Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κακά :

  • 3 - 4 φορές και με διαφορετικές rom είχα ανοίξει την κάμερα, μου έβγαλε μήνυμα "could not connect with the device" (όπου "device" εννοεί την κάμερα) και με πέταξε έξω. Ελπίζω να μην είναι harware πρόβλημα, να παίρνει ρεπό δηλαδή η κάμερα όταν νοιώσει ανάγκη. Δεν μου εχει τυχει ποτε ομως, εκτος απο μια rom (3,9 ελληνικη)
  • Σήμερα έκανε μια επανεκκίνηση όταν πήγα να..........δεν θυμάμαι τι πήγα να κάνω.μονο οταν το πηρα με την μαμα απεριγραπτη του to2c
  • Η ένταση του ήχου κλήσης είναι χαμηλή. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που κυκλοφόρησα με τα πόδια μέσα στην φασαρία της πόλης και έχασα κάμποσες κλήσεις γιατί δεν το άκουγα. Αναγκάστηκα να φοράω συνεχώς το bluetooth στο αυτί για να να ειδοποιούμαι.
    Έχω αναφέρει το θέμα και στο miui hellas και στο en miui αλλά λύση δεν έχει αναφερθεί.
    Δοκίμασα και ένα app, το volume+ που το πρότειναν κάμποσοι σε forums χωρίς απότέλεσμα.
    Δεν τίθεται θέμα κακού ηχείου ή προβληματικής συσκευής, μιας και όταν παίζει μουσική ή tv από το xbmc ακούγεται αρκετά δυνατά.
    Με τα ringtones έχει θέμα.
  • Μερικές εφαρμογές κλείνουν στα ξαφνικά αλλά αυτό είναι και θέμα rom stability. Βαλε 3.10 Ελληνικη δεν εχει προβλημα
  • Το βράδυ κάνεις tap στα τυφλά αφού δεν έχει φωτιζόμενα κάτω πλήκτρα. :mad: Γνωστο ομως πριν το παρουμε
  • Εμβέλεια bluetooth απλά τραγική. Με το ίδιο bluetooth σε δύο προηγούμενες συσκευές είχα εμβέλεια 10 μέτρα, με το 1S το πολύ 2 μέτρα. Ακόμα και στην τσέπη όταν είναι πρέπει να το βγάζω
    (αν το χρησιμοποιεί κάποιος με bt ας μας πει εντυπώσεις please)
  • Η ένταση του βίντεο που τραβάς, είναι πολύ χαμηλή. Δεν νομιζω τουλαχιστον στο δικο μου
  • Η κάμερα (την νύχτα)

 

Αν θες την αποψη μου βαλε μια καλη Rom Κωστα 3,10 ελληνικη ή multi 4.6.13 και κανε wipe reset σε ολα και θα διορθωθουν αρκετα τα προβληματα σου

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπροστινή κάμερα,απλά καταπληκτική.Μακράν καλύτερη και από αυτή του Note 3.

Το τηλέφωνο για τα λεφτά του είναι καταπληκτικό!!!

Plug n' Play,χωρίς να χρειασθεί να αλλάξω τίποτα απολύτως!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την αποψη μου βαλε μια καλη Rom Κωστα 3,10 ελληνικη ή multi 4.6.13 και κανε wipe reset σε ολα και θα διορθωθουν αρκετα τα προβληματα σου

 

Το ότι στο έκανε και σένα αυτό με την κάμερα δείχνει ότι είναι μάλλον θέμα rom.

Θα βάλω μια από τις rom που λες (αλλά ποιά ; )......

Αλλά πρώτα πρέπει να διαβάσω κανένα guide για το Titanium Backup γιατί δεν την παλεύω να κάτσω να ξαναπεράσω όλα τα apps. Ειδικά για να σετάρω το xbmc, έκανα πόση ώρα !

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Το ότι στο έκανε και σένα αυτό με την κάμερα δείχνει ότι είναι μάλλον θέμα rom.

Θα βάλω μια από τις rom που λες (αλλά ποιά ; )......

Αλλά πρώτα πρέπει να διαβάσω κανένα guide για το Titanium Backup γιατί δεν την παλεύω να κάτσω να ξαναπεράσω όλα τα apps. Ειδικά για να σετάρω το xbmc, έκανα πόση ώρα !

Βαλε την 3.10 οχι την 3.11 προς το παρρον μεχρι να τεσταρω και την αλλη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Η μπροστινή κάμερα,απλά καταπληκτική.Μακράν καλύτερη και από αυτή του Note 3.

Το τηλέφωνο για τα λεφτά του είναι καταπληκτικό!!!

Plug n' Play,χωρίς να χρειασθεί να αλλάξω τίποτα απολύτως!!!

 

Όντως η μπροστινή η κάμερα του μου έκανε και εμένα πολύ καλή εντύπωση και η πίσω είναι αξιόλογη πολύ για τα χρήματα του , μαζί με το πολύ δυνατό του wifi ,πολύ ευχάριστη έκπληξη και αυτό , αα ξέχασα και το gps του ...

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

 

οντως αυτό ήταν ενα θέμα σοβαρό...Αν ειναι τοτε τι βαζουμε κάρτα αν όλα αποθηκευονται στην εσωτερική...??? Επρεπε όμως να το εχει η xiaomi σαν επιλογή...δεν ξέρω γιατί δεν το βαζουν??? τουλάχιστον οι φωτο και τα video επρεπε να πηγαίνουν στην εξωτερική....Αλλιώς δεν νοείτε να εχει sd καρτα ....Τεσπα εστω και με αυτον τον τρόπο μπαίνουν...δεν ξέρω αν οι εφαρμογες όταν μπαίνουν τρέχουν κανονικά γιατί κάποτε με το link2sd οι εφαρμογές είχαν πρόβλημα και δεν τις βρήσκαμε πλεον στο τηλέφωνο όταν τις μετακινουσαμε στην κάρτα.... Το εχει δοκιμάσει αυτο κανείς με τις εφαρμογές τρέχουν κανονικα?? Και σε τι φακελο πχ επιλέγουμε να γίνουν εγκατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτό ήταν ενα θέμα σοβαρό...Αν ειναι τοτε τι βαζουμε κάρτα αν όλα αποθηκευονται στην εσωτερική...??? Επρεπε όμως να το εχει η xiaomi σαν επιλογή...δεν ξέρω γιατί δεν το βαζουν??? τουλάχιστον οι φωτο και τα video επρεπε να πηγαίνουν στην εξωτερική....Αλλιώς δεν νοείτε να εχει sd καρτα ....Τεσπα εστω και με αυτον τον τρόπο μπαίνουν...δεν ξέρω αν οι εφαρμογες όταν μπαίνουν τρέχουν κανονικά γιατί κάποτε με το link2sd οι εφαρμογές είχαν πρόβλημα και δεν τις βρήσκαμε πλεον στο τηλέφωνο όταν τις μετακινουσαμε στην κάρτα.... Το εχει δοκιμάσει αυτο κανείς με τις εφαρμογές τρέχουν κανονικα?? Και σε τι φακελο πχ επιλέγουμε να γίνουν εγκατάσταση???

παιδιά όλο τον εσωτερικό χώρο που μένει από την συσκευή από τα 8 giga , τα 5.6 giga δλδ είναι για της εφαρμογές (μαζί και για τα αποθηκευτικά μέσα download φωτο κτλ ) ..μια χαρά λοιπόν..δεν είναι και άσχημα .. αυτό με το FolderMount αξίζει να το χρησιμοποιείς για παιχνίδια που έχουν μεγάλο όγκο .. π.χ. real reacing , need for speed κτλ .. η πατατιά για μένα είναι για τις φωτο και τα βίντεο που δεν έχει επιλογή για την εξωτερική ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι miui roms αλλά "τρώνε" αρκετή ram. Είναι κρίμα να μένεις με περίπου 150mb ram ελεύθερα μόνο.

 

Όντως αν βάλεις καμιά 20αρια εφαρμογές με τόσα μένεις.. Ζητάει η miui τουλάχιστον 1.5gb ραμ

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν ασχολειτε κανεις να βγαλει μια android εκδοση για το κινητο αφου ''ευκολα'' μπορουν λογο snapdragon. Βλεπουμε μπορει και να βγει. Μηπως να το αναφερω στο miui.gr :lol:
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής περίεργο.

Χρησιμοποίησα το foldermount για να στέλνω τις φωτογραφίες στην εξωτερική sd. Όταν πάω από οποιoδήποτε explorer του κινητού (stock, es explorer, root explorer) τις φωτογραφίες τις βλέπω στο φάκελο της εξωτερικής SD που τις έστειλα. Όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή, οι φωτογραφίες φαίνονται να είναι ακόμη στο dcim/camera της εσωτερικής ενώ στο φάκελο της εξωτερικής δε βλέπω τίποτα. Και πέρα από αυτό δεν με αφήνει να τις κάνω copy paste στο PC.....

Any ideas? :blink:

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εχω στα χερια μου , το λευκό του ειναι πολυ ωραιο .

 

1ον απο που θα δω πως ειναι γνησιο και οχι μαιμου ;

 

Ο ανταπτορας για τον φορτιστη δεν εχει την καλυτερη επαφη , ειναι και σε σας το ιδιο ; Δλδ το εχω στην μπριζα και εχει μια κλιση χωρις να ειναι ολο το μεταλακι μεσα στον ανταπτορα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Υπάρχει καλύτερος του foldermount τρόπος για αποθήκευση στην κάρτα μνήμης και λέγεται XExtStorage με το οποίο γίνεται η εξωτερική κάρτα primary και πηγαίνουν κανονικά όλα εκεί.

 

Αναλυτικές οδηγίες εδώ... http://en.miui.com/thread-23243-1-1.html

 

Απαιτεί root rights.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εχω στα χερια μου , το λευκό του ειναι πολυ ωραιο .

 

1ον απο που θα δω πως ειναι γνησιο και οχι μαιμου ;

 

Ο ανταπτορας για τον φορτιστη δεν εχει την καλυτερη επαφη , ειναι και σε σας το ιδιο ; Δλδ το εχω στην μπριζα και εχει μια κλιση χωρις να ειναι ολο το μεταλακι μεσα στον ανταπτορα

 

Απο που πήρες; Αν είναι απο τα γνωστά έμπιστα καταστήματα π.χ vickmall, minideal, to2c και 2-3 ακόμα, γνήσιο είναι.

 

Ναι, αυτό με τον φορτιστή συμβαίνει και σε μένα. Λειτουργεί μόνο "υπο γωνία". Θα του κάνω χειρουργείο να το δω όταν βρω χρόνο.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

απο vickmall , νομιζω πως ειναι αυθεντικο .

 

ερωτησεις

εχω την αγγλοκινεζικη εκδοση την 24

το gps που το βρισκω για να το ενεργοποιησω ;

play store πως βαζω; γia να βρω να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο +160 χαρακτηρες στα sms , εχει καποιο και Τ9 ;

πρεπει να φτιαξω λογαριασμο στο mi ?

 

Νεος σε smartphones

Link to comment
Share on other sites

απο vickmall , νομιζω πως ειναι αυθεντικο .

 

ερωτησεις

εχω την αγγλοκινεζικη εκδοση την 24

το gps που το βρισκω για να το ενεργοποιησω ;

play store πως βαζω; γia να βρω να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο +160 χαρακτηρες στα sms , εχει καποιο και Τ9 ;

πρεπει να φτιαξω λογαριασμο στο mi ?

 

Νεος σε smartphones

 

Το gps ενεργοποιείται σέρνοντας το δάχτυλο σου από το πάνω μέρος της οθόνης προς τα κάτω. Εκεί θα βρεις διακόπτη.

Αλλά χρειάζεσαι πρόγραμμα για να δεις τους δορυφόρους με το οποίους συνδέεσαι. Π.χ το gps test απλά για να τσεκάρεις ή ένα πρόγραμμα πλοήγησης για να το εκμεταλευτείς.

Υπάρχει οδηγός εδώ μέσα για εγκατάσταση του play store.

Στο mi καλό είναι να φτιάξεις λογαρισαμό για τις υπηρεσίες cloud που προσφέρει. Αποθηκεύεις φώτο, επαφές κ.α στον χώρο που σου διαθέτει (11Gb).

Στην 1η σελίδα υπάρχουν οδηγοί για το πως να περάσεις νέα rom. Τόσο οι Ελληνική όσο και από το en miui έχουν το playstore προεγκατεστημένο.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι κάτοχος του κινητού 5 μέρες τώρα και αρκετά ευχαριστημένος. Αντιμετωπίζω όμως τα εξής προβληματάκια:

1) Στην σύνταξη μηνυμάτων έχω περιορισμένους χαρακτήρες

2) Στα εισερχόμενα μηνύματα μου δείχνει το αριθμό όταν μου στέλνουν κάτι αντί για το όνομα και ας είναι αποθηκευμένο, ίσως επειδή βάζει το +30 μπροστά και δεν αναγνωρίζει το κωδικό

3) Όταν πατάω στις ρυθμίσεις "Ενημερώσεις συστήματος" με πετάει στην home screen

Το κινητό φοράει πάνω την 4.3 JLS36C & MIUI-JHCCNBD92.0 και το έχω στα Ελληνικά

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λύσω τα προβλήματα π.χ. με custom rom η update?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καλύτερος του foldermount τρόπος για αποθήκευση στην κάρτα μνήμης και λέγεται XExtStorage με το οποίο γίνεται η εξωτερική κάρτα primary και πηγαίνουν κανονικά όλα εκεί.

 

Αναλυτικές οδηγίες εδώ... http://en.miui.com/thread-23243-1-1.html

 

Απαιτεί root rights.

 

Σταύρο, διαβάζω στο λινκ ότι αυτός ο τρόπος περιλαμβάνει εγκατάσταση xposed και ο φίλος μας εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5445319#post5445319

μας λέει ότι πρoκύπτει soft brick μετά από εγκατάσταση xpοsed:worry:

Τι κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, διαβάζω στο λινκ ότι αυτός ο τρόπος περιλαμβάνει εγκατάσταση xposed και ο φίλος μας εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5445319#post5445319

μας λέει ότι πρoκύπτει soft brick μετά από εγκατάσταση xpοsed:worry:

Τι κάνουμε ?

 

Πάντως εγώ ακολούθησα τις οδηγίες (δεν πρόσεξα ότι υπαρχει κίνδυνος να πω την αλήθεια) και δουλεύει κανονικά... Οι φωτογραφίες τουλάχιστον που δοκίμασα πάνε κατευθείαν στην εξωτερική...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε root τη συσκευή χωρίς να χάσουμε το automatic upgrate (ΟΤΑ) από τον updater (π.χ. framaroot;). Γιατί σύμφωνα με τη διαδικασία του post 1 το χάνουμε. Επιπλέον ας πούμε ότι κάνω update στο μέλλον τη συσκευή με το recovery mod. Τι γίνεται με τις εφαρμογές που απαιτούν root (AdAway) μέχρι να την ξανακάνω root;
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα στο άλμπουμ φωτογραφιών και ένα side by side video από το H1s & HTC ONE M7 στα 720p. Δεν γράφω ποιο είναι ποιο έτσι για quiz. Αλλά μπορείτε να τα δείτε και μεμονωμένα για να βγάλετε τα όποια συμπεράσματα.

 

HONGMI REDMi 1S

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αυτές με τα πιο ζεστά χρώματα είναι το Xiaomi :p (η τα πιο κίτρινα όπως του αρέσει να το λέει ο καθένας :) )
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

εχω στα χερια μου ενα hongmi 1s και προωριζεται για την αδελφη μου. ποια ρομ να βαλω? απλη χρηση , ελληνικα και να εχει ΟΤΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτές με τα πιο ζεστά χρώματα είναι το Xiaomi :p (η τα πιο κίτρινα όπως του αρέσει να το λέει ο καθένας :) )

 

Μαρτυριάρη... :p

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...