Jump to content

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ: iPhone 6 - 4,7 vs 5,5 ιντσών!


DINFUN
 Κοινοποίηση

Ποια έκδοση iPhone 6 σκοπεύετε να αγοράσετε;  

119 members have voted

  1. 1. Ποια έκδοση iPhone 6 σκοπεύετε να αγοράσετε;

    • Είμαι έτοιμος να αγοράσω την έκδοση των 4,7 ιντσών
      53
    • Ανυπομονώ να κυκλοφόρησει η έκδοση των 5,5 ιντσών
      27
    • Είμαι αναποφάσιστος για την έκδοση αν και θα το αγοράσω
      15
    • Θα παραμείνω με την τωρινή μου συσκευή!
      24


Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46956&stc=1&d=1404488929

 

Kαι οι δύο εκδόσεις των 4,7 και 5,5 ιντσών των νέων μοντέλων iPhones, αναμένεται να ξεκινήσουν να παράγονται μέσα στον επόμενο μήνα, σύμφωνα με αναφορά της ιστοσελίδας του Bloomberg και πιθανολογεί την ταυτόχρονη κυκλοφορίας τους.

 

Προηγούμενες αναφορές έδειξαν πως θέματα με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και της τεχνολογίας απεικόνισης για το μεγαλύτερο από τα δύο μοντέλα των 5,5 ιντσών, είχαν προκαλέσει την καθυστέρηση της κυκλοφορίας του κατά δύο μήνες. Νέοτερη έκθεση αυτόν τον μήνα έκανε λόγο για επίλυση των προβλημάτων της μπαταρίας, χωρίς όμως να κάνει αναφορά για το αν θα ξεκινήσει ταυτόχρονα η διάθεση των δύο μοντέλων.

 

Φανταζόμαστε πως το απόθεμα του μεγαλύτερου μοντέλου αναμένεται να είναι χαμηλότερο από το μοντελο των 4,7 ιντών κυρίως λόγω της πολύπλοκης κατασκευής και την ανάγκη ελέγχου της παραγωγής με γνώμονα τη ζήτηση και αναλόγως να κρίνουν για την αύξηση της ή μη.

 

Και ερχόμαστε στο διαταύτα. Εαν οι συσκευές κυκλοφορήσουν ταυτόχρονα ποια από τις δύο εκδόσεις θα αγοράσετε; την έκδοση των 4,7 ιντσών ή την έκδοση των 5,5 ιντσών; Παρακαλούμε τους υποψήφιους αγοραστές ή μη αλλά χρήστες της Apple να συμμετέχουν στην ψηφοφορία!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Όλα θα εξαρτηθούν από τις διαστάσεις της συσκευής. Ψήνομαι άσχημα για τη μεγαλύτερη οθόνη αλλά πολύ φοβάμαι ότι στο χέρι μου θα είναι τεράστιο! Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα οριακό σε μέγεθος/διαστάσεις θεωρώ το LG G2.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλο βήμα για μένα από τις 4 ίντσες στις 5,5, θα προτιμήσω την μικρότερη έκδοση! :)
Link to comment
Share on other sites

Το να δηλώσεις 5,5 ή 4,7 χωρίς να γνωρίζεις το μέγαθος του κινητού νομίζω ότι είναι άτοπο.

Σαφώς θα αγόραζα το G3 των 5,5 αλλά όχι το S5 tvn 5,2 μια που έχει πολύ μεγάλα bezels.;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το να δηλώσεις 5,5 ή 4,7 χωρίς να γνωρίζεις το μέγαθος του κινητού νομίζω ότι είναι άτοπο.

Σαφώς θα αγόραζα το G3 των 5,5 αλλά όχι το S5 tvn 5,2 μια που έχει πολύ μεγάλα bezels.;)

 

Για το iphone 4.7" πάντως ξέρεις ... έχει τις ίδιες διαστάσεις με το S5 (5.1") το οποίο είναι μεγαλύτερο από το S3 (4.8") το οποίο οι fanboys το χαρακτήριζαν παντόφλα!!!

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το να δηλώσεις 5,5 ή 4,7 χωρίς να γνωρίζεις το μέγαθος του κινητού νομίζω ότι είναι άτοπο.

Σαφώς θα αγόραζα το G3 των 5,5 αλλά όχι το S5 tvn 5,2 μια που έχει πολύ μεγάλα bezels.;)

δεν ειναι πολυ μεγαλα, τι να πει το Ζ2 τοτε, αλλα ειναι μεγαλυτερα απο του s4 που αντικατεστησε.

θελεις ο αντικαταστατης να ειναι καλυτερος οποτε σε αυτο εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Για το iphone 4.7" πάντως ξέρεις ... έχει τις ίδιες διαστάσεις με το S5 (5.1") το οποίο είναι μεγαλύτερο από το S3 (4.8") το οποίο οι fanboys το χαρακτήριζαν παντόφλα!!!

 

οι διαστάσεις που φημολογούνται είναι οι εξης:

 

138 X 67 x 6 σε σύγκριση με το S3 το οποίο είναι: 136.6 x 70.8 x 8.6 mm

 

Η προσφώνηση παντάφλα έχει να κάνει περισσότερο με το πλάτος 70.8 κι όχι με το συνολικό μέγεθος, ειδάλλως θα είχε προσφώνηση στην Ελλάδα τσαρούχι!

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις που φημολογούνται είναι οι εξης:

 

138 X 67 x 6 σε σύγκριση με το S3 το οποίο είναι: 136.6 x 70.8 x 8.6 mm

 

Η προσφώνηση παντάφλα έχει να κάνει περισσότερο με το πλάτος 70.8 κι όχι με το συνολικό μέγεθος, ειδάλλως θα είχε προσφώνηση στην Ελλάδα τσαρούχι!

 

Χμ, δεδομένου ότι σε μήκος το iphone 6 (4.7") θα είναι μεγαλύτερο από τηλέφωνα με μεγαλύτερη οθόνη και προηγούμενων χρόνων όπως τα S3 (4.8"), S4 (5.0") & G2 (5.2") τότε μπορούμε να αναρωτηθούμε για το τι τσαρούxι έβγαλε αυτή η καλαίσθητη apple :cool:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεδομένου ότι σε μήκος το iphone 6 (4.7") θα είναι μεγαλύτερο από τηλέφωνα με μεγαλύτερη οθόνη και προηγούμενων χρόνων όπως τα S3 (4.8"), S4 (5.0") & G2 (5.2") τότε μπορούμε να αναρωτηθούμε για το τι τσαρούxι έβγαλε αυτή η καλαίσθητη apple :cool:.

 

Ας βγει πρώτα και μετά έχουμε όλο το χρόνο να πει ο καθένας την άποψή του, αν και βλέπω και πάλι ρεκόρ Σαββατοκύριακου στο τσαρούχι, έιτε μεγάλο είτε μικρό :X

Link to comment
Share on other sites

Ας βγει πρώτα και μετά έχουμε όλο το χρόνο να πει ο καθένας την άποψή του, αν και βλέπω και πάλι ρεκόρ Σαββατοκύριακου στο τσαρούχι, έιτε μεγάλο είτε μικρό :X

 

Δουλειές με ... φούντες :).

 

Πάντως ο Σεπτέμβρης θα είναι ο καλύτερος μήνας για τους λάτρεις της τεχνολογίας. Iphone 6, Note 4 και στο καπάκι όπως λένε οι φήμες για S5 prime & G3 prime. Δεν θα προλαβαίνεις να γράφεις στα παράθυρα. Πάντως κάτι ξέρει η apple και δε δίνει split screen και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δουλειές με ... φούντες :).

 

Πάντως ο Σεπτέμβρης θα είναι ο καλύτερος μήνας για τους λάτρεις της τεχνολογίας. Iphone 6, Note 4 και στο καπάκι όπως λένε οι φήμες για S5 prime & G3 prime. Δεν θα προλαβαίνεις να γράφεις στα παράθυρα. Πάντως κάτι ξέρει η apple και δε δίνει split screen και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο :rolleyes:.

 

θα ήθελα να ρωτήω κι αυτοί που το εχουν διαθέσιμο το spit πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουν πόσες. Όποιοδήποτε χαρακτηριστικό καλό είναι να υπάρχει αλλά μην τα κάνουμε όλα αναγκαία κι απαραίτητα! :)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήω κι αυτοί που το εχουν διαθέσιμο το spit πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουν πόσες. Όποιοδήποτε χαρακτηριστικό καλό είναι να υπάρχει αλλά μην τα κάνουμε όλα αναγκαία κι απαραίτητα! :)

 

Μπορεί να είναι λίγοι-ελάχιστοι αλλά και εγώ που δεν καπνίζω δεν μπορώ επειδή εγώ δεν το χρησιμοποιώ να ζητήσω να μην υπάρχει το εξάρτημα-υποδοχή του αναπτήρα στα αυτοκίνητα. Κάποιοι όμως το χρειάζονται γιατί θα πρέπει να αποφασίσει η apple και γι'αυτό :confused:;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγοι-ελάχιστοι αλλά και εγώ που δεν καπνίζω δεν μπορώ επειδή εγώ δεν το χρησιμοποιώ να ζητήσω να μην υπάρχει το εξάρτημα-υποδοχή του αναπτήρα στα αυτοκίνητα. Κάποιοι όμως το χρειάζονται γιατί θα πρέπει να αποφασίσει η apple και γι'αυτό :confused:;

 

συμφωνούμε αλλά και πάλι δεν το θεωρείς απαραίτητο, ως αφορμή για τα ρίξουν για άλλη μια φορά στην εταιρεία ναι μπορείς να το κάνεις. Η Apple μας έχει δέιξει πως τα περισσότερα χαρακτηριτικά που προσθέτει δεν είναι για το θεαθήναι!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήω κι αυτοί που το εχουν διαθέσιμο το spit πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουν πόσες. Όποιοδήποτε χαρακτηριστικό καλό είναι να υπάρχει αλλά μην τα κάνουμε όλα αναγκαία κι απαραίτητα! :)

 

Να το εχω στις 5 inches του S4 και οχι στις 10 inches του Air ειναι καπως ...

Εισαι facebook ακους-βλεπεις τις επιλογες των φιλων σου στο youtube και συνεχιζεις στο facebook.

 

14417421247_db0a85a1f0_z.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε το συζητω.δε χρειαζεται να μιλαμε για split screen.η χρησιμοτητα του ειναι δεδομενη (κατα τη γνωμη μου).κακως η απλ δεν το δινει (αποκλειεται τεχνολογικα να μην υποστηριζεται).ακομη ακομη και το πιο απλο:ανοιγεις word,excel , copy paste πληροφοριες σε αλλη εφαρμογη και ξανα ελεγχος εχοντας και τις 2 εφαρμογες ανοικτες διπλα διπλα.καλο θαταν στο 4,7" αλλα ειναι πιο χρησιμο στο ipad.εγω παντως στο og πχ ανοιγω παραλληλα εγγραφο,φερνω τις σημειωσεις floating (qslide) και μεταφερω ο,τι θελω με οποια σειρα θελω δουλευοντας μια χαρα.αμα ανοιγοκλεινω εφαρμογες χανω λιγο το μπουσουλα...

Τελος παντων.ειμαι λιγο οφτοπικ.

Ψηφιζω 4.7 (και ας μην ξερω αρχικο μεγεθος) μιας και πιστευω θαναι πιο μανιτζεβελο που λενε στο χωριο μου...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Να το εχω στις 5 inches του S4 και οχι στις 10 inches του Air ειναι καπως ...

Εισαι facebook ακους-βλεπεις τις επιλογες των φιλων σου στο youtube και συνεχιζεις στο facebook.

 

14417421247_db0a85a1f0_z.jpg

 

Γνωρίζω πως λειτουργεί αλλά σε μια μεγάλη οθόνη το καταλαβαίνω αλλά στο iPhone τι να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
4,7! νομιζω ειναι υπερβολή οι παραπανω ιντσες, βολεύομαι με το iPad για τα υπολοιπα..

 

Συμφωνω και γω απολυτα μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λάζαρε δεύρο έξω!

 

Ανασταίνω λοιπόν το topic για να ρωτήσω εκ των υστέρων ποιά είναι η άποψή σας στο δίλημμα 4,7 vs 5,5 τώρα που έχουμε δει την υλοποίηση τόσο στα 6 όσο και στα 6s.

 

Προσωπικά, θεωρώ πως το Plus ήταν μια κακή υλοποίηση μεγαλύτερης οθόνης από την Apple. Μου μοιάζει περισσότερο σαν να προσαρμόστηκε στην αγορά, παρά να προσπαθήσει να φέρει την αγορά στα μέτρα της. Κι αυτό είναι so unlike Apple. Το 4,7 είναι άλλη μια πολύ καλή υλοποίηση και όπως έχουμε συνηθίσει. To Plus όμως είναι υπερβολικά μεγάλο (πιάστε ένα LG G3 που έχει ίδια διαγώνιο οθόνης και θα καταλάβετε), αρκετά άβολο και slippery και δύσκολο να χρησιμοποιηθεί με το ένα χέρι. Οπότε πέρα από το θέμα της εργονομίας από άποψη διαστάσεων, θεωρώ πως το iOS είναι σχεδιασμένο περισσότερο για το μικρό iPhone.

 

Επειδή κοιτάζω να ρίξω μαύρη πέτρα στο Android, θεωρώ πως αν πήγαινα τώρα σε Apple, δύο λόγοι να πάω στο Plus, είναι το Optical Image Stabilization και η αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία. Σοβαροί λόγοι και οι δύο (και τουλάχιστον για το πρώτο, ελπίζω να δούμε κάτι στο 7)

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο ουσιαστική διαφορά είναι μία... Το αν θέλεις ή όχι μεγαλύτερη οθόνη και αυτό έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Όλα τα αλλα είναι δευτερεύουσες λεπτομέρειες μικρής σημασίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο ουσιαστική διαφορά είναι μία... Το αν θέλεις ή όχι μεγαλύτερη οθόνη και αυτό έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Όλα τα αλλα είναι δευτερεύουσες λεπτομέρειες μικρής σημασίας.

 

Προσωπικά δεν μπορώ να πω οτι βρίσκω διαφορά στη χρηστικότητα γύρω από τις 5 ίντσες. Κατ' εμέ όσο μεγάλο και να γίνει ένα smartphone δε θα μπορέσει να φτάσει τη χρηστικότητα ενός tablet στο να διαβάσω ένα άρθρο, να δω μια ταινία στο ταξίδι κλπ. Από ένα σημείο και μετά πιστεύω πως απλώς χάνεις σε one-handed use και σε "φορητότητα". Δε θεωρώ οτι η μεγαλύτερη οθόνη του Plus προσφέρει πράγματα που δεν προσφέρει το απλό. Για μένα ικανά είναι μόνο τα δύο που ανέφερα να με στείλουν στο Plus.

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ξεκίνησες λέγοντας "Προσωπικά...".

 

Αυτό τα λέει όλα όπως προείπα, είναι καθαρά θέμα γούστου, το τι βολεύει τον καθένα, δεν έχουμε να αναλύσουμε κάτι άλλο...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλοι προσωπικές απόψεις εκφράζουμε εδώ

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...