Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σβήσω κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένω να βγει ροοτ έτσι δεν είναι παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα πας στις Ρυθμισεις Συστηματος -> Προβολη -> Ενεργοποιηση οθονης (και το απενεργοποιεις)

 

@drakak1s, ξερεις αν αυτη η λειτουργια οφειλεται στο Κιτ-Κατ ή στην LG?

 

Σε ευχαριστώ petrost8 για την άμεση απάντηση, problem solved!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρώ συχνά το εξής.

Εκεί που έχω ανοικτό τον browser και είμαι στο internet το κλείνει κ με πετάει έξω.

Συμβαίνει αρκετές φορές. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο?? Έχει κανεις καμια ιδέα γιατί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο λίγες μέρες και περίμενα το root πως και πως. Μπορεί κάποιος να βάλει συγκεντρωτικα όλα τα αρχεία που χρειαζόμαστε γιατί εκατό σελίδες είναι δύσκολο να διαβαστούν. Ας κάνει κάποιος τον κόπο γιατί στο xda παίζει πολύ ειρωνεία. Αρχείο για cmw, πως μπαίνουμε στο recovery κ.λ.π............ Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

 

το συγκεκριμενο root δουλευει αν εχεις ηδη cmw recovery αμα δεν εχεις δεν δουλευει ,δεν ξερω αν με το stock recovey θα λειτουργησει.:(

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο λίγες μέρες και περίμενα το root πως και πως. Μπορεί κάποιος να βάλει συγκεντρωτικα όλα τα αρχεία που χρειαζόμαστε γιατί εκατό σελίδες είναι δύσκολο να διαβαστούν. Ας κάνει κάποιος τον κόπο γιατί στο xda παίζει πολύ ειρωνεία. Αρχείο για cmw, πως μπαίνουμε στο recovery κ.λ.π............

 

ROOT για kitkat

  1. Κάνεις root το κινητό (πρέπει να έχεις JB όχι kitkat) με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448085
    [τρέχεις το Cydia Impactor και πατάς το Start]
  2. Εγκαθιστάς ClockWorkMod από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2652201
    [κατεβάζεις το δεύτερο αρχείο και ακολουθείς τις οδηγίες]
  3. Βάζεις kitkat με κάποιο αρχείο update. Εγώ έχω το open_eu v20b από εδώ https://mega.co.nz/#F!N8JylT7D!s1hwbL2aaBBw75Kgu1CPvQ
  4. Κατεβάζεις τα παρακάτω 2 αρχεία, τα βάζεις στη κάρτα σου και τα εγκαθιστάς με ClockWorkMod (add zip from sdcard)
    http://download.chainfire.eu/396/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.94.zip
    http://d-h.st/X1A

 

Για να μπεις στο recovery (ClockWorkMod), ο ευκολότερος τρόπος είναι από το PC. Από τη γραμμή εντολών γράφεις:

adb reboot recovery

Από το κινητό (κλειστό) για να το κάνεις πρέπει να πατήσεις power + vol up, ΑΛΛΑ πρέπει να είσαι γρήγορος/η και να τα αφήσεις ΜΟΛΙΣ εμφανιστούν τα άσπρα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

ROOT για kitkat

  1. Κάνεις root το κινητό (πρέπει να έχεις JB όχι kitkat) με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448085
    [τρέχεις το Cydia Impactor και πατάς το Start]
  2. Εγκαθιστάς ClockWorkMod από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2652201
    [κατεβάζεις το δεύτερο αρχείο και ακολουθείς τις οδηγίες]
  3. Βάζεις kitkat με κάποιο αρχείο update. Εγώ έχω το open_eu v20b από εδώ https://mega.co.nz/#F!N8JylT7D!s1hwbL2aaBBw75Kgu1CPvQ
  4. Κατεβάζεις τα παρακάτω 2 αρχεία, τα βάζεις στη κάρτα σου και τα εγκαθιστάς με ClockWorkMod (add zip from sdcard)
    http://download.chainfire.eu/396/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.94.zip
     
     
    http://d-h.st/X1A

 

Για να μπεις στο recovery (ClockWorkMod), ο ευκολότερος τρόπος είναι από το PC. Από τη γραμμή εντολών γράφεις:

adb reboot recovery

Από το κινητό (κλειστό) για να το κάνεις πρέπει να πατήσεις power + vol up, ΑΛΛΑ πρέπει να είσαι γρήγορος/η και να τα αφήσεις ΜΟΛΙΣ εμφανιστούν τα άσπρα γράμματα.

 

 

αρα δεν ειναι για stock kk αλλα για ροοταρισμενη JB που εχει κανει update σε ρομ με καποιον αλλο τροπο αρα πεπει να περιμενουμε και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

για να μπεις πολυ ευκολα recovery χωρις κοπους και PC , αυτο εδω απο google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot

μπαινει σε χρονον μηδεν !!:)

 

δε μου λετε , λογο που και γω το περιμενω απο μερα σε μερα , τα εχει δοκιμασει κανεις ολα τα παραπανω , απο Jb με root και recovery και με το αρχειο open_eu v20b να βαλει kit kat??

ειναι ασφαλες η θα φαει κανα κολημα ???

 

χανουμε εγγύηση με root ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά εγώ έκανα κατευθείαν την αναβάθμιση μόλις το πήρα για να το στήσω μια και καλή. Οπότε έχω Kitkat. Μπορώ να το κάνω root? Και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω για την εγγύηση.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

για να μπεις πολυ ευκολα recovery χωρις κοπους και PC , αυτο εδω απο google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot

μπαινει σε χρονον μηδεν !!:)

 

δε μου λετε , λογο που και γω το περιμενω απο μερα σε μερα , τα εχει δοκιμασει κανεις ολα τα παραπανω , απο Jb με root και recovery και με το αρχειο open_eu v20b να βαλει kit kat??

ειναι ασφαλες η θα φαει κανα κολημα ???

 

χανουμε εγγύηση με root ??

 

Εγώ έκανα όλα τα παραπάνω βήματα που έγραψα. Έχω kitkat 20b με root.

Αφού έχεις recovery ό,τι και να κάνεις είναι ασφαλές.

 

Την εγγύηση μάλλον τη χάνεις με root.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά εγώ έκανα κατευθείαν την αναβάθμιση μόλις το πήρα για να το στήσω μια και καλή. Οπότε έχω Kitkat. Μπορώ να το κάνω root? Και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω για την εγγύηση.

 

root με kitkat γίνεται ΜΟΝΟ με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω (για τώρα τουλάχιστον).

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

 

 

root με kitkat γίνεται ΜΟΝΟ με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω (για τώρα τουλάχιστον).

 

Ρωτάω γιατί στο πρώτο βήμα γράφεις για jb

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να έχεις το προηγούμενο λειτουργικό που φορούσε το κινητό μας. Αν έχεις ήδη kitkat (χωρίς recovery) δεν μπορείς να κάνεις root.
Link to comment
Share on other sites

OK θα μείνω χωρίς root από ότι βλέπω. Και πάλι ευχαριστώ.....

 

Άσχετη με το root ερώτηση. Υπάρχει κάπου ρύθμιση όταν αποθηκεύω καινούρια επαφή να αποθηκεύεται κατευθείαν στο Google και να μη χρειάζεται να διαλέγω εγώ συνέχεια;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παρουμε το κινητο , που μερα με μερα μου ερχετε , και κανουμε το update σε 4.4 kitkat ειτε ΟΤΑ ειτε απο το software της LG , μετα παπαλα ετσι ???:worry: ουτε root ουτε recovery μπορουμε !!!

και λογικα δεν μπορουμε πια να κανουμε και downgrade σε 4.1.2 jb απο kit kat !!

 

για μενα παντως λογο που και το κινητο ειναι καινουργιο και δεν εχουμε δει αντοχες καλο ειναι να κανουμε την official update 4.4 kit kat και ας μην εχουμε root και χασουμε εγγυηση.

Αλλωστε και στο XDA που εριχνα κανα βλεφαρο λιγα ειναι τα mods που θελουν root για το L9 II , ακομα λιγα πραγματα εχουν βγει για αυτο οποτε δεν ειναι και τοσο αναγκαιο το root την χρονικη στιγμη αυτη.

Στο μελλον και οταν βγουν και πολλες custom rom τοτε ναι να το κανουμε , αλλωστε θα χει βγει πιστευω και root για 4.4 kit kat.

Link to comment
Share on other sites

Τροπος για να κάνουμε downgrade υπάρχει από ΚΚ σε JB από ότι είχα διαβάσει στο xda, το έχει κάνει κανείς; αν ναι θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ως προς το πως γίνεται από stock kit kat να κατέβουμε σε jb;

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Τροπος για να κάνουμε downgrade υπάρχει από ΚΚ σε JB από ότι είχα διαβάσει στο xda, το έχει κάνει κανείς; αν ναι θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ως προς το πως γίνεται από stock kit kat να κατέβουμε σε jb;

 

LG L9 II (D605) discussion

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks:)

Το μήνυμά σας είναι υπερβολικά μικρό. Θα πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον 10 χαρακτήρες για να επιτραπεί η δημοσίευσή του.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση πριν λίγο καιρό και από χθες το κινητό δουλεύει και με ART. Η λειτουργία του είναι ομαλότατη χωρίς να έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε κάποιο απ' όλα τα στάδια.

 

Το παράπονό μου είναι ότι δεν δουλεύει η εφαρμογή Torque Pro (μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένη αλλά δεν με αφήνει ούτε να κάνω εγκατάσταση). Η εφαρμογή iGo δουλεύει κανονικά.

 

Η απορία μου είναι για το iGo το οποίο είναι το μόνο που δεν μου δουλεύει. Ποια έκδοση έχεις εσύ και σου δουλεύει κανονικά; Γιατί προσπάθησα διάφορες λύσεις και δεν μου δούλεψε καμία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αύριο θα έχω στα χέρια μου το εν λόγω κινητό...

Πώς κάνω αναβάθμιση σε kitkat; Απλά από τον έλεγχο για ενημερώσεις; Και για αλλαγή σε ART τελικά δεν έχουμε καταλήξει αν χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών κλπ, ε; Επειδή βλέπω ότι άλλοι λένε ναι, άλλοι λένε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το lg l9 ii θα ήθελα να ξέρω αν συνεχίζουν να υπάρχουν τα προβλήματα με το ακουστικό και το βουητό και αν το ηχέιο είναι δυνατό και ποιοτικό?Ήταν προβλήματα που υπήρχαν στις πρώτες παρτίδες και λύθηκαν?Γιατί έχει πέσει στα 188 ευρώ και θέλω να αλλάξω το Sony xperia M που έχω και είναι κακό κινητό με άθλια κάμερα και οθόνη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Today, 09:39 PM

AXD96's Avatar

Senior Member

Thanks Meter 104

Posts: 422

Join Date: Jul 2013

Location: Milano

More Info >

 

Default Re: cydia impactor

Quote:

Originally Posted by pavlos1908

Hello AXD, I have a question, are you planning to update the cydia impactor so we can root stock KITKAT on LG L9 II or there is no possibility of doing so?

 

there is no possibility to root again with cydia because masterkey exploit was been fixed by google...

so only old firmware can be rooted with this exploit

on 4.4.2 there arent software bug to exploit for now so it's impossible, and probably there arent hardware exploit

if you want root you need to flash a pre-rooted firmware with kdz if avariable or unlock the bootloader and then flash supersu.zip or superuser and maybe the cwm

 

Η συνομιλια μου με αυτον που ειχε ανεβασει το cydia impactor, με το οποιο καναμε root την 4.1.2. Οποτε απο οτι λεει ο μονος τροπος εφικτος προς στιγμη να ξανακανουμε root ειναι ο τροπος με το να γυρισουμε πισω στην 4.1.2 και να ξαναφλασαρουμε CWM και KitKat.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δουλεύω με αρτ κανα 3 μέρες τώρα.όλα καλά.φορματ ειχα μονο οταν περασα 4.4.2 και εστησα απο την αρχη.σε αρτ μετετρεψα οταν ειχα ηδη στημενο το τηλεφωνο.απο γρηγοραδα μια χαρα το βλεπω...το μονο που μου φαινεται λιγο σαν lagειναι οταν. Παταω για κληση.μεχρι να κανει την κληση κανει μια μικρη καθυστερηση..

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα! Εκανα και γω την αλλαγη σε ART και ολα πανε καλα... πιο γρηγορα με μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας. Το μονο που παρατηρω καποιες φορες ειναι οτι οταν περνω καποιον τηλεφωνο και εχω συνδεδεμενα ακουστικα δεν με ακουει απο το μικροφωνο των ακουστικων αλλα απο της συσκευης! Χωρις να τερματισω την κληση αν τα βγαλω και τα ξανα βαλω τοτε διορθώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω και εγώ το L9 II και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Έκανα την αναβάθμιση σε 4.4.2 και κόλλαγε όσο δεν πάει... Απαραίτητο κατα την γνώμη μου να γυρίσει σε ART. Σε ART είναι πολύ πιο δυνατό. Συγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι επειδή είχα δει κάποια comments το πως γυρνάει σε ART θα ήθελα να πω οτι είναι απλό. Ρυθμίσεις --> Σχετικά με το τηλέφωνο --> Πληροφορίες λογισμικού --> 7 φορές Tap πάνω στο "Αριθμός κατασκευής". Και έχουμε πλέον τις επιλογές προγραμματιστή. Επιλογές προγραμματιστή --> Επιλέξτε εκτέλεση --> και το γυρνάμε απο Dalvik σε ART. Επειδή το ίδιο έκανα και σε ένα Google nexus 5, δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα, το πολύ πολύ να κολλάει μέχρι να στρώσει. Ίσως χρειαστεί και ένα Reboot!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...