Jump to content

Lenovo A850+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχμ διάβασα πως recovery γίνεται πατώντας power + volume down ή volume up μετά από reboot

το έκανα και τώρα μου έχει μια λίστα με 8 επιλογές και όλες είναι στα κινέζικα

τι να κάνω; :O

έπρεπε να έχω βρει ένα αγγλικό recovery; υπάρχει τέτοιο πράγματα (δεν έχω ξαναπεράσει rom)

Ναι, όπως είπα και ποιο πάνω αν χρειαστεί recovery σε προηγούμενα ποστ λέει πως εγκαθίσταται το Αγγλικό και επίσης λέει και πως μπορώ να μπω σε κατάσταση recovery mode.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ κι εγώ, αυτή η ROM είναι ό,τι χρειαζόταν αυτό το τηλέφωνο.

 

Περισσότερα εδώ: [ROM] [Lenovo A850+/A850p] VanillaAoSpRev2.7

εχμ πέρασα τη rom αλλά μετά το boot έχει κολλήσει με το λογότυπο της google (powered by android) και από πίσω ένα φόντο χρωματιστό που κινείται,

να υποθέσω έχω πρόβλημα; :p

 

update: ξανακανα install τη rom και ενω λεει πετυχημενη ξανα το ιδιο. κολλάει στο λογότυπο της google :/

Edited by johntas
Link to comment
Share on other sites

εχμ πέρασα τη rom αλλά μετά το boot έχει κολλήσει με το λογότυπο της google (powered by android) και από πίσω ένα φόντο χρωματιστό που κινείται,

να υποθέσω έχω πρόβλημα; :p

 

update: ξανακανα install τη rom και ενω λεει πετυχημενη ξανα το ιδιο. κολλάει στο λογότυπο της google :/

 

full wipe έκανες πρώτα?

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ναι είχα κάνει

τέλος καλό όλα καλά πάντως... πέτυχε με την τρίτη φορά

όντως η συγκεκριμένη rom είναι κλάσεις ανώτερη από την κινέζικη που είχε μέσα όταν το πήρα

νομίζω ότι κρατάει και περισσότερο η μπαταρία :O

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα!!

Νομίζω οτι ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, ντροπη μου ε;

Ειστε ενα τιμιο και αξιοπιστο forum που νομιζω ομοιο του δεν υπαρχει τουλαχιστον στην μητρικη μας γλωσσα.

Μπραβο, σας αξιζουν θερμα συγχαρητηρια!!

Εχω ομως ενα προβλημα.

Πριν απο λιγες μερες εγινα κατοχος ενος Lenovo A850+, φοβερο κινητο αν και θα ηθελα 2 GB ram

Το κινητο ηρθε από vickmall.com, rooting , με extra δωρακι θηκη τυπου gel εντος 18 ημερων.

H rom που ειχε πανω ηταν η 119 με πολλα προβληματα και ιδιως το lag κατα την αλλαγη των οθονων και μικρη διαρκεια μπαταριας.

Ακολουθωντας τον οδηγο του φιλου k_antoni (post 698) περασα την 118 και το κινητο πεταει.

Ολα καλα φιλε μου k_antoni αλλα δεν μπορω να συνεχισω για να εγκαταστησω το Gapps JB 20130812 και Krome.X_5.7.41_YouTube.zip γιατι το Carliv recovery v2.2 βγαζει μυνημα E:Can't mount /sdcard/. Η καρτα ειναι 8 gb και σε fat32 φορμαρισμενη.

Δοκιμασα να τα μεταφερω στην εσωτερικη μνημη του κινητου και παλι το ιδιο μυνημα E:Can't mount /emmc/.

Κατα τα αλλα το κινητο δουλευει αψογα και εγκαθηστα κανονικα εφαρμογες και στους δυο αποθηκευτικους χωρους.

Δεν ξεω τι φταιει, τι κανω λαθος, η τι εκανα λαθος και δεν βλεπει τους χωρους αποθηκευσης.

Συγνωμη για το πρωτο και μεγαλο post.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα johnro,

 

Η 119 είναι για το ανάθεμα και αυτή που έβαλα σε όλα τα κινητά λειτουργεί άψογα! Δεν είχα παράπονα από φίλους, οπότε μάλλον κάτι κάνουμε καλά σε αυτό το φόρουμ. Αρχικά μη μεταφέρεις τίποτα στην εσωτερική μνήμη, θα δουλεύεις πάντα από την εξωτερική. Νομίζω το μήνυμα αυτό μου το έβγαλε κάποια στιγμή κι εμένα και πρέπει να χρησιμοποίησα άλλη μνήμη. Λοιπόν, βήμα βήμα για το gapps και το krome:

1. αποθήκευσε το recovery.img, gapps, krome.x και google maps από το post μου στην αρχικό κατάλογο της κάρτας.

2. τρέξε το mobile uncle

3. πάτα recovery update και επέλεξε την πρώτη επιλογή που θα σου βγάλει, δηλ. recovery.img (recovery file in SDCard2 μου βγάζει εμένα στην επικεφαλίδα)

4. Are you sure flash recovery: yes

5. Reboot into recovery mode: ok

6. Στο Carliv touch recovery πατάς: Install zip

7. Choose zip Sdcadcard/rd (σε σένα μπορεί να είναι διαφορετικό)

8. Επιλέγεις το gapps και το εγκαθιστάς και μετά με τον ίδιο τρόπο το krome

9. To mapps το εγκαθιστάς από τον file manager γιατί είναι apk

 

Φίλε, ξαναδες λίγο τη μνήμη σου μήπως φταίει κάποιο Gremlin x-D. Δοκίμασε άλλη!

 

Πες μας πως πήγε!

 

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε k-antoni αργησα λιγο να απαντησω λογω κοινωνικων υποχρεωσεων.

Θα δοκιμασω με αλλη καρτα αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω. Παραγγελνω μια απο τον γνωστο ιστοτοπο, που νομιζω οτι εχει καλες τιμες, σε τετοια προιοντα τουλαχιστον.

Βλεπω μια στα 16 gb και παντα κλαση 10 της kingston στα 7 ευρω, πιστευω να συμφωνειτε.

Οταν με το καλο την παραλαβω εδω στην νησιωτικη περιοχη θα επανελθω για να εχουμε τη λυση και για αλλους φιλους,

Ευχαριστω καλο απογευμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος εδώ και δύο ημέρες του τέρατος.. Έχω ενα θέμα. Έχω συγχρονιστεί τις επαφες μου με το gmail το θέμα είναι οτι οποτε αποθηκευω νέα επαφη αυτή πηγαινει στο τηλ και δεν συγχρονίζεται με το gmail. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχω δει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος εδώ και δύο ημέρες του τέρατος.. Έχω ενα θέμα. Έχω συγχρονιστεί τις επαφες μου με το gmail το θέμα είναι οτι οποτε αποθηκευω νέα επαφη αυτή πηγαινει στο τηλ και δεν συγχρονίζεται με το gmail. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχω δει?

Άκυρο έχει επιλογή που να το βάλεις..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.. Υπάρχει πρόγραμμα που να πατάς ας πούμε την οθόνη δυο φορές και να ανοίγει? Δεν πρέπει να έχουμε τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις. Για να προστατεψουμε λίγο και το κουμπι όλη την ώρα άνοιξε..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.. Υπάρχει πρόγραμμα που να πατάς ας πούμε την οθόνη δυο φορές και να ανοίγει? Δεν πρέπει να έχουμε τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις. Για να προστατεψουμε λίγο και το κουμπι όλη την ώρα άνοιξε..

 

Υπάρχουνε κάποια xposed modules (gesture nanigation κλπ) που μπορείς να ρυθμίσεις ενέργειες με χειρονομίες μέχρι το να κλήσεις την οθόνη με μονό ή διπλό κλικ ή κάποια άλλη χειρονομία αλλά αυτό που ζητάς προϋποθέτει ξεκλείδωτο kernel για το τηλέφωνο που δεν έχει γιατί έτσι αποφάσισε η ΜΤΚ.

Βέβαια αν θες να προστατέψεις το κουμπί ή αν σου χαλάσει υπάρχει το pressy.

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.. Υπάρχει πρόγραμμα που να πατάς ας πούμε την οθόνη δυο φορές και να ανοίγει? Δεν πρέπει να έχουμε τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις. Για να προστατεψουμε λίγο και το κουμπι όλη την ώρα άνοιξε..

Δοκίμασε το tap tap app. Μπορεί να σε βολεψει

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την καινουρια ρομ και μιλαμε για αλλο κινητο. Πολυ καλυτερα ετσι, και εμενα τουλαχιστον λυθηκαν ολα τα προβληματα που ειχα, και κυριως η μπαταρια ειναι επιτελους φυσιολογικη.

 

Μονο μια απορια εχω, επειδη ειμαι μουσικακιας. ΤΟ viber4android προγραμμα που εχει ειναι φοβερο, αλλα δε λειτουργει το eq του. Χρειαζεται καμια ρυθμιση?

 

Τελος το gravity box που εχει μεσα σε τι βοηθαει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελος το gravity box που εχει μεσα σε τι βοηθαει?

 

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/app-gravitybox-v3-1-4-tweak-box-android-t2316070

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την καινουρια ρομ και μιλαμε για αλλο κινητο. Πολυ καλυτερα ετσι, και εμενα τουλαχιστον λυθηκαν ολα τα προβληματα που ειχα, και κυριως η μπαταρια ειναι επιτελους φυσιολογικη.

 

Μονο μια απορια εχω, επειδη ειμαι μουσικακιας. ΤΟ viber4android προγραμμα που εχει ειναι φοβερο, αλλα δε λειτουργει το eq του. Χρειαζεται καμια ρυθμιση?

 

Τελος το gravity box που εχει μεσα σε τι βοηθαει?

 

πάτα πάνω στο γραφικό στοιχείο που έχει το viber4android για να του αλλάξεις τις ρυθμίσεις

 

το gravity box είναι για παραμετροποίηση του τηλεφώνου πχ τώρα αν πατήσεις για να σβήσει το τηλέφωνο οι επιλογές σου είναι Απενεργοποίηση - Restart - Λειτουργία πτήσης και τις επιλογές ένταση δόνηση και σίγαση, τώρα αν πας στο xposed installer>modules τσεκάρεις το gravity box κάνεις επανεκκίνηση (αυτό είναι για να το ενεργοποιήσεις) μετά πας στο gravity box και επιλέγεις Ενέργεια και τσεκάρεις Μενού επανεκκίνησης για προχωρημένους και Στιγμιότυπο οθόνης στο μενού λειτουργίας βγαίνεις και πατάς πάλη για απενεργοποίηση, τώρα οι επιλογές είναι οι εξής Απενεργοποίηση - Restart (υπομενού Επανεκκίνηση - Επανεκκίνηση λογισμικού - Λειτ. Recovery)- Στιγμιότυπο οθόνης - Λειτουργία πτήσης και τις επιλογές ένταση δόνηση και σίγαση.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

απλα περναω την καινουργια rom στην sd ,παω στο recovery, στο wipe user data ,fuse wipe data και μετα install update package? Ευχαριστω

 

Μηπως θα μπορουσατε να βαλετε παλι τον οδηγο για custom recovery για να περασουμε rom?

Link to comment
Share on other sites

1. κάνεις εγκατάσταση αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

 

2. κατεβάζεις από εδώ το recovery https://drive.google.com/file/d/0B7uV6Dx3TGCCSzZBY1BvbVZRVFE/edit?usp=sharing και το βάζεις χύμα στην κάρτα sd

 

3. Ανοίγεις το Mobileuncle MTK Tools πατάς recovery Update και κάνεις κλικ την πρώτη επιλογή

 

4. Για να μπεις σε recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις κρατώντας πατημένα τα 3 κουμπιά περιμένοντας μέχρι να μπει στο αγγλικό recovery. (Αν δεν μπορούμε να μπούμε με τα κουμπιά στο recovery ανοίγουμε το Mobileuncle MTK Tools και επιλέγουμε Into Recovery Mode και θα μας πάει αυτό στο αγγλικό recovery)

 

5. Κατέβασε την rom από εδώ http://www.mediafire.com/?8ubee33r3307x13

 

6. Βάλε το zip που θα κατέβει στην κάρτα sd (για ευκολία στον φάκελο Android εκτός αν φορμάρεις την κάρτα οπότε το βάζεις χύμα)

 

7. Κάνεις επανεκκίνηση σε recovery mode, πρώτα από όλα full wipe, μετά πας εγκατάσταση από sd και επιλέγεις την διαδρομή που έχεις αποθήκευση το zip αρχείο που κατέβασες, κλικ στο αρχείο και περιμένεις να το εγκαταστήσει, δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά, καλή επιτυχία.

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. κάνεις εγκατάσταση αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

 

2. κατεβάζεις από εδώ το recovery https://mega.co.nz/#!VE10zTZI!QJbvZn...wdnbmP6mZ-R5kM και το βάζεις χύμα στην κάρτα sd

 

3. Ανοίγεις το Mobileuncle MTK Tools πατάς recovery Update και κάνεις κλικ την πρώτη επιλογή

 

4. Για να μπεις σε recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις κρατώντας πατημένα τα 3 κουμπιά περιμένοντας μέχρι να μπει στο αγγλικό recovery. (Αν δεν μπορούμε να μπούμε με τα κουμπιά στο recovery ανοίγουμε το Mobileuncle MTK Tools και επιλέγουμε Into Recovery Mode και θα μας πάει αυτό στο αγγλικό recovery)

 

5. Κατέβασε την rom από εδώ http://www.mediafire.com/?8ubee33r3307x13

 

6. Βάλε το zip που θα κατέβει στην κάρτα sd (για ευκολία στον φάκελο Android εκτός αν φορμάρεις την κάρτα οπότε το βάζεις χύμα)

 

7. Κάνεις επανεκκίνηση σε recovery mode, πρώτα από όλα full wipe, μετά πας εγκατάσταση από sd και επιλέγεις την διαδρομή που έχεις αποθήκευση το zip αρχείο που κατέβασες, κλικ στο αρχείο και περιμένεις να το εγκαταστήσει, δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά, καλή επιτυχία.

 

Μπήκε στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παταω απο το κινητο στον σύνδεσμο με το recovery και δεν μου το βγαζει
Link to comment
Share on other sites

άλλαξα το λιγκ για το recovery αν έχετε πρόβλημα πείτε μου να το ανεβάσω στο drive Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε το αλλου αν σε παιρνει γιατί ζητάει log in με κωδικους social media για κατεβασμα κτλ ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το μπέρδεμα το ανέβασα στο drive μου, μπορείτε να το κατεβάσετε
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...