Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρουτάρεις το κινητό, κάνεις εγκατάσταση custom recovery, τραβάς backup την υπάρχων rom, ρίχνεις μέσα στην microsd την AOSP, κάνεις τα κατάλληλα wipes και μετά εγκατάσταση τη νέα rom

Ποιο πριν παίρνεις backup εφαρμογές μαζί με data και επαφές και ότι άλλο θες, με τις εφαρμογές που προανέφερε ο διαχειριστής

 

το μόνο που έχασα είναι αυτό με τα wipes. τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το μόνο που έχασα είναι αυτό με τα wipes. τι είναι αυτό;

είναι καθαρισμός(σκούπισμα) wipe data/factory resset , wipe cache partition , wipe davlik cache ..άμα μπεις στο custom recovery θα τα βρεις μπροστά σου .. πάρε και μια φωτογραφία να δεις τι είναι πάνω , κάτω !!

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν εχω καταλαβει απο τη διαδιασια (και το εχω απορια απο καιρο δηλ.) ειναι αυτο με το backup των εφαρμογων. Πως ακριβως δουλευει; Πχ εχω εγκατεστημενες 100 εφαρμογες τις κανω backup και μολις περασω νεα rom μου τις κανει ολες αυτοματα επανεγκατασταση; Ευχαριστω και sorry αν εχει αναφερθει παλι. Υ.Γ. Το κινητο φυσαει. Ειμαι με τη μαμισια rom εχω περασει ~150 apps και δεν κολλαει τιποτα. Α και η μπαταρια που φοβομασταν απο αυτονομια, μια χαρα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν εχω καταλαβει απο τη διαδιασια (και το εχω απορια απο καιρο δηλ.) ειναι αυτο με το backup των εφαρμογων. Πως ακριβως δουλευει; Πχ εχω εγκατεστημενες 100 εφαρμογες τις κανω backup και μολις περασω νεα rom μου τις κανει ολες αυτοματα επανεγκατασταση; Ευχαριστω και sorry αν εχει αναφερθει παλι. Υ.Γ. Το κινητο φυσαει. Ειμαι με τη μαμισια rom εχω περασει ~150 apps και δεν κολλαει τιποτα. Α και η μπαταρια που φοβομασταν απο αυτονομια, μια χαρα ειναι.

Τις κανείς πρώτα backup με το titanium backup και μετά όταν θα περάσεις την άλλη rom κανείς restore(επαναφορά) με το titanium backup..δεν γίνονται από μόνες τους ..Είναι εύκολη διαδικασία , απλά πρέπει να είσαι root και να έχεις αυτό το προγραμματάκι στο κινητό σου ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

πολυ σπαστικο αυτο και πρωτοφανες,εκανα ροοτ το ροοτ τσεκερ εγραψε οτι ειναι οκ,το εκλεισα,το ανοιξα,παει το ροοτ,τι να κανω?

ουφ,μεπολυ κοπο τοκαταφερα,τι τα θελω τα σμαρτφονε?

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Θελει διακαως η μεγαλη μου κορη το coolpad f1 μου,και εγω δεν θελω να δοσω ξανα 170$ για τηλ. και το σκέφτομαι σοβαρα να της δοσω το f1 μου και να χτυπησω εγω το 7320,μερικες απαντησεις για να μην διαβαζω ολο το thread γινετε ρε παιδια?

Τελικα ερχετε με μονιμο ρουταρισμα και με multi με Ελληνικα και goople play το τηλ. και αν ναι από που(και ποιος το εχει πιο φθηνα και με δωρα)?

Ποια είναι η καλυτερη ρομ για το κινητο,και ποια τα χτυπητα του προβλήματα η ελειψεις?

Link to comment
Share on other sites

Για ρομ και τετοια δεν ξερω,το κινητο το παρελαβα χθες,ειχε google play,πηγα να κατεβασω εφαρμογες για ρουταρισμενο τηλεφωνο καιμου εβγαλεενδειξη οτι δεν ειναι,ρωτησα στο Vickmall και μου ειπε η Σελινα οτι το ρουταραν με rootgenius και περασαν το google play,το ξαναεκανα και μετα απο reboot ειχε χασει το ρουτ,τρεις φορες το ιδιο,τελικα το ρουταρα με Vroot και εμεινε,ειναι πολυ καλο,γρηγορο,οπως τα εχουν πει και οι πιο ειδικοι,κριμα που εχει 1γ ραμ.Εχει Ελληνικα ναιi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με τα sms βρήκα λύση χωρίς νέα rom.

Εγκατέστησα το titanium backup και έκανα freeze την εφαρμογή των μυνημάτων που είχε από τη μάνα του.

Έβαλα μετά το handcent και τα εισερχόμενα έρχονται από παντού κανονικά.

Το πρόβλημα που μου μένει να λύσω είναι ότι δεν μπορώ να στείλω sms τώρα. Θα το βρω όμως και αυτό.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι πρόβλημα της χαζής εφαρμογής που έχουν για sms και όχι της rom.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εκανα και εγω στο f1 μου, εβαλα τις stock εφαρμογες dialer, sms και browser και δουλευει μια χαρα με την μαμα rom...
Link to comment
Share on other sites

σύντομες οδηγίες για το πώς να το κάνουμε root το coolpad 7320

 

Θα χρειαστούν :

1 PdaNet adb οδηγοi - https://www.topnotchtablet...stallADBdriver

2 Πρόγραμμα rootowania vroot - http://www.mgyun.com/vroot

 

Root :

 

1 χωρις να εχετε συνδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη εγκαταστηστε τους adb drivers του πρωτου link. Καποια στιγμη σας ζηταει να το συνδεσετε...

2 Επιλεξτε στο τηλέφωνό σας την επιλογη κατάσταση εντοπισμού σφαλμάτων USB (system settings -> επιλογες για προγραμματιστες -> εντοπισμος σφαλματων USB

(εαν δε σας εχει καν την επιλογη για προγραμματιστες πηγαινετε στις ρυθμισεις -> σχετικα με το τηλεφωνο , και πατατε 7-8 φορες(συντομα πατηματα) εκει που λεει Έκδοση Android μεχρι να σας γραψει πως πλεον εισαι προγραμματιστης)

3 τρεξτε το vroot, αφηστε το να κανει καποια dowloads ή ο,τι αλλο χρειαστει κ μετα κάντε κλικ στο ROOT-

 

θα εγκαταστησει εκτος απο το kinguser(που αυτο χρειαζομαστε μονο), αλλες 2 εφαρμογες. αφαιρεστε τις μετα το ρουτ. Μου δουλεψε με την πρωτη κ ειναι πανευκολο(ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ !!! )

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Έχω λαλήσει παιδιά.

Έχω καταφέρει να παίρνω όλα τα sms και δεν μπορώ να στείλω με τίποτε πλέον. Ούτε με την εφαρμογή του τηλεφώνου, ούτε με κάποια 3rd party εφαρμογή.

 

Καμία βοήθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με τα sms βρήκα λύση χωρίς νέα rom.

Εγκατέστησα το titanium backup και έκανα freeze την εφαρμογή των μυνημάτων που είχε από τη μάνα του.

Έβαλα μετά το handcent και τα εισερχόμενα έρχονται από παντού κανονικά.

Το πρόβλημα που μου μένει να λύσω είναι ότι δεν μπορώ να στείλω sms τώρα. Θα το βρω όμως και αυτό.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι πρόβλημα της χαζής εφαρμογής που έχουν για sms και όχι της rom.

Φίλε μου με έσωσες!!!!! Απεγκατάσταση τις μαμά messaging εφαρμογής και εγκατάσταση της go sms, όλα δουλεύουν μια χαρά!!!!

 

Έλαβα κανονικά από web banking και έστειλα δοκιμαστικά sms σε 2-3 νούμερα. :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν μπορώ να στείλω **** το κέρατό μου;

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου με έσωσες!!!!! Απεγκατάσταση τις μαμά messaging εφαρμογής και εγκατάσταση της go sms, όλα δουλεύουν μια χαρά!!!!

 

Έλαβα κανονικά από web banking και έστειλα δοκιμαστικά sms σε 2-3 νούμερα. :D:D:D:D

 

όρισες κάπου το sms center ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ορισα με το mobileuncle tools.

 

Εμένα γιατί δεν μου το κάνει "ενημέρωση" ;;;;;; γμτ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί δεν μου το κάνει "ενημέρωση" ;;;;;; γμτ

Βάλε το νούμερο, πάτα update, και μετά refresh. Σε εμένα δεν φαίνετε το smsc νούμερο αν δεν κάνω refresh....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το νούμερο, πάτα update, και μετά refresh. Σε εμένα δεν φαίνετε το smsc νούμερο αν δεν κάνω refresh....

 

Άμα έχεις κολλήσει... έχεις κολλήσει...

το λάθος που έκανα είναι ότι έβαζα ένα ψηφίο λιγότερο στο sms center της Q.

Μυαλό κουκούτσι...

 

Anyway, όλα καλά τώρα. Και τα sms παίζουν κανονικά, οπότε το κινητάκι είναι πλέον ΑΨΟΓΟ !!!

Link to comment
Share on other sites

...αλλά μπορείς να το ζητήσεις ως δώρο ;)

 

Δεν ανεφερονται τα παιδια στο otg σαν καλωδιο...αλλα σαν λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Otg εχει το κινητο παιδια?

 

Θα επρεπε να εχει αλλα με καμια ρομ ως τωρα δεν ειδα "βελακι" . και πυξιδα υποτιθεται πως εχει.... αλλα τα παραβλεπω αυτα. ετσι κιαλλιως... αχρηστα ειναι στην ουσια

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να εχει αλλα με καμια ρομ ως τωρα δεν ειδα "βελακι" . και πυξιδα υποτιθεται πως εχει.... αλλα τα παραβλεπω αυτα. ετσι κιαλλιως... αχρηστα ειναι στην ουσια

 

Άχρηστα για σένα αλλά για άλλους είναι χρήσιμα. Ήμουν διακοπές και χρειάστηκε να στείλω ένα αρχείο με μαιλ και το είχα στο στικάκι, ευτυχώς το κινητό της γυναίκας έχει OTG και έτσι το έστειλα από το δικό της.

Είναι μερικά πράγματα που, όχι πάντα, αλλά όταν τα χρειαστείς και δεν το έχεις τρελαίνεσαι.

 

Παρεμπιπτόντως το κινητό στο Vickmall δεν είναι διαθέσιμο μέχρι την επόμενη βδομάδα, μου το είπε η Selina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...