Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα στο lenovo a850+ και το XiaoMi 1S .

 

Ποιο θα διαλέγατε εσείς;

 

Το Lenovo btw είναι χρονισμένο στα 1.7GHz και όχι στα 1.4 που λέει η φώτο.

 

Θεωρητικά τώρα:

 

Εταιρία/Κατασκευή: Δεν ξέρω. Και οι 2 είναι αξιόπιστες και ποιοτικές.

Τιμή:Ίδια

Επεξεργαστής: Lenovo άνετα

Κάρτα γραφικών: Lenovo άνετα

Οθόνη: Νομίζω το Hongmi 1s λόγω της full HD εικόνας και της μεγαλύτερης ανάλυσης με Density 312ppi ενώ της Lenovo παρά την 1 ίντσα μεγαλύτερη έχει μικρότερη ανάλυση και Density 197ppi.

Κάμερα/Βίντεο:Hogmi 1s άνετα ειδικά στη βιντεολήψη.

Ram:Και τα 2 λένε 1giga αλλά στο benchmark το 1s βγάζει total=875mb ενώ της Lenovo total=975mb ενώ η ram της Lenovo είναι DDR3 ενώ της άλλης DDR2.Άρα άνετα Lenovo.

ROM:8giga το Hongmi έναντι 4giga του Lenovo.

Extend: up to 64 giga το Hongmi έναντι 32giga του Lenovo.

Sensors:Αρκετά περισσότερα το Hongmi

Ηχος: Δεν ξέρω.

Ράδιο:έχουν και τα 2

GPS: Δεν ξέρω(δεν με ενδιαφέρει πολύ)

WifI: Δεν ξέρω αν έχουν διαφορά

Usb: Μόνο το hongmi έχει OTG.

Μπαταρία: Lenovo καθώς έχει 2500αρα ενώ το Ηongmi 2000αρα.

 

Γενικά είναι πολύ δυνατά και τα 2 σε διαφορετικές κατηγορίες. Απο το lenovo ξεχωρίζω την υπεροχή του στην Μπαταρία τον Επεξεργαστή και την Κάρτα γραφικών.Απο το Hongmi ξεχωρίζω την κάμερα και την HD βιντεοληψη,την HD οθόνη,και τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα.Εχω το inew i7000 και μετα απο κατι κολπα που μου εκανε κατεβασα απο το επισημο site την αναβαθμιση.Τώρα θέλω να με βοηθησετε ποια ειναι τα επομενα βηματα που πρεπει να κανω.Σας ευχαριστω.:blink:
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα CUBOT P5 με αυτά τα χαρακτηριστικά

http://www.minideal.net/cubot-p5-smartphone-mtk6572-dual-core-with-4-5-inch-ips-qhd-screen-black.html

Ξέρει κανείς να μου συστήσει καμία νέα ROM (rooted). Γιατί αυτή που φοράει είναι μια χαρά, εκτός του ότι όταν φορτίζει, από μόνο του ανοίγει προγράμματα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα CUBOT P5 με αυτά τα χαρακτηριστικά

http://www.minideal.net/cubot-p5-smartphone-mtk6572-dual-core-with-4-5-inch-ips-qhd-screen-black.html

Ξέρει κανείς να μου συστήσει καμία νέα ROM (rooted). Γιατί αυτή που φοράει είναι μια χαρά, εκτός του ότι όταν φορτίζει, από μόνο του ανοίγει προγράμματα.

 

Άλλαξε φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα CUBOT P5 με αυτά τα χαρακτηριστικά

http://www.minideal.net/cubot-p5-smartphone-mtk6572-dual-core-with-4-5-inch-ips-qhd-screen-black.html

Ξέρει κανείς να μου συστήσει καμία νέα ROM (rooted). Γιατί αυτή που φοράει είναι μια χαρά, εκτός του ότι όταν φορτίζει, από μόνο του ανοίγει προγράμματα.

Φορτιστης και απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα CUBOT P5 με αυτά τα χαρακτηριστικά

http://www.minideal.net/cubot-p5-smartphone-mtk6572-dual-core-with-4-5-inch-ips-qhd-screen-black.html

Ξέρει κανείς να μου συστήσει καμία νέα ROM (rooted). Γιατί αυτή που φοράει είναι μια χαρά, εκτός του ότι όταν φορτίζει, από μόνο του ανοίγει προγράμματα.

Αν έχεις υπολογιστή δοκίμασε να το φορτίσεις σε κάποια από τις USB θύρες του.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει φίλος που πήρε το newman φόρμα στο resolution center του paypal αλλά το pandawill δεν έχει απαντήσει το ίδιο και σε δική μου υπόθεση για ένα tablet που μου ήρθε χαλασμένο.\

Αύριο συμπληρώνονται 10 μέρες, τι να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε και το PandaWill τα χαζά;

Ξεκαθαρίζει το τοπίο με τους Κινέζους και ίσως αρχίσουν να μας παίρνουν πιο σοβαρά οι εναπομείναντες τώρα που θα έχουν πιο πολλούς πελάτες από Ελλάδα.

 

Μήπως στις παραγγελίες να αναφέρουμε το myphone.gr για να ξέρουν ότι δεν είναι τυχαίες-σκόρπιες οι παραγγελίες από Ελλάδα;

Πάντως, όταν παραλάβω από VickMall θα τους γράψω «όλα οκ, ευχαριστώ... μπλα-μπλα» και ότι θα δώσω θετικό feedback στην ελληνική κοινότητα αγοραστών του myphone.gr

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω να πάρω ένα κινητο μέχρι 140ευρω έχω τρία στο μυαλό μου.

Το Coolpad F1 , το hongmi 1s και το Honor 3C αν και είμαι fan της xiaomi, μου φαίνεται να αξίζει περισσότερο το Coolpad. Προτείνεται κάποια άλλο αν σας έρθει στο μυαλό. Και πείτε και γνώμη για αυτα τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε και το PandaWill τα χαζά;

Ξεκαθαρίζει το τοπίο με τους Κινέζους και ίσως αρχίσουν να μας παίρνουν πιο σοβαρά οι εναπομείναντες τώρα που θα έχουν πιο πολλούς πελάτες από Ελλάδα.

 

Μήπως στις παραγγελίες να αναφέρουμε το myphone.gr για να ξέρουν ότι δεν είναι τυχαίες-σκόρπιες οι παραγγελίες από Ελλάδα;

Πάντως, όταν παραλάβω από VickMall θα τους γράψω «όλα οκ, ευχαριστώ... μπλα-μπλα» και ότι θα δώσω θετικό feedback στην ελληνική κοινότητα αγοραστών του myphone.gr

 

Η οργάνωση επιβάλλεται. Μόνο έτσι θα μας πάρουν σοβαρά. Σε περίπτωση δική μου (που το minideal δεν επέστρεφε τα χρήματα ενώ το πακέτο είχε κολλήσει Κίνα 60+ μερες), έγραφα κατεβατά μπας και συγκινηθεί κανένας και συμμετάσχει αλλά 2-3 μόνο έγραψαν μήνυμα υποστήριξης.

Τα χρήματά μου τα πήρα τελικά καθώς είχα την δικλείδα του Paypal, και ταυτόχρονα για να το παίξουν καλοί επέστρεψαν χρήματα και σε κάποιον απο εδω μέσα που τα είχε ξεγράψει..... μόνο κ μόνο απο την δική μου γκρίνια. Σκέψου να κάναμε και οργανωμένες ενέργειες ή αγορές!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει φίλος που πήρε το newman φόρμα στο resolution center του paypal αλλά το pandawill δεν έχει απαντήσει το ίδιο και σε δική μου υπόθεση για ένα tablet που μου ήρθε χαλασμένο.\

Αύριο συμπληρώνονται 10 μέρες, τι να κάνουμε?

Απο το pandawill μονο φορτιστες και κατι ψιλολογια, δεν μου αρεσε η αντιμετωπιση του. Τους εχεις πρηξει στα μαιλ και σε εγραψαν; εχετε βιντεο με την κατασταση των συσκευων;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης πρόβλημα με το Mpai N7100.Το κινητό αρκετές φορές κάνεις restart μονο του.Πολλές φορές ανοίγει,άλλες φορές σβήνει και πρεπει να βγάλω την μπαταρια για να ξαναλειτουργήσει.Επισης οταν σβησει εχει πρωτα υπερθερμανθει και πεφτει η μπαταρια.Ενω πολλες φορες το εχω αφησει στο 90% το βράδυ και το πρωι το βρισκω σβηστο κ στο 68%...Γνωριζει κανεις ίσως τι φταίει;Εκανα hard reset, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.

 

Λοιπόν άλλαξα τις ρυθμίσεις δικτύου απο gsm/wcdma σε μονο wcdma και τις τελευταίες μέρες δουλεύει ρολόι το κινητό.Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι Huawei Ascend Mate 2 αλλα εχει διαφορες συχνοτητες...

Model MT2-L00: GSM (850/900/1800/1900 MHz); UMTS (B1/B2/B5/B8); TDD LTE (B41(2535~2575MHz));

Model MT2-L02: GSM (850/900/1800/1900 MHz); TD-SCDMA (B34/B39); TDD LTE (B38/B39/B40/B41(2575~2635Mhz));

Model MT2-L03: GSM (850/900/1800/1900 MHz); UMTS (B1/B2/B4/B5); LTE (B2/B4/B5/B17)

Ξερει καποιος ποιο να διαλεξω μην παρω καποιο που δε θα λειτουργει το 4g ;

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα τις ρυθμίσεις δικτύου απο gsm/wcdma σε μονο wcdma και τις τελευταίες μέρες δουλεύει ρολόι το κινητό.Για να δούμε.

 

Και όπου δεν υπάρχει 3g δεν νεκρώνει από σήμα το κινητό;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πείτε κανένα καλο κινητο με 1gb ram στα 70 εώς 90 ευρω.

THL T5S κάτω από 90$.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 90$ ή 90€;

Sorry κατω από 90 ευρω ήθελα να γράψω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, παρήγγειλα από το vickmall πριν κανά δυο βδομάδες μέσω singpost, και σήμερα μου έβγαλε στο tracking αυτό: Detained By Customs (Custom Area). Γνωρίζει κανείς τίποτα; Θα επιστραφεί πίσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, παρήγγειλα από το vickmall πριν κανά δυο βδομάδες μέσω singpost, και σήμερα μου έβγαλε στο tracking αυτό: Detained By Customs (Custom Area). Γνωρίζει κανείς τίποτα; Θα επιστραφεί πίσω;

 

"Κρατούνται από τις τελωνειακές (Προσαρμοσμένη Area)."

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα παιδιά.

Έχω ένα zopo zp820 από τον Δεκέμβριο. Όλα καλά έως τώρα αλλά εδώ και 4-5 μέρες χάνει την επαφή με τι2 σιμ. Δηλαδή εμφανίζει 1 κόκκινο χ στις κάρτες και μόνο με επανεκκινηση τις ξαναβρίσκει. Για κανένα 15λεπτο ομως. Μετά πάλι τα ίδια. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα παιδιά.

Έχω ένα zopo zp820 από τον Δεκέμβριο. Όλα καλά έως τώρα αλλά εδώ και 4-5 μέρες χάνει την επαφή με τι2 σιμ. Δηλαδή εμφανίζει 1 κόκκινο χ στις κάρτες και μόνο με επανεκκινηση τις ξαναβρίσκει. Για κανένα 15λεπτο ομως. Μετά πάλι τα ίδια. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Σας ευχαριστώ

 

Είναι δυστυχώς κοινό προβλημα πολλών μοντέλων με ΜΤΚ. Σε άλλους γιατρευεται αν γυρισεις το δικτυο σε 2G αντι για 3G, σε άλλους με αλλαγή modem (ή αλλαγη ROM που έχει άλλο modem)... Θέλει ψάξιμο η δουλειά και διάβασμα... ξεκίνα απο το ελληνικό θέμα και ψάξε και σε κανα xda http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=376637

Link to comment
Share on other sites

Ποια οχταπυρηνα εχουν μεγαλες μπαταριες; (πχ 3000mah)

Εχω Jiayu, θελω να αναβαθμισω και πρωτη προταιρεοτητα εχω τα 2gb ram και τεραστια μπαταρια.

 

Αν δεν βρω κατι καλο, θα παω στο coolpad και στα 2500mah του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...