Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παρόμοια απορία σχετικά με τις επαφές.

Τις έχω περασμένες όλες στο gmail απ'οπου και συγχρονίζει το κινητό, και όλες είναι γραμμένες με το +30 μπροστα σε κάθε νούμερο, σταθερό ή κινητό.

9 στις 10 φορές μου τις δείχνει σωστά με το όνομα της επαφής και από κάτω το τηλέφωνο.

Μερικές φορές όμως στο ιστορικό κλήσεων τρώει σκάλωμα και μου τις εμφανίζει με το νούμερο μόνο (πχ +302101234567), χωρίς το όνομα. Όλα τα νούμερα στο ιστορικό τα δείχνει έτσι. Αν κάνω μια κληση σε κάποιο από τα νούμερα αυτό στρώνει και ξαναεμφανίζεται σωστά (δλδ Όνομα επαφής + νούμερο από κάτω).

 

Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό?

 

Καλημέρα!

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Παίρνω backup από το παλιό κινητό (xiaomi hongmi) το ιστορικό των κλήσεων με το πρόγραμμα super backup και το φορτώνω στο note και φέρνει σωστά το ιστορικό με τα νούμερα με τις επαφές (δλδ Όνομα επαφής + νούμερο από κάτω).

Όταν κάνω όμως επανεκκίνηση σε όσα νούμερα είναι με το πρόθεμα +30 δεν αναγνωρίζει τις επαφές, ενώ όσα δεν έχουν το πρόθεμα +30 αναγνωρίζει τις επαφές.

Πράγματι, όταν πραγματοποιώ μία κλήση σε κάποιο από τα νούμερα αυτά στρώνει και ξαναεμφανίζεται σωστά, αλλά με την πρώτη επανεκκίνηση ξαναχάνει την επαφή !!

Έχω κάνει reset, wipe, τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασε το number fixer, θα σου περάσει το +30 στις επαφές σου και θα είναι μια χαρά

 

Μα με τα +30 είναι το πρόβλημα !!!

Σε όσα δεν έχουν το πρόθεμα +30 αναγνωρίζει κανονικά τις επαφές.

 

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και με μηδενικό ιστορικό. Επειδή μου μπήκαν ιδέες ότι μπορεί να φταίει το φόρτωμα του ιστορικού με το super backup, δοκίμασα με μηδενικό ιστορικό να καλέσω μία επαφή που έχει το πρόθεμα +30. Στις κλήσεις εμφανίζεται κανονικά, μόλις όμως κάνω επανεκκίνηση δεν αναγνωρίζει πάλι την επαφή...

Edited by johnny2000gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητο και εχω καποιες ερωτήσεις.

 

1)ειστε ευχαριστημενοι απο την συσκευή?

 

2)Γιατί το βρίσκω μονο στο to2c?

 

3) Είναι πολύ παντοφλέ? στη τζεπη του τζιν ας πουμε χωράει? Στο χέρι είναι αβολο?

 

4)Το κινητό δεν θα το πειράξω οπως πολλοι εδω πέρα οι οποίοι δεν ξέρουν και κανουν ζημια στο κινητο... θα το έχω με την multi μέχρι να το βαρεθώ και να θελήσω να περασω custom rom... η ερώτηση είναι αν έχει bugs...και κινεζιες μέσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητο και εχω καποιες ερωτήσεις.

 

1)ειστε ευχαριστημενοι απο την συσκευή?

 

2)Γιατί το βρίσκω μονο στο to2c?

 

3) Είναι πολύ παντοφλέ? στη τζεπη του τζιν ας πουμε χωράει? Στο χέρι είναι αβολο?

 

4)Το κινητό δεν θα το πειράξω οπως πολλοι εδω πέρα οι οποίοι δεν ξέρουν και κανουν ζημια στο κινητο... θα το έχω με την multi μέχρι να το βαρεθώ και να θελήσω να περασω custom rom... η ερώτηση είναι αν έχει bugs...και κινεζιες μέσα

 

1) Απόλυτα

2) Το έχουν και τα άλλα γνωστά (vickmall,minideal)

3)είναι λίγο μεγάλο, αλλά συνηθίζεται γρήγορα.

4) και εγώ με τη multi είμαι. Έχει κάτι ελαχιστα κινέζικα, αλλά είναι πολύ λίγα και δεν ενοχλούν καθόλου.

Γενικά νομίζω οτι αξίζει το κάθε ευρώ του ..... :)

Edited by mike_k
:)
Link to comment
Share on other sites

Μα με τα +30 είναι το πρόβλημα !!!

Σε όσα δεν έχουν το πρόθεμα +30 αναγνωρίζει κανονικά τις επαφές.

 

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και με μηδενικό ιστορικό. Επειδή μου μπήκαν ιδέες ότι μπορεί να φταίει το φόρτωμα του ιστορικού με το super backup, δοκίμασα με μηδενικό ιστορικό να καλέσω μία επαφή που έχει το πρόθεμα +30. Στις κλήσεις εμφανίζεται κανονικά, μόλις όμως κάνω επανεκκίνηση δεν αναγνωρίζει πάλι την επαφή...

 

Δοκίμασε κάποιον άλλο dialer να δεις αν στο κάνει,αλλιώς η ξαναπέρασε τη ρομ μήπως δεν έχει κατσει καλά ή αλλιώς βγάλε από όλες τις επαφές το πρόθεμα. Μια χάρη παρακαλώ οποίος μπορεί να κατεβάσει το babbel languages που να έχει ελληνική MIUI 3.17 και πάνω να μου πει αν τρέχει γιατί σε μένα με πετάει μόλις κάνω login και

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιον άλλο dialer να δεις αν στο κάνει,αλλιώς η ξαναπέρασε τη ρομ μήπως δεν έχει κατσει καλά ή αλλιώς βγάλε από όλες τις επαφές το πρόθεμα. Μια χάρη παρακαλώ οποίος μπορεί να κατεβάσει το babbel languages που να έχει ελληνική MIUI 3.17 και πάνω να μου πει αν τρέχει γιατί σε μένα με πετάει μόλις κάνω login και

 

Έχω περάσει με καθαρή εγκατάσταση τις αγγλοκινέζικες official ROM 23 και 25 κι έχω κάνει OTA update και την 28 και την 29. Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου...

Μάλιστα την 23 που έβαλα πριν από λίγο την έκανα με όλα τα αdvanced wipes και τα format της TWRP recovery για να καθαρίσει τα πάντα. Κατεβάζω τη 17 μήπως εκεί δεν είχε εμφανιστεί το bug...

Η μόνη λύση που βρήκα μετά την επανεκκίνηση, είναι να τρέξω ένα rebuild τις επαφές από: Phone->Setting->Organize contacts->Rebuild index data

Με το που κάνεις rebuild έρχονται όλα σωστά.

Έχω βάλει τον ExDialer και κάνει ακριβώς το ίδιο μιας και το bug είναι στις επαφές κι όχι στον dialer.

Να αλλάξω όλες τις επαφές και να βγάλω το +30 δεν παίζει με τίποτα!!

Προτιμότερο είναι να κάνω ένα rebuild μετά από κάθε επανεκκίνηση...

 

Το συγκεκριμένο bug είναι γνωστό και απορώ που το έχω μόνο εγώ:

364#

05:04, Jul-15-2014

 

- Category: Others - J

- Short description: Call history not matching contacts after reboot

- Affected Use Case: call history

- Device + version: Redmi Note WCDMA

- MIUI Version: 25.0

- Details: When I restart my phone and open phone app in call logs there are only numbers, not contact names. Fix is to go to Phone->Setting->Organize contacts->Rebuild index data

- Reproducible: yes

- Since what version did you get the error: 25.0

- Kernel Info / custom kernel: everything stock

- Installed custom mods: with or without root- Screenshot for graphical glitches

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=13490&page=36#pid537808

Edited by johnny2000gr
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όσο διαβάζω εδώ και στο MIUI gr δεν το έχω ξαναδεί αυτό.

Με πετάει κ μένα εκτός μόλις κάνω login(3.19).

Σε ευχαριστώ πολύ, αν δεν το λύσουν τα παιδιά άμεσα πάω για multilingual rom, έχω συνδρομή εξαμήνου και έχω ξενερώσει

 

--edit--

Κάποια Greek friendly rom να έχω υπόψιν μου?

Edited by la_tribut_de_dan
Link to comment
Share on other sites

Και στη 17 τα ίδια κάνει... τι στο καλό...

Ο μοναδικός είμαι ρε παιδιά ?

Σε κανέναν σας δεν έχει εμφανιστεί ?

Link to comment
Share on other sites

Και στη 17 τα ίδια κάνει... τι στο καλό...

Ο μοναδικός είμαι ρε παιδιά ?

Σε κανέναν σας δεν έχει εμφανιστεί ?

 

Κι εμένα μου το κάνει.

Διορθώνεται μόνο του μετά από λίγο ή αμέσως αν καλέσω έναν αριθμό από τις επαφές.

Βέβαια έχω όλες τις επαφές με το +30.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου το κάνει.

Διορθώνεται μόνο του μετά από λίγο ή αμέσως αν καλέσω έναν αριθμό από τις επαφές.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου γιατί νόμιζα ότι ήμουν στη ζώνη του λυκόφωτος ! :worry:

Διορθώνεται εάν καλέσεις έναν αριθμό από τις επαφές, όμως αν κάνεις επανεκκίνηση πάλι τα ίδια :mad:

 

Δεν παίζεται αυτή η miui ! Στην αρχή μας κάνανε να προσθέσουμε σε όλες τις επαφές μας το +30 για τα μυνήματα και τώρα πρέπει να το βγάλουμε για να είναι σωστό το ιστορικό των κλήσεων.. δεν μας παρατάτε λέω εγώ καλοκαιριάτικα... Ήμαρτον !!! :hypno:

Edited by johnny2000gr
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνεται εάν καλέσεις έναν αριθμό από τις επαφές, όμως αν κάνεις επανεκκίνηση πάλι τα ίδια

 

Έτσι είναι.

Ελπίζω να το φτιάξουν.

Πάντως εγώ κατέβασα την AOSP και λέω να την δοκιμάσω.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο εμενα,εδω και μια εβδομαδα κατοχος απο vickmall.....μια ερωτηση..το πηρα με multi και ρουταρισμα απο αυτους και θελω πχ να σβησω το facebook απο τισ εφαρμογες και κατι αλλες που δεν χρειαζομαι πως το κανω...γιατι απο οσο εψαξα αυτες που ειναι προεγκατεστημενεςς δεν με αφηνει να τις αφαιρεσω.Ευχαριστω !!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είσαι root όπως λες, κατέβασε το titanium backup ή το link2sd και αφαίρεσε ότι δεν θέλεις. Πρόσεξε όμως πριν πετάς ανεξέλεγκτα εφαρμογές γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα εκκίνησης της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα ναπεράσω ( σε multilingual) exposed και όταν έκανε soft reboot κόλλησε όταν το logo κιτρίνιζε. Προσαπάθησα να κάνω ότι λέει εδώ, αλλά το pc δεν αναγνωρίζει το κινητό.. Μόλις το συνδέσω με τη usb ακούγονται 2 ήχοι και παπαλα.. Καμμιά ιδέα?

 

Που βρίσκω τους drivers για το κινητό; Με το PdaNetA4150 δεν το αναγνωρίζει!

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει το xposed σε miui.

Στο recovery δεν μπαίνει;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσω το volume up έχει τρεις επιλογές αλλά δεν λειτουργούν, με volume down Κινέζικά.... γμτ!

 

Επίσης προσπαθ'ωντας να εγκαταστήσω το Pdanet μιας λαι δεν το αναγνώριζε, (έχοντας ανοιγμένο το device manage) σύνδεσα το τηλ, χωρίς μπαταρία αλλά με το volume up πατημένο και μου έδειξε αυτό εδώ...

 

http://s8.postimg.org/pulzngt9d/redmi.jpg

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν πατήσω το volume up έχει τρεις επιλογές αλλά δεν λειτουργούν, με volume down Κινέζικά.... γμτ!

 

Σε αυτές τις 3 επιλογές που λες ότι δεν λειτουργούν, κατευθύνεσαι με τα volume Keys και η επιλογή γίνεται με το power button.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις 3 επιλογές που λες ότι δεν λειτουργούν, κατευθύνεσαι με τα volume Keys και η επιλογή γίνεται με το power button.

 

Το δοκίμασα.. δεν δουλεύουν! Επίσης έκανα και μια βλακεία, όταν μπήκα στο κινέζικο menu κάτι πάτησα και ξεκ'ινησε κάτι σαν self test και έβγαλα την μπαταρία. Λέτε να το έσκισα;

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Με μουλτι μαλλον δε μπαινει ρεκοβερυ με τον συνδυασμο πληκτρων.αν εχεις βαλει xposed 2.6 ανοιξε το κινητο και πατα-αφηνε γρηγορα και συνεχεια το volume up.αν εισαι τυχερος θα κανει το κινητο μερικες φορες δονηση και θα απενεργοποιηθει το xposed.το δοκιμασα τωρα αυτο που λεω με volume up και δουλεψε αλλα εχω πανω την aosp
Link to comment
Share on other sites

Με μουλτι μαλλον δε μπαινει ρεκοβερυ με τον συνδυασμο πληκτρων.αν εχεις βαλει xposed 2.6 ανοιξε το κινητο και πατα-αφηνε γρηγορα και συνεχεια το volume up.αν εισαι τυχερος θα κανει το κινητο μερικες φορες δονηση και θα απενεργοποιηθει το xposed.το δοκιμασα τωρα αυτο που λεω με volume up και δουλεψε αλλα εχω πανω την aosp

 

Είσαι ΘΕΟΣ!!!!!!!!!! Ρε φίλε , έχω 2,5 ώρες που παιδεύομαι...... Νά ΄σαι καλά!!!!!:yahoo::yahoo::yahoo:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Τελεια αφου δουλευει το κολπακι και με την μουλτι.υποψιν οτι η μουλτι τουλαχιστον αυτη που βαζει το vickmall δημιουργει προβλημα στο συνδυασμο πληκτρων για την εισαγωγη στο ρεκοβερυ.για καποιο λογο αντιστρεφονται οι συνδυασμοι πληκτρων.φλασαροντας την ελληνικη miui και μαλλον και την επισημη αγγλικη,το προβλημα λυνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με μουλτι μαλλον δε μπαινει ρεκοβερυ με τον συνδυασμο πληκτρων.αν εχεις βαλει xposed 2.6 ανοιξε το κινητο και πατα-αφηνε γρηγορα και συνεχεια το volume up.αν εισαι τυχερος θα κανει το κινητο μερικες φορες δονηση και θα απενεργοποιηθει το xposed.το δοκιμασα τωρα αυτο που λεω με volume up και δουλεψε αλλα εχω πανω την aosp

 

Μπήκε στο πρώτο post Χρήστο. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελεια αφου δουλευει το κολπακι και με την μουλτι.υποψιν οτι η μουλτι τουλαχιστον αυτη που βαζει το vickmall δημιουργει προβλημα στο συνδυασμο πληκτρων για την εισαγωγη στο ρεκοβερυ.για καποιο λογο αντιστρεφονται οι συνδυασμοι πληκτρων.φλασαροντας την ελληνικη miui και μαλλον και την επισημη αγγλικη,το προβλημα λυνεται.

 

Και πάλι ευχαριστώ Χρήστο!!! Η αλήθεια είναι ότι με τη multi του vickmall εχω κάποια θέματα. Πχ. στο Temple run δεν δουλεύει το tilt ( πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά στην πυξίδα και να κάνω calibrate) και το OTG για ntfs δεν δουλεύει τελικά..

 

Τώρα που ξανάνοιξε το κινητό κατάφερα να περάσω τους drivers στο pc κανονικά και θα ήθελα να δοκιμάσω ASOP αλλά αύριο την κάνω για διακοπές. Αν δεν σου κάνει κόπο, πες εντυοώσεις από ASOP και αν δουλεύουν όλα σωστά. :respect::respect:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...