Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Παρήγγειλα αυτό: http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-note-2gb-8gb-leather-case-solution-mobile-phone.html

Τελικά είναι το ίδιο με το Xiaomi redmi Note ή έκανα λάθος;

Αυτο παρηγγειλες, δεν εκανες λαθος :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Παρήγγειλα αυτό: http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-note-2gb-8gb-leather-case-solution-mobile-phone.html

Τελικά είναι το ίδιο με το Xiaomi redmi Note ή έκανα λάθος;

Φίλε, αν επιτρέπεται, γιατί το πήρες από το to2c σ' αυτήν τη τιμή, ενώ υπάρχουν καλύτερες τιμές σε άλλα αξιόπιστα μαγαζιά;:)

 

Δεν συμφωνώ με αυτήν την λογική. Σύμφωνοι ότι και fake να είναι πιθανόν να αξίζει τα χρήματά του.:)

Αν το ξέρω από την αρχή ότι αυτό που αγοράζω δεν είναι γνήσιο ΟΚ. Κρίνω και αποφασίζω αν θα το πάρω.

Όταν όμως σου πλασάρουν κάποιο κινητό για γνήσιο και τελικά δεν είναι, αυτό είναι άλλο πράγμα.

Μίλησα σήμερα πάλι με την Selina για το θέμα αυτό. Πήγε και αγόρασε ένα καινούργιο note, γνήσιο από την xiaomi και έβγαλε φωτογραφίες χωρίς να πειράξει τίποτα. Χωρίς να ρουτάρει, χωρίς να βάλει Google Play και χωρίς να αλλάξει Ρομ.

Έβγαλε φωτο και από την συσκευασία και μέσα από το τηλέφωνο (Settings/about the phone/status....). Λοιπόν το S/N που δείχνει μέσα στο τηλ. είναι διαφορετικό από αυτό της συσκευασίας, αλλά δεν είναι της μορφής 123456789ABCDF.

 

Και η συνέχεια από την Selina (είναι πραγματικά απίστευτη):)

"we root the phone,the Serial number change to 0123456789ABCDEF"

"after we root the phone,install multi-language"

"the phone is 100% original"

 

Μετά από αυτό, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας σχετικά με την γνησιότητα. Πήγε και αγόρασε από την xiaomi ένα καινούργιο original κινητό για να κάνει το τεστ. Μόλις περασθεί η multilanguage Rom το S/N αλλάζει σε 123456789ABCDH.

 

EDIT:

και κάτι ακόμα που είπε:

[2:09:16 μμ] Selina:and i can tell you what happend just now,a person also sell cell phone,and he let us flash the hongmi note

[2:09:56 μμ] Selina: but his phone can not flash,have no reaction

[2:10:39 μμ] Selina: then we compare,his phone is fake,and the logo mi,seems will drop

Edited by sso
Συνεχόμενα μηνύματα

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν επιτρέπεται, γιατί το πήρες από το to2c σ' αυτήν τη τιμή, ενώ υπάρχουν καλύτερες τιμές σε άλλα αξιόπιστα μαγαζιά;:)

 

Έχω κάνει μέχρι τώρα αρκετές παραγγελίες από το συγκεκριμένο site και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια φαση και γω με τον arnaougeo αλλα με geekbuying ωσπου σημερα εγινε το απιστευτο με τους συγκεκριμενους!! Πληρωσα 164 euro για την συσκευη (με κουπονι κιολας) και τωρα μου ζητανε (αφου εχω ολοκληρωσει κανονικα την πληρωμη μεσω paypal) να πληρωσω επιπλεον 7 δολλαρια (!!!) γιατι τους ενημερωσαν απ το εργοστασιο οτι υπαρχει αυξηση τιμης!!

 

Τους εστειλα mail εννοειται και τους "ξεχεσα", ζητωντας να μου το στειλουν το συντομοτερο χωρις κανενα επιπλεον κοστος και οτι αυτο ειναι δικο τους φταιξιμο που δεν ενημερωσαν την τιμη εγκαιρα αλλα και παρανομο που ζηταν λεφτα εκ των υστερων (αληθεια δεν ειναι?). Σε περιπτωση που το συνεχιζουν ανοιγω case στο paypal, παιρνω τα λεφτα και με χανουν για παντα απο πελατη.

 

Εσεις απο πιο site το εχετε παραγγειλει οι περισσοτεροι? Απ το vickmall ? Εκει ειναι και αυτη η εξυπηρετικη κοπελια που αναφερετε? Το κοβω πιθανο αν δεν βγαλω με τους αλλους ακρη να το παιρνω απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ιδια φαση και γω με τον arnaougeo αλλα με geekbuying ωσπου σημερα εγινε το απιστευτο με τους συγκεκριμενους!! Πληρωσα 164 euro για την συσκευη (με κουπονι κιολας) και τωρα μου ζητανε (αφου εχω ολοκληρωσει κανονικα την πληρωμη μεσω paypal) να πληρωσω επιπλεον 7 δολλαρια (!!!) γιατι τους ενημερωσαν απ το εργοστασιο οτι υπαρχει αυξηση τιμης!!

 

Τους εστειλα mail εννοειται και τους "ξεχεσα", ζητωντας να μου το στειλουν το συντομοτερο χωρις κανενα επιπλεον κοστος και οτι αυτο ειναι δικο τους φταιξιμο που δεν ενημερωσαν την τιμη εγκαιρα αλλα και παρανομο που ζηταν λεφτα εκ των υστερων (αληθεια δεν ειναι?). Σε περιπτωση που το συνεχιζουν ανοιγω case στο paypal, παιρνω τα λεφτα και με χανουν για παντα απο πελατη.

 

Εσεις απο πιο site το εχετε παραγγειλει οι περισσοτεροι? Απ το vickmall ? Εκει ειναι και αυτη η εξυπηρετικη κοπελια που αναφερετε? Το κοβω πιθανο αν δεν βγαλω με τους αλλους ακρη να το παιρνω απο εκει...

Ναι, http://www.vickmall.com

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που το πηρα ομως απο vickmall χωρις multi με την γνησια rom παλι αυτο τον αριθμο ειχε

Εννοείς το: 123456789ABCDEF ?

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μια και μπήκα στην παρέας σας με μεγάλη χαρά να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. Το Gravitibox λειτουργεί κανονικά, μπορεί να αλλάξει το χρώμα απο τις μπάρες του σήματος των sim καρτών;
Link to comment
Share on other sites

Μια και μπήκα στην παρέας σας με μεγάλη χαρά να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. Το Gravitibox λειτουργεί κανονικά, μπορεί να αλλάξει το χρώμα απο τις μπάρες του σήματος των sim καρτών;

Μάλλον ΟΧΙ!:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί η εφαρμογή ή δεν αλλάζει το χρώμα;

Για την εφαρμογή λέω. Xposed framework και Gravity box

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έχετε παραλάβει πολλοί στα χέρια σας, έχετε δοκιμάσει ακουστικά και αν ναι, ποια σας έχουν βολέψει/δουλέψει σωστά; Εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω τα original Xiaomi μαζί με το Note σε λίγες μέρες, αλλά σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να παραβλέψω αυτό το έξοδο των επιπλέον 19 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποιο xiaomi αλλά σε mtk κινητά που έβαλα miui rom το xposed δε λειτουργούσε.Χρειάζεται μια ειδική έκδοση που λέγεται wsm tools.Μέσω αυτής κατάφερα να εγκαταστήσω το gravitybox αλλά δε λειτουργούσε σωστά.Ενα module για miui rom ανάλογο του gravitybox ειναι το mi-tools.Το θέμα ειναι ότι αν δε ξέρει κάποιος πως να επαναφέρει το κινητό του σε περίπτωση κολλήματος να μην ασχοληθεί με την εγκατάσταση του xposed ή του wsm tools
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Fake ή Original, πώς ξεκίνησε η συζήτηση ρε παιδιά? Έχω διαβάσει όλα τα post αλλά δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω για κάτι που τελικά από ότι κατάλαβα δεν έχει και τόση βάση. Έχει παραλάβει κανείς κινητό κλώνο Redmi Note ή ξεκίνησε η συζήτηση από χαβαλέ?

 

Το περιμένω και εγώ σε καμιά δεκαρια μέρες, παραγγελία απο Vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Μια και μπήκα στην παρέας σας με μεγάλη χαρά να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. Το Gravitibox λειτουργεί κανονικά, μπορεί να αλλάξει το χρώμα απο τις μπάρες του σήματος των sim καρτών;

 

Το πιθανότερο είναι να σου μπρικάρει. Τόσο με το gravity box όσο και με τα MI-tools. Όσο για τα fake, το μόνο που λέχθηκε ήταν ότι υπάρχει κλώνος με 1 giga ram και κατώτερο επεξεργαστή. Κλώνο με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, ούτε το καταλαβαίνω, ούτε και θυμάμαι να το έχω δει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και νομίζω οτι είμαι με την Original κινεζοαγγλική.

ερώτηση πρώτη, πως βλέπω οτι όντως είμαι.

ερώτηση δεύτερη, η recovery έμεινε ίδια όπως πριν (αυτή η κινέζικη που έχουμε όλοι)

υπάρχει τρόπος να την αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και νομίζω οτι είμαι με την Original κινεζοαγγλική.

ερώτηση πρώτη, πως βλέπω οτι όντως είμαι.

ερώτηση δεύτερη, η recovery έμεινε ίδια όπως πριν (αυτή η κινέζικη που έχουμε όλοι)

υπάρχει τρόπος να την αλλάξω?

Eαν εισαι μονο με Αγγλα-Κινεζικα και κανει και update μονο τουτοτε εισαι λογικα με την original πιστευω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω το εικονίδιο για το updater κτλ αλλά μου λέει οτι έχω ήδη τη τελευταία έκδοση.

είμαι 4.5.24. γιατί νομίζω οτι δεν είναι αυτή η τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

η τιμη ανεβηκε παλι στα 215 δολλαρια

λετε να πεσει κι αλλο?

Tωρα που πουλα σαν ζεστο ψωμι σιγα μην το ριξουν......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παιδια η καμερα του ειναι λιγο αργη η μου φαινεται; μιλαω απο την στιγμη που πατας το κουμπι μεχρι να τραβηξει την φωτο
Link to comment
Share on other sites

οπιος εχει παραλαβει ειναι ευκολο να ριξει μια ματια εδω και αν μας πει την γνωμη του ?

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=19798&highlight=how%2Bto%2Bbuy%2Bxiaomi%2Bproducts

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έχετε παραλάβει πολλοί στα χέρια σας, έχετε δοκιμάσει ακουστικά και αν ναι, ποια σας έχουν βολέψει/δουλέψει σωστά; Εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω τα original Xiaomi μαζί με το Note σε λίγες μέρες, αλλά σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να παραβλέψω αυτό το έξοδο των επιπλέον 19 ευρώ.

 

τα ακουστικά του samsung μου έπαιξαν μια χαρά.

διαπίστωσα επίσης οτι τo fm radio, ναι μεν δεν θέλει απαραίτητα ακουστικά, αλλά η λήψη βελτιώνεται πολύ εάν έχει.

Link to comment
Share on other sites

οπιος εχει παραλαβει ειναι ευκολο να ριξει μια ματια εδω και αν μας πει την γνωμη του ?

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=19798&highlight=how%2Bto%2Bbuy%2Bxiaomi%2Bproducts

Με βάση αυτό το φόρουμ post είναι σαν να λες ότι η επιλογή του άσπρου remi note που πωλείται αυτή τη στιγμή είναι fake, το οποίο αγόρασα :P

Τώρα μέχρι να έρθει απλά με άγχωσες xD

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

... Όσο για τα fake, το μόνο που λέχθηκε ήταν ότι υπάρχει κλώνος με 1 giga ram και κατώτερο επεξεργαστή. Κλώνο με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, ούτε το καταλαβαίνω, ούτε και θυμάμαι να το έχω δει πουθενά.

 

Αυτο ΔΕΝ ειναι κλώνος...υπαρχουν 2 διαφορετικες εκδοσεις Redmi NOTE.

Το ενα ειναι με 1GB RAM CPU 8πυρηνο στα 1.4 GHz Cortex A7 και το αλλο στα 2 GB RAMCPU 8πυρηνο και τρεχει στα 1.7 GHz Cortex-A7

κλικ ΕΔΩ να δειτε τι λεω και τι ισχυει... :)

 

Ειχα κι εγω τις αμφιβολιες για το δικο μου...ΚΥΡΙΩΣ διοτι τοσο η Xiaomi οσο και το Note ηταν αγνωστες ως χθες για μενα "ποσοτητες" και γενικοτερα την ψαχνω ΚΑΛΑ...οταν αγοραζω ενα κινητο θελω να ειναι αυτο που αγοραζω και οχι fake ή κλωνος...αλλο πραγμα να αγοραζεις συνηδειτά εναν φθηνο και καλουτσικο κλωνο και αλλο να σε εξαπατουν!Το ξεκαθαριζω αυτο.

 

Εψαξα εμαθα ρωτησα διαβασα...και τελικα...ειμαι ενας ευτυχης(ευτυχηηηηηηηηηηηηηηης δηλαδη...:lol: )κατοχος ενος original Xiaomi Redmi Note...

 

Για να ερθω στο σημειο να σιγουρευτω 101% εξαντλησα καθε ενδεχομενο για το αντιθετο.

 

Μερικες ινφο που θα χρειασθουν σε οσους επιδοξους αγοραστες ενος NOTE αλλά θα βοηθησουν και νυν κατοχους να ξεδιαλυνουν τις αμφιβολιες τους...

Τα Note κατασκευαζονται σε 2 σημεια(Πολεις).Στο Nanjing & στο Huizhou της Κινας.Αναλογα απο που αθ εχει προελθει το κινητο που πηρες,εχει ΔΙΑΦΟΡΕ'Σ σε συσκευασια και "λεπτομερειες"...Μια απο αυτες ειναι στο πισω μερος του κουτιου συσκευασιας οπου άλλα εχουν το 3d ολογραμμα τής Xiaomi και άλλα οχι...καμμια απολυτως διαφορά!

 

Καποια θα δεις Manufacturer "alps" καποια "Xiaomi".Αυτο εχει να κανει με το διαφορετικο σημειο που κατασκευαζονται.Καμμία επισης διαφορα.Και τα δυο ειναι αυθεντικα!

 

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ σημειο ελεγχου αυθεντικοτητος,ειναι το τσεκ στον 20ψηφιο "ξυστό" μοναδικο κωδικο που συνοδευει καθε συσκευη και ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ!Αυτον τον βρισκεις στο πισω μερος του κουτιου συσκευασιας της συσκευης αφου ξυσεις τα Κινεζικα που τον προστατευουν...

http://blog.antelife.com//wp-content/uploads/2013/11/1.jpg

Toν τσεκαρεις ΕΔΩ στην επισημη Xiaomi...:)

 

Εχεις επισης εναν ΙΜΕΙ και εναν S/N που αναγραφονται σε δυο διαφορετικα σημεια.Το πρωτο ειναι στα ειδικα καρτελακια barcode στο κουτι συσκευασιας στο πσιω μερος και αντιστοιχα οι ιδιοι κωδικοι αναγραφονται στα καρτελακια barcode μεσα στη συσκευη πισω απο τη θεση της μπαταριας.

Στη φωτο στα σημεια που ειναι λευκα(καλυμμενα)...

?thumbnail=1

Tα ελεγχεις για την αυθεντικοτητα ΕΔΩ στην επισημη Xiaomi :)

 

AΓΝΟΗΣΤΕ το S/N που φαινεται στην συσκευη στο "κατασταση Μπαταριας" και πιθανον να ειναι 123456789ΑBCDEF ή αλλος διαφέρων απο τα δυο σημεια που προείπα,διοτι αυτο εχει να κανει με την ROM που εχει το κινητο μας...

 

Ενα καλο σημειο τεστ για την γνησιοτητα και τα specs στα Note ειναι και το Antutu X Benchmark test και το CPU-Z.και τα δυο τα κατεβαζεις ευκολα στο κινητο απο το Play Store και μπορεις να δεις specs και αν ανταποκρινονται στα επισημα τού Κατασκευαστη! Κι ΕΔΩ ΑΚΡΙΒΩΣ γινεται η παραποιηση και κυκλοφορουν μαϊμου συσκευες που μονο στο Ονομα ειναι Note...Με συνηθεστατα πολυ χαμηλοτερες επιδοσεις και χαρακτηριστικα σε σχεση με αυτα που θα επρεπε να εχει μια αυθεντικη συσκευη.ΘΥΜΗΣΟΥ!Η "μαϊμου' συσκευη βγαινει για να κονομησει κανα φραγκο ο (απατεωνας)πωλητης που την πουλαει,ειδικα εν αγνοία του αγοραστη.Αν η μαϊμου ηταν εφαμμιλλη της αυθεντικης συσκευης ...δεν θα συνεφερε κοστος κατασκευης και στησιματος τον "απατεωνα"...

 

Ελπιζω,μεσα απο το ξεστραβωμα μου στο διαδικτυο και μετα απο πολλα email σε επισημη Xiaomi και σημεια πωλησης με εμπιστοσυνη στην αγορα,να βοηθησα κι εσενα,οσο βοηθησα τον εαυτο μου να ερθει πιο κοντα στη λεξη 'αυθεντικοτητα" συσκευης.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ οτι η τεχνολογια,οι χακερς και οι "χεράδες" ειναι σαϊνια και πολυ ευκολα μια συσκευη μπορει να σε παραπλανησει για αυθεντικη ενω δεν ειναι.ΣΙΓΟΥΡΑ καποια λεπτομερεια ομως σού εχει διαφυγει..ΑΡΑ!!!Θελει καλο ψαξιμο,επιλογη ενος πωλητη με αξιοπιστο Ονομα,καλη ερευνα αγορας και ...ριξε και μια ματια στις συμβουλες παραπανω.

 

Το Xiaomi Redmi NOTE ειναι ενα phablet κινητο που ΣΙΓΟΥΡΑ εμενα μού αρεσει πολυ,τοσο σε δυνατοτητες οσο κ εμφανιση...Δεν το αδικουμε δεν το υπερτιμουμε.Ειναι αυτο που ειναι και σαφως ανταγωνισμος,αλλες προτασεις και πιθανον καλυτερες συσκευες να υπαρχουν για σενα.Για μενα...το Note ηρθε,ελεγχθηκε και θα μεινει...οσο ειναι δυνατον :)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...