Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Έχω αγοράσει κι εγώ το s820 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο πρόβλημα είναι ένας ενοχλητικός θόρυβος σαν παράσιτα που ακούγεται κάθε φορά που πραγματοποιώ μια κλήση με φίλους που έχουν το ίδιο τηλέφωνο. Τι μπορεί να είναι αυτός ο θόρυβος και γιατί συμβαίνει μόνο όταν καλείς ή σε καλούν από τέτοιου τύπου τηλέφωνο; Δεν έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Καμία ιδέα για επίλυση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω άποψη από κλήση με ίδιο ακριβώς τηλέφωνο, δηλαδή S820, δεν έχει κάποιος άλλος γνωστός μου την ίδια συσκευή. Με άλλα Lenovo κινητά που έχουν πολλοί φίλοι δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τέτοιο θέμα πάντως...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη από κλήση με ίδιο ακριβώς τηλέφωνο, δηλαδή S820, δεν έχει κάποιος άλλος γνωστός μου την ίδια συσκευή. Με άλλα Lenovo κινητά που έχουν πολλοί φίλοι δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τέτοιο θέμα πάντως...

 

εμένα το έχουν αρκετοί γνωστοί μου και δεν έχει παρατηρηθεί τέτοιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

χθες παρελαβα το κινητο απο minideal. Ζητησα να βαλουν playstore και να το ρουταρουν.. Βλεπω γενικα στο net οτι εχει βγει αναβαθμιση για σε KitKat αλλά δεν διαβαζω τα καλυτερα λογια.Πολλα παραπονα , μαλιστα αρκετοι θελουν να γυρισοουν σε JB. Εμενα προσωπικα δεν μου εχει ερθει καποια αναβαθμιση. Φταιει το γεγονος οτι ειμαι root? εχει καποιος φιλος εμπειρια απο KitKat?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το root από μόνο του δεν επηρεάζει το OTA update. Αν έχεις όμως βάλει custom recovery δεν πρόκειται να το λάβεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Tethering με την ρομ που βαζει το minideal δουλευει; πρεπει να κανω εγω ο κατι ; δεν εχω καταφερει να δωσω ίντερνετ μεσω wifi
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω τη πρώτη stable έκδοση της VIBE V2.0 (VIBEUI_V2.0_1434_ST_S820) και να δοκιμάσω μετά διάφορα gapps για να δω εάν και με ποια θα δουλέψει το Play αλλά αφού τη πέρασα, μετά δεν είχα το CWM Recovery για να φλασάρω τα zip αρχεία των gapps αλλά ούτε μπορούσα να το περάσω με τη χρήση flash tool...!!! Μου έβγαζε πάντα στο κινέζικο μαμά recovery με το οποίο μπορείς να κάνεις μόνο update και wipe. Οπότε αναγκάστηκα να περάσω από την αρχή με flash tool τη μαμά κινέζικη ROM, συγκεκριμένα την S820_S137_130711, με αυτή εγκατεστημένη να περάσω πάλι με flash tool το CWM και να κάνω restore την προηγούμενη ROM (V2.0_1428_2_DEV) που είχα κάνει back-up πριν ξεκινήσω τις δοκιμές. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να περάσουμε το CWM πάνω στη stable έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά. Ερώτηση: έχω βάλει την MIUI και θέλω να την αλλάξω. Για να βάλω άλλη ROM θα κάνω ακριβώς την ίδια διαδικασία όπως στη MIUI? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Tethering με την ρομ που βαζει το minideal δουλευει; πρεπει να κανω εγω ο κατι ; δεν εχω καταφερει να δωσω ίντερνετ μεσω wifi

 

Φίλε σε μένα δουλεύει μια χαρά και με τη ROM του MINIDEAL και με τη MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε μένα δουλεύει μια χαρά και με τη ROM του MINIDEAL και με τη MIUI.

Αν κανω επαναφορά εργοστασιακων θα χασω το root? Το tethering με ενδιαφερει γιατί εχω μια δευτερη καρτα με δεδομενα μονο. Οταν παταω την επιλογη για hotshot κρασαρει και δεν ανταποκρινεται. Λεω μήπως στρωσει με μια επαναφορα άλλα Φοβάμαι μηπως μείνω με κινέζικα και το πετάξω από το παράθυρο

Edited by stefanos_79
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εγινε τιποτα και με την επαναφορα. Το tethering κρασαρει και σε αρκετες ρυθμισεις τραβαει σκαλωματα. Μου το εστειλαν rooted με την S820_S129_130513 (JB 4.2.1) . Πρεπει να βαλω manual καμια νεότερη ? ποια προτείνεται? ενας απλος οδηγος να ξεκινησω? Εχω απηυδήσει με τις customies με τα Nexus και τωρα πρεπει να ασχοληθω και με το Lenovo :(:(:worry:
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εδώ θα βρεις όλες τις διαθέσιμες rom για τη συσκευή σου με τις σχετικές οδηγίες flashαρίσματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την VibeUI - Update v1427 ? σκεφτομαι να βαλω αυτη. μπορω να ακολουθήσω τον οδηγο και τα αρχεια (root, gapps) απο το post #824 ?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το τηλέφωνο, και θέλω να αγοράσω ένα για τη γυναίκα μου η οποία δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Moto G. Τι λέτε εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την VibeUI - Update v1427 ? σκεφτομαι να βαλω αυτη. μπορω να ακολουθήσω τον οδηγο και τα αρχεια (root, gapps) απο το post #824 ?

Για την 1427 ακολουθησε αυτον τον οδηγο.Την εχω αυτη την ROM σε 2 τηλεφωνα κ δουλευει κανονικα.http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μου αρέσει πολύ αυτό το τηλέφωνο, και θέλω να αγοράσω ένα για τη γυναίκα μου η οποία δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Moto G. Τι λέτε εσείς;

 

Λέμε ότι γράφεις σε λάθος θέμα, απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την 1427 ακολουθησε αυτον τον οδηγο.Την εχω αυτη την ROM σε 2 τηλεφωνα κ δουλευει κανονικα.http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1

 

Δεν ξερω για πιο λογο αλλά μαλλον τα gapps δεν καθοταν με τιποτα .Δεν μπορουσα να κανω sign in στο Google Account. Εβαλα την 1421 και όλα ειναι οκ.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με αυτόν τον οδηγό http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html κ με τα gapps 5-31_gapps_minimal_4.4.2_signed δουλεύει κανονικά η VibeUI 1.5_1427_ST.Μόλις την πέρασα κ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Για την 1427 ακολουθησε αυτον τον οδηγο.Την εχω αυτη την ROM σε 2 τηλεφωνα κ δουλευει κανονικα.http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1

Δεν ξερω για πιο λογο αλλά μαλλον τα gapps δεν καθοταν με τιποτα .Δεν μπορουσα να κανω sign in στο Google Account. Εβαλα την 1421 και όλα ειναι οκ.

Τελικά ισχύει ότι τα 5-31 gapps δουλεύουν στην 1427 SΤ ή όχι;

 

Επίσης, η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μόνο με το TWRP ή μπορώ να τη κάνω και με το CWM έχω ήδη; Έχει διαφορά;

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει ότι τα 5-31 gapps δουλεύουν στην 1427 SΤ ή όχι;

 

Επίσης, η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μόνο με το TWRP ή μπορώ να τη κάνω και με το CWM έχω ήδη; Έχει διαφορά;

 

εγω εκανα την εγκατασταση συμφωνα με το post #824 ( υπαρχει και στο πρωτο ποστ του thread) . Εκανα flash rom μεσα απο το CWM οπως υποδεικνύει και ο οδηγος. στην 1427 δεν μπορουσα να κανω sign in στον google λογαριασμό Φλασαρα gapps μεσω CMW. Δεν δοκιμασα την 1423 γιατι οπως ειπε ενας φιλος σε προηγουμενα ποστ δεν μπορεις να περασεις gapps οποτε πηγα κατευθειαν στην 1421 και όλα ειναι οκ. Δεν δοκιμασα τον οδηγο που προτείνει ο ntinos_g7 . Μπορει φλασαροντας την rom μεσα απο flash tool να καθεται καλυτερα δεν ξερω τι να πω.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει ότι τα 5-31 gapps δουλεύουν στην 1427 SΤ ή όχι;

 

Επίσης, η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μόνο με το TWRP ή μπορώ να τη κάνω και με το CWM έχω ήδη; Έχει διαφορά;

Εγω εχω πανω σε 2 κινητα την 1427_ST με τα gapps 5_31.Μου δουλεψαν τα gapps μονο με τον οδηγο που εχω βαλει πιο πανω.το εκανα ακριβως οπως λεει ο οδηγος.Με TWRP οχι με CWM.Δεν ξερω αν εχει σημασια.αυτος ο οδηγος εκτος απο το TWRP εχει να φλασαρεις κ το vibeui cleaner.Χωρις να το ξερω πιστευω οτι η το TWRP η το vibeui cleaner παιζουν ρολο στο να δουλευουν τα gapps σε stable εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

 

όπως και πολλοί άλλοι απο ότι κατάλαβα διαβάζοντας το νήμα έχω βρεθεί με το Vibe UI χωρίς google apps και με πολλές εφαρμογές στα κινέζικα.

 

Δεν είμαι δυστυχώς και πολύ ειδικός στο θέμα και θα παρακαλούσα για την κατεύθυνση/βοήθειά σας ώστε να επαναφέρω στο κινητό τις λειτουργίες της google.

 

Μετά το update μου βγάζει τα παρακάτω

  • Android Version 4.4.2
  • Baseband version S820.V101, 2014/03/02 16:45
  • Build number : VIBEUI_V2.0_1434_STS820

 

Κοίταξα στο android rookies αλλά είτε δεν αναφέρονται σε αυτή την έκδοση είτε αυτά που δοκίμασα δεν έχουν κάποιο αποτέλεσμα.

Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το Framaroot όπως προτείνει εδώ (http://www.androidrookies.com/2014/04/rooting-lenovo-s820-for-modification.html) αλλά κανένα exploit δεν είναι επιτυχές. Τα υπόλοιπα άρθρα σχετικά με rooting αναφέρονται στο VIBEUI1.5 κι όχι στο 2.0.

Επίσης τσέκαρα και στο needrom αλλά δεν είναι πάντα τόσο ξεκάθαρα τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και διστάζω να κάνω τη διαδικασία μη τυχόν και κολλήσω το τηλέφωνο. (Είναι δώρο για την σύζυγο και ποιος την ακούει μετά :lol: )

 

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός (γιατί όπως ανέφερα δεν είμαι και πολύ σχετικός με το θέμα) ώστε ακόμη κι αν δεν γίνεται να ξεφορτωθώ το VIBEUI τουλάχιστον να έχω google play και google apps. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μόλις δοκίμασα το Root genius και αφού έκανε την διαδικασία μου εμφανίζει "Such a tough phone! Root ... failed!

 

Εντάξει με την δεύτερη έπιασε. Ποιό είναι το επόμενο βήμα που θα πρέπει να κάνω;

Edited by anasthom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...