Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο Flash tool τι επιλέξατε αυτό MOTA SIU Like ή αυτο Firmware Upgrade;:confused::confused:
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο flashtool έχεις? Κατέβαζεις το τελευταίο από από jiayu.es και πατάς download

Απο τις εικονες που εχει ο οδηγος εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

κατεβασα την τελευταια εκδοση.Την κατω εικονα δηλαδη.

δηλαδη παταω το download only;

και τι πρεπει να ξετικαρω απο την αριστερη καρτελα

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και εγω.

Προσπαθω να συνδεθω με τον λογαριασμο gmail

αλλα οταν βαζω τα στοιχεια και παταω επομενο μου βγαζει το μηνυμα

δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης με τον διακομιστη

αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα ή η συσκευη

Android δεν υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων.

Εαν δεν επιλυθει το προβλημα, επικοινωνηστε με την εξυπηρετηση πελατων

Τι πρεπει να κανω;

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Απο τις εικονες που εχει ο οδηγος εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

κατεβασα την τελευταια εκδοση.Την κατω εικονα δηλαδη.

δηλαδη παταω το download only;

και τι πρεπει να ξετικαρω απο την αριστερη καρτελα

Εγώ όσες φορές έχω φλασαρει δεν έχω ξετικαρει τίποτα. Το κάνεις πάντα με δικιά σου ευθύνη.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και εγω.

Προσπαθω να συνδεθω με τον λογαριασμο gmail

αλλα οταν βαζω τα στοιχεια και παταω επομενο μου βγαζει το μηνυμα

δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης με τον διακομιστη

αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα ή η συσκευη

Android δεν υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων.

Εαν δεν επιλυθει το προβλημα, επικοινωνηστε με την εξυπηρετηση πελατων

Τι πρεπει να κανω;

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές έχω φλασαρει δεν έχω ξετικαρει τίποτα. Το κάνεις πάντα με δικιά σου ευθύνη.

Το θέμα μου ειναι οτι δεν ξερω ποια απο αυτες τις επιλογες να διαλεξω:

• MOTA SIU Like:Το επιλέγουμε όταν έχουμε φορτώσει ένα firmware και θέλουμε να κάνουμε απλά αναβάθμιση στη συσκευή, σε νέα rom. Αυτό φλασάρει μόνο το σύστημα και τον kernel, αφήνοντας τα υπόλοιπα απείραχτα, καθώς και τα δεδομένα του χρήστη. Αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή για απλή αναβάθμιση σε νέα rom. (Σημείωση: Αν περνάμε διαφορετική rom απ την προηγούμενη που είχαμε (πχ μια στοκ ενώ είχαμε miui, ή μια 4.4 ενώ είχαμε 4.2), ίσως χρειαστεί να κάνουμε μετά wipe data/factory reset, αν το κινητό δεν bootάρει, απ το recovery της συσκευής)

• Firmware Upgrade: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε όλα τα partitions, και το preloader. Μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε μπρικάρει τη συσκευή, ή περνάμε firmware με διαφορετικό partition table της nand rom

• Download only: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε συγκεκριμένα partitions, πχ το recovery, το system κλπ

Σύμφωνα με τον οδηγο πρεπει να διαλεξω αυτο MOTA SIU Like

Σωστα;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

To MOTA SIU Like ποιο ειναι?

edit: το βρήκα δεν ξέρω τι ειναι

 

http://i1024.photobucket.com/albums/y301/markito1/fd078c4a-caf8-43f7-90b6-8a3401d7a6fb_zps8ac74d8b.png

 

Αυτο το flashtool εχεις?

Οταν φλασάρουμε δε χρειαζεται να κανουμε wipes. Αυτα γινονται αυτοματα με το φλασάρισμα

Τα υπόλοιπα που ρωτάς υπάρχουν στον οδηγό του gestavros2

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

To MOTA SIU Like ποιο ειναι?

edit: το βρήκα δεν ξέρω τι ειναι

 

http://i1024.photobucket.com/albums/y301/markito1/fd078c4a-caf8-43f7-90b6-8a3401d7a6fb_zps8ac74d8b.png

 

Αυτο το flashtool εχεις?

Οταν φλασάρουμε δε χρειαζεται να κανουμε wipes. Αυτα γινονται αυτοματα με το φλασάρισμα

Τα υπόλοιπα που ρωτάς υπάρχουν στον οδηγό του gestavros2

 

Ναι αυτο εχω.

Τελος παντων θα το κανω με την αλλη εκδοση που εχει στον οδηγο την πιο απλη οπου εκει τουλαχιστον θα πατησω το ρημαδι το F9(download) και θα ξεμπερδεψω.

Σε ευχαριστω πολυ παντως.

Οποιος εχει κανει το φλασαρισμα με την καινουργια εκδοση αν θελει ας μου πει τι εκανε.

Ευχαριστω

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλε το πρώτο πρόβλημα το κινητό τις γυναίκας μου. Η κάμερα είναι θολή και δεν κάνει focus. Μόνο εάν πας πολύ κοντά καθαρίζει η εικόνα. Σαν να κόλλησε το focus μόνιμα στα κοντά. Το έκανα επαναφορά αλλά τίποτα. Έβαλα άλλη εφαρμογή για κάμερα αλλά τίποτα. Καμία ιδέα; είναι για πίσω λέτε;

 

Μου έβγαλε και μένα το ίδιο πρόβλημα. Μίλησα με pandawill και μου ζήτησαν να τους στείλω φωτογραφίες και βίντεο. Τους τα έστειλα και περιμένω απάντηση. Φαίνεται πάντως να έχει κολλήσει το autofocus μιας και στις λεπτομέρειες γράφει πάντα εστίαση στα 4 χιλιοστά. Ελπίζω να είναι θέμα λογισμικού, γιατί αν έχει θέμα η κάμερα θα πρέπει να τα στείλουμε πίσω για επισκευή....

Έχεις αλλάξει τη ρομ από το Jiayu.es ή έχει την αρχική? Εγώ έχω την τελευταία πάντως και μετά από λίγο καιρό άρχισε να χαλάει η εστίαση...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κάμερας το pandawill μου προσέφερε επιστροφή 8 δολλαρίων. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω το τηλέφωνο. Φαίνεται πως ο φακός είχε ξεβιδωθεί από την κάμερα. Οπότε όποιος αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα απλά ανοίγει το τηλέφωνο βγάζοντας τις περιφεριακές βίδες και ξεκουμπώνοντας το πίσω πλαστικό και στη συνέχεια με τον αντίχειρα βιδώνει τον φακό. Και η κάμερα δουλεύει σαν καινούρια!
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κάμερας το pandawill μου προσέφερε επιστροφή 8 δολλαρίων. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω το τηλέφωνο. Φαίνεται πως ο φακός είχε ξεβιδωθεί από την κάμερα. Οπότε όποιος αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα απλά ανοίγει το τηλέφωνο βγάζοντας τις περιφεριακές βίδες και ξεκουμπώνοντας το πίσω πλαστικό και στη συνέχεια με τον αντίχειρα βιδώνει τον φακό. Και η κάμερα δουλεύει σαν καινούρια!

Ωραίος!!!

Κάτω δλδ από το μεταλλικό καπάκι που φαίνεται στην φωτό?

http://www.vickmall.com/media/catalog/product/cache/1/image/89ed0a56612e9028b2071cc69cefd600/1/3/13_12.jpg

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου ειναι οτι δεν ξερω ποια απο αυτες τις επιλογες να διαλεξω:

• MOTA SIU Like:Το επιλέγουμε όταν έχουμε φορτώσει ένα firmware και θέλουμε να κάνουμε απλά αναβάθμιση στη συσκευή, σε νέα rom. Αυτό φλασάρει μόνο το σύστημα και τον kernel, αφήνοντας τα υπόλοιπα απείραχτα, καθώς και τα δεδομένα του χρήστη. Αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή για απλή αναβάθμιση σε νέα rom. (Σημείωση: Αν περνάμε διαφορετική rom απ την προηγούμενη που είχαμε (πχ μια στοκ ενώ είχαμε miui, ή μια 4.4 ενώ είχαμε 4.2), ίσως χρειαστεί να κάνουμε μετά wipe data/factory reset, αν το κινητό δεν bootάρει, απ το recovery της συσκευής)

• Firmware Upgrade: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε όλα τα partitions, και το preloader. Μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε μπρικάρει τη συσκευή, ή περνάμε firmware με διαφορετικό partition table της nand rom

• Download only: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε συγκεκριμένα partitions, πχ το recovery, το system κλπ

Σύμφωνα με τον οδηγο πρεπει να διαλεξω αυτο MOTA SIU Like

Σωστα;

είχα κι εγώ το ίδιο ερώτημα, τελικά με download only το έκανα. Διαλέγοντας το αρχείο που κατέβασα φλαράρονται όλα. Δοκίμασα και τα υπόλοιπα και δεν έγινε κάποια ζημιά πάντως

Edited by Costas_v
Link to comment
Share on other sites

είχα κι εγώ το ίδιο ερώτημα, τελικά με download only το έκανα. Διαλέγοντας το αρχείο που κατέβασα φλαράρονται όλα. Δοκίμασα και τα υπόλοιπα και δεν έγινε κάποια ζημιά πάντως

Κομπλε.

Σε ευχαριστω πολυ

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ για μια φίλη το κινητό και παρατήρησα ότι έχει 1.27 γιγα μνήμη τηλέφωνο για να αποθηκεύεις τις εφαρμογές και σε εσάς τόσο είναι? Νόμιζα ότι είναι μόνο 512 εγώ κατάλαβα λάθος? Από Vick το πήρα και είχε μέσα μόνο μια κινέζικη εφαρμογή οπότε δεν το πείραξα καθόλου για να αλλάξω ρομ
Link to comment
Share on other sites

Ναι μαζί σου σε αυτό αλλά συνήθως όσο είναι η ραμ περίπου το ίδιο είναι και ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος για της εφαρμογές. Έτσι όπως το βλέπω εγώ έχει μεγαλύτερο χώρο για εφαρμογές από ότι το δικό μου το hongmi που έχει 1 γιγα για εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

:)

Για το θέμα της κάμερας το pandawill μου προσέφερε επιστροφή 8 δολλαρίων. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω το τηλέφωνο. Φαίνεται πως ο φακός είχε ξεβιδωθεί από την κάμερα. Οπότε όποιος αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα απλά ανοίγει το τηλέφωνο βγάζοντας τις περιφεριακές βίδες και ξεκουμπώνοντας το πίσω πλαστικό και στη συνέχεια με τον αντίχειρα βιδώνει τον φακό. Και η κάμερα δουλεύει σαν καινούρια!

μπράβο φίλε να Είσαι καλά το έκανα και έγινε η κάμερα. Εγώ το πήρα από vickmall και η σελινα μου είπε να το στείλω πίσω να το δούνε. Και σε εμένα ήθελε βιδωμα Η κάμερα!! με γλίτωσε ς από το στείλω πίσω . Να είσαι καλα

Link to comment
Share on other sites

:)

μπράβο φίλε να Είσαι καλά το έκανα και έγινε η κάμερα. Εγώ το πήρα από vickmall και η σελινα μου είπε να το στείλω πίσω να το δούνε. Και σε εμένα ήθελε βιδωμα Η κάμερα!! με γλίτωσε ς από το στείλω πίσω . Να είσαι καλα

Χα ! Κοίτα να δεις ...:blink:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

master_alarm, manpan, μήπως μπορείτε να βγάλετε φωτό της διαδικασίας;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από vickmall για την σύζυγο.

Δεύτερη φορά μια και η πρώτη είχε γίνει από ibuymi που έκλεισε.

Παραγγελία 25/5 ήρθε 17/6, το ξεπακέταρα όλο χαρά και έμεινα με την χαρά, δεν ανοίγει με τίποτα :(

Έχω βγάλει την ταινιούλα (σας πρόλαβα ε? :p)

καθάρισα και τις επαφές με οινόπνευμα μπας και έμεινε κόλλα και δεν ακουμπάει καλά

και τσέκαρα και την τάση της μπαταρίας, είναι στα 3,95Volt, δλδ πάνω από 50% φορτισμένη

Ευτυχώς έκανα unboxing video

Λέτε Κάποιος να θέλει να μου πει κάτι :lol:

 

Περιμένω τώρα απάντηση από το μαγαζί.

Edited by VRaCh
Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω ΡΜ για να κάνουμε δοκιμή με της δικίας μου συζύγου (το τηλέφωνο....)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Για το θέμα της εστίασης στην κάμερα.

Είναι σχετικά απλή διαδικασία, αλλά θέλει προσοχή, χώρο χωρίς πολλή σκόνη (καθώς ότι κάτσει στον φακό θα φαίνεται μετά) και να ξέρετε ότι είναι πιθανό να χάσετε εγγύηση γιατί απαιτείται να ανοίξετε την συσκευή. Ζητώ συγγνώμη για την φτωχή ποιότητα των εικόνων, αλλά ελέω έλλειψης χρόνου δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.

Θα χρειαστείτε ένα μικρό σταυροκατσάβιδο και κάτι για να βιδώσετε την κάμερα (εγώ χρησιμοποίησα ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι)

 

Κλείνουμε το τηλέφωνο και βγάζουμε μπαταρία, sim και sd.

 

Ξεκινάμε βγάζοντας τις βίδες. 9 στο σύνολο

 

[ATTACH]46329[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια βγάζουμε το καπάκι που είναι κουμπωτό. Προσοχή μην το ζορίσετε και σπάσει. Επίσης είναι πιθανό να έχει ξεβιδωθεί εντελώς ο φακός, οπότε ανοίξτε προσεκτικά για να μην πέσει και γραντσουνιστεί.

 

[ATTACH]46330[/ATTACH]

 

Εντοπίζουμε την κάμερα και με προσοχή μη λερώσουμε τους φακούς την βιδώνουμε μέχρι να μην παίρνει άλλες βόλτες. Προσοχή μην πιέζετε πολύ προς τα μέσα γιατί είναι ευαίσθητο.

 

[ATTACH]46331[/ATTACH]

 

Κουμπώνουμε, βιδώνουμε και έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...