Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, παρέλαβα και εγω σήμερα από vickmall και πέρασα την τελευταία stable rom από xiaomi.eu γιατι δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά πάντα εχω στα αγγλικά το κινητό μου , αυτο που ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή να σώζει τις φωτογραφίες στην external sd και όχι στην εσωτερική :confused:

Καλησπέρα και από μένα. Το παρέλαβα πριν 5 μέρες από το to2c http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-1s-redmi-basic.html :) και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένη. Η παραγγελία ήταν με root + multi language (το ρουτ το ψιλομετάνοιωσα καθώς...αναδύθηκαν τα...κινέζικα :wacko: ). Ούτε εγώ βλέπω επιλογή αποθήκευσης φωτό :( Και κάποια επιπλέον προβληματάκια στην rom (από το to2c) όπως στην κάθετη μπάρα των επαφών που δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτά που περιγράφουν τα παιδιά εδώ, αλλά λόγω απειρίας (δεν το χω ξανακάνει) μου μοιάζουν κινέζικα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια τι sar εχει το κινητακι?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Οχι 200, 500 μετρα αποκλιση εχουν.

 

Ποιος τα λεει αυτα μωρε;

κι εμενα με κλειστο το gps εχει αποκλιση 200-1000 μετρα (:lol:)

 

εν μέρη έχει δίκιο , απλά δεν φταίνε οι Mtk , φταίνε τα περισσότερα κινητά με mtk που συνήθως έχουν κεραίες γτ....

Ποια ειναι αυτά τα περισσότερα και δεν τα ξέρω? Πάνω από 100 μοντέλα κινέζικα έχουν περάσει απ τα χέρια μου, ζήτημα 5-6 να χαν άχρηστο GPS με απόκλιση τόσων μέτρων, κάτι no.1 s6, haipai, κι άλλα noname

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα με κλειστο το gps εχει αποκλιση 200-1000 μετρα (:lol:)

 

 

Ποια ειναι αυτά τα περισσότερα και δεν τα ξέρω? Πάνω από 100 μοντέλα κινέζικα έχουν περάσει απ τα χέρια μου, ζήτημα 5-6 να χαν άχρηστο GPS με απόκλιση τόσων μέτρων, κάτι no.1 s6, haipai, κι άλλα noname

 

κυρίως για τα noname λέω αλλά επίσης μπορεί να τύχαινε και στα γνωστότερα μοντέλα

jiaguy (δε θυμάμαι μοντέλο) και Lenovo p770 από αυτά που έχω δει εγώ (και έχω ακούσει και για άλλα)

 

έκανες προσευχή για να πιάσει (μια έπιανε με τη μία , την άλλη έκανες agps restart/ hot cold και λοιπά restart Και αν ήθελε κλείδωνε)

για απόκληση δε μπορώ να σου πω γιατί δεν ήταν αξιόπιστο και έβαζα κανονικό gps για τις διαδρομές μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεται περί μη δυνατότητας αποθήκευσης (τουλάχιστον απευθείας) φωτογραφιών και φαντάζομαι και video , στην εξωτερική SD κάρτα ισχύει? Υπάρχει άμεση λύση σε κάποια ROM που ήδη κυκλοφορεί?

Η ρύθμιση με την ενίσχυση της έντασης είναι μόνιμη ή σε κάθε restart επανέρχεται?

Διαβάζοντας αρκετή ώρα, δεξιά και αριστερά, πιστεύω πως το εν λόγω smartphone μαζί με το iocean X7 HD, είναι (στο συγκεκριμένο price range) οι δύο βέλτιστες επιλογές. To SAR sto 2o κάπου διάβασα ότι είναι παραδόξως πολύ χαμηλό γύρω στο 0,4 αν φυσικά ισχύει.

Είμαι όπως πολλοί λίγο πριν το, place order, για backup κινητό, και κάθε βοήθεια χρήστη είναι πολύτιμη...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

δλδ ενα card reader και μια sd card

ειναι απαραιτητα για να περασουμε rom και αλλα τετοια περιεργα?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει τα πάντα ροοτ νιετ . Είχα από to2c ρομ έχω περάσει μέχρι τώρα όλες τις διαθέσιμες ρομ αλλα ροοτ οχι με τιποτα δεν περνιέται δεν θέλει
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες ήρθε κ το δικό μου,αύριο μάλλον παραλαμβάνω (root+multi minideal) και μιας κ είναι το πρώτο μου smartphone έλεγα αν "παίζει" αξιόπιστα να το αφήσω ως έχει μέχρι νεοτέρας (stable rom miui) γιατί αν κάτι πάει στραβά θα σας πρήξω! Τι λένε οι έχοντες ?

Από ότι καταλαβαίνω η πλειοψηφία των έμπειρων χρηστών τείνει να πετάει κατευθείαν την αγγλοκινέζικη (κ εννοείται οτι δεν παραγγέλνει multi που προφανώς θα έχει άθλια ελληνικά) αλλά δεν βλέπω αναφορές για σταθερότητα η ελλείψεις..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρέλαβα το κινητό!

Πρώτη εντύπωση πολύ καλή! Ωραίο κινητό και πολύ καλό για τα λεφτά του, αξίζει περισσότερα!

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

Επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με miui rom, υπάρχει κάτι custom πιο native χωρίς περιτά πράγματα;

Επίσης έχω πολύ χαμηλή ελέυθερη μνήμη, είμαι περίπου 85% σύμφωνα με το clean master.

Ούτε με memory boost κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Το παρέλαβα πριν 5 μέρες από το to2c http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-1s-redmi-basic.html :) και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένη. Η παραγγελία ήταν με root + multi language (το ρουτ το ψιλομετάνοιωσα καθώς...αναδύθηκαν τα...κινέζικα :wacko: ). Ούτε εγώ βλέπω επιλογή αποθήκευσης φωτό :( Και κάποια επιπλέον προβληματάκια στην rom (από το to2c) όπως στην κάθετη μπάρα των επαφών που δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτά που περιγράφουν τα παιδιά εδώ, αλλά λόγω απειρίας (δεν το χω ξανακάνει) μου μοιάζουν κινέζικα :wacko:

 

Δεν είναι δύσκολο μην τρομάζεις

1. κατεβάζεις την τελευταία official rom http://en.miui.com/download-226.html

2. ονομάζεις το αρχείο σε update.zip

3. περνάς το αρχείο στην εσωτερική sd του τηλεφώνου

4. κλείνεις το τηλέφωνο

5. κρατώντας το + volume κουμπί πατάς το power και τα κρατάς μεχρι να εμφανιστεί ένα μενού με τρεις επιλογές.

Οι δυο πρώτες είναι κινέζικα η τρίτη είναι αγγλικά.Πρέπει να πατήσεις στο English.Με τα κουμπιά της ρύθμισης έντασης (πανω + , κατω - ) επιλέγεις το English και πατάς το power που δουλεύει σαν κουμπί OK.

6. Πας εκεί που λέει install update zip to system και πατάς οκ , σε ρωτάει να επιβεβαιώσεις το βήμα και πατάς πάλι οκ

7. Περιμένεις να κάνει το update , reboot και καλώς όρισες στην νέα σου ρομ

 

Τώρα θα εμφανιστεί στο μενού και ο επίσημος updater όπου θα μπορείς να κάνεις update από εκεί τις μελλοντικές rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν, παρέλαβα το κινητό!

Πρώτη εντύπωση πολύ καλή! Ωραίο κινητό και πολύ καλό για τα λεφτά του, αξίζει περισσότερα!

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

Επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με miui rom, υπάρχει κάτι custom πιο native χωρίς περιτά πράγματα;

Επίσης έχω πολύ χαμηλή ελέυθερη μνήμη, είμαι περίπου 85% σύμφωνα με το clean master.

Ούτε με memory boost κατεβαίνει.

 

Με την τελευταία πάντως official σταθερή που πέρασα χωρίς εγκατεστημένα facebook κτλ. εχω free 310MB κάλυψη 69%.

Antutu μου έβγαλε ένα 21690 για όποιον ενδιαφέρετε .

Edited by dark_master
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Πάτησα την επιλογή elder more settings, μου ζήτησε να κάνω reboot, δέχτηκα και δεν άνοιγε μετά.

Του έκανα factory reset από recovery :worry:

Ποιά είναι η τελευταία stable rom?

Με ελληνικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα την επιλογή elder more settings, μου ζήτησε να κάνω reboot, δέχτηκα και δεν άνοιγε μετά.

Του έκανα factory reset από recovery :worry:

Ποιά είναι η τελευταία stable rom?

Με ελληνικά πάντα.

 

είναι στο link

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Και μετά πρέπει να κάνω factory reset?

 

αν το εχεις σκαλίσει κανε απο το recovery menu wipe&reset , reboot και ακολούθησε τα βήματα που έγραψα παραπάνω

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Και μετά πρέπει να κάνω factory reset?

 

Καλησπερα. Γνωριζεθς τι είναι το elder mode και το πατησες; Δεν χρειζοταβ εκτός αν είσαι ηλικιωμένος.

Μετα το πέρασμα της ROM όπου αναφέρει φίλος πιο πανω καλό θα εινςι να μπείτεστι wipe/delete menu του mmirecoveryκαι να κάνετε και τα τρια. Έτσι το κινητό θα είναι 'ολοκαθαρο' και δεν θα συναντησεται προβλήματα με το root.

Κάντε μερικοί τον κόπο να διαβάζετε τις τελευταίες 5 σελίδες και θα λυθουν οι απορίες σας, γιατί γραφουμε τα ίδια και τα ίδια και θα χαθουμε

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Chalk η τελευταία rom που περάσαμε δείχνει stable. Δεν δείχνει να έχει θέματα, τουλάχιστον εγώ δεν παρατήρησα κάτι.

Το μόνο κακό είναι στην διαχείριση πόρων. Είναι Ram-oφάγα σε σχέση με την rom από το xiaomi-miui.gr.

Επίσης έριξε κατά 1600 το σκορ στο antutu (από 21800 πήγε 20200). Αυτό δείχνει ότι έχει κάτσει πιο "βαριά" στο hardware.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, οι 2 εκδόσεις ΡΟΜ που έχουν στο Miui.gr (4.5 Multi Language & 3.9 Ελληνική), έχουν καμία άλλη διαφορά στα χαρακτηριστικά τους (λειτουργία, προβλήματα κλπ), εκτός από τις περισσότερες γλώσσες;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, οι 2 εκδόσεις ΡΟΜ που έχουν στο Miui.gr (4.5 Multi Language & 3.9 Ελληνική), έχουν καμία άλλη διαφορά στα χαρακτηριστικά τους (λειτουργία, προβλήματα κλπ), εκτός από τις περισσότερες γλώσσες;

 

H 3.9 Ελληνική είναι rom των παιδιών από το xiaomi-miui.gr. Αυτοί την έχουν μεταφράσει. Νομίζω έχουν αφαιρέσει τις υπόλοιπες γλώσσες (δεν είμαι σίγουρος για την Αγγλική).

Είχα βάλει και εγώ την 3.9 από εκεί αλλά είχε κάποια θεματάκια.

Έκλειναν κάποιες εφαρμογές στα ξαφνικά.

Είχε πολύ καλή διαχείριση μνήμης όμως. Έμενε πολύ παραπάνω ram ελεύθερη από την 4.5 multi που έχω τώρα, η οποία είναι πολύ stable όμως.

Edited by gbuster
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Chalk η τελευταία rom που περάσαμε δείχνει stable. Δεν δείχνει να έχει θέματα, τουλάχιστον εγώ δεν παρατήρησα κάτι.

Το μόνο κακό είναι στην διαχείριση πόρων. Είναι Ram-oφάγα σε σχέση με την rom από το xiaomi-miui.gr.

Επίσης έριξε κατά 1600 το σκορ στο antutu (από 21800 πήγε 20200). Αυτό δείχνει ότι έχει κάτσει πιο "βαριά" στο hardware.

 

Σε όλα αυτά που αναφέρεις εχεις δικιο να πω οτι είναι και πιο ενεργοβορα. Αλλά δεν κολαει πουθενά. Και για εμένα αυτό είναι το πιο σημαντικό μέχρι να βγει κάτι καλυτερο.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

H 3.9 Ελληνική είναι rom των παιδιών από το xiaomi-miui.gr. Αυτοί την έχουν μεταφράσει. Νομίζω έχουν αφαιρέσει τις υπόλοιπες γλώσσες (δεν είμαι σίγουρος για την Αγγλική).

Είχα βάλει και εγώ την 3.9 από εκεί αλλά είχε κάποια θεματάκια.

Έκλειναν κάποιες εφαρμογές στα ξαφνικά.

Είχε πολύ καλή διαχείριση μνήμης όμως. Έμενε πολύ παραπάνω ram ελεύθερη από την 4.5 multi που έχω τώρα, η οποία είναι πολύ stable όμως.

 

Στην αρχή έβαλα την Ελληνική 3.9 και μετά από μια μέρα την άλλαξα με την 4.5 multi κι εγώ, αυτή έχει τώρα..... οπότε μένουμε με αυτή και κάνουμε το update που βγάζει από κάτω, για να περάσουμε τυχόν νέα έκδοση ε; Και σε αυτήν το update θα είναι με την ίδια συχνότητα με την ελληνική (κάθε εβδομάδα);

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

H 3.9 Ελληνική είναι rom των παιδιών από το xiaomi-miui.gr. Αυτοί την έχουν μεταφράσει. Νομίζω έχουν αφαιρέσει τις υπόλοιπες γλώσσες (δεν είμαι σίγουρος για την Αγγλική).

Είχα βάλει και εγώ την 3.9 από εκεί αλλά είχε κάποια θεματάκια.

Έκλειναν κάποιες εφαρμογές στα ξαφνικά.

Είχε πολύ καλή διαχείριση μνήμης όμως. Έμενε πολύ παραπάνω ram ελεύθερη από την 4.5 multi που έχω τώρα, η οποία είναι πολύ stable όμως.

 

Αγγλικά έχει και θέματα εχει αλλά θα τα λύσουν κάποια στιγμη . βια 100mb διαθεσιμα παραπανω δίνειη 3,9 που σημαινει οτι περνει ακομα δουλεια.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε με την multi αλλα τα ελληνικά είναι χάλια.

Τωρα για να περασω την ελληνική rom απο xiaomi.gr την περναω απο πανω κατευθείαν, ή κανω κατι άλλο πρώτα;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε

Περιμενω τη γυναικα να το ανοιξει:mad:

Και μετα θα διαβασω να δω τι θα κανω και γω με δαυτο

 

Φλας ρομ ρουτ

Αυτα ειναι κινεζικα , οχι μονο τα τηλεφωνα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

θα σας τσακισω στις ερωτησεις

 

1. gps που και πως το βρισκω?

 

2. drivers? εβγαλα καμμια 15αρια φωτο το εβαλα με usb στο pc αλλα δεν το διαβαζει. πρεπει να κατεβασω τπτ?

 

3. miui πρεπει να κατεβασω?

 

4. εν ολιγοις πρεπει να το σεταρω ετσι ωστε η γυναικα μου να το παραλαβει σενιο.

 

ζηταω πολλα?

 

πρωτη επαφη ειναι σουπερ αν και το πιο χαι τηλ που ειχαμε εως τωρα ειναι το νοκια 620

ευχαριστω εκ των προτερων

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...