Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε μου, Παράγγειλα στις 21/5/14 μέχρι και σήμερα μου βγάζει το ίδιο ακριβώς(22-May-2014 1210 Dispatch Pre-Alert 21/05/2014 In Transit).

Μίλησα με τον πωλητή μου είπε οτι το έχει στείλει το δέμα απλώς το Μαλαισιανό ταχυδρομείο δεν κάνει update στις ενημερώσεις και να κάνω υπομονή....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από minideal και to2tc που είχα παραγγέλλει πήγαν όλα καλά και γρήγορα.

Για το atnelife διάβασα κάπου στο forum ότι είχαν κάποιες προσφορές και παράγγειλα κάποια αξεσουάρ (θήκες, προστασίες οθόνης, μπαταρία, φορτιστή) γύρω στα 30€, κάποια ήταν σε προσφορά και κάποια όχι.

Καλησπέρα φίλε μου, Παράγγειλα στις 21/5/14 μέχρι και σήμερα μου βγάζει το ίδιο ακριβώς(22-May-2014 1210 Dispatch Pre-Alert 21/05/2014 In Transit).

Μίλησα με τον πωλητή μου είπε οτι το έχει στείλει το δέμα απλώς το Μαλαισιανό ταχυδρομείο δεν κάνει update στις ενημερώσεις και να κάνω υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανείς που να έχει παραλάβει αντικείμενο μικρής αξίας μετά τις 45 μέρες που δίνει το paypal?? Μια θηκη απο geek έχει 50 μέρες απ τότε που στάλθηκε, αλλά ακόμα τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει παραλάβει αντικείμενο μικρής αξίας μετά τις 45 μέρες που δίνει το paypal?? Μια θηκη απο geek έχει 50 μέρες απ τότε που στάλθηκε, αλλά ακόμα τιποτα..

 

εμενα μου ειχε ερθει ενας μικρος φακελος απο κινα χωρις tracking number απλο μετα απο 3 μηνες..... απλα κοιτα μηπως στο εκλεψαν γιατι συνηθως αυτα τα δεματα τα πεταει ο ταχυδρομος χυμα στην εξωπορτα

Link to comment
Share on other sites

dispute έκανες πριν περάσουν οι 45;;;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος ποσο καιρο κανει για να σου στειλει το geekbuying tracking number??

παρηγγειλα χτες αυτο το ταμπλετ http://www.geekbuying.com/item/CHUWI-V17HD-RK3188-1-6GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1224-600-1G-8GB-White-328219.html

αλλα ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφουν, μπορεί να κάνουν και 7 ημέρες ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος ποσο καιρο κανει για να σου στειλει το geekbuying tracking number??

παρηγγειλα χτες αυτο το ταμπλετ http://www.geekbuying.com/item/CHUWI-V17HD-RK3188-1-6GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1224-600-1G-8GB-White-328219.html

αλλα ακομα τιποτα.

 

Αφου σου λεει " Dispatch: Normally ships in 2 - 7 days."

Περιμενε λιγες μερες :)

Με προλαβε ο evansarmor

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο κρούσμα κλοπής έχω μια απορία: Έχουμε δικαίωμα να ανοίγουμε το δέμα πριν υπογράψουμε; προφανώς έχουμε δικαίωμα να μην το παραλάβουμε αν είναι ανοιγμένο;

 

Αν έρχεται με courier, όχι μόνο έχεις το δικαίωμα, αρκετά μαγαζιά σε προτρέπουν να το κάνεις.

Με τα ΕΛΤΑ τώρα, ο Θεός και η ψυχή τους. Αν πέσεις σε υπάλληλο που δεν είναι "δημόσιος" κάτι μπορεί να γίνει.

 

Η κουβέντα για τις κλοπές μου θύμισε φίλο φίλου που κοκορευόταν οτι μπορεί να μας φέρει ό,τι θέλουμε απο ταχυδρομικούς σάκους ή\και κοντέινερ. Δεν θυμάμαι αν δούλευε σε λιμάνι ή αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

στο Deliveries Package Tracker η τελευταια ενημερωση, για εμας τους 23/5, μου βγαζει οτι ειναι καπου στην αυστρια παραπανω δεν ξερω... αυτο μου βγαζει αυτο σας λεω...

 

αλλά και άλλα πακετα παλιότερα που βαζω εκει μου βγαζει το κλεισιμο απο ips kαι μετα το εμφανιζει θεσσαλονικη...

Edited by iliasgr1
Link to comment
Share on other sites

στο Deliveries Package Tracker η τελευταια ενημερωση, για εμας τους 23/5, μου βγαζει οτι ειναι καπου στην αυστρια παραπανω δεν ξερω... αυτο μου βγαζει αυτο σας λεω...

 

αλλά και άλλα πακετα παλιότερα που βαζω εκει μου βγαζει το κλεισιμο απο ips kαι μετα το εμφανιζει θεσσαλονικη...

 

Απο περιεργια δοκιμασα και γω το δικο μου και μου εβγαλε το κλασσικο despatched to overseas, τιποτα περι αυστριας. Με singpost το εβαλα, εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από to2c στις 10-6-2014, έφυγε 12/6 με Singpost, έφτασε χτες στο αεροδρόμιο και σήμερα είναι ήδη με τον ταχυδρόμο προς παράδοση.Νομίζω οτι είναι η γρηγορότερη παραγγελία που έχω παραλάβει από Κίνα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σας παιδιά.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Thank you for your email of 18 June 2014 with regards to your Registered Mail(Intl Outgoing).

 

We regret to hear of your unpleasant experience and would like to extend our sincere apologies.

 

We understand that you would like to check for the location of your item.

 

kindly be advised if there is no further status of the RA going overseas, although some overseas postal administration do not provide scan or online delivery status updates. In order to facilitate our investigation with the destination post, we would appreciate if you could provide complete information required within the form. We will contact the Overseas Postal Administration as part of our investigation, so please allow up to 60 days for us to investigate and respond fully before contacting us again.

 

You will be updated on the progress of your Enquiry via the contact address (email or mailing address) provided by 15th,45th and 60th day from the date of your enquiry.

 

Παραπάνω η απάντηση απο την SG post.

με λίγα λόγια ούτε αυτοί ξέρουν που είναι και θέλουν 60(!!!) ημέρες για να μάθουν!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από to2c στις 10-6-2014, έφυγε 12/6 με Singpost, έφτασε χτες στο αεροδρόμιο και σήμερα είναι ήδη με τον ταχυδρόμο προς παράδοση.Νομίζω οτι είναι η γρηγορότερη παραγγελία που έχω παραλάβει από Κίνα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σας παιδιά.

 

Μπράβο καλώς να το δεχθείς, να δούμε πότε θα αξιώσουν να μου φέρουν και το δικό μου που είναι δυο μέρες στο Πειραιά και περιμένει

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-06-2014 14:52 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-06-2014 07:49 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-06-2014 11:57 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-06-2014 06:29 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου, Εσείς που περιμένετε από 23/5 επικοινώνησα και με sing post.με αυτους τους ανθρώπους δεν βγάζεις άκρη. Σας αποστέλω την συνομιλία

Dear Sir or Madam,

I would like to ask you about an item that it was sent to me and it was supposed to had arrived by now.

First of all it was in contra IPS on 23/5 and dispatched to overseas (specifically to Greece) on 25/5. On your site you said that items to overseas took about 14 to 15 days but 25 days have passed and the item had not even arrived in the country.Could you please inform me where my item is. I understand any delay that would have happened in customs but the item has not yet arrived in customs. The tracking number is RF********SG.

I'm not the only person who expects items from you on this certain date.I'm looking forward for an update on the situation of the item and an explanation for this delay.

Yours Sincerely

P.S.: i have already contact the local post and the customs about the item.

 

ιδού και η απάντηση.

 

Dear Ms

 

Thank you for your email of 18 June 2014 regarding the status of your Registered Article: RF*******SG.

 

We would like to inform you that based on our tracking ref: http://www.singpost.com/index.php, your registered article has been dispatched on 25 May 2014 to the Overseas Postal Administration for delivery to Greece. You may coordinate with the sender with regard to this matter.

 

We regret that SingPost is only able to advise the status of Registered Articles up to the point they leave Singapore. Please have your recipient check with the country of destination's Postal Agency (Local Post Office or website) for further information.

 

Thank you for your understanding.

 

Yours Sincerely

 

 

και έπειτα (επειδή έχω αγοράσει από το to2c)μίλησα με τη σούζαν γιατί με τη λουλού χτες δεν έβγαζα άκρη και μου είπε ότι αυτό το κάνει συνέχεια η σινγποστ και δε τους ενημερώνει.Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν και θα με ενημερώσουν σύνταμα. Συγκεκριμένα θα μιλούσαν με την 4PX τώρα τι είναι αυτό θα σας γελάσω. Με το κυριούλη από πάνω δεν τελείωσα του ξανά έστειλα γιατί νομίζω ότι με κοροϊδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά η "4PX" είναι εταιρία κούριερ. Η εταιρία δηλαδή που παραδίδει τα δέματα από τα μαγαζιά στο ταχυδρομείο. Τι σχέση μπορεί να έχουν αυτοί με το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο καλώς να το δεχθείς, να δούμε πότε θα αξιώσουν να μου φέρουν και το δικό μου που είναι δυο μέρες στο Πειραιά και περιμένει

Σ ευχαριστώ φίλε μου.Μόλις παρέλλαβα.Η κόρη μου που του έριξε μια ματιά λέει οτι δεν έχει ανοιχτεί το δέμα.

Πάντως και συ από ότι βλέπω έχεις φύγει από τελωνεία κλπ,κλπ και είσαι καθ οδόν.

Με το καλό να παραλλάβεις.:)

Link to comment
Share on other sites

friend, we have chated on the online, we have sent your case to the post, and ask them to check it, thank you. αυτη ήταν η απάντηση από την Susan οταν τις είπα τι εχει παιχτεί...
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου, Εσείς που περιμένετε από 23/5 επικοινώνησα και με sing post.με αυτους τους ανθρώπους δεν βγάζεις άκρη. Σας αποστέλω την συνομιλία

Dear Sir or Madam,

I would like to ask you about an item that it was sent to me and it was supposed to had arrived by now.

First of all it was in contra IPS on 23/5 and dispatched to overseas (specifically to Greece) on 25/5. On your site you said that items to overseas took about 14 to 15 days but 25 days have passed and the item had not even arrived in the country.Could you please inform me where my item is. I understand any delay that would have happened in customs but the item has not yet arrived in customs. The tracking number is RF********SG.

I'm not the only person who expects items from you on this certain date.I'm looking forward for an update on the situation of the item and an explanation for this delay.

Yours Sincerely

P.S.: i have already contact the local post and the customs about the item.

 

ιδού και η απάντηση.

 

Dear Ms

 

Thank you for your email of 18 June 2014 regarding the status of your Registered Article: RF*******SG.

 

We would like to inform you that based on our tracking ref: http://www.singpost.com/index.php, your registered article has been dispatched on 25 May 2014 to the Overseas Postal Administration for delivery to Greece. You may coordinate with the sender with regard to this matter.

 

We regret that SingPost is only able to advise the status of Registered Articles up to the point they leave Singapore. Please have your recipient check with the country of destination's Postal Agency (Local Post Office or website) for further information.

 

Thank you for your understanding.

 

Yours Sincerely

 

 

και έπειτα (επειδή έχω αγοράσει από το to2c)μίλησα με τη σούζαν γιατί με τη λουλού χτες δεν έβγαζα άκρη και μου είπε ότι αυτό το κάνει συνέχεια η σινγποστ και δε τους ενημερώνει.Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν και θα με ενημερώσουν σύνταμα. Συγκεκριμένα θα μιλούσαν με την 4PX τώρα τι είναι αυτό θα σας γελάσω. Με το κυριούλη από πάνω δεν τελείωσα του ξανά έστειλα γιατί νομίζω ότι με κοροϊδεύει.

 

Αν έχω καταλάβει καλά η "4PX" είναι εταιρία κούριερ. Η εταιρία δηλαδή που παραδίδει τα δέματα από τα μαγαζιά στο ταχυδρομείο. Τι σχέση μπορεί να έχουν αυτοί με το θέμα;

 

είναι λέει οι αρμόδιοι για αυτό. είναι κομματι της εταιρείας που ασχολείται με αυτο.

 

Αυτοί διακινούν εκατομμύρια δέματα ημερησίως, και εσείς πιστεύετε ότι θα ασχοληθούν με το δικό σας;;;

Πάλι καλά που απαντούν κι'όλας ...

Η "4PX" είναι "εσωτερικό" ταχυδρομείο της Κίνας το οποίο παίρνει τα δέματα και τα παραδίδει στα ταχυδρομεία που στέλνουν στο εξωτερικό.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θα μιλούσαν με την 4PX τώρα τι είναι αυτό θα σας γελάσω.

 

Στον οδηγο γραφει:

«Με επιφύλαξη, τα tracking number από Σιγκαπούρη που ξεκινούν με RF στέλνονται μέσω 4ΡΧ»

Απ΄την πρωτη στιγμη τσεκαρω την παραγγελια μου στο εν λογω site http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px και μου βγαζει συνεχεια status: Transeferring...

Link to comment
Share on other sites

με singapore ems?

μπορεις να μας δωεις το trackin number? να θες?

 

Καλημέρα.

 

Με Swiss Post ήταν η αποστολές.

 

Απο μ@λ@κία μου, εκανα 2 παραγγελίες (μια για ενα προστατευτικό οθόνης και μια δευτερη για Phablet και θήκη)

 

Και τις 2 τις έκανα την ιδια μέρα, αλλα επειδή παράγγειλα λάθος χρώμα θήκη και το κατάλαβα οταν στείλαν το εμαιλ με το confirmation, τους έστειλα μαιλ να αλλαξουν χρώμα. Την επομενη μέρα μου εστειλαν μαιλ οτι το χρωμα που θελω δεν υπάρχει κτλ κτλ

Με τα πολλά μου έστειλαν μόνο το Phablet στις 10/6.

Οπότε αναλογικά θα το παραλάβω απο δευτέρα.

 

Tracking για το δέμα που παρέλαβα (προστατευτικό οθόνης) δε μου έστειλαν και δε κατάλαβα γιατι, ενώ για το Phablet μου έστειλαν, και το περιμένω τώρα

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι παραγγελίες για να έρθουν από Κίνα ως γνωστόν θέλουν 15 με 35 ημέρες. Μερικές φορές ακόμα περισσότερο (δεν αναφέρομαι σε EMS ) .Αν περιμένετε πακέτο από τις 23/5 σημαίνει πως 26 ημέρες αν τα υπολογίζω καλά, οπότε μέχρι τις 45 ημέρες που δίνει το PayPal έχετε δρόμο ακόμα.

 

-Μα... Μα... Άλλοι που παραγγειλανε τους έχει έρθει ηδη..

 

Ναι τυχαίνει αρκετές φορές δεν είστε οι μόνοι....

 

Υπομονή και μόλις φτάσατε τις 43 ημέρες χτυπήστε ένα dispute...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά προσωπικά θέλω και νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ξέρω τι γίνεται και να το ψάξω μεχρι εκεί που δεν πάει. έχω ήδη καταλάβει πως η κατάσταση πάει για dispute μέσω paypal.δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Το έψαξα ρώτησα κ έχω τη συνείδηση μου ήσυχη. PHil και εμένα το ίδιο μου βγάζει transferring. Όπως καταλάβατε φάγαμε κι αυτή τη βδομάδα έτσι. θα συμπληρωθούν κ οι 30 μέρες σίγουρα μη σας πω κ οι 40 έτσι κατά αυτό το τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...