Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@elthis

Έτσι ακριβώς την πάτησα κ εγώ.Δεν ειχα περάσει τον root explorer κ είπα να κάνω τις αλλαγές με τον file manager της CN αφού του άλλαξα στις ρυθμίσεις τα δικαιώματα σε root.

Δυστυχώς όμως στην επανεκκίνηση είχα το ίδιο πρόβλημα.Δεν είχα πάρει κ backup και μπαινω σε recovery(το τελευταίο επίσημο της TWRP) και ενώ έχω το αρχείο σε flashable μορφή εντούτοις δεν έκανε mount κανένα partition.

Αναγκαστική λύση το κατέβασμα κ φλασαρισμα μέσω fastboot της rom(με script flashall).

Κατόπιν πέρασα την πειραγμένη TWRP,πήρα backup και αφού πέρασα τον Root Explorer άλλαξα τις τιμές στο mixer_paths.xml χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για αυτό τον λόγο το τόνισα πολλές φορές να πάρετε ενα backup προτού κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως οταν πηρα backup το efs με pliz δεν μου εβγαλε καποιο σφαλμα ,στον φάκελο του clockwork δείχνει κανονικα τα files του efs. Με ψήσατε να κανω και εγω full clean install εχω περιέργια να δω την διαφορά στο καλύτερο που όλοι αναφέρεται,όσο αφορά το xposed+gravitybox πχ στο S4 μετά την εγκατάσταση του framework οταν απαντουσα σε κλήση δεν με άκουγαν για 1-2 sec μετά που το σήκωνα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

σε βιντεακια στο youtube ειδα οτι οι κινεζικες versions που εχουν color OS έχουν επιλογη για custom gestures ενω η CM11 έχει για μουσικη φακο και καμερα..γιατι ετσι?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα μπαμπου που βγηκε τωρα πως θα το βαλει καποιος? 49 $ ειναι κομματι πολλα :-P

 

Τωρα που το ειπες, εχει κουμπι reset η κανει hard reset με το κουμπι που κανει on off?

Το μπαμπού δεν πρέπει να είναι καπάκι αλλά θήκη.Έχει κλασικά δύο τρόπους hard reset.Μέσα από τα settings του UI και μέσω του recovery

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το μπαμπού δεν πρέπει να είναι καπάκι αλλά θήκη.Έχει κλασικά δύο τρόπους hard reset.Μέσα από τα settings του UI και μέσω του recovery

 

 

Δεσ εδω https://forums.oneplus.net/threads/all-about-styleswap-covers-bamboo-silk-white-and-sandstone-black.63116/

 

Λεει και πως αλλαζεις τα καπακια.

Εγω εννοω αμα κρασαρει το κινητο, συνηθως βγαζω τη μπαταρια. Σε αυτο τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο κουφός λοιπον βρήκε την ακοή του.Πράγματι το 84 απο το 94 έχει μεγάλη διαφορά.Το διαπιστωσα σήμερα σε κλήση που δέχτηκα απο συναδερφο.Δεν έχω περάσει καμια αλλη τροποποίηση (μεγάφωνο κτλ κτλ) και φυσικά είμαι με stock kernel.Thanks efrai

 

 

Αν κάποιος θέλει το xml αρχείο μονο με την αλλαγή τιμής στο ear εδώ (απο 84 σε 94)

 

https://www.dropbox.com/s/1qez7ezgvvp3m1j/mixer_paths.xml

 

Χωρίς να σου παρουσιαστεί το πρόβλημα του @elthis ;; (ποστ #2088)

 

edit: Θέλω λίγο τη προσοχή σας σε αυτό που θα πω.....Το Brickάρισμα της συσκευής μου ξεκίνησε μετά την αλλαγή τιμών στο αρχείο του ήχου (mixer_paths.xml)....μετά το reboot μου έκανε το AudioFX force close....Διάβασα ότι και άλλοι χρήστες αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα.

Να επισημάνω ότι μετά πάλι απο ίδια αλλαγή δεν είχα το ίδιο πρόβλημα, αρα δε σημαίνει ότι θα συμβεί σε όλους....

Γιαυτό προσοχη, κάντε backup τη Rom πρωτού δοκιμάσετε...

Link to comment
Share on other sites

@androgr

Για αυτό αναφέρω στον οδηγό να πάρετε ενα backup πριν από οποιαδήποτε αλλαγή.

Και το βασικότερο είναι να γίνεται επεξεργασία του αρχείου με τον Root Explorer κατά την γνώμη μου αν δεν θέλετε να αντικαταστήσετε το xml αρχείο.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@androgr Σε εμένα δεν παρουσίασε το εν λόγω πρόβλημα.Βέβαια όπως είπα εκανα αλλαγή μονο στο ear και μέσω root explorer τροποποιησα τη τιμή.Δεν αντικατεστησα το αρχειο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε Ελλάδα το δικό μου!ελπίζω να το έχω αύριο!

Ειναι στο Κ.Δ. αεροδρομιου, προχωραει :)

[ATTACH]48201[/ATTACH]

 

Εγώ έχω αυτή. Ειναι σκληρό διάφανο πλαστικό και ειναι από Γερμανό πωλητή. Έρχεται σε 3-5 μέρες

Ιmak ειναι αυτη ?

Coolicool minideal ή t2c ποιο θεωρείτε ότι είναι πιο αξιόπιστο για παραγγελία; Η κινέζικη έκδοση που έχουν διαθέσιμη χωρίς το cyanogen logo παιζει να έχουν πρόβλημα με το LTE στην Ελλάδα;

Βγαλε απο τη λιστα σου το to2c (δεν εχει καλο after sale services) και βαλε στη λιστα σου μαζι με τα αλλα καταστηματα που γραφεις το πολυ καλο μεχρι στιγμης Vickmall.com

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δυο ερωτησεις, α) αυτη η διαδικασια που εγραψε ο φιλος ειναι ""καθαρη"" εγκατασταση ? το εκανα μετανομασια σε update --> εκανα ολα τα wipe --> install zip. Εκανα καποιο λαθος ?

β) τι εννοειτε με το Unmount System ?

Ευχαριστω

1)Κατέβασα από την CM το παρακάτω αρχείο (http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed.zip)

Αν πλοηγηθεί κάποιος στη σελίδα της CM,ΔΕΝ θα βρει πουθενά αυτό το αρχείο,παρά μόνο την fastboot εκδοχή του.Είχε αναφερθεί πριν κάνα μήνα ότι η CM έβγαλε από την σελίδα της το αρχείο αυτό,για να αποτρέπει το εύκολο φλασάρισμα των κινέζικων ΟΡΟ.

Παρόλα αυτά το λινκ παρέμεινε ενεργό.Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες : http://www.gizchina.com/2014/07/14/cyanogen-remove-cm11s-download-allows-easy-install-chinese-oneplus-one/

 

(Νομίζω ότι το αρχείο αυτό είναι flashable και μπορεί όποιος έχει ήδη custom recovery να το περάσει με τα γνωστά Wipe Data, Cache, System αλλά και το πιό σημαντικό Unmount System και μετά Flash το zip)

 

2)Αφού κατέβασα το αρχείο 461ΜΒ,σύνδεσα το κινητό στο PC και πέρασα το αρχείο στην μνήμη.

 

3)Έκλεισα το τηλ. και μπήκα στο recovery της cm (με Power και Vol - ).Έκανα Wipe data και wipe cache.

 

4)Μετά απλά έκανα install update,επέλεξα το αρχείο που κατεβάσα πριν κ το είχα μετονομάσει σε update και σε 1 λεπτό είχε τελειώσει.

 

5)Τέλος επιλέγουμε reboot to system και πλέον περιμένουμε να ανοίξει το κινητό κ να ξανακάνουμε την αρχική διαμόρφωση.

Να σημειώσω,ότι μετά την εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης κάποια προγράμματα security κάτι,mobogenie δεν υπάρχουν πλέον (νομίζω ότι πριν δεν μπορούσα να τις απεγκαταστήσω).

Με την παραπάνω διαδικασία απλά περάστηκε η τελευταία έκδοση της CM.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

@Karthan7

Όχι,αυτή δεν είναι καθαρή εγκατάσταση.

Αν θες καθαρή εγκατάσταση,κατέβασε από εδώ http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/guide-return-opo-to-100-stock-t2826541 την έκδοση για το κινητό σου (16gb ή 64gb) όπου έχει μέσα script που φλασάρει όλα τα αρχεία μόνο του,χωρίς να δίνεις εντολές εσύ.Αυτή είναι η καθαρή εγκατάσταση μιας κ γίνεται μέσω fastboot.Κατά την γνώμη μου είναι πολύ εύκολη η διαδικασία αν ακολουθήσεις σωστά τις οδηγίες.

ΣΟΣ: Πρώτα βεβαιώσου ότι έχεις τα κατάλληλα αρχεία adb-setup-1.3 από εδώ https://docs.google.com/file/d/0B_1zjuazXSqbQ0p6NWtvRk9OMzA/edit?pli=1 και AndroidSDKSlim.zip από εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788632 link : http://d-h.st/08w)

Και εδώ μπορείς να διαβάσεις λίγα λόγια για το TWRP.Θα σου λύσει αρκετές απορίες. http://www.addictivetips.com/android/what-is-twrp-how-to-install-use-it-on-android-devices-guide/ :)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@Karthan7

Όχι,αυτή δεν είναι καθαρή εγκατάσταση.

Αν θες καθαρή εγκατάσταση,κατέβασε από εδώ http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/guide-return-opo-to-100-stock-t2826541 την έκδοση για το κινητό σου (16gb ή 64gb) όπου έχει μέσα script που φλασάρει όλα τα αρχεία μόνο του,χωρίς να δίνεις εντολές εσύ.Αυτή είναι η καθαρή εγκατάσταση μιας κ γίνεται μέσω fastboot.Κατά την γνώμη μου είναι πολύ εύκολη η διαδικασία αν ακολουθήσεις σωστά τις οδηγίες.

ΣΟΣ: Πρώτα βεβαιώσου ότι έχεις τα κατάλληλα αρχεία adb-setup-1.3 από εδώ https://docs.google.com/file/d/0B_1zjuazXSqbQ0p6NWtvRk9OMzA/edit?pli=1 και AndroidSDKSlim.zip από εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788632 link : http://d-h.st/08w)

Και εδώ μπορείς να διαβάσεις λίγα λόγια για το TWRP.Θα σου λύσει αρκετές απορίες. http://www.addictivetips.com/android/what-is-twrp-how-to-install-use-it-on-android-devices-guide/ :)

Ευχαριστω για την απαντηση :) Κατεβαζω - διαβαζω και δοκιμαζω!

Εχω κατι χαζο bugs και θελω να την περασω καθαρη. Το ενα ειναι με το wifi, ενω εχει καλη εμβελεια δεν πιανω καλη ταχυτητα συνδεσης, σε δυο android που εχω πιανω 135mbps και στο o+ 72 mbps. Το αλλο που μου εκανε ειναι οτι ενω εχω δυνατο μεγαφωνο(δεν αλλαξα τιμες στο αρχειο), χθες καποια στιγμη μουγκαθηκε, ισα που ακουγοταν κοντα στο αυτι, με μια επανεκκινηση ενιωσε παλι δυνατο :lol:

Αν μπορει καποιος mod ας βαλει το ποστ του efrai στο πρωτο ποστ για ""καθαρή εγκατάσταση""

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι, παρέλαβα προχθες μετά από 17 ημέρες από coolicool το 16 λευκό και έχω αρχίσει να το σκαλίζω. πέρασα την 25 όπως έχει αναφερθεί και όλα μέχρι στιγμής λειτουργούν κανονικά. Δεν έχω προβλημα με την ενταση, ούτε υπάρχει κιτρινιλα στην οθονη. Εχω μια απορία. Μπορώ να κάνω μονο root το κινητό χωρις να περασω αλλη ρομ χωρις να γινει επαναφορα και σβησιμο ολων των ρυθμισεων μου; οπως εκανα κατι αναλογο με το samsung tab 3 μεσω του πολυ απλου οδηγου που υπάρχει στο αντιστοιχο φορουμ του myphone; προσπαθησα να χρησιμοποιησω αυτον τον οδηγο (http://www.doctorandroid.gr/2014/07/bootloader-root-oneplus-one.html) αλλα δεν εγινε τιποτα. μπορει καποιος να βοηθησεις ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το ΑΚ Kernel??

 

Ναι,αυτόν εννοεί.Τον ΑΚ kernel.

@monicos

Διάβασε στο πρώτο post τις οδηγίες που υπάρχουν για ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς διαγραφή δεδομένων και αφού το κάνεις τότε θα φλασαρεις custom recover και μετά θα το ρουταρεις.

Edited by efrai
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω μια απορία. Μπορώ να κάνω μονο root το κινητό χωρις να περασω αλλη ρομ χωρις να γινει επαναφορα και σβησιμο ολων των ρυθμισεων μου;

 

H απάντηση που δόθηκε ακριβώς από πάνω είναι η δοκιμασμένη, ωστόσο θα συνιστούσα πρώτα να δοκιμάσεις το root genius να δούμε αν θα δουλέψει. Ζημιά δεν θα σου κάνει, το πολύ πολύ να μη στο κάνει root.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το mod με τα google servive και η συσκευη εχασε τον ύπνο της,93% wake..δεν ξερω τη εγινε ξαναρχίζα στήσιμο,προς το παρών αυτο που βλέπω είναι οτι η custom διαθέσιμες επιλογές είναι σε πολυ πρώιμο στάδιο και όσο το σκαλίζεις του χαλάς την ομαλότητα,προς το παρών λοιπόν μόνο root και recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το mod με τα google servive και η συσκευη εχασε τον ύπνο της,93% wake..δεν ξερω τη εγινε ξαναρχίζα στήσιμο,προς το παρών αυτο που βλέπω είναι οτι η custom διαθέσιμες επιλογές είναι σε πολυ πρώιμο στάδιο και όσο το σκαλίζεις του χαλάς την ομαλότητα,προς το παρών λοιπόν μόνο root και recovery.

Έτσι ακριβώς. Εμένα χωρίς να πειράξω τίποτα έχω 0,5 Google services.

Πιστεύω ότι η συσκευή δεν χρειάζεται τίποτα. Τουλάχιστον όχι προληπτικά.

Αν κάπου υπάρχει πρόβλημα τότε ψαχνομαστε.

Και τι Greenify το έβγαλα. Όταν με όλα ανοικτά χάνω 2% σε 6 ώρες ύπνου δεν το χρειάζομαι.

Η κατανάλωση έρχεται με την χρήση. Εκεί δεν κάνουν τίποτα αυτά.

Αν μου παρουσιαστεί θέμα βλέπουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οδηγος root kai recovery με απλα βηματα στα ελληνικα υπαρχει;

ευχαριστω πολυ

 

PS. Γνωριζει καποιος πως κανουμε συγχρονισμο επαφων με το hotmail (microsoft λογαριασμο)

Edited by monicos
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειχα απλα ενα root+ Franco + twr και τιποτε αλλο.

Δεν πειραξα ποτε το κινητο και δεν αλλαξα τιποτε.

 

Χτυπουσε 7 ωρες οθονη ανετα και 4 με 3g ,ενω δεν ειχε κανενα drain το βραδυ.

Μην το πειραζετε το κινητο πολυ

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειχα απλα ενα root+ Franco + twr και τιποτε αλλο.

Δεν πειραξα ποτε το κινητο και δεν αλλαξα τιποτε.

 

Χτυπουσε 7 ωρες οθονη ανετα και 4 με 3g ,ενω δεν ειχε κανενα drain το βραδυ.

Μην το πειραζετε το κινητο πολυ

 

υπαρχει καποιος οδηγος που το εκανες; εγινε reset στο τηλεφωνο; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες; Υπάρχει περίπτωση περνώντας τη CM πάνω από το Color OS να έβαλαν κατά λάθος τη 16αρα rom.

Επειδή είμαι από το κινητό, αν βρεις το πρώτο σχόλιο στη σελίδα του 64Gb στο to2c.com, εξηγεί πώς το διορθώνεις

 

Από το to2c.com το πήρα. Το σκέφτηκα αλλά και με τον υπολογιστή που το σύνδεσα έδειχνε 16mb και το θεώρησα απίθανο να συμβαίνει τέτοιο πράγμα... Το βρήκα πάντως και θα το δοκιμάσω. Εάν είναι αυτό με γλιτώνεις από πολύ κόπο και πολύ ξενέρα, δε ξέρω πως θα μπορώ να στο ξεπληρώσω! Υπάρχει πουθενά τρόπος με το ΙΜΕΙ να δω αν όντως είναι 16άρι ή 64άρι? Μην περάσω καμιά ρομ 64άρι και μπρικάρει και μετά μου μείνει στο χέρι το κινητό και δε το παίρνει και ο κινέζος...!!!

 

 

To fix 12gb* storage in 64gb model oneplus one, you have to install rom from scratch (Warning, you can brick your phone)

 

*12gb μάλλον το αναφέρει έτσι γιατί το 16άρι εμφανίζει διαθέσιμα 12gb όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά και δεν έχεισ εγκαταστήσει τίποτα άλλο.

 

Download Nexus Root Toolkit v1.8.5 from

http://www.wugfresh.com/nrt/

We'll not use this program so close it after install.

 

Also download rom file (461 mb)

http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip...

 

Put your oneplus in fastboot mode. To do this:

Connect phone to Laptop with microUSB cable.

Turn on the phone. When display is open and you can navigate apps, settings etc, hold power button for 10 seconds until phone is turned off.

Keep holding power button after you hear device-discconect sound and hold volume up button for 3 seconds until you see FastBoot logo.

Remember, hold power button 10 secs until device is turned off and when you hear sound from your computer, hold volume up button along with power button.

 

After you see FastBoot logo, extract contents of rom file to this folder:

cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip extract to here:

C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data

 

Make sure boot.img and other files is in this folder, not somewhere else.

 

Then run console (cmd.exe) in windows (Start -> Run -> Cmd.exe (enter))

type this:

cd "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data"

type this:

fastboot

 

if you see some text, then you're in correct folder.

type: dir *.img

You need to see some files like boot.img cache.img recovery.img userdata_64G.img etc

If not, you haven't extracted rom files to this folder.

 

If everything is ready, you will erase rom files in this phone. From this step you can brick phone so be extra careful.

Type these commands one by one. You can copy paste to console (right click -> paste)

 

fastboot erase boot

fastboot erase cache

fastboot erase recovery

fastboot erase system

fastboot erase userdata

 

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash userdata userdata_64G.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot flash modem NON-HLOS.bin

fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

fastboot flash dbi sdi.mbn

fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

fastboot flash rpm rpm.mbn

fastboot flash tz tz.mbn

fastboot flash LOGO logo.bin

 

If all commands above did not give any ERROR, type this final command to restart phone. First boot will take about 2-3 minutes so don't worry.

fastboot reboot

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν τελικά παίδες. Έκανα εγκατάσταση την 64άρα ρομ και είναι όλα καλά. Δουλεύει το home button και το κινητό εμφανίζει διαθέσιμα τα 64mb. :heat:

Subseven χίλια ευχαριστω! :up::dance::yahoo::w00t:

 

Αυτή λογικά θεωρείται clean install δε χρειάζεται να ξανακάνω. Τώρα πρέπει να δω εαν είναι ροοτ και να βάλω custom recovery να φανταστώ. Ο πιο απλός τρόπος ποιος είναι?

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν τελικά παίδες. Έκανα εγκατάσταση την 64άρα ρομ και είναι όλα καλά. Δουλεύει το home button και το κινητό εμφανίζει διαθέσιμα τα 64mb. :heat:

Subseven χίλια ευχαριστω! :up::dance::yahoo::w00t:

 

Αυτή λογικά θεωρείται clean install δε χρειάζεται να ξανακάνω. Τώρα πρέπει να δω εαν είναι ροοτ και να βάλω custom recovery να φανταστώ. Ο πιο απλός τρόπος ποιος είναι?

 

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα για σένα...

Ειλικρινά φανταζόμουν την ξενέρα σου και έβαζα τον εαυτό μου στη θέση σου... Τέλος καλά όλα καλά!!!

 

Να χαρείς την κινητάρα σου!!!

Ειδικά το μαύτο είναι φοβερό!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το δικό μου. Root, TWRP, Unlock bootloader. Το κινητό πετάει. Από αύριο ξεκινάω να το φορτώνω εφαρμογές και να το χρησιμοποιώ ως κύριο κινητό. Πάντως η φωτογραφική μια χαρά μου φάνηκε σε λίγες δοκιμές που έκανα, την περίμενα χειρότερη μετά από όσα είχα διαβάσει.
Link to comment
Share on other sites

Το OPO ειναι φοβερό εργαλείο. Θα σ ενθουσιάσει.

Αρκεί να μην αρχίσεις τα modes που κυκλοφορούν. Root, Philz και google camera. Τίποτα άλλο.

 

@@@ Αν κάποιος θέλει να ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ το μαύρο καπάκι με λευκό, ΔΙΝΩ και 20 ευρώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ.

 

και γω περιμενω πως και πως να βγαλουν καπακια...ιμιτα γιατι αυτοι βαρανε οπως φαινεται

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Που κατ'επέκταση σημαίνει ότι ακόμα δεν έχει φύγει από Σιγκαπούρη, άρα μην κοιτάς στα ΕΛΤΑ. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το to2c.com το πήρα. Το σκέφτηκα αλλά και με τον υπολογιστή που το σύνδεσα έδειχνε 16mb και το θεώρησα απίθανο να συμβαίνει τέτοιο πράγμα... Το βρήκα πάντως και θα το δοκιμάσω. Εάν είναι αυτό με γλιτώνεις από πολύ κόπο και πολύ ξενέρα, δε ξέρω πως θα μπορώ να στο ξεπληρώσω! Υπάρχει πουθενά τρόπος με το ΙΜΕΙ να δω αν όντως είναι 16άρι ή 64άρι? Μην περάσω καμιά ρομ 64άρι και μπρικάρει και μετά μου μείνει στο χέρι το κινητό και δε το παίρνει και ο κινέζος...!!!

 

monoreviews • 7 days ago

To fix 12gb storage in 64gb model oneplus one, you have to install rom from scratch (Warning, you can brick your phone)

 

Download Nexus Root Toolkit v1.8.5 from

http://www.wugfresh.com/nrt/

We'll not use this program so close it after install.

 

Also download rom file (461 mb)

http://dist01.slc.cyngn.com/fa...

 

Put your oneplus in fastboot mode. To do this:

Connect phone to Laptop with microUSB cable.

Turn on the phone. When display is open and you can navigate apps, settings etc, hold power button for 10 seconds until phone is turned off.

Keep holding power button after you hear device-discconect sound and hold volume up button for 3 seconds until you see FastBoot logo.

Remember, hold power button 10 secs until device is turned off and when you hear sound from your computer, hold volume up button along with power button.

 

After you see FastBoot logo, extract contents of rom file to this folder:

cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip extract to here:

C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data

 

Make sure boot.img and other files is in this folder, not somewhere else.

 

Then run console (cmd.exe) in windows (Start -> Run -> Cmd.exe (enter))

type this:

cd "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data"

type this:

fastboot

 

if you see some text, then you're in correct folder.

type: dir *.img

You need to see some files like boot.img cache.img recovery.img userdata_64G.img etc

If not, you haven't extracted rom files to this folder.

 

If everything is ready, you will erase rom files in this phone. From this step you can brick phone so be extra careful.

Type these commands one by one. You can copy paste to console (right click -> paste)

 

fastboot erase boot

fastboot erase cache

fastboot erase recovery

fastboot erase system

fastboot erase userdata

 

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash userdata userdata_64G.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot flash modem NON-HLOS.bin

fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

fastboot flash dbi sdi.mbn

fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

fastboot flash rpm rpm.mbn

fastboot flash tz tz.mbn

fastboot flash LOGO logo.bin

 

If all commands above did not give any ERROR, type this final command to restart phone. First boot will take about 2-3 minutes so don't worry.

fastboot reboot

• Reply•Share ›

Avatar

MrTo2c Mod monoreviews • 7 days ago

Dear friend,thank for your sharing,we'll send some gifts for you if you order next time,thank you very much!

 

Επειδή το ROM link δε δουλεύει, υπάρχει κάποιο άλλο; Αν δηλαδή μου έρθει με 16 GB, κάνω αυτή τη διαδικασία που το διορθώνει και είμαι εντάξει; Αυτό διορθώνει πιθανώς και το θέμα των updates;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...