Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από περιέργεια για ποιο λόγο το πόσταρες σε 3 θέματα???

 

Επίσης βγάλε κ ξαναβάλε στην SD... Ο χώρος που είπες ότι καταλαμβάνει μπορεί να είναι είτε από προσωρινά αρχεία είτε έχεις ξεχάσει τικαρισμένη την επιλογή στον ΙΕ που δίνει δικαίωμα στις σελίδες να αποθηκεύουν πληροφορίες στο κινητό σου... Κάνε μαι διαγραφή ιστορικού...

 

Λόγω νεύρων. Έβγαλα και ξαναέβαλα την sd. Καμία αλλαγή. Επίσης, δε μπορώ να κάνω τίποτα με το κινητό, γιατί μετά τη μπλε οθόνη με το emoticon, δε μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα. Οι μόνες επιλογές που έχω είναι να κλείσω τη συσκευή, να την ξανανοίξω και να κάνω soft reset.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν σου λένε ότι είναι Dev Preview σημαίνει ότι δεν είναι ολοκληρωμένο,ότι θα έχει και τα bug του και θα βγάλει και προβλήματα.αν ήθελες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην έχεις προβλήματα με το κινητό δεν έπρεπε να την περάσεις και να περιμένεις όταν βγει η official.

Όταν το κινητό σου βγάλε το μήνυμα για την SD για κάποιο λόγο το έβγαλε και κάποια διαδικασία θα έκανε ,ποιος ο λόγος να κάνεις reset? Μου το βγάλε και μένα χτες μια φορά και του πάτησα οκ και το άφησα να κάνει την διαδικασία που ηθελε σε 5 λεπτά ήταν έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Hard reset?

 

Θα χάσω τα πάντα από μέσα, αλλά δε μ' ενδιαφέρει πλέον. Ποιος είναι ο συνδυασμός με τα 8.1;

 

@Zaxos7: Και δεν έχασες τίποτα απ' τα δεδομένα σου; Γιατί σ' εμένα αυτό έγραφε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί δεν ακολούθησες τις οδηγίες που σου έλεγε?

2) Τι microsd έχει?

3) Δοκίμασε να ανοιξεις τη συσκευή χωρίς microsd. Αλλιώς κατέβασε Nokia Software Recovery Tool και θα στο επαναφέρει σε 8.0 ή κάνε hard reset.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό που λέει σωστά ο Ζάχος, ότι δεν είχες λόγο να κάνεις soft reset εκείνη τη στιγμή, το θέμα πρώτη φορά ακούγεται άρα προφανώς κάτι δεν πήγε καλά σε εκείνη τη διαδικασία... Δοκίμασες να ανοίξεις το κινητό χωρίς SD????

 

Δοκίμασε το.. Επίσης βάλε την SD στον Η/Υ και κάνε μία σάρωση με κάποιο antivarius να δεις μήπως παίζει τίποτα...

 

Σαν τελευταία λύση κάνε Hard reset... Δεν έχει αλλάξει ο Συνδυασμός.. Vol Down + power Button + Camera Button...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί δεν ακολούθησες τις οδηγίες που σου έλεγε?

2) Τι microsd έχει?

3) Δοκίμασε να ανοιξεις τη συσκευή χωρίς microsd. Αλλιώς κατέβασε Nokia Software Recovery Tool και θα στο επαναφέρει σε 8.0 ή κάνε hard reset.

 

1: Το είχε ξαναβγάλει, αλλά επειδή και την προηγούμενη φορά είχε εμφανιστεί το μήνυμα, όταν δεν είχα πρόσβαση σε υπολογιστή και καλώδιο usb, είχα κάνει soft reset και είχε διορθωθεί.

2: SanDisc. Και υποψιάζομαι ότι και αυτή ήταν προβληματική, όπως και 2 άλλες, αρκετά παλαιότερα.

3: Ο συνδυασμός στα 8.1;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο γράφω και εδώ καθώς αυτό είναι το σωστό θέμα:

 

Εκτός από αυτό που λέει σωστά ο Ζάχος, ότι δεν είχες λόγο να κάνεις soft reset εκείνη τη στιγμή, το θέμα πρώτη φορά ακούγεται άρα προφανώς κάτι δεν πήγε καλά σε εκείνη τη διαδικασία... Δοκίμασες να ανοίξεις το κινητό χωρίς SD????

 

Δοκίμασε το.. Επίσης βάλε την SD στον Η/Υ και κάνε μία σάρωση με κάποιο antivarius να δεις μήπως παίζει τίποτα...

 

Σαν τελευταία λύση κάνε Hard reset... Δεν έχει αλλάξει ο Συνδυασμός.. Vol Down + power Button + Camera Button...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

1) Πολύ έξυπνο να το γράψεις σε 3 (!) διαφορετικά θέματα για να ψαχνόμαστε και να λέμε τα ίδια σε κάθε θέμα !!! :wacko: :mad:

2) Τι class? Πόσα GB? Πόσο καιρό την έχεις?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Στο γράφω και εδώ καθώς αυτό είναι το σωστό θέμα:

 

Εκτός από αυτό που λέει σωστά ο Ζάχος, ότι δεν είχες λόγο να κάνεις soft reset εκείνη τη στιγμή, το θέμα πρώτη φορά ακούγεται άρα προφανώς κάτι δεν πήγε καλά σε εκείνη τη διαδικασία... Δοκίμασες να ανοίξεις το κινητό χωρίς SD????

 

Δοκίμασε το.. Επίσης βάλε την SD στον Η/Υ και κάνε μία σάρωση με κάποιο antivarius να δεις μήπως παίζει τίποτα...

 

Σαν τελευταία λύση κάνε Hard reset... Δεν έχει αλλάξει ο Συνδυασμός.. Vol Down + power Button + Camera Button...

 

Ναι. το δοκίμασα και πριν γράψω εδώ, αλλά και 2 φορές, αφού μου το είπες. Card reader δεν έχω, γιατί εκεί που τον έδωσα, μου τον χάλασαν. Οπότε, επειδή δε με πολυνοιάζει για τα δεδομένα, αρκεί να λειτουργήσει η συσκευή, πάω για hard reset. Κάτι άλλο. Επειδή έχω μια καινούρια sd, ευτυχώς όχι Sandisc, που ήθελα να τη βάλω στη συσκευή μου, έλεγα να τη βάλω τώρα, αφού δεν έχω κάτι να χάσω. Η ερώτησή μου είναι: Κάνω hard reset, με την καινούρια sd πάνω στη συσκευή ή σκέτη;

 

@MIXOStsi:

1) Thanks...

2) Class 4 ( HC ), 4GBs, από τότε που έχω τη συσκευή ( είναι η sd της συσκευασίας πώλησης, 5/7/13 ).

 

Επίσης, αυτή που έχω καινούρια τώρα και λέω να βάλω είναι Transcend, 16Gbs, Class 4 ( HC ).

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λόγω νεύρων. Έβγαλα και ξαναέβαλα την sd. Καμία αλλαγή. Επίσης, δε μπορώ να κάνω τίποτα με το κινητό, γιατί μετά τη μπλε οθόνη με το emoticon, δε μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα. Οι μόνες επιλογές που έχω είναι να κλείσω τη συσκευή, να την ξανανοίξω και να κάνω soft reset.

 

Με το nokia software recovery tool δοκιμασες?

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ προσπάθησες να ανοίξεις το κιν χωρίς SD και δεν άνοιγε? Τι σου έβγαζε?

 

Το ξανάνοιξα και τώρα που μου το έγραψες, πάλι χωρίς sd, και πάλι τη μπλε οθόνη με το emoticon βγάζει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έκανες ******* με το να κάνεις soft reset στο κινητό την ώρα που σου έβγαλε να σκανάρει την SD... Και όπως σου είπα αν ήτνα κάποιο πρόβλημα λειτουργικού θα το ξέραμε... Διαβάζω αρκετά το WPCentral και πρώτη φορά ακούω για αυτό το θέμα...

 

Κάνε Hard reset και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.. Αλλά προσέχουμε με αυτά... Δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε...

Edited by niotheros
αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έκανες ******* με το να κάνεις soft reset στο κινητό την ώρα που σου έβγαλε να σκανάρει την SD... Και όπως σου είπα αν ήτνα κάποιο πρόβλημα λειτουργικού θα το ξέραμε... Διαβάζω αρκετά το WPCentral και πρώτη φορά ακούω για αυτό το θέμα...

 

Κάνε Hard reset και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.. Αλλά προσέχουμε με αυτά... Δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε...

 

Αυτό βλέπω κι εγώ. Και πρέπει να τα πατήσω με συγκεκριμένη σειρά; Επίσης, πόσες δονήσεις πρέπει να κάνει η συσκευή, για να ξέρω ότι το έχω κάνει σωστά;

Edited by niotheros
αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων από την παράθεση
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται πρόβλημα του λειτουργικού. Αδυναμία του χρήστη φαίνεται να ακολουθήσει on-screen οδηγίες...

Class 4 είναι αργή για multimedia... Να το έχεις στα υπόψιν σου !!!

Κάνε hard reset με την κάρτα μέσα... Την έχεις σε FAT32 έτσι?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 μαζί... Για τις δονήσεις αν θυμάμαι καλά 3... Αλλά δεν είμαι και σίγουρος.. Τσέκαρε σε google/youtube να δεις...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι με τα WP 8.1 το λειτουργικό θα θεωρεί αργές τις microsd με class μικρότερη από 6, οπότε πχ δε θα δίνει δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών στην καρτούλα κλπ.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.Με τα wp8.1 μήπως έχει προστεθεί δυνατοτητα USB on the go?

Έχει κάποιος δοκιμασει,με wp8.1,και συνδέσει στικακι στο κινητό ;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.Με τα wp8.1 μήπως έχει προστεθεί δυνατοτητα USB on the go?

Έχει κάποιος δοκιμασει,με wp8.1,και συνδέσει στικακι στο κινητό ;;

 

Ακόμα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα! Μάλλον με την GDR1 των WP 8.1 θα την πάρουμε!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από ώρες ψαξίματος και δοκιμών, δούλεψε το κινητό! Ούτε το soft reset, ούτε το hard reset είχαν κάποιο αποτέλεσμα. Είναι μια λύση που δεν την έχω δει μέχρι στιγμής στο myphone, ούτε και στο WPC. Η λύση είναι η εξής:

 

1. Σβήνουμε τη συσκευή, αν είναι ανοιχτή.

2. Βεβαιωνόμαστε ότι ο φορτιστής δεν είναι συνδεδεμένος στη συσκευή.

3. Πατάμε το πλήκτρο μείωσης της έντασης και το κρατάμε πατημένο.

4. Με πατημένο το πλήκτρο της μείωσης της έντασης συνδέουμε τη συσκευή στο φορτιστή.

5. Κρατάμε πατημένο το πλήκτρο μείωσης της έντασης, μέχρι να εμφανιστεί ένα μεγάλο θαυμαστικό στην οθόνη.

6. Όταν εμφανιστεί το θαυμαστικό, αφήνουμε το κουμπί μείωσης της έντασης και πατάμε - από μία φορά το κάθε ένα ( όχι παρατεταμένα ) - τα παρακάτ πλήκτρα, με την εξής σειρά:

α. Πλήκτρο αύξησης της έντασης

β. Πλήκτρο μείωσης της έντασης

γ. Πλήκτρο on/off

δ. Πλήκτρο μείωσης της έντασης ( ξανά, δεν είναι λάθος ).

 

Μετά θα εμφανιστεί το logo της Nokia ( 3 φορές πρέπει να εμφανίστηκε στην περίπτωσή μου ) και μετά έκανε κανονικά εκκίνηση με το logo της Nokia, των WP8 και το κινητό εκκίνησε με τη γλώσσα "καταγωγής" της συσκευής, στην περίπτωσή μου με Γαλλικά.

 

Με τη διαδικασία αυτή, διαγράφονται τα πάντα και η συσκευή γίνεται όπως την αγοράσουμε. Ίσως και πιο "καθαρή".

 

Κάποιος moderator να το βάλει στο πρώτο ποστ, για να το βρίσκουν και όσοι ίσως το χρειαστούν στο μέλλον. Επίσης, αν χρειάζεται και το link, πείτε το μου με κάποιο τρόπο, να το προσθέσω. :)

 

Edit: Και μια τεέυταία απορία μου. Θα κάνω format στην sd κάρτα που έχω στη συσκευή μου και θέλω να την αφαιρέσω και να βάλω στη θέση της κάποια άλλη. Θα χρειαστεί κάποιο άλλο reset ή κάτι άλλο; :worry:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στα λεγόμενα του mr_47 συμφωνώ κι εγώ για το hard reset και αναφέρεται σε όλα τα service manual των lumia.

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω ένα pdf με το service manual του 520. Αλλά είναι και μεγάλο αρχείο και δεν ανεβαίνει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...