όποια rom και να περάσεις, έχεις playstore κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω αυτή την στιγμή ένα διπλό πρόβλημα με την συσκευή μου. Την έβαλα για φόρτιση και αυτή δεν ξεκίνησε ποτέ είτε δοκίμασα κανονικά στην πρίζα είτε μέσω υπολογιστή, ακόμα και με διαφορετικό καλώδιο. Η μπαταρία λογικά είναι dead? Το δεύτερο πρόβλημα που προέκυψε από κει και πέρα είναι οτι βάζοντας το στον υπολογιστή για δεύτερη φορά στην προσπάθεια μου να φορτίσει, για κάποιο λόγο ξεκίνησε να κάνει format την συσκευή... Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει ποιά να είναι η επόμενη μου κίνηση;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα παιδια. Απέκτησα χθες το συγκεκριμένο κινητό και έχ πρόβλημα με την σύνδεσή του στο router μου. Έχει ειπωθεί και προηγούμενα αυτό χωρίς απάντηση. Μήπως έχουμε κάποιο νεώτερο? Κατά σύμπτωση το router μου είναι WAG 200
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V956

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...