Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Παρέλαβα για μία φίλη. Το ζήτησα ρουταρισμένο και ήρθε με την έκδοση: F1W 20140709-102803 η οποία απ' ότι καταλαβαίνω είναι από τις 09/07. Την αφήνω ή ψάχνομαι για κάποια άλλη?

Υπάρχει για κατέβασμα πουθενά;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα που μου το είπες το τσέκαρα και δεν υπαρχουν imei πουθενά, άγνωστο λέει.

Οπότε μπορεί να είναι κι από εκεί το πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως επαναφέρουμε το imei τωρα.

 

υπαρχει οδηγος εδω στο φορουμ για επαναφορα ΙΜΕΙ :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για κατέβασμα πουθενά;

Τη γκουγκλάρισα και δεν βρήκα τίποτε. Αν μου πεις πως μπορώ να τη σώσω πολύ ευχαρίστως να το κάνω αλλά σύντομα γιατί η φίλη δεν κρατιέται.

Πάντως καλή φαίνεται και multilanguage, θα την αφήσω.

Το κινητό για τα λεφτά του άψογο (μέχρι στιγμής). Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ με την καινούργια ROM (20140527-183246) δεν έχω καλό σήμα όσο είχα με αυτήν που είχε το κινητό όταν ήρθε....ειδικά μέσα σε σπίτι δεν έχει καθόλου και βγάζει ένα κόκκινο Χ.....καμία βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ με την καινούργια ROM (20140527-183246) δεν έχω καλό σήμα όσο είχα με αυτήν που είχε το κινητό όταν ήρθε....ειδικά μέσα σε σπίτι δεν έχει καθόλου και βγάζει ένα κόκκινο Χ.....καμία βοήθεια?

Μήπως και το δικό σου IMEI πειράχτηκε;

 

Παιδιά η rom F1W 20140709-102803 είναι εδώ ΤΟ LINK ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΛΕΊΠΟΥΝ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ Η ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ( Απλά την βρήκα δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί δεν έχω το κινητό )

 

@geokostas, είδα πως σου ποστάρανε τα παιδιά τους τρόπους για επαναφορά IMEI, δες εναν ακόμα http://www.chinasmartphonereview.com/guide-how-to-write-imei-for-mt6575-to-mt6589-devices/

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις διαφορές σε σχέση με αυτή του Μαΐου;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση recovery Αγγλική v. 6.0.2.8

 

Αρχικά κάνουμε ροοτ με framaroot http://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/root-framaroot-one-click-apk-to-root-t2130276

 

Κατόπιν βάζουμε Jiayu app από το playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=es.jiayu.jiayuid

 

Μέσα από το jiayu app κατεβάζουμε το recovery(Downloads και διαλέγουμε το recovery) και στην συνέχεια αφού κατέβει από τα μενού πάμε και το κάνουμε εγκατάσταση(Tools ROMs- Device Tools- Install recovery- Recoverys downloaded επιλέγουμε F1CWMrecovery.zip και στην συνέχεια Install Recovery), θα μας ζητήσει να κάνει επανεκκίνηση σε recovery για να δούμε οτι δουλεύει, μην ανησυχήσετε που θα δείτε το recovery ανάποδα, όλα δουλεύουν κανονικά.

Για να μπείτε στο recovery ακολουθήστε το παρακάτω:

-Turn off and take out the battery

-Connect the phone to charger

-Hold down Power button + volume up button and insert the battery

-Keep holding until you get in the Recovery Menu.

 

ο άλλος τρόπος είναι μέσα από Jiayu app.(Tools ROMs- Device Tools- Reboot in Recovery)

 

Όταν βγαίνουμε από το recovery με reboot, μας βγάζει ένα μήνυμα που λέει:

ROM may flash stock recovery on boot. Fix?

THIS CAN NOT BE UNDONE.

μπορούμε να μην το δίνουμε σημασία και να πατάμε No, ή ακόμη και να πατήσουμε Yes το έχω δοκιμάσει και αυτό.

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

 

θελω να παρω και γω το F1 αλλα δεν ξερω απο που.

Το minideal μου φαινεται αξιοπιστο με μεγαλη εμπειρια αλλα σε περιπτωση προβληματος μπορω να ανοιξω dispute; Μονο απο aliexpress εχω αγορασει και ξερω οτι εχει dispute...ομως με 2 πωλητες που μιλησα δεν το στελνουν με ελληνικα και πρεπει να το φτιαξω εγω. Επειδη δεν ξερω και πολλα απο android phones αυτο ειναι ευκολο; Τι πρεπει να ζητησω και να προσεξω;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για τα κινέζικα site συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

 

Ευχαριστω! Επειδη ομως δεν θα το παρω απο το minideal που ασχολουνται να σου ετοιμασουν το κινητο (να βγαλουν τα κινεζικα app και να βαλουν τα ελληνικα) τι πρεπει να αλλαξω στο κινητο? Μπορω να το κανω εγω ο ιδιος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Επειδη ομως δεν θα το παρω απο το minideal που ασχολουνται να σου ετοιμασουν το κινητο (να βγαλουν τα κινεζικα app και να βαλουν τα ελληνικα) τι πρεπει να αλλαξω στο κινητο? Μπορω να το κανω εγω ο ιδιος?

 

Από minideal αγοράζεις μέσω paypal οπότε είσαι καλυμμένος, σχετικά με κινητό δες και το G2F που έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά ίδιο μέγεθος με 20€ διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το δικό μου απο vickmall. Ηρθε με την rom 20140524-153225.

Μια κινέζικη εφαρμογή έχει μόνο και λέω να μην την πειράξω. Το rootαρα εύκολα με το framaroot.

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα η rom οπότε το αφήνω ως έχει.

 

Αρχικά παρήγειλα σε άσπρο, και επειδή είχαν περάσει 2 μέρες και δεν είχα πάρει tracking number. μπήκα να ρωτήσω στο chat και μου είπανε πως κατα τον έλεγχο βρήκαν πρόβλημα στην συσκευή και δεν είχαν άλλο άσπρο.

Είναι πολύ υπέρ τους που κάνουν έναν έλεγχο πριν τα ταχυδρομήσουν και γλυτώνουμε την ταλαιπωρία που θα είχαμε, στην περίπτωση που ερχόταν με ελαττωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το δικό μου απο vickmall. Ηρθε με την rom 20140524-153225.

Μια κινέζικη εφαρμογή έχει μόνο και λέω να μην την πειράξω. Το rootαρα εύκολα με το framaroot.

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα η rom οπότε το αφήνω ως έχει.

 

Αρχικά παρήγειλα σε άσπρο, και επειδή είχαν περάσει 2 μέρες και δεν είχα πάρει tracking number. μπήκα να ρωτήσω στο chat και μου είπανε πως κατα τον έλεγχο βρήκαν πρόβλημα στην συσκευή και δεν είχαν άλλο άσπρο.

Είναι πολύ υπέρ τους που κάνουν έναν έλεγχο πριν τα ταχυδρομήσουν και γλυτώνουμε την ταλαιπωρία που θα είχαμε, στην περίπτωση που ερχόταν με ελαττωμα.

 

Ποσες μερες εκανε; Ποια rom να ζητησω να βαλουν;

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες εκανε; Ποια rom να ζητησω να βαλουν;

 

20 μέρες έκανε να ρθει.

Κι εγώ ζήτησα να μου βάλουν την τελευταία rom, αλλά κάναν πως δεν ξέραν ότι έχουν βγει νεότερες.

Μην ανησυχείς και με την rom που έχει το δικό μου να σου έρθει, δεν βρίσκω να θέλει κάποια αλλαγή, εκτός αν δεν θέλεις να βλέπεις καμια κινέζικη εφαρμογη στο κινητό. Μία έχει όλη κι όλη.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες εκανε; Ποια rom να ζητησω να βαλουν;

Περίπου 20 μέρες κάνει ναρθεί.

Να μιλήσεις πρώτα στο chat με τη Selina και να ζητήσεις δωρεάν root. Εγώ το έκανα και μου ήρθε με την τελευταία rom (09/07).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν κ σε αλλους κατοχους του F1 δεν εμφανιζονται οι χαμενες κλησεις οταν το κινητο ειναι κλειστο, δηλαδη αν εχω το κινητο κλειστο κ με καλεσει καποιος δε θα δω με μηνυμα ποιος με καλεσε. Κατα τ' αλλα απο τις 20/5 που εχω το κινητο στα χερια μου δεν αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα. Τον ηχο στο εξωτερικο ηχειο κ στο ακουστικο κλησης τον ανεβασα με mobileuncle tools ευκολα, root με framaroot ευκολα, κρατησα τη μανισια rom δεν ασχοληθηκα με αυτο το θεμα. Ενω στην αρχη μπορουσα κ χρησιμοποιουσα το PLAY STORE εγκατεστησα ενα file manager, touchpal x κ skype, μετα απο καμια 2 βδομαδες πατοντας το εικονιδιο του play store μου βγαζει σφαλμα: Δεν υπαρχει συνδεση! (με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων νομιζω λυνεται αυτο). Η μπαταρια του ειναι ολα τα λεφτα, δε το χρησιμοποιω πολυ, δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα το κανω σκουλαρικι ή θα παιζω παιχνιδια, σερφ ιντερνετ, τσατ κτλ, το πολυ 2 ωρες κλησεις την μερα, λιγα μηνυματα, μιση ωρα wi-fi αν το χρειαστω για βιντεοκληση μεσω skype κ η μπαταρια κραταει πανω απο 10 μερες!!! Το κινητο ειναι καλη επιλογη για τα χρηματα του, αγορα απο Vickmall κ σε 12 μερες στη πορτα μου.

Μονο το θεματακι που αναφερω στην αρχη με ενοχλει, γιατι ψαχνοντας εδω κ σε αλλα site δε βρηκα κατι σχετικο. Αν καποιος εχει γνωση ας την μοιραστει παρακαλω μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις χαμένες κλήσεις, πιστευω πως εξαρτάται από τον πάροχο, εάν στείλει sms κι όχι από το κινητό να το παράγει μόνο του. Στο δικό μου (TD έκδοση μάλιστα) έρχονται ειδοποιήσεις μια χαρά -έχω Vodafone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η rom F1W 20140709-102803 είναι εδώ https://yadi.sk/d/kCeeDso-ZXbHX . Κλικ δεξιά " download as archive" ( Απλά την βρήκα δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί δεν έχω το κινητό )

Κατάφερε να την περάσει κάποιος; Όλο μήνυμα λάθους δίνει το ΜΤ flash tool 5.1420.0.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...