Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O οδηγός αυτός μέχρι και το βήμα 2 αφορά το πως θα περάσεις το CWM Recovery, το εργαλείο δηλαδή που χρειάζεσαι προκειμένου να περάσεις στο κινητό σου διάφορες ROMs. Το εάν θα έχεις αγγλικό ή ελληνικό μενού έχει να κάνει με το εάν η ROM που θα περάσεις έχει αγγλικά ή και ελληνικά στις γλώσσες του μενού. Οι επαφές σου και τα μηνύματά σου θα είναι στα ελληνικά σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν έχει να κάνει με τη γλώσσα στο μενού του κινητού σου.

 

Θα το δοκιμάσω και σας πώ αποτελέσματα.

Απλά απο symbian μεριά είναι λίγο πιό εύκολα τα πράγματα και δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια!! πουλαω το s820 (λευκο) για οποιον ενδιαφερεται! δεν μ εχει ερθει ακομα το ειχα παραγγειλει στις 13/5. tracking number RF228863179SG. λογικα μεσαστην εβδομαδα θα το εχω. 169 δολαρια το αγορα απο minideal με ελληνικα, ρουτ, google play, φορτιστη, και δωρακι θηκη κ screen protector. ειχα παραγγειλει κ αλλη μια θηκη σε κιτρινακι αλλα την δινω κ αυτη δωρο οταν ερθει απο ebay. το δινω γτ ημουν κωλοφαρδη κ κερδισα ενα galaxy s5. οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Όταν θέλω να πάω από μία παλαιότερη VIBE σε μία νεότερη και την flash-άρω από CWM, κάνω πάντα Wipe Data / Factory Reset, Wipe Cache Partition και Wipe Dalvik Cache με αποτέλεσμα να χάνω τις εφαρμογές μου και να πρέπει να ξαναστήσω τα πάντα. Εάν δε κάνω Wipe Data / Factory Reset παρά μόνο wipe τα cache, θα χάσω και πάλι τα πάντα; Ή μήπως έτσι δε θα μπει η νεότερη rom;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την vibe 1421_dev.Όταν κλειδώνει η οθόνη κ πατάω για να ξεκλειδώσει μου βγάζει "pocket dial prevention" το οποίο κρατάει 3 δευτερόλεπτα κ μετά με αφηνει να ξεκλειδώσω την οθόνη.Ξέρει κανείς τι είναι αυτό κ πως βγαίνει?Δεν μου το έβγαζε από την αρχή οπότε ίσως έχει πατηθεί κάτι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την vibe 1421_dev.Όταν κλειδώνει η οθόνη κ πατάω για να ξεκλειδώσει μου βγάζει "pocket dial prevention" το οποίο κρατάει 3 δευτερόλεπτα κ μετά με αφηνει να ξεκλειδώσω την οθόνη.Ξέρει κανείς τι είναι αυτό κ πως βγαίνει?Δεν μου το έβγαζε από την αρχή οπότε ίσως έχει πατηθεί κάτι

Στα settings-security and screen lock-lockscreen υπάρχει μία τέτοια επιλογή. Δες εάν είναι τσεκαρισμένη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στα settings-security and screen lock-lockscreen υπάρχει μία τέτοια επιλογή. Δες εάν είναι τσεκαρισμένη ή όχι.

Ευχαριστώ.Ήταν τσεκαρισμένο κ το έβγαλα.Να ρωτήσω κ κάτι άλλο.Αν εχω πανω μια stable εκδοση κανονικα με play store κτλ κ κανω αναβαθμιση που βγαζει το τηλ σε καινουρια stable οι εφαρμογες π.χ play store χανονται;

Link to comment
Share on other sites

Ποια stable έκδοση έχεις με Play Store; Αναβάθμιση μέσω του System update δε γίνεται εάν έχει CWM Recovery... Θα πρέπει να φλασάρεις ολόκληρη τη rom και έτσι θα χάσεις play store και τα σχετικά.
Link to comment
Share on other sites

Ποια stable έκδοση έχεις με Play Store; Αναβάθμιση μέσω του System update δε γίνεται εάν έχει CWM Recovery... Θα πρέπει να φλασάρεις ολόκληρη τη rom και έτσι θα χάσεις play store και τα σχετικά.

Βασικά το ρωτάω για ένα άλλο κινητό.Πήρε φίλος το lenovo s960 vibe x κ έχει την vibe stable 1347.;Έχει playstore.Βγάζει αναβάθμιση για την stable 1419.Αν την κάνω θα το χάσω?Ρωτάω εδώ γιατί στο αντίστοιχο θέμα για το s960 δεν γράφουν κάτι για αυτό το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρει ο φίλος σου ότι η stable 1347 είναι android 4.2.2 jelly bean ενώ η stable 1419 είναι 4.4.2 kitkat. Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι ναι, θα χάσει play store, εάν φυσικά τον αφήσει να κάνει system update και δε του βγάλει error στη διαδικασία. Το πήρε από το μαγαζί με την 1347 επάνω και play store;
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρει ο φίλος σου ότι η stable 1347 είναι android 4.2.2 jelly bean ενώ η stable 1419 είναι 4.4.2 kitkat. Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι ναι, θα χάσει play store, εάν φυσικά τον αφήσει να κάνει system update και δε του βγάλει error στη διαδικασία. Το πήρε από το μαγαζί με την 1347 επάνω και play store;

Ναι έτσι ήρθε από minideal.Κ εγώ υπέθεσα οτι θα έχανε το playstore γιαυτό κ δεν έκανα την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ήρθε από minideal.Κ εγώ υπέθεσα οτι θα έχανε το playstore γιαυτό κ δεν έκανα την αναβάθμιση

 

Ακόμα και να το χάσει, μπορείς πολύ εύκολα να το εγκαταστήσεις με custom recovery

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να το χάσει, μπορείς πολύ εύκολα να το εγκαταστήσεις με custom recovery

Θα έχει όμως πιθανόν δύο θέματα. Εάν ήρθε από Minideal με ελληνικά στο μενού, θα τα χάσει εάν περάσει την 1420 και θα έχει μόνο αγγλικά/κινέζικα. Και επιπλέον δε ξέρουμε εάν θα μπορέσει να περάσει και πάλι τα gapps μιας και μιλάμε για stable έκδοση της VIBE. Σε κάποιες stable εκδόσεις της VIBE (όπως στο δικό μας S820) δε μπορείς να φλασάρεις τα gapps, πιθανόν κάτι τέτοιο να συμβαίνει και με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει όμως πιθανόν δύο θέματα. Εάν ήρθε από Minideal με ελληνικά στο μενού, θα τα χάσει εάν περάσει την 1420 και θα έχει μόνο αγγλικά/κινέζικα. Και επιπλέον δε ξέρουμε εάν θα μπορέσει να περάσει και πάλι τα gapps μιας και μιλάμε για stable έκδοση της VIBE. Σε κάποιες stable εκδόσεις της VIBE (όπως στο δικό μας S820) δε μπορείς να φλασάρεις τα gapps, πιθανόν κάτι τέτοιο να συμβαίνει και με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Ναι το τηλ ήρθε από minideal με ελληνικά μέσα στο μενού.Συν οτι το συγκεκριμένο κινητό δεν παίρνει εξωτερική sd κ αν θέλω μετά να περάσω κάποια vibe_dev 1.5 που μπαίνει μέσω recovery πως θα το κάνω?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ίσως να έχει δοθεί η απάντηση σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν έχω χρόνο για να τις διαβάσω όλες.

Υπάρχει η δυνατότητα όταν γράφεις μήνυμα να περιστρέφεται στο πλάι το πληκτρολόγιο και αν ναι πώς γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον φίλο μπορέσει να απαντήσει και έτσι να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι το minideal στέλνει με 4.2.2 και ελληνικά...

Όπως και να έχει, πληροφοριακά υπάρχει η 1420 σε multilanguage http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/ μόνο που θέλει 2 δολλάρια για να την κατεβάσεις. Με gapps κομπλέ και ρουταρισμένο.

 

Επίσης, αυτά τα gapps είναι για τις stable kitkat εκδόσεις: http://www.mediafire.com/?3qikpk7z52fgchh

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ίσως να έχει δοθεί η απάντηση σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν έχω χρόνο για να τις διαβάσω όλες.

Υπάρχει η δυνατότητα όταν γράφεις μήνυμα να περιστρέφεται στο πλάι το πληκτρολόγιο και αν ναι πώς γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον φίλο μπορέσει να απαντήσει και έτσι να με βοηθήσει.

 

Ναι autorotation της οθόνης, ριξε μια ματιά στο notification bar, έχει εικονίδιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι το minideal στέλνει με 4.2.2 και ελληνικά...

Όπως και να έχει, πληροφοριακά υπάρχει η 1420 σε multilanguage http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/ μόνο που θέλει 2 δολλάρια για να την κατεβάσεις. Με gapps κομπλέ και ρουταρισμένο.

 

Επίσης, αυτά τα gapps είναι για τις stable kitkat εκδόσεις: http://www.mediafire.com/?3qikpk7z52fgchh

Αυτά τα gapps δεν τα έχω δοκιμάσει σε stable έκδοση.Είχα δοκιμάσει αυτά "5-16-pt2_GApps_Minimal_4.4.2_signed" κ δεν είχαν δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τηλ ήρθε από minideal με ελληνικά μέσα στο μενού.Συν οτι το συγκεκριμένο κινητό δεν παίρνει εξωτερική sd κ αν θέλω μετά να περάσω κάποια vibe_dev 1.5 που μπαίνει μέσω recovery πως θα το κάνω?Ευχαριστώ

Το περνάς το αρχείο στην εσωτερική μνήμη αφού συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή με το usb καλώδιο και μετά φλασάρεις από την internal memory.

Link to comment
Share on other sites

Ναι autorotation της οθόνης, ριξε μια ματιά στο notification bar, έχει εικονίδιο

 

Είναι στο autorotation αλλά μόνο στα μηνύματα δεν περιστρέφεται.

Όπου αλλού και βρίσκομαι και χρειαστεί να γράψω π.χ. internet δουλεύει μια χαρά...

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια συγκεκριμένα ελληνικά? Δεν ξέρω κι' όλας γιατί είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κινητό με Android... :/

Ήμουν μια χαρά με το Satio μου, αλλά είπα να εξελιχθώ λίγο...:D

Link to comment
Share on other sites

Το περνάς το αρχείο στην εσωτερική μνήμη αφού συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή με το usb καλώδιο και μετά φλασάρεις από την internal memory.

Έχει επιλογή στο recovery για να φλασάρω από internal memory?Όταν κάνω wipe data κτλ δεν σβήνονται όλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει επιλογή. Δε σβήνονται όλα από την εσωτερική μνήμη, δε σβήνονται τα αποθηκευμένα αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...