Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, το θέμα αφορά το γνωστό παιχνίδι "Clumsy Ninja".

Με έφαγε η κόρη μου να της το εγκαταστήσω στη ταμπλέτα (Pipo M6Pro 3G) αλλά δυστυχώς έχει πρόβλημα.

Εγκαθίσταται κανονικά αλλά στο άνοιγμα φαίνεται ότι μπερδεύει τον προσανατολισμό.

Όταν ξεκινάει εμφανίζεται κανονικά σε μορφή landscape για ταμπλέτα. Αλλά τα soft keys του Pipo μεταφέρονται από το κάτω μέρος, στα δεξιά όπως όταν τρέχει μια εφαρμογή σε portrait.

Στη συνέχεια φαίνεται ότι μπερδεύει εντελώς το δεξιά-αριστερά με το πάνω-κάτω. Όταν σέρνω το δάχτυλο δεξιά-αριστερά ο ninja ή το φόντο κινούνται πάνω-κάτω. Και αντίστοιχα όταν το σέρνω πάνω-κάτω ο ninja κινείται δεξιά αριστερά.

Είναι φυσικά αδύνατο να επιλέξεις στις διάφορες ερωτήσεις που σου βγάζει, γιατί τα διάφορα κουμπιά δεν αντιδρούν στο σημείο που φαίνονται στην οθόνη αλλά υποθέτω στο σημείο που θα βρίσκονταν αν η εφαρμογή έτρεχε σε portrait.

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής, του συγκεκριμένου μοντέλου (Pipo M6Pro 3G) ή της εφαρμογής στο Android γενικότερα. Κι αν έχετε κάποια πρόταση.

Σημειώστε πως όταν το παιχνίδι πρωτοξεκινάει, σου ζητάει λογαριασμούς (πχ google) κλπ. Εγώ δεν του έδωσα τίποτα αλλά παρόλα αυτά το παιχνίδι ξεκίνησε. Δεν φαντάζομαι να είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ υπολογίζω χοντρικά ότι κάνει 10 μέρες στην καλύτερη να έρθει.Το παρήγγειλα στις 19/4 και σήμερα έφτασε στο αεροδρόμιο

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 28-04-2014 08:25 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-04-2014 04:44 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-04-2014 16:43 IPS

 

EDIT:

Ήρθε σήμερα, αύριο παραλαμβάνω απο το ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Άρα 10 μέρες ακριβώς.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες εγώ το παρήγγειλα 27/4 ακόμη δεν το έστειλαν αναμένουμε θα επανέλθω μετά την παραλαβή

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

 

εδω και δυο μερες εχω παραλαβει το hannspad της hannspree.

 

http://photos.expertreviews.co.uk/images/front_picture_library_Expert_Reviews/dir_423/er_photo_211651_42.jpg

 

Nα ξεκινησω με τα βασικα χαρακτηριστικα του :Brand Hannspree

Model SN1AT71B

Screen 10.1“ 1280 x 800 IPS

Sensor / Points Multi-touch / 10 points

Processor Quad Core ARM 1.2GHz

Memory 1GB DDR3

Internal Storage 16GB (NAND FLASH)

External Storage Micro-SD x1, Max. 32GB

Bluetooth BT3.0

Camera Front : 0.3MP / Rear : 2MP

Microphone Built-in

Speakers Output 2x 1W

USB Micro-USB 2.0 x1 (OTG), Battery Charging Function, Supported USB Keyboard / Mouse / Flach Disk / 2.5” HDD

HDMI Output 1x Mini HDMI

G Sensor Yes, 10 bit

Battery Type 3.7V Li-Polymer, 6000mAh

Battery Life ≥ 6 hours

 

αυτες τις δυο μερες που το εχω καταλαβα τι ΟΘΟΝΑΡΑ εχει,νομιζω ειναι ιδανικη για ταινιες ,διαβασμα και ιντερνετ και μαλιστα απο φωτεινοτητα αν την βαλεις στο 80% πιστευω θα ειναι μια χαρα,γιατι στο 100% σε τυφλωνει ιδιαιτερα στα σκοταδια.Επισης εχει δυο ηχεια ισχυος 1watt εκαστο ,πραγμα που σημαινει οτι ειναι αρκετα δυνατα,και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η ενταση δεν χαλαει την ποιοτητα του ηχου...

Απο hardware κλασσικα πραγματα...φοραει εναν τετραπυρινο Α9 χρονισμενο στο 1,2gherz,μια βελτιωμενη εκδοση του Α7 απ οτι διαβασα,ενω παραλληλα εχει και 1gb RAM .θεωρω οτι ο επεξεργαστης ειναι το αδυνατο σημειο του tablet ,μια και δεν απεφυγε κολληματα,τα οποια ομως προσωπικα δεν μου ειναι ενοχλητικα ,και κυριως εμφανιζονται οταν εχω ανοιχτες 7-8 εφαρμογες παραλληλα.

Δοκιμασα wifi και μπορω να πω οτι ειναι απο μετριο εως καλο,δηλαδη επιανε σημα απο τις διπλανες πολυκατοικιες ενω στο πανεπιστημιο δουλεψα μια χαρα στο εγραστηριο με 2-3 μπαρες σημα.Βluetooth προσπαθησα να τα δοκιμασω ,αλλα ενω γινοταν η ζευξη με το pc το pc τελικα δεν εστελνε το αρχειο (οποτε ισως να ειναι θεμα και του pc).Kαρτα μνημης δοκιμασα μια παλια που ειχα στο κινητο και δουλευει μια χαρα.Απο αυτονομια αν και δνε εκατσα να το λιωσω για πεντε συνεχωμενες ωρες ,πιστευω με 100% φωτεινοτητα οθονης βγαζει δεν βγαζει 3-4 ωρες ,ενω υπαρχει σημαντικη βελτιωση εαν ριξεις πολυ την φωτεινοτητα (~20-30%) που γ μενα δεν ειναι προβλημα ,γιατι δεν το χρησιμοποιω σε εξωτερικους χωρους.

 

Γενικα το overall θα ελεγα ειναι θετικο

κραταω στα θετικα ,τα ηχεια του ,την πραγματικα μεγαλη οθονη του ,το γεγονος οτι ετρεξε σχεδον απροβληματιστα οποιο παιχνιδι φορτωσα (μην φανταστειτε κατι τρελο...το μεγαλυτερο game που εχω κατεβασει ειναι 400mb) και γενικοτερα τις επιδοσεις του στο ιντερνετ

 

μεγαλο αρνητικο ο επεξεργαστης που θεωρω οτι εκει οφειλεται και μεγαλο μερος των κολληματων που εχει

παραθετω και καποιες εικονες με το πως ηρθε ,οπου θα δειτε οτι εχει google play ,και οτι ερχεται στην κυριολεξια αδειο απο εφαρμογες ,πραγμα πιστευω αρκετα καλο ,γιατι εχεις την δυνατοτητα να το διαμορφωσεις οπως εσυ θελεις!

να σημειωσω οτι μου κοστισε 140 ευρω ,και πιστευω για τα χρηματα που διεθεσα ειναι η μακραν η καλυτερη επιλογη με αυτα τα χαρακτηριστικα που ηθελα (δεν νομιζω να υπαρχει αλλο 10ιντσο για αγορα απο ελλαδα με τετοια χρηματα)

 

σιγουρα δεν ειναι high-end μοντελο ,αλλα πιστευω θα αφησει ικανοποιημενους οσους ψαχνουν κατι οικονομικο που να τα κανει (σχεδον) ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ένα zenithink zepad πριν από 2 χρόνια σχεδόν απο το merimobiles.

Το μηχανάκι παρουσιάζει πρόβλημα, οταν το πιέζω κάνει γραμμώσεις η οθόνη...

και χάνεται η εικόνα...πρέπει να το πιέσω με συγκεκριμένο τρόπο για να δώ εικόνα.

Σαν να μη πατάει καλά η "κάρτα γραφικών"...υπάρχει καμμια ιδέα πώς θα το ανοίξω

και το πιό σημαντικό με τι εργαλείο ώστε να μην το χαλάσω, και απο εκεί και πέρα, μπορώ

να κάνω κάτι οταν το ανοίξω ώστε να το επιδιορθώσω;

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κ εγώ μια ενημέρωση σχετικά με το after sales από τα διάφορα κινεζομάγαζα που αγοράζουμε προϊόντα: Λοιπόν για το geekbuying. Αποστολή χαλασμένου κινητού από Ελλάδα στις 8 Απρ. Για 4 ημέρες (24-27 Απρ) έβγαζε μήνυμα ότι παραλήπτης άγνωστος-δεν παραλήφθηκε. Στις 28 Απρ το tracking έδειξε οτι το δέμα παραλήφθηκε. 30 Απρ μου έστειλαν μήνυμα ότι πράγματι το παρέλαβαν. Δεν είναι κ άσχημα νομίζω. Τώρα για να το φτιάξουν ή αντικαταστάσουν κ να το στείλουν πίσω Ελλάδα, είναι άλλη ιστορία:worry:
Link to comment
Share on other sites

μάλλον είσαι ποοοολυ τυχερός :p

εγώ το έστειλα 28/3 και ενώ από china post φαίνεται να έχει φτάσει μου έβγαλε ότι δεν εντοπίζεται ο παραλήπτης

και τους έχω ζαλίσει στα email χωρίς να παίρνω απάντηση και χθες που έστειλα μήνυμα με τίτλο "not happy with services" :D

μου απάντησαν σήμερα και μου λένε να μην ανησυχώ και ότι δεν έχει φτάσει το κινητό ακόμα

(να αναφέρω ότι η εξέλιξη της παραγγελίας έχει μείνει στο "παραλήπτης δεν εντοπίζεται" εδώ και μια εβδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα.Ποιό μοντέλο είναι; Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η καλωδιοταινία της οθόνης και όχι η κάρτα γραφικών. Μπορεί να έχει τσακίσει και με τον καιρό να κόπηκε, να μήν πατάει καλά στις επαφές της οθόνης ή στο βύσμα που κουμπώνει στην πλακέτα ή απο πεσίματα να έχει . Χωρίς να το ανοίξεις μόνο υποθέσεις μπορουν να ειπωθούν. Δές αν έχει βίδες και ξεβίδωσέ τες μετά με μια λεπτή πένα (κιθάρας) μπορείς να την περάσεις περιμετρικά εκεί που κουμπώνει το πίσω κάλυμα με το επάνω μέρος της οθόνης.

Γενικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι απο τα παρακάτω για το άνοιγμα

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Dottorpod-iSesamo-iPod-iPad-iPhone-Mobile-Mac-Metal-Spudger-Open-Tool-Guide-/171274268441?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item27e0bdef19

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Metal-Scraper-Tools-For-Opening-Mobile-Phones-Sasmung-Apple-Iphone-etc-/400604184174?pt=UK_Baby_BabyFeedingUtensils_EH&hash=item5d45debe6e

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-15-In-1-Opening-Repair-Screwdriver-Disassembly-Tools-Kit-For-Mobile-Phones-/251472437253?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3a8cece005 (τις κοκκινόμαυρες πένες)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποια καλυτερη ρομ γι αυτο το tablet ρε παιδια η καποια που να ταιριαζει? Ευχαριστω πολυ. http://www.ployer.cn/QuadPC/MOMO20/

 

Τιποτα ρε παιδια?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα κινητό από merimobiles και το παρέλαβα την Παρασκευή (27/4). Σχεδόν αμέσως διαπίστωσα πως το μικρόφωνο δε λειτουργεί. Μόνο αν φυσούσα δυνατά αυτό λειτουργούσε αλλά για ελάχιστο χρόνο. Τους ενημέρωσα την ίδια στιγμή για το πρόβλημα. Για την πρώτη απάντηση που μου έλεγαν απλά να επικοινωνήσω σε ένα συγκεκριμένο email περίμενα μιάμιση ημέρα, για τη δεύτερη που άρχισαν τα γνωστά "Μήπως έχει πρόβλημα το λογισμικό; Κάνε ένα factory reset και ενημέρωσε μας" σχεδόν άλλες δυο ημέρες και για το τελευταίο πάνω από δυο ημέρες. Σε αυτό μου λένε να πάω τους επιστρέψω το κινητό και αυτοί, όταν το παραλάβουν και διαπιστώσουν το πρόβλημα, θα μου στείλουν ένα άλλο πίσω. Εφόσον αυτοί μου έστειλαν ένα ελαττωματικό κινητό, δε δικαιούμαι να πάρω πίσω τα χρήματα μου (φυσικά αφού πρώτα τους το στείλω και δουν και εκείνοι το πρόβλημα); Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από merimobiles;
Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενα tablet felix 7" αγνωστων λοιπων στοιχείων. Μου το έδωσε μια φίλη, ο πιτσιρικάς της δοκίμασε πολλές φορές το μοτίβο και τώρα ζητάει λογαριασμό google τον οποίο και δεν θυμάται. Δοκίμασα να μπώ σε recovery mode για να κανω επαναφορα αλλά με ότι συνδιασμο και αν δοκίμασα δεν μπαίνει. PWR+vol down, PWR+Vol up, PWR+Vol down-up αλλά τίποτα, home button δεν έχει, επίσης τα πλήκτρα λειτουργούν κανονικά δεν έχουν πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

 

Τώρα μόλις άνοιξα τη συσκευή η πλακετα γράφει Q8 KB708_20130530 V1.2

 

Για αυτό μήπως ξέρει κανείς πώς θα το βάλω σε boot mode?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα κινητό από merimobiles και το παρέλαβα την Παρασκευή (27/4). Σχεδόν αμέσως διαπίστωσα πως το μικρόφωνο δε λειτουργεί. Μόνο αν φυσούσα δυνατά αυτό λειτουργούσε αλλά για ελάχιστο χρόνο. Τους ενημέρωσα την ίδια στιγμή για το πρόβλημα. Για την πρώτη απάντηση που μου έλεγαν απλά να επικοινωνήσω σε ένα συγκεκριμένο email περίμενα μιάμιση ημέρα, για τη δεύτερη που άρχισαν τα γνωστά "Μήπως έχει πρόβλημα το λογισμικό; Κάνε ένα factory reset και ενημέρωσε μας" σχεδόν άλλες δυο ημέρες και για το τελευταίο πάνω από δυο ημέρες. Σε αυτό μου λένε να πάω τους επιστρέψω το κινητό και αυτοί, όταν το παραλάβουν και διαπιστώσουν το πρόβλημα, θα μου στείλουν ένα άλλο πίσω. Εφόσον αυτοί μου έστειλαν ένα ελαττωματικό κινητό, δε δικαιούμαι να πάρω πίσω τα χρήματα μου (φυσικά αφού πρώτα τους το στείλω και δουν και εκείνοι το πρόβλημα); Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από merimobiles;

 

λογικά πρέπει να σου δώσουν επιλογή να σου επιστρέψουν τα χρήματα σου

ή να σου στείλουν καινούριο χωρίς να γνωρίζω 100%

μιας και εγώ είμαι σε άλλη περίπτωση :p

απλά να ξέρεις ότι εφόσον τελικά αποφασίσεις να το στείλεις

η όλη διαδικασία χρειάζεται πολύ υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω στα χερια μου ένα tablet της Crypto το Νovapad 70 θελω να του κανω hard reset, μιας και μπλοκαρε το μοτιβο κλειδώματος, και το gmail ή είναι αγνωστο ή ξεχασμενο.

 

Εχει 3 κουμπια και δοκιμασα με συνδιασμους πληκτρων να το κανω αλλα χωρις αποτέλεσμα. Υπαρχει τροπος να γινει hard reset; Ή πρεπει να παει στην crypto; Μου φαινεται παραξενο όμως να μην μπορει να γινει.

 

Καμια ιδεα;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

προσφατα επεσε στα χερια μου το παραπανω tablet με προβλημα στην οθονη.....εμφανιζει την συννημενη εικονα οταν ειναι σε λειτουργια...

 

πρεπει να εχει προκληθει απο τα πολλα πεσιματα......η εγγυηση δεν γινεται αποδεκτη και μου ζητησαν 50 ευρω για επισκευη......επειδη νομιζω οτι δεν αξιζει να δωσω τοσα πολλα υπαρχει κατι που μπορω να ψαξω ή να δοκιμασω μονος μου μηπως και το επισκευασω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Μετά την περιπέτεια ( ίδε post 161) οι κινέζοι μου στείλαν πίσω το κινητό επιτέλους φτιαγμένο

Να πώ ότι 22/1/2014 το έστειλα........το 2/5/2014 παρέλαβα:lol:!!!!)

φτιαγμένο μεν αλλά χωρίς ελληνική γλώσσα ( έβαλα morelocale 2 αλλά δεν.....) και χωρίς ελληνικό keyboard.

Είναι να μην σου τύχει και από μεριά μου ένα μεγάλο Χ στο etotalk

Kαποιοι Ελληνες μπροστά τους είναι σε οργάνωση πολύ καλύτεροι πάντως.................

Edited by NXONTZ
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Μετά την περιπέτεια ( ίδε post 161) οι κινέζοι μου στείλαν πίσω το κινητό επιτέλους φτιαγμένο

Να πώ ότι 22/1/2014 το έστειλα........το 2/5/2014 παρέλαβα:lol:!!!!)

φτιαγμένο μεν αλλά χωρίς ελληνική γλώσσα ( έβαλα morelocale 2 αλλά δεν.....) και χωρίς ελληνικό keyboard.

Είναι να μην σου τύχει και από μεριά μου ένα μεγάλο Χ στο etotalk

Kαποιοι Ελληνες μπροστά τους είναι σε οργάνωση πολύ καλύτεροι πάντως.................

 

σου έστειλαν καινούριο ή επισκευασμένο?

πλήρωσες τίποτα?

εμένα μου έβγαλε στο china post ένα status

που λέει "Final delivery"

γνωρίζεις τι σημαίνει?

σου το εμφάνισε καθόλου?

Καλορίζικο αν και σου ήρθε "λίγο" καθυστερημένα :p

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένη οθόνη φαίνεται. Το συγκεκριμένο σαν καινούριο αγορά έχει 105€ απο σκρουτζ, οπότε μπορεί και να αξίζει η επισκευή του, ίσως αν βρείς την οθόνη απο έξω σου βγεί και πιο φθηνά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια εχω στα χερια μου ένα tablet της Crypto το Νovapad 70 θελω να του κανω hard reset, μιας και μπλοκαρε το μοτιβο κλειδώματος, και το gmail ή είναι αγνωστο ή ξεχασμενο.

 

Εχει 3 κουμπια και δοκιμασα με συνδιασμους πληκτρων να το κανω αλλα χωρις αποτέλεσμα. Υπαρχει τροπος να γινει hard reset; Ή πρεπει να παει στην crypto; Μου φαινεται παραξενο όμως να μην μπορει να γινει.

 

Καμια ιδεα;

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και έγώ αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμη, λύση υπάρχει αλλά πώς? αν μάθεις κάτι πες μου κ εμένα

Link to comment
Share on other sites

σου έστειλαν καινούριο ή επισκευασμένο?

πλήρωσες τίποτα?

εμένα μου έβγαλε στο china post ένα status

που λέει "Final delivery"

γνωρίζεις τι σημαίνει?

σου το εμφάνισε καθόλου?

Καλορίζικο αν και σου ήρθε "λίγο" καθυστερημένα :p

 

Επισκευασμένο ήρθε αλλά είχαν βγάλει τα ελληνικά από γλώσσα και πληκτρολόγιο:(

Με χρέωσαν 25 δολλάρια δήθεν για τελωνείο............απλά κερατιάτικα

το άλλο που λες final delivery δεν το γνωρίζω

Είναι τόσο κινεζομ@λ@κ....ς που το τηλέφωνο ΄το παρέλαβαν στην κίνα 20+ μέρες μετά την άφιξή του.........:mad:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σπασμένη οθόνη φαίνεται. Το συγκεκριμένο σαν καινούριο αγορά έχει 105€ απο σκρουτζ, οπότε μπορεί και να αξίζει η επισκευή του, ίσως αν βρείς την οθόνη απο έξω σου βγεί και πιο φθηνά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και έγώ αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμη, λύση υπάρχει αλλά πώς? αν μάθεις κάτι πες μου κ εμένα

ακομα κι αν εξωτερικα δεν φαινεται τιποτα? μπορει να ειναι σπασμενη εσωτερικα μονο?

Link to comment
Share on other sites

@NXONTZ

και σε εμένα το ίδιο θα έκαναν απλά τους έπρηξα κυριολεκτικά στα μηνύματα και

όταν έβαλα ότι δεν είμαι ικανοποιημένος μου απάντησαν 2 διαφορετικοί υπάλληλοι σε μια μέρα :p

 

@evmenis

οπότε εγώ τώρα να περιμένω να μου στείλουν ή να ξαναστείλω για να ρωτήσω τι γίνεται?

είναι σίγουρο ότι αυτό το status σημαίνει ότι το παρέλαβαν?

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι αν εξωτερικα δεν φαινεται τιποτα? μπορει να ειναι σπασμενη εσωτερικα μονο?

 

Δές τη φωτο που επισυνάπτω. Αναφέρω σπασμένη οθόνη γιατί φαίνονται κάποιες έντονες διαγώνιες γραμμές οι οποίες σταματόυν στην περιφέρεια της οθόνης (μέσα σε κόκκινο τετράγωνο) αν δέν ήταν σπάσιμο το φλάς κανονικά έπρεπε να διασκορπίζεται πιό δεξια,πράγμα που δεν γίνεται καθώς αλλάζει η κλίση της οθόνης. Αν ήταν σπασμένο το digitizer η γραμμή έπρεπε να συνεχίζει περίπου στο πράσινο τετράγωνο και συνήθως η οθόνη θα λειτουργούσε.

Αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει γιατί είναι το φλάς, αν είχε πρόβλημα μόνο η καλωδιοταινία θα είχες κάθετες και οριζόντιες γραμμές (όπως εμφανίζονται στα δεξιά της οθόνης σου), θα σου λειτουργούσε μόνο ο φωτισμός της οθόνης ή τίποτα κτλ.

Γι αυτό υποθέτω σπασμένη οθόνη.

[ATTACH]44583[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Δές τη φωτο που επισυνάπτω. Αναφέρω σπασμένη οθόνη γιατί φαίνονται κάποιες έντονες διαγώνιες γραμμές οι οποίες σταματόυν στην περιφέρεια της οθόνης (μέσα σε κόκκινο τετράγωνο) αν δέν ήταν σπάσιμο το φλάς κανονικά έπρεπε να διασκορπίζεται πιό δεξια,πράγμα που δεν γίνεται καθώς αλλάζει η κλίση της οθόνης. Αν ήταν σπασμένο το digitizer η γραμμή έπρεπε να συνεχίζει περίπου στο πράσινο τετράγωνο και συνήθως η οθόνη θα λειτουργούσε.

Αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει γιατί είναι το φλάς, αν είχε πρόβλημα μόνο η καλωδιοταινία θα είχες κάθετες και οριζόντιες γραμμές (όπως εμφανίζονται στα δεξιά της οθόνης σου), θα σου λειτουργούσε μόνο ο φωτισμός της οθόνης ή τίποτα κτλ.

Γι αυτό υποθέτω σπασμένη οθόνη.

[ATTACH]44583[/ATTACH]

 

κατατοπιστικοτατη η απαντηση σου κι ευχαριστω....ψαχνοντας τωρα για νεα....πως ακριβως την ψαχνω? ειτε ελλαδα ειτε απο εξω...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις το πίσω κάλυμα της συσκευής, είτε είναι κουμπωτό είτε βιδωτό, και θα δείς την πλακέτα και κάποιες καλωδιοταινίες (κάμερα, οθόνη, touch) θα δείς ποιά είναι η καλωδιοταινία της οθόνης και γράφει κάποιο κωδικό περίπου σαν και αυτόν "06ww 1232 5185L FPC-1 REV:3" κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του. Θα τον googlαρεις και θα σου εμφανίσει αποτελέσματα στο ebay alibaba κτλ.

Μπορεί να χρειαστεί να ξεκουμπώσεις την καλωδιοταινία απο την πλακέτα, πρόσεχε μην χαλάσει το κλίπ που κουμπώνει το flex στην πλακέτα.

Αν θές ψάξε στο google πώς ξεκουμπώνει η καλωδιοταινία, γιατι άν χαλάσεις το κούμπωμα μετά άστα να πάνε.

Πάντως ρώτα εκέι που σου είπαν για επισκευή 50€ αν πουλάνε μόνο την οθόνη και πόσο, μπορεί να σε συμφέρει και απο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...