Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάποιος να γράψει στο πρώτο ποστ με μεγάλα κόκκινα γράμματα

"ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ MONO ME THN ORIGINAL ROM"

Φίλε μου εσύ το πήρες με την Original και δούλευε σωστά ο συνδυασμός πλήκτρων για να μπεις στο recovery? Ρωτάω γιατί όταν προέκυψε το θέμα μίλησα με την Selina στο Vickmall και επέμενε ότι και σε αυτά που έχουν την original Rom υπάρχει το ίδιο θέμα και ότι έτσι πρέπει να είναι!!! Αυτό βέβαια εμένα μου φαίνεται "κουφό".

 

Θα παρακαλούσα όλους όσους το πήραν με την original Rom να μας πουν αν μπαίνουν στο recovery πατώντας ταυτόχρονα τα πλήκτρα Power & Volume Down

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Μπαίνω στο twrp, κάνω τα τρία wipes και κατευθείαν από εκεί μέσα κάνω install το ζιπ 3.19 που κατέβασα και έβαλα στην εξωτερική κάρτα?

Και αν χρειαστεί ξαναπερνάω το twrp?

Με αυτόν τον τρόπο διορθώνω το θέμα με τα πλήκτρα και το twrp?

Και μετά περνάω και την aosp?

Είναι σωστά τα βήματα που σκέφτομαι ή θα μπλέξω?

Φίλε sso, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Νομίζω σε θυμάμαι από το bytheway... Έγραφες για το igo?

Εγώ δεν εκανα κανένα wipe ίσως λάθος ίσως σωστο( καλυτερα να σου πει κάποιος που γνωρίζει καλυτερα) φορμαρισμα την κάρτα μέσα απο τις ρυθμίσεις του κινητού εννοώ πριν βάλω την Ρομ μέσα , όχι το κινητο .Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.Δεν εκανα wipe γιατί δεν είχα βάλει καμια εφαρμογή εκτός απο το uncle.Το διάβασμα του φόρουμ λύνει τις πιο πολλές απορίες. Χωρίς βιασύνης που λένε και όσοι γνωρίζουν καλύτερα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε το δικό μου και δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ! Δεν ανοίγει, δεν μπαίνει σε recovery, δεν δείχνει καν κάποια ένδειξη όταν το βάζω να φορτίσει...Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ το πήρες με την Original και δούλευε σωστά ο συνδυασμός πλήκτρων για να μπεις στο recovery?

Όχι δεν είχα την original αλλά δεν είχε επιλογή Ρομ απο εκεί που το πήρα.

Είχε και εμένα τα ίδια θέματα με το recovery. Κάπου στις αρχικές σελίδες έχω βάλει και φωτό τι μου έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα την 3.19 με την οποία όπως είπατε διορθώθηκε και το recovery. Πλέον μπαίνει σε twrp και με τον συνδυασμό πλήκτρων Power / volume down...

Έβαλα και την aosp την οποία και δοκιμάζω τώρα και η οποία είναι μία χαρά... Επιτέλους γλίτωσα από την miui...

Στην aosp στην camera το μέγεθος εικόνας 1Μ να υποθέσω ότι είναι λάθος?

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια σας...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα την 3.19 με την οποία όπως είπατε διορθώθηκε και το recovery. Πλέον μπαίνει σε twrp και με τον συνδυασμό πλήκτρων Power / volume down...

Έβαλα και την aosp την οποία και δοκιμάζω τώρα και η οποία είναι μία χαρά... Επιτέλους γλίτωσα από την miui...

Στην aosp στην camera το μέγεθος εικόνας 1Μ να υποθέσω ότι είναι λάθος?

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια σας...

 

Βάλε το Lenovo Super Camera.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το Lenovo Super Camera.

 

Το έχω βάλει ήδη...

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει από χθες που διαβάζω είναι τι ακριβώς κάνει και ποιο είναι το zip για καλύτερη διαχείριση της μνήμης...

Μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις?

Ευχαριστώ.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναγράφω τα fix για τις μνήμες και αν θέλει κάποιος mod ας τα βάλει στο 1ο Post.

 

Με το fix για τον αποθηκευτικό χώρο έχουμε 5gb περίπου για εφαρμογές (εσωτερική μνήμη) και την εξωτερική κάρτα μνήμης για την αποθήκευση αρχείων κτλ. Χωρίς το fix κάποια πράγματα πχ φωτογραφίες, βίντεο,cache από παιχνίδια,προγράμματα κτλ πάνε στην εσωτερική μνήμη των 5gb με αποτέλεσμα να γεμίζει σχετικά γρήγορα.

 

Fix (swapp) για τις μνήμες σε MIUI ROM

http://en.miui.com/thread-32148-1-1.html

 

Fix (swapp) για τις μνήμες σε AOSP ROM

https://mega.co.nz/#!4d5BzbTY!gVGnPuP4oZvGn5_wHme7uwbTiA_HEj-EgyN1ofZhJZ8

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

...

Στην aosp στην camera το μέγεθος εικόνας 1Μ να υποθέσω ότι είναι λάθος?

...

Άλλαξε το μέγεθος Προεπισκόπησης σε 4:3 και θα γίνει 13 mpx:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω ότι χρειάζομαι πάλι τη βοήθεια σας...

Στις ρυθμίσεις / αποθηκευτικός χώρος είχα υπόλοιπο μόνο 3.8 gb. Πήγα από εκεί μέσα να κάνω format και τον διέγραψε εντελώς...

Μου έβγαλε πάνω στα εικονίδια εκείνο το σύμβολο με την κατεστραμένη κάρτα... Κατεστραμμένος αποθηκευτικός χώρος...

Μπήκα στο twrp, έκανα format και προσπαθώ να κάνω install την αοσπ από την εξωτερική κάρτα. Βγάζει successfull αλλά γράφει:

Ε: unable to mount /cache, data, system, internal storage...

Άμα πατήσω restart μου βγάζει no os installed...

Δεν ξέρω τι να κάνω... Πως σβήστηκε ο αποθηκευτικός χώρος? Παρακαλώ τη βοήθεια σας...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά μια άποψη, ποιά από τις παρακάτω 4 δερμάτινες θήκες για το κινητό, με παράθυρα εμπρός.....επειδή δεν την παρήγγειλα από το Vickmall.....:O

 

Νο1 = 4,67€

 

Νο2 = 5,65€

 

Νο3 = 5,86€

 

Νο4 = 6,12€

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά έχω ένα τηλέφωνο άδειο, χωρίς λειτουργικό που μπαίνει όμως στο twrp χωρίς όμως να μπορώ να κάνω κάτι από εκεί... Ούτε install, ούτε restore... Δεν έχω αποθηκευτικό χώρο. Γράφει internal storage 0 mb... Οτι και να κάνω βγάζει Ε: unable to mount cache, data, system, internal storage.

Τόση μεγάλη πια ζημιά του έκανα? Έχει κάποιος σας καμμιά ιδέα? Κάτι να προσπαθήσω να κάνω?

Ευχαριστώ.….

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω παρατηρήσει ότι μεγάλο μέρος της RAM καταλαμβάνουν εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή πρόγραμμα που να εμποδίζει τη φόρτωσή τους; Το Greenify λειτουργεί στο MIUI;
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά έχω ένα τηλέφωνο άδειο, χωρίς λειτουργικό που μπαίνει όμως στο twrp χωρίς όμως να μπορώ να κάνω κάτι από εκεί... Ούτε install, ούτε restore... Δεν έχω αποθηκευτικό χώρο. Γράφει internal storage 0 mb... Οτι και να κάνω βγάζει Ε: unable to mount cache, data, system, internal storage.

Τόση μεγάλη πια ζημιά του έκανα? Έχει κάποιος σας καμμιά ιδέα? Κάτι να προσπαθήσω να κάνω?

Ευχαριστώ.….

 

Δοκιμασες να κανεις φορματ την καρτα μεσω twrp ? επισης κανε και κανα 2-3 reboot-recovery μεσω twrp και δες αν βλεπεις την καρτα, αν την βλεπει φορματ απο twrp.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν custom θέμα, προσομοίωση του miui 6, το οποίο το πρότειναν και επίσημα για όποιον θέλει να πάρει μια γεύση. Αναζητήστε το ως "looks like miui 6" στο εικονίδιο με τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.το πηρα το εργαλειο για εναν φιλο με multi lang αλλα δεν γνωριζω αν ειναι root.εχει καποιες εφαρμογες μεσα οπως το facebook και δεν με αφηνει να τις πεταξω αλλα ουτε και να τις αναβαθμισω .εχει περασμενο και ενα ap "superuser" η κατι τετοιο το οποιο το σκαλιζω λιγο αλλα και παλι τιποτα.οταν βαζω antutu μου βγαζει για υπερδιαχειρηριστη.τι νομιζετε οτι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει το superuser αρα ειναι ρουταρισμενο.τι ακριβως θελεις να κανεις?για να αφαιρεσεις εφαρμογες που ειναι του συστηματος η περασμενες με την ρομ θελεις το titanium πχ για να τις αφαιρεσεις εφοσον εισαι ρουτ.εχει εφαρμογουλες παντως που διαπιστωνεις αν οντως ειναι ρουταρισμενο το κινητο ;) Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει το superuser αρα ειναι ρουταρισμενο.τι ακριβως θελεις να κανεις?για να αφαιρεσεις εφαρμογες που ειναι του συστηματος η περασμενες με την ρομ θελεις το titanium πχ για να τις αφαιρεσεις εφοσον εισαι ρουτ.εχει εφαρμογουλες παντως που διαπιστωνεις αν οντως ειναι ρουταρισμενο το κινητο ;)

 

δηλαδη ετσι οπως σου τα περιγραφω πιστευεις οτι ειναι ρουταρισμενο.με το titanium θα τα στειλουμε στον καδο ευκολα?το ρουτ το θελω μονο για να αφαιρεσω τις εφαρμογες(προς το παρων)παντως σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό να δεις αν είσαι root. (Αν και πιστεύω οτι σίγουρα είσαι)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chaoandroid.checkrooted

 

Προσοχή με το titanium μη πάρεις φόρα και διαγράψεις κάτι που δε πρέπει...

 

:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

GTV 3.21 ..... https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-3-21-H-21%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/

 

 

 

Υγ.... Skydiver κανένα νέο?

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...