Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα το μπρικάρεις, μη φοβάσαι.......Είσαι ακόμα στο εργοστασιακό recovery, για αυτό κολλάς.....Βγάλε τη μπαταρία, βάλετη και πατά το Power να μπεις στο κινητό.....Πρώτα κάνε root το κινητό με το Vroot, όπως ήδη σου γράψανε......κατέβασε την AOSP 2.1 και το δεύτερο recovery από το post #370 και ρίχτα μέσα στην εξωτερική κάρτα.....την rom σαν zip και το recovery σαν .img......κατέβασε το Mobile Uncle Tools και ξεκίνατο.....έχει μια επιλογή Update recovery, το πατάς και βρίσκεις το recovery.img και το κάνεις update.....αφού το κάνει update, θα σε ρωτήσει αν θέλεις να μπουτάρεις σε recovery, θα απαντήσεις ναι και θα σε βάλει σε recovery

 

Φίλε μου έχω φτάσει ως αυτό το σημείο που έχω κάνει quote αλλά τώρα βγάζει το μήνυμα που περιγράφω πιο πάνω και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα άλλο. Το μόνο πλήκτρο που δουλεύει είναι το power που εμφανίζει ή εξαφανίζει πατόντας το αυτό το μήνυμα. Κανέανα άλλο πλήκτρο ή συνδιασμός δεν φαίνεται να κάνει κάτι. Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και γιατί να μπλέξει με rooting και βλακείες και να μην flashαρει το Recovery μέσω adb που είναι 1 λεπτό υπόθεση και πιο σωστή;

Δώστου οδηγίες ρε φιλαράκι και μη ρωτάς :worry:

Φίλε μου έχω φτάσει ως αυτό το σημείο που έχω κάνει quote αλλά τώρα βγάζει το μήνυμα που περιγράφω πιο πάνω και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα άλλο. Το μόνο πλήκτρο που δουλεύει είναι το power που εμφανίζει ή εξαφανίζει πατόντας το αυτό το μήνυμα. Κανέανα άλλο πλήκτρο ή συνδιασμός δεν φαίνεται να κάνει κάτι. Σας ευχαριστώ όλους.

Είπαμε φίλε είσαι με λάθος recovery......βγάλε, βάλε μπαταρία, πάτα το Power να μπεις στο κινητό και κάντα όπως σου είπα.....ή όπως θα σου πει το παιδί με adb

Edited by openmind
Link to comment
Share on other sites

Αμέ. Αρκεί να έχεις το adb και το recovery.img στον ίδιο φάκελο και ακολούθησε τα παρακάτω ;)

 

Screenshot_2014-08-13_19.16.44.png

 

Φίλε μου με σύγχωρείς δες σε καταλαβαίνω. Αν και απο PC τα πάω καλά, σε Android είμαι λίγο άσχετος.

Πως θα ξεκολλήσω το κιν απο την κολλημένη του κατάσταση.

Το adb τι είναι και που το βρίσκω; Το ρίχνω στην SD χύμα; Το recovery.img και την rom σε μορφή zip τα έχω ήδη στην SD. Για να ξεκολήσει να κάνω ένα hard reset;

 

update: εβγαλα/εβαλα μπαταρία και ευτχώς μπήκε στο Μι λειτουργικό και μου εφηγε ένα βάρος. Αν κάποιος θέλει να με καθοδηγήσει στο πως θα βάλω το σκέτο Android ROM ας το κάνει. Αν είναι κόπος δεν πειράζει, μένω και με την εργοστασιακή ROM.

Edited by PrinceA5
Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος θελει να βοηθησει , το κανει με λεπτομερειες και λινκς ή φτιαχνει ενα οδηγο. υπαρχουν κ οι αλλοι που ή οντως ειναι χαζοι ή απλα θελουν να το παιξουν εξυπνοι. απλα λεω..
Link to comment
Share on other sites

Τι δε καταλαβαίνεις στο να βγάλεις τη μπαταρία και να τη ξανά βάλεις και να πατήσεις το Power να μπεις στο κινητό?

Μετά διάλεξε όποιο τρόπο θες.......δε χρειάζεσαι κανένα hard reset

Link to comment
Share on other sites

για flash player τι εχετε κανει?υπαρχει καποια εφαρμογη μιας και δεν υποστηριζεται απο το αντροιντ?

ανεπίσημα συνεχίζει να υποστηρίζεται το flash.δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1774336 η τελευταία έκδοση είναι η 11.1.115.81 και συνεχίζει να λειτουργεί.Επίσης υπάρχουν και browsers που λειτουργούν με flash αλλά ειναι κάπως σχετικά αργοί και δυσλειτουργικοί με λίγες εξαίρεσεις πχ ο flashfox που ειναι σχετικά καλύτερος απο τους άλλους

Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος θελει να βοηθησει , το κανει με λεπτομερειες και λινκς ή φτιαχνει ενα οδηγο. υπαρχουν κ οι αλλοι που ή οντως ειναι χαζοι ή απλα θελουν να το παιξουν εξυπνοι. απλα λεω..

 

Εσύ πχ γιατί δεν το κάνεις και απλά κάνεις ένα ανούσιο post που πιάνει τσάμπα χώρο στην database; :rolleyes:

 

PrinceA5, από ότι κατάλαβα δεν έχεις το adb στον υπολογιστή σου. Να φανταστώ έχεις Windows; Αν ναι, ακολούθησε αυτόν τον οδηγό. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους άλλους τρόπους μέσω συσκευής απλά εγώ είμαι υπέρ του flashing μέσω adb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.εχω το κινητο για δοκιμη μια βδομαδα και ειμαι πολυ ευχαριστημενως μεχρι στιγμης. Το μονο θεμα ειναι αυτο με τα σμσ δεν λαμβανω απο πενταψηφια με αποτελεσμα να μην ειδοποιουμε ποτε τελειωνουν τα λεπτα ομιλιας. Το θεμα με το proximity sensor το ειχα και εγω αλλα με ενα procalibrate μεσα απο τις ρυθμισεις λυθηκε.

http://funkradio.listen2myradio.com/

16.30-17.30 Με καλή ελληνική μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.εχω το κινητο για δοκιμη μια βδομαδα και ειμαι πολυ ευχαριστημενως μεχρι στιγμης. Το μονο θεμα ειναι αυτο με τα σμσ δεν λαμβανω απο πενταψηφια με αποτελεσμα να μην ειδοποιουμε ποτε τελειωνουν τα λεπτα ομιλιας. Το θεμα με το proximity sensor το ειχα και εγω αλλα με ενα procalibrate μεσα απο τις ρυθμισεις λυθηκε.

 

ποια ρομ φορας;

Link to comment
Share on other sites

Με τις αρχικές οδηγίες του gilardino και τις πολύτιμες διευκρινήσεις του openmind κατάφερα και εγώ και πέρασα την AOSP 2.1 στο κινητό μου, αντικαθιστώντας την ιδιότροπη MiHome που ήρθε stock.

Καθώς στο μέλλον όλο και περισσότεροι θα θελήσουν να κάνουν το ίδιο, κωδικοποίησα τις οδηγίες των πιο πάνω συμφορουμητών σε 11 απλά βήματα, τα οποία προτείνω οι ειδήμονες να συμπληρώσουν/διορθώσουν, ώστε κάποια στιγμή ο admin να τις βάλει στην αρχική σελίδα.

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ROM ΣΤΟ COOLPAD (στο παράδειγμα εγκαθιστούμε την AOSP 2.1)

Το κινητό σας πρέπει να είναι ρουταρισμένο. Εάν δεν ξέρετε αν είναι ή δεν είναι ρουταρισμένο το κινητό σας, κατεβάστε από το market την εφαρμογή Root Checker εκτελέστε τη και δείτε αν το κινητό σας είναι ρουταρισμένο. Αν δεν είναι, για να το ρουτάρετε ανατρέξτε στο πρώτο post. Εάν το κινητό σας είναι ρουταρισμένο διαβάζετε παρακάτω. (Υπάρχει επίσης και δέυτερη μέθοδος η οποία δεν απαιτεί το κινητό να είναι ρουταρισμένο, και γίνεται με flashing μέσω του προγράμματος adb, το οποίο θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας, βλ. post #535, #528)

1. Με το PC σας κατεβάζετε από εδώ το αρχείο image και το ρίχνετε χίμα στη κάρτα SD

2. Με το PC σας κατεβάζετε την ROM που θέλετε να εγκαταστήσετε στο κινητό σας και την ρίχνετε και αυτή χίμα στην SD κάρτα. Η ROM θα είναι ένα αρχείο zip, το οποίο δεν αποσυμπιέζετε (ξεζιπάρετε) αλλά όπως είναι το ρίχνετε στην SD κάρτα. Για να κατεβάσετε την ROM AOSP 2.1 που κάνει για το Coolpad κάντε κλικ εδώ.

3. Βάζετε την SD κάρτα στο κινητό σας. Από το κινητό σας μέσω του Market κατεβάζετε και εγκαθιστάτε το πρόγραμμα Mobile Uncle Tools. Κλείνετε το WiFi στο κινητό και εκκινείτε το Mobile Uncle Tools.

4. Στο πρόγραμμα επιλέγετε Update recovery. Το πρόγραμμα θα βρει το αρχείο image που έχετε στην SD κάρτα. Το επιλέγετε και κάνετε update.

5. Όταν γίνει το update θα σας βγάλει αν θέλετε να γίνει reboot σε recovery mode και επιλέγετε ναι (πατάτε ok)

6. Το κινητό μπουτάρει σε recovery mode. Στο recovery mode αλλάζετε επιλογές πατώντας τα πλήκτρα αύξησης και μείωσης έντασης ήχου (πηγαίνει πάνω/κάτω) και επιλέγετε αυτό που θέλετε πατώντας το πλήκτρο power. Σε κάθε επιλογή δίνεται η δυνατότητα να επιστρέψετε πίσω.

7. Στο recovery mode κάνετε πρώτα Wipe data factory reset. Το επιλέγετε, προσπερνάτε τις απαντήσεις Νο και επιβεβαιώνετε το wipe data. Μπορεί να πάρει λίγη ώρα, μη ψαρώσετε.

8. Με τον ίδιο τρόπο από το αρχικό μενού επιλέγετε και πραγματοποιείτε Wipe Cache.

9. Με τον ίδιο τρόπο από το υπομενού Advance του αρχικού μενού, επιλέγετε και πραγματοποιείτε Wipe Dalvick Cache.

10. Εγκαθηστάτε την καινούρια ROM: από το αρχικό μενού πατάμε Install zip/Choose zip from sdcard επιλέγουμε εγκατάσταση από την κάρτα SD και επιλέγουμε την ROM που θέλουμε να εγκαταστήσουμε (στο παράδειγμά μας την AOSP 2.1). Ακολουθήτε τις οδηγίες εγκατάστασης της εκάστοτε ROM.

11. Κάνουμε ReBoot.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πχ γιατί δεν το κάνεις και απλά κάνεις ένα ανούσιο post που πιάνει τσάμπα χώρο στην database; :rolleyes:

 

ε οχι και ανουσιο.. σε πιεσα λιγακι κ εδωσες λινκ :p σε ευχαριστουμε λοιπον για τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολοι οι developers προτεινουν μετα την εγκατασταση της rom να ξαναγινουν τα 3wipes...

Ετσι πληροφοριακα το λεω...

Δεν ξερω εαν και εδω χρειαζεται,απλα το αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ φορας;

Δεν το εχω πειραξει. Ειναι με την εργοστασιακη.

http://funkradio.listen2myradio.com/

16.30-17.30 Με καλή ελληνική μουσική.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό παιδιά κανένας ???

Αυτό είναι το δικό μου με ανοιχτό το 3G συνέχεια και γενικά έντονη χρήση λόγο διακοπών.

 

%5BATTACH%5D48466%5B/ATTACH%5D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το δικό μου με ανοιχτό το 3G συνέχεια και γενικά έντονη χρήση λόγο διακοπών.

 

%5BATTACH%5D48466%5B/ATTACH%5D

ευχαριστώ πολύ, να φανταστώ το είχες φορτίσει μέχρι το 90% εξού και το 68%+22%, οπότε καταφέρνει να βγάλει 5-6 ώρες οθόνη... πολύ καλά αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, να φανταστώ το είχες φορτίσει μέχρι το 90% εξού και το 68%+22%, οπότε καταφέρνει να βγάλει 5-6 ώρες οθόνη... πολύ καλά αποτελέσματα !

Ναι, το είχα φορτίσει περίπου μέχρι το 90%. Πάντος, 6 ώρες οθόνης δεν έχω δει αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι κοντά στις 5.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο στην αυτονομία σε όλα τα smartphone γενικά, παίζει η φωτεινότητα της οθόνης.Αν είσαι σε περιβάλλον που μπορείς να έχεις την οθόνη χαμηλά πχ στο 10% μπορει να βγάλεις και μια ώρα επιπλέον.Δηλαδή με το 7320 πιθανόν να φτάσεις και τις 6 ώρες σε τέτοιες συνθήκες.Πάντως στο vickmall η τιμή του εδώ και λίγες ημέρες,ανέβηκε στα 148.99 απο 139.99 μειώνοντας και άλλο την ήδη μικρή διαφορά τιμής απο το coolpad f1 και στην ίδια τιμή έχει ως ανταγωνιστή το tcl s720 με την 3300mah αλλά με μη αφαιρούμενη μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο στην αυτονομία σε όλα τα smartphone γενικά, παίζει η φωτεινότητα της οθόνης.Αν είσαι σε περιβάλλον που μπορείς να έχεις την οθόνη χαμηλά πχ στο 10% μπορει να βγάλεις και μια ώρα επιπλέον.Δηλαδή με το 7320 πιθανόν να φτάσεις και τις 6 ώρες σε τέτοιες συνθήκες.Πάντως στο vickmall η τιμή του εδώ και λίγες ημέρες,ανέβηκε στα 148.99 απο 139.99 μειώνοντας και άλλο την ήδη μικρή διαφορά τιμής απο το coolpad f1 και στην ίδια τιμή έχει ως ανταγωνιστή το tcl s720 με την 3300mah αλλά με μη αφαιρούμενη μπαταρία

 

το Newman K1S δεν ειναι στο παιχνιδι ? τοχεις ψαξει ? λιγο τωρα που το βλεπω καλο φαινεται. αλλα οχι πολυ ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στο μαμά σαϊτ αλλά ούτε ρομ βλέπω ούτε και το κινητό ως προϊόν!

 

Το παραπάνω δεν είναι λίγο παράξενο για το μέγεθος της εταιρείας? Έχετε βρει σχετική παρουσίαση ή αναφορά στο μαμά σαϊτ της coolpad?

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω δεν είναι λίγο παράξενο για το μέγεθος της εταιρείας? Έχετε βρει σχετική παρουσίαση ή αναφορά στο μαμά σαϊτ της coolpad?

 

Τώρα που το έψαξα και εγώ δεν βλέπω κάτι. Ούτε καν στο κινέζικο site της εταιρίας που έχει άπειρα μοντέλα από ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα του myphone και καλως σας βρηκα.

 

Ειμαι κατοχος του coolpad 7320. Μπορω να πω σαν μια πρωτη χρηση με την μαμα ρομ το κινητο ηταν για μενα σκετη απαγοητευση (Λογω απειρων lag/bag).

 

Δοκιμασα την aosp 2.1 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ολο το περιβαλλον μπορεις να το φερεις στα μετρα σου.

 

Απλα εκτος της καμερας που μπορει να βελτιωθει περισσοτερο παρατηρησα κατι. Οτι στις Ρυθμισεις/Μπαταρια ειτε επιλεγουμε ειτε οχι η λειτουργια εξοικονομησης ισχυος ειναι μονιμα ενεργοποιημενη. Μπορει να το δει καποιος ακομα και να μου πει αν ισχυει και σε αυτον;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο στην αυτονομία σε όλα τα smartphone γενικά, παίζει η φωτεινότητα της οθόνης.Αν είσαι σε περιβάλλον που μπορείς να έχεις την οθόνη χαμηλά πχ στο 10% μπορει να βγάλεις και μια ώρα επιπλέον.Δηλαδή με το 7320 πιθανόν να φτάσεις και τις 6 ώρες σε τέτοιες συνθήκες.Πάντως στο vickmall η τιμή του εδώ και λίγες ημέρες,ανέβηκε στα 148.99 απο 139.99 μειώνοντας και άλλο την ήδη μικρή διαφορά τιμής απο το coolpad f1 και στην ίδια τιμή έχει ως ανταγωνιστή το tcl s720 με την 3300mah αλλά με μη αφαιρούμενη μπαταρία

Ναι συμφωνώ, η φωτεινότητα είναι πολύ σημαντική. Εγώ όλες τις ώρες τις βγάζω με αυτόματη φωτεινότητα και τις περισσότερες ώρες σε εξωτερικό περιβάλλον.

 

Όσο για την επιλογή κινητού, εγώ πάλι το 7320 θα έπαιρνα. Το tcl720 είναι με τον μικρότερο οκταπυρηνο αν και κατά τα άλλα πρέπει να είναι καλή συσκευή. Το f1 το έχω δει και δουλέψει από κοντά, αλλά τις 5.5 δεν τις αλλάζω.... Όσο για την ram, δεν έχω 3 παιχνίδια ταυτόχρονα ανοιχτά και15 παράθυρα στον browser ώστε να έχω πρόβλημα.....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...