Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έγραψα και παραπάνω, αλλά δε βλάπτει να το ξαναναφέρω:

Δυο ερωτήσεις μόνο θα σας κάνω για την ώρα:

1. Κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμη, είναι το sync που έχει στο drop down menu, σε τι είδους συγχρονισμό αναφέρεται; Τι με τι;

2. Το NFC, ουσιαστικά είναι κάτι εναλλακτικό του bluetooth ή κάνω λάθος; Και προφανώς για να δουλέψει πρέπει να έρθουν 2 συσκευές που το υποστηρίζουν και οι 2 δίπλα δίπλα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οδηγό για το downgrade μπορώ να κάνω εγώ απλά όχι τώρα διότι πνίγομαι, τις επόμενες ώρες η άυριο!

 

Hard reset μπαίνεις με το power+volume down.

 

Επίσης επειδη κατι διάβασα για root όταν βγει για την 4.4,παιδιά δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει, πλέον ο μόνος τρόπος για root είναι το downgrade να ρουταρεις την jb και cwm και να περασεις την kitkat ξανά! στις προηγούμενες σελίδες είναι η συνομιλία μου με αυτόν που είχε ανεβάσει το cydia impactor στο xda με το οποίο κάνουμε root την jb και μου άνεφερε ότι δεν υπάρχει τρόπος με το ίδιο εργαλείο να κάνουμε root την 4.4. Μπορείτε να δείτε την συνομιλια.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και παραπάνω, αλλά δε βλάπτει να το ξαναναφέρω:

Δυο ερωτήσεις μόνο θα σας κάνω για την ώρα:

1. Κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμη, είναι το sync που έχει στο drop down menu, σε τι είδους συγχρονισμό αναφέρεται; Τι με τι;

2. Το NFC, ουσιαστικά είναι κάτι εναλλακτικό του bluetooth ή κάνω λάθος; Και προφανώς για να δουλέψει πρέπει να έρθουν 2 συσκευές που το υποστηρίζουν και οι 2 δίπλα δίπλα, σωστα;

 

1) Εάν το πατας ενεργοποιεις τον αυτοματο συγχρονισμο του Google λογαριασμου σου, των Email σου που εχεις τοποθετησει να συγχρονιζει το κινητο σου.

2) Οχι ακριβως. Ναι μεν δουλευει με το bluetooth αλλα ειναι για πιο απλα πραγματα μεταφορας απο κινητο σε κινητο ή οποιαδηποτε android συσκευη εχει και αυτη NFC, οπως φωτογραφιες. Εάν θες να στειλεις αρχεια δεν μπορεις, πρεπει να το κανεις αλλιως.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Κολλήματα με το ραδιόφωνο έχει κανείς?οταν ακούω για πολυ ώρα και σε συνδυασμό με κλήσεις κολλάει και κανει reboot .το reboot το κανει οταν κολλαει το ραδιόφωνο γιατι τόσο καιρο δεν έχω κανένα προβλημα.2 φορες που εκανε επανεκινηση ηταν λογω ραδιοφωνου.

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

1) Εάν το πατας ενεργοποιεις τον αυτοματο συγχρονισμο του Google λογαριασμου σου, των Email σου που εχεις τοποθετησει να συγχρονιζει το κινητο σου.

2) Οχι ακριβως. Ναι μεν δουλευει με το bluetooth αλλα ειναι για πιο απλα πραγματα μεταφορας απο κινητο σε κινητο ή οποιαδηποτε android συσκευη εχει και αυτη NFC, οπως φωτογραφιες. Εάν θες να στειλεις αρχεια δεν μπορεις, πρεπει να το κανεις αλλιως.

Άρα το NFC το απενεργοποιώ για να μη μου τρώει και μπαταρία (αν το κάνει όντως)...

Όσο για το συγχρονισμό, μπορώ να το απενεργοποιήσω σίγουρα... :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Κολλήματα με το ραδιόφωνο έχει κανείς?οταν ακούω για πολυ ώρα και σε συνδυασμό με κλήσεις κολλάει και κανει reboot .το reboot το κανει οταν κολλαει το ραδιόφωνο γιατι τόσο καιρο δεν έχω κανένα προβλημα.2 φορες που εκανε επανεκινηση ηταν λογω ραδιοφωνου.

Μου το κανει συνεχεια αυτο με το ραδιο ..Το μονο bug που εχω βρει μεχρι στιγμης με την νεα εκδοση..Ελπιζω να διορθωθεί συντομα.

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρέλαβα και εγώ από eshop.

Πολωνίας είναι το δικό μου

unbranded, το έβαλα τώρα να κάνει αναβάθμιση σε V20a

Link to comment
Share on other sites

Ναι έξω στο κουτί το γράφει , στο πλάι

 

Είχε αυτοκόλλητο πάνω. Grc γράφει... Ελληνικό υποθέτω...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα και θελω την βοηθεια σας !!

ειμαι με αναβαθμιση στο 4.4 kit kat.

Oλα καλα αλλα εχω το εξης : δεν μπορω να βαλω λογαριασμο google , εκει που βαζω τα στοιχεια του λογαριασμου δεν μπορει να συνδεθει !

 

Δεν ειναι δυνατη η συνδεση .

Προεκυψε προβλημα επικοινωνιας με τους διακομιστες Google .

Προσπαθηστε ξανα αργοτερα.

 

σε αλλο κινητο που δοκιμασα πηρε κανονικα.

το εχει κανεις το εν λογω προβλημα ?? γιατι πρεπει να βαλω λογαριασμο να συνχρονισω πραγματα !

( παιζει ρολο που δεν εχω SIM μεσα ??)

 

AKYΡΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ !

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Οποιος εκανε downgrade μπορει να να κανει ενα οδηγο στα ελληνικα για μας που δεν εχουμε ξανακανει...οσο αναλυτικα μπορει

 

ΠΕΡΙ DOWNGRADE:

 

Αρχικα κατεβαζεις αυτο: http://www.multiupload.nl/DHRATH3HK4

και το αρχειο που θα φλασαρεις για να πας σε JELLY-BEAN απο εδω ( εγω πχ εχω κατεβασει την V10A Greek, μπορειτε να κατεβασετε οποια θελετε αρκει να ειναι V10A αφου θα παει για downgrade ): http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=37

  1. Απενεργοποιεις το τηλεφωνο και βγαζεις την μπαταρια
  2. Το συνδεεις το κινητο με το PC μεσω USB, χωρις την μπαταρια
  3. Κρατας το "volume up" και ταυτοχρονα βαζεις την μπαταρια -θα μπεις σε download ( ή emergency mode ), θα στο βγαλει και σε ενα πλαισιο στην οθονη του κινητου- και το αφηνεις ετσι.
  4. Αποσυμπιεζεις το kdz flasher που εχεις κατεβασει και κανεις εγκατασταση το msxml.msi.
  5. Τρεχεις το KDZ_FW_UPD.exe, στο "type" επιλεγεις το 3GQCT και στο "phonemode" το DIAG.
  6. Επειτα επιλεγεις το αρχειο που κατεβασες ωστε να το φλασαρεις.
  7. Πατας "Launch software update" και περιμενεις. Το κινητο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στον υπολογιστη και να ειναι σε download mode που το ειχες βαλει απο πριν, δεν το πειραζουμε με τιποτα το κινητο την ωρα που φλασαρεις το .kdz. Υπαρχει περιπτωση να κολλησει το προγραμμα που κανει το flashing, το αφηνουμε και δεν αποσυνδεουμε το κινητο εκτος αν κολλησει για καμια ωρα. Εμενα πχ μου ειχε κολλησει τα πρωτα δευτερολεπτα και μετα ολα οκ, καποια λεπτα παιρνει η ολη διαδικασια μεχρι να τελειωσει.
  8. Μολις τελειωσει, το αφηνουμε να κανει reboot μονο του.

 

EXTRA-BOOTLOOPS: Ως συνεχεια του 8, αν ειχατε προβλημα οπως ειχα και εγω με bootloops επειτα που θα το αφησετε για καμποσα λεπτα και δεν κανει reboot αλλα δειχνει μονο το logo της lg τοτε πρεπει να κανετε HARD RESET οπως εκανα και εγω πραγμα που σημαινει οτι θα χασετε οτι ειχε το κινητο μεσα απο εφαρμογες κλπ. Για να κανετε HARD RESET, αποσυνδεετε το USB, βγαζετε την μπαταρια, την ξαναβαζετε, και πατατε μαζι το power+volume down, θα εμφανιστει στο κινητο η οθονη για αυτο, και επειτα οπως θα σας λεει και η οθονη θα πρεπει να πατησετε 2 φορες το power. Το αφηνετε, θα κανει reset και θα κανει reboot μονο του, ολα οκ απο εκει και περα.

 

Πηγαινετε στις ρυθμισεις, σιγουρεψτε οτι ειστε στην 4.1.2 και επειτα ακολουθηστε αυτα τα βηματα για να συνεχισετε ως προς root για kit kat:

 

 

ROOT για kitkat

  1. Κάνεις root το κινητό (πρέπει να έχεις JB όχι kitkat) με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448085
    [τρέχεις το Cydia Impactor και πατάς το Start]
  2. Εγκαθιστάς ClockWorkMod από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2652201
    [κατεβάζεις το δεύτερο αρχείο και ακολουθείς τις οδηγίες]
  3. Βάζεις kitkat με κάποιο αρχείο update. Εγώ έχω το open_eu v20b από εδώ https://mega.co.nz/#F!N8JylT7D!s1hwbL2aaBBw75Kgu1CPvQ
  4. Κατεβάζεις τα παρακάτω 2 αρχεία, τα βάζεις στη κάρτα σου και τα εγκαθιστάς με ClockWorkMod (add zip from sdcard) πρώτα το πρώτο μετά το δεύτερο
    http://download.chainfire.eu/396/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.94.zip
    http://d-h.st/X1A

 

Για να μπεις στο recovery (ClockWorkMod), ο ευκολότερος τρόπος είναι από το PC. Από τη γραμμή εντολών γράφεις:

adb reboot recovery

Από το κινητό (κλειστό) για να το κάνεις πρέπει να πατήσεις power + vol up, ΑΛΛΑ πρέπει να είσαι γρήγορος/η και να τα αφήσεις ΜΟΛΙΣ εμφανιστούν τα άσπρα γράμματα.

Edited by Pavlos1908

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που διάβασα τον οδηγό αγχωθηκα..... Αυτό που λες είναι ότι δεν θα βγει ποτέ ροοτ από Kitkat?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που διάβασα τον οδηγό αγχωθηκα..... Αυτό που λες είναι ότι δεν θα βγει ποτέ ροοτ από Kitkat?

 

Μπορει να φαινεται μεγαλος ο οδηγος αλλα ειναι πολυ ευκολος, θεμα 2-3 ωρων ειναι πιστευω. Εμενα το μονο που με δυσκολεψε απο ολα αυτα ηταν το θεμα των bootloops που επειτα που αφου βρεθηκε λυση ηταν ολα οκ. Και δεν ειμαι κανενας εμπειρος, οδηγιες ακολουθουσα κι εγω απλως στα αγγλικα!:p

 

Δεν ξερω αν θα βγει root για kitkat, οριστε η συνομιλια μου που σας ελεγα, τα συμπερασματα δικα σας, απλως εγω που θεωρω απαραιτητο το root για καθε κινητο εσπευσα να το κανω, αν θελετε μπορειτε να περιμενετε μηπως αλλαξει κατι και βγει για την stock KK αλλα χωρις κανεις να ξερει σιγουρα ή να εχω διαβασει καπου οτι "δουλευει" καποιος πανω σε αυτο.

 

AXD96's Avatar

 

Default Re: cydia impactor

Quote:

Originally Posted by pavlos1908

Hello AXD, I have a question, are you planning to update the cydia impactor so we can root stock KITKAT on LG L9 II or there is no possibility of doing so?

 

there is no possibility to root again with cydia because masterkey exploit was been fixed by google...

so only old firmware can be rooted with this exploit

on 4.4.2 there arent software bug to exploit for now so it's impossible, and probably there arent hardware exploit

if you want root you need to flash a pre-rooted firmware with kdz if avariable or unlock the bootloader and then flash supersu.zip or superuser and maybe the cwm

 

 

Σημειωτεον οτι μετα που εχει πεταχτει η σαβουρα και εχω ενεργοποιημενο το Greenify με root για καποιες εφαρμογες (πχ facebook), βλεπω 300-350mb ram ελευθερα ενω πριν ημουν κοντα στο 150-200.

Edited by Pavlos1908

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τοσο χαμος με την κιτκατ ε? Δεν εχω το κινητο αλλα σκεφτομαι να το προτεινω σε ενα φιλο! Βλεπω εδω οδηγος για downgrade και τετοια!προφανως η αναβαθμιση δεν ειναι καλη και δεν εχει κατσει καλα στους περισσοτερους ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τοσο χαμος με την κιτκατ ε? Δεν εχω το κινητο αλλα σκεφτομαι να το προτεινω σε ενα φιλο! Βλεπω εδω οδηγος για downgrade και τετοια!προφανως η αναβαθμιση δεν ειναι καλη και δεν εχει κατσει καλα στους περισσοτερους ετσι?

 

Οχι μια χαρα ειναι η αναβαθμιση, το downgrade γινεται για να κανουμε root το κινητο, και μετα ξαναβαζουμε kitkat κανονικα!:) Λογω του οτι δεν εχει βγει root για KitKat.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τοσο χαμος με την κιτκατ ε? Δεν εχω το κινητο αλλα σκεφτομαι να το προτεινω σε ενα φιλο! Βλεπω εδω οδηγος για downgrade και τετοια!προφανως η αναβαθμιση δεν ειναι καλη και δεν εχει κατσει καλα στους περισσοτερους ετσι?

 

Το κινητό πετάει με την kitkat. Οι οδηγοί είναι για κάποιους που θέλουν να κάνουν root (άγνωστοι οι λόγοι).

 

Εμένα με την "σαβούρα" της LG κρατάει 48+ ώρες η μπαταρία με 4+ ώρες screen time. Το update είναι πραγματική αναβάθμιση και όχι στα χαρτιά. Stock Android FTW!!!

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πετάει με την kitkat. Οι οδηγοί είναι για κάποιους που θέλουν να κάνουν root (άγνωστοι οι λόγοι).

 

Εμένα με την "σαβούρα" της LG κρατάει 48+ ώρες η μπαταρία με 4+ ώρες screen time. Το update είναι πραγματική αναβάθμιση και όχι στα χαρτιά. Stock Android FTW!!!

 

Συνυπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πετάει με την kitkat. Οι οδηγοί είναι για κάποιους που θέλουν να κάνουν root (άγνωστοι οι λόγοι).

 

Εμένα με την "σαβούρα" της LG κρατάει 48+ ώρες η μπαταρία με 4+ ώρες screen time. Το update είναι πραγματική αναβάθμιση και όχι στα χαρτιά. Stock Android FTW!!!

 

Μα και εγω stock android εχω, απλα εχω πεταξει καποιες εφαρμογες που μου ετρωγαν RAM και σε αυτες αναφερομαι. Οσον αφορα τους λογους που θελουμε να κανουμε root, ειναι εφαρμογες οπως το Greenify που "απαιτουν" root και αλλες που για καποιους μπορει να ειναι αναγκαιες για αλλους οχι, δεν χρειαζεται ουτε οι μεν ουτε οι δε να επικρινουν τους αλλους.

 

Οσον αφορα την μπαταρια, πεταει οντως ειτε με root ειτε με οχι, κανεναν ρολο δεν επαιξε το root εμενα στα της μπαταριας.

Edited by Pavlos1908

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Έχω το κινητό εδώ και 1 μήνα περίπου και το μόνο που έχω κάνει είναι η αναβάθμιση σε Kit-Kat.

Η σκέψη μου ήτανε να το πουλήσω αρχικά (το πήρα από ανανέωση συμβολαίου), γιατί είδα πως δεν κυκλοφορεί τίποτα απο roms.

Κάποια παιχνίδια που έβαλα για να το δοκιμάσω, δείχνει να ανταποκρίνεται πολύ καλά!

Η δική μου η ερώτηση προς όποιον γνωρίζει, είναι αν πρόκειται να ασχοληθεί η κοινότητα των android devs (κυρίως απο xda) και να κυκλοφορίσει κάποιες roms. Είναι νωρίς ακόμα για roms, μιας και η κυκλοφορία της συσκευής ειναι 8/2013; Πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα;

 

ΠΡΟΣ: Pavlos1908 (Ρωτάω εσένα φίλε μου διότι δείχνεις να έχεις ψάξει λίγο παραπάνω την συσκευή απο ολούς μας).

Μετά από τη διαδικασία downgrade/root jb/kit-kat upgrade, αν φλασάρουμε εκ νέου την official Kit-Kat, επανέρχεται η stock recovery; Μένουν ίχνη στο LG Hidden Menu ότι στη συσκευή έχει γίνει root;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις roms, οι αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί αυτή τη στιγμή να ασχολούνται με αυτό το κομμάτι, πάντως ήδη έχει βγει η CM10 για το κινητό και δουλεύουν και την CM11 που θα βγει στο επόμενο διάστημα.

 

Όσον αφορά την ερώτηση, δεν ξέρω αν μένουν ίχνη να σου πω την αλήθεια. πάντως μετά που κάνεις upgrade το κινητό σε kitkat μέσω cwm, δεν επανερχεται το stock recovery αλλά παραμένει το cwm και στην kitkat.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά από μπαταρία δεν πάω και πολυ καλα..δεν εχω καμια περιεργη εφαρμογη για να τρωει μπαταρια.μαλλον το σκαλιζω ολη μερα.

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...