Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εμένα μόλις μου κάηκε ο φορτιστής.. Ειναι ο μικρός άσπρος.. Ευτυχώς το κινητό δεν φαινετε να έχει πάθει κατι.. Στο σημείο που συνδέεται το usb εκανε τσαφ και έβγαλε φλόγα.. Και έπεσε και η ασφάλεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εμένα μόλις μου κάηκε ο φορτιστής.. Ειναι ο μικρός άσπρος.. Ευτυχώς το κινητό δεν φαινετε να έχει πάθει κατι.. Στο σημείο που συνδέεται το usb εκανε τσαφ και έβγαλε φλόγα.. Και έπεσε και η ασφάλεια!

ο οποίος φορτιστής είναι γαϊδουράκι μιας και από ό,τι βλέπω γράφει 1000mah :D

 

Η μπαταρία του μετά από πλήρη 5η φόρτιση βγάζει ΑΝΕΤΑ μέρα με μέτρια χρήση. Είμαι αισιόδοξος. Το τηλέφωνο φαίνεται να τιμάει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βλέπω οτι σχεδόν όλοι έχετε παραλάβει το κινητό και αρχίζω και ανησυχώ. Έμενα posting date έχει 11-4 , update status 13-4 και ακόμα γράφει dispatched to overseas. Δηλαδή και σήμερα να αλλάξει το status σε καμια εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου. Εσείς σε 17 μέρες, εγώ σε 28-30??? Στο πηγάδι κατούρησα? :-P

 

Δες στο site των ΕΛΤΑ και σε εμένα στο http://www.singpost.com έδειχνε μόνο dispatched to overseas και στα ΕΛΤΑ έδειχνε οτι ηρθε.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παίδες.

 

Ενώ μου είχε κολλήσει ο δείκτης της μπαταρίας εντελώς και μου έδειχνε σωστή μέτρηση μόνο μετά από reboot και μετά ξανακόλλαγε, έβαλα λοιπόν χτες το μεσημέρι, το battery calibration και όταν η μπαταρία ήταν στο 100%, έκανα calibration.

 

Έκτοτε έχω κάνει μία πλήρη εκφόρτιση και μετά μία μερική φόρτιση και πάλι μερική εκφόρτιση.

 

Όλες τις φορές ο δείκτης της μπαταρίας ανεβοκατέβαινε πιστά.

 

Δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω για διόρθωση του προβλήματος, βελτίωση ή τυχαίο συμβάν.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε το και εσείς και αναφέρατε.:)

 

ΥΓ χρησιμοποιω την Jellykat.

 

Λοιπόν το Calibration δούλεψε, αλλά εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα.

 

Κόλλαγε η φόρτιση στο 50%.

 

Τελικά θυμήθηκα ότι όταν έβαλα την Jellykat, δεν είχα κάνει wipe την προηγούμενη rom. Ναι είμαι λίγο άμπαλος, συγγνώμη, αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε σε αυτό το επίπεδο με κινητά. Για πρώτη φορά καλά τα καταφέρνω! :p

 

Μετά το πέμπτο :blink: rom flash λοιπόν, φαίνεται να δουλεύει καλύτερα από κάθε άλλη φορά.

 

Οι δοκιμές θα συνεχιστούν φυσικά.

 

ΥΓ Η rom που έβαλα είχε δύο camera apps, αλλά όταν την έβαλα μπήκα και έκανα wipe μέσα από το android, για να σβήσει τα πάντα όλα κλπ. Μετά το reboot, έχασα την δεύτερη camera app που ήταν η καλή. Δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε αυτό, αφού υποτίθεται ότι είναι built into rom, αλλά εν πάση περιπτώσει, μπορώ να την επαναφέρω με κάποιον τρόπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,Πριν λίγες μέρες εχω κ γω κάνει παραγγελιά το Ν2 από antelife όπου το αναμένω.

Η πρόταση ηταν απο ενα φιλο μου,μέχρι να κάνω την αγορά διάβασα αρκετά απο εδω αλλα και απο site του εξωτερικού.

Αρκετά καλα σχολια,αναβαθμίσεις κτλ..Λίγα προβλήματα που είναι κ αυτά μέσα στο πρόγραμμα.

Η τιμή ήταν ένα θέμα,γνωρίζοντας από πάρα πολλές αγορές μου κυρίως ebay η μεγάλη διαφορά τιμής κρύβει κινδύνους.

any,Βλέπω απο ολα οσα γράφονται πρόβλημα στην οθόνη κ μπαταρία.

Αρα ειναι τα θέματα που θα αντιμετωπίσω κ γω όταν το πάρω,Αν οχι παω να παιξω Τζοκερ:lol::lol:!!

Το θετικό ειναι οτι δεν ειναι θεμα hardware,ετσι?

Άρα με αλλαγή ρομ το πρόβλημα διορθώνετε?

(Παιδιά τώρα αρχιζω και γω να μαθαίνω,ok)

Στις τελευταίες σελίδες,απο τις μερες που εγιναν οι πρώτες παραλαβές,εχω διαβασει απο πολλους φιλους αρκετες λυσεις σε αυτα τα προβλήματα.Το καλο ειναι οτι υπαρχει απο ολους αμεση ανταπόκριση αλλα το κακο,για μενα,ειναι οτι τωρα δε ξερω τι να κανω,απο που να αρχισω.:blink::worry:

Υπαρχει τροπος να παρουσιαστει κατι σιγουρο αν ειναι σε χωριστή ενότητα,τουλαχιστων να ξερουμε κ μεις που δε " το΄χουμε" κατα που να κανουμε?

Συνγωμη αν κουρασα αλλα κ γω ανησυχώ για την επιλογη μου ακομα και αν κοστιζει λιγα.

 

Από ότι έχω καταλάβει και εγώ, ναι είναι θέμα roms.

 

Στις πέντε μέρες που έχω το κινητό, έχω ορκιστεί ότι έχει χαλάσει η micro SD, ότι έχει χαλάσει η μπαταρία, ότι έχει χαλάσει η κάμερα κλπ. Τελικά όλα αλλάζουν όταν βάλεις άλλη rom.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου υπογράψω ότι υπάρχει κάποια σίγουρη λύση, γιατί φαίνεται ότι ο καθένας έχει τα δικά του προβλήματα.

 

Όταν το παραλάβεις, ρώτα με τη γνώμη έχω για την Jellykat μέχρι τότε, γιατί τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά! :p

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολο κουλα προκυπτουν με αυτο το τηλεφωνο απο τις 23 που ηρθε. (απο pandawill)

πρωτον ειχε το θεμα με το αναψε σβησε της οθονης. διορθωθηκε αυτο με το γνωστο post και τη μεθοδο που εχει ηδη αναφερθει.

επειτα αν κανεις εγκατασταση paid apps και δοκιμασεις reboot κολλαει και μενει στο logo του newman αφου δειξει και το γραφικο.

επισης το gps του δε κλειδωνει με τιποτα ακομα και αν το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο στο internet.

τελος η ενδειξη μπαταριας δεν ειναι αξιοπιστη. ενω εδειχνε να ειναι πανω απο το μισο το τηλεφωνο εβγαζε connect to charger

αυτα προς το παρον να δουμε τι αλλο θα προκυψει στη πορεια

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα paid apps δεν διορθώνεται με το γνωστό post που λύνει το πρόβλημα της οθόνης?

Η καλύτερη rom που προτείνετε να βάλουμε είναι η jellykat ή κάποια της miui ( και ας είναι και στα αγγλικά )?

Και κάτι άσχετο: γενικά οι rom ανεβάζουν και την έκδοση της συσκευής ή απλά έχουμε το interface της συγκεκριμένης έκδοσης, δηλαδή θα έχω όντως kitkat με τη jellykat ή το interface της kitkat? Το λέω γιατί ορισμένες εφαρμογές έχουν ως προϋπόθεση για να ''τρέξουν'' τουλάχιστον πχ τη 4.2 ενώ η έκδοση στο κινητό είναι νομίζω 4.1.

Συγγνώμη για αυτή τη χαζή μάλλον ερώτηση απλά και εγώ τώρα με εσάς αρχίζω να μαθαίνω root, rom κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσα διαβαζω μαλλον ξεστοκαρουν ελλατωματικα τηλεφωνα για να το εβαλαν και 99$ !

Ετσι ακριβως φιλε μου, κι εμεις αργα το καταλαβαμε. Ετσι ειναι αυτα, λαχεια.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα paid apps δεν διορθώνεται με το γνωστό post που λύνει το πρόβλημα της οθόνης?

 

Σε μενα οχι επρεπε να επαναλαβω τι διαδικασια του post αυτου που αναφερεις για να καταφερει να ανοιξει το τηλεφωνο, μετα root και τελος αυτο -> http://vondroid.com/threads/paid-app-problem-solution-on-4-1.10602/#.U2Jm1VftF-a

 

Επισης συμφωνω οτι μας εστειλαν ελλατωματικη παρτιδα κατι το οποιο με εκνευρισε και σκεφτομαι να τους στειλω email να τα χωσω λιγο..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω εν μερη οτι ειναι ελλατωματικη η παρτιδασ αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως και οι υπολοιποι που το ειχαν πριν την προσφορα εχουν ακριβως τα ιδια θεματα με screen wake up και μπαταρια ?
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω εν μερη οτι ειναι ελλατωματικη η παρτιδασ αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως και οι υπολοιποι που το ειχαν πριν την προσφορα εχουν ακριβως τα ιδια θεματα με screen wake up και μπαταρια ?

Προσωπικα αυτο δεν το γνωριζα φιλε μου. Αν ειναι οντως ετσι τοτε η αστοχια αφορα οχι συγκεκριμενη παρτίδα, αλλα ΟΛΑ τα συγκεκριμενα κινητα που βγηκαν απο την παραγωγη τον τελευταιο καιρο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως δουλευει μια χαρα και η μπαταρια επισης,εδω και 24 ωρες το δουλευω και η μπαταρια ειναι στο 35%.

Το GPS δεν το δοκιμασα,αλλα ετσι κι αλλιως δεν το χρησιμοποιω.

Αληθεια τι ειναι τα paid aps(ειναι αυτο που καταλαβαινω δηλαδη εφαρμογες επι πληρωμη)?

Λιγο με ενοχλει η φωτεινοτητα στον ηλιο αλλα για τα λεφτα του μια χαρα.

Απο WiFi και σημα κινητης επισης πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως δουλευει μια χαρα και η μπαταρια επισης,εδω και 24 ωρες το δουλευω και η μπαταρια ειναι στο 35%.

Το GPS δεν το δοκιμασα,αλλα ετσι κι αλλιως δεν το χρησιμοποιω.

Αληθεια τι ειναι τα paid aps(ειναι αυτο που καταλαβαινω δηλαδη εφαρμογες επι πληρωμη)?

Λιγο με ενοχλει η φωτεινοτητα στον ηλιο αλλα για τα λεφτα του μια χαρα.

Απο WiFi και σημα κινητης επισης πολυ καλο!

Ναι αυτο ειναι το paid apps.

Να σε ρωτησω, απο antelife το πηρες?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το paid apps.

Να σε ρωτησω, απο antelife το πηρες?

 

Οχι απο pandawill αλλα δεν νομιζω να αλλαζει κατι,επισης ηρθε με την 011 και του περασα την 013.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Calibration δούλεψε, αλλά εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα.

 

Κόλλαγε η φόρτιση στο 50%.

 

Τελικά θυμήθηκα ότι όταν έβαλα την Jellykat, δεν είχα κάνει wipe την προηγούμενη rom. Ναι είμαι λίγο άμπαλος, συγγνώμη, αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε σε αυτό το επίπεδο με κινητά. Για πρώτη φορά καλά τα καταφέρνω! :p

 

Μετά το πέμπτο :blink: rom flash λοιπόν, φαίνεται να δουλεύει καλύτερα από κάθε άλλη φορά.

 

Οι δοκιμές θα συνεχιστούν φυσικά.

 

ΥΓ Η rom που έβαλα είχε δύο camera apps, αλλά όταν την έβαλα μπήκα και έκανα wipe μέσα από το android, για να σβήσει τα πάντα όλα κλπ. Μετά το reboot, έχασα την δεύτερη camera app που ήταν η καλή. Δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε αυτό, αφού υποτίθεται ότι είναι built into rom, αλλά εν πάση περιπτώσει, μπορώ να την επαναφέρω με κάποιον τρόπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από ότι έχω καταλάβει και εγώ, ναι είναι θέμα roms.

 

Στις πέντε μέρες που έχω το κινητό, έχω ορκιστεί ότι έχει χαλάσει η micro SD, ότι έχει χαλάσει η μπαταρία, ότι έχει χαλάσει η κάμερα κλπ. Τελικά όλα αλλάζουν όταν βάλεις άλλη rom.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου υπογράψω ότι υπάρχει κάποια σίγουρη λύση, γιατί φαίνεται ότι ο καθένας έχει τα δικά του προβλήματα.

 

Όταν το παραλάβεις, ρώτα με τη γνώμη έχω για την Jellykat μέχρι τότε, γιατί τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά! :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,καταλαβαίνω το τι λες αλλά πάνω κατω τα θεματα ειναι κοινά σε ολους,Σιγουρα θα χρειαστω βοηθεια οταν το λάβω και ελπίζω να με την καθοδήγησή σας να βρω ακρη.

 

valsam αν πράγματι το τηλ ηταν ελαττωματικό δεν θα άκουγε τίποτα απο οτι εχω διαβασει εως τωρα που πολλοι το εχουν φτιαξει!

Τοτε ολοι θα το επέστρεφαν,τωρα πιστευω,παντα με οτι διαβαζω απο σας,οτι χαμένοι πιάστηκαν αυτοι που το πουλησαν σε αυτη τη τιμη που δεν ειχαν,λεω εγω,ουτε τη γνωση ουτε την υπομονη να κατσουν να φτιάξουν σωστα το τηλ και να το πουλήσουν στη σωστη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ττην καλοσυνη καποιος που εχει περασει custom recovery (cwm η twrp) ας γραψει τη διαδικασια εδω και πως τα καταφερε.Του εχω κανει ηδη root αλλα εχω κολλησει στους drivers ωστε να δουν τη συσκευη τα windows.Προσπαθησα επισης και με rom manager να περασω cwm που εγραψε ενας φιλος σε προηγουμενο post αλλα δεν αναγνωριζει τη συσκευη αλλα μου βγαζει σαν προτεινομενο να φλασαρω custom rom για το s3.Να το κανω η θα το brickαρω?
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που το παραλάβατε, δοκιμάσατε το GPS;

Κάντε τον κόπο να εγκαταστήσετε το GPS Status απο Google PLAY

[url="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el"]https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el[/url]

Βγείτε έξω σε ανοιχτό χώρο. Στο τηλέφωνο στις Ρυθμίσεις στο μενού της Τοποθεσίας τσεκάρετε τις 2 πρώτες επιλογές (Υπηρεσία τοποθεσίας Google και Δορυφόροι GPS), κλείστε Δεδομένα DATA και WiFi και τρέξτε την εφαρμογή.

Πείτε σε ποια περιοχή βρίσκεστε και πόσους δορυφόρους «βλέπει». Βλέπει 8-9 δορυφόρους ή παραπάνω;

Υπολογίστε σε πόση ώρα θα «κλειδώσει» την τοποθεσία σας...αν κλειδώσει.

Πρέπει να χρησιμοποιεί πάνω από 4 δορυφόρους για ακρίβεια κάτω από τα 10 μέτρα.

 

Αν κλειδώσει η τοποθεσία σας σε λογικό χρόνο με πάνω από 5- 6 δορυφόρους, πείτε μας τα εξής:

Ποια έκδοση ROM χρησιμοποιείτε.

Εγκαταστήστε ES Explorer από PLAY (το κινητό να είναι ROOTED).

Πηγαίνετε αριστερά στο μενού - Root Explorer - Mount R/W - επιλογή RW σε Path και System.

Μετά πηγαίνετε μέσω ES Explorer στη ρίζα, Device\etc και δείτε αν έχετε αρχείο gps.conf. Θα έχετε σίγουρα το αρχείο gpsconfig.xml.

Ανεβάστε κάπου τα 2 αρχεία να τα δοκιμάσουμε κι εμείς, μπας και βρούμε καμιά άκρη.

 

Βάλτε το σε τσέπη ή τσάντα για ένα λεπτό και μετά βγάλτε το. Έχασε την τοποθεσία;

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Παντως το GPS δε κλειδωνει με τιποτα. Ουτε καν συνδεδεμενο στο internet βρισκει τη τοποθεσια μου

 

Εμένα κλειδώνει. Δες παρακάτω.

 

τελικα ολο κουλα προκυπτουν με αυτο το τηλεφωνο απο τις 23 που ηρθε. (απο pandawill)

πρωτον ειχε το θεμα με το αναψε σβησε της οθονης. διορθωθηκε αυτο με το γνωστο post και τη μεθοδο που εχει ηδη αναφερθει.

επειτα αν κανεις εγκατασταση paid apps και δοκιμασεις reboot κολλαει και μενει στο logo του newman αφου δειξει και το γραφικο.

επισης το gps του δε κλειδωνει με τιποτα ακομα και αν το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο στο internet.

τελος η ενδειξη μπαταριας δεν ειναι αξιοπιστη. ενω εδειχνε να ειναι πανω απο το μισο το τηλεφωνο εβγαζε connect to charger

αυτα προς το παρον να δουμε τι αλλο θα προκυψει στη πορεια

 

Όλα αυτά τα έφαγα στο κεφάλι, εκτός από την οθόνη που αναβοσβήνει. Ίσως γιατί πολύ γρήγορα άρχισα να του πειράζω τη rom, επειδή ακριβώς δεν μπορούσα να δουλέψω το κινητό με τις πάρα πολλές paid εφαρμογές που έχω. Δες παρακάτω! :p

 

Το πρόβλημα με τα paid apps δεν διορθώνεται με το γνωστό post που λύνει το πρόβλημα της οθόνης?

Η καλύτερη rom που προτείνετε να βάλουμε είναι η jellykat ή κάποια της miui ( και ας είναι και στα αγγλικά )?

Και κάτι άσχετο: γενικά οι rom ανεβάζουν και την έκδοση της συσκευής ή απλά έχουμε το interface της συγκεκριμένης έκδοσης, δηλαδή θα έχω όντως kitkat με τη jellykat ή το interface της kitkat? Το λέω γιατί ορισμένες εφαρμογές έχουν ως προϋπόθεση για να ''τρέξουν'' τουλάχιστον πχ τη 4.2 ενώ η έκδοση στο κινητό είναι νομίζω 4.1.

Συγγνώμη για αυτή τη χαζή μάλλον ερώτηση απλά και εγώ τώρα με εσάς αρχίζω να μαθαίνω root, rom κτλ!

 

Με την τελευταία official rom που ποσταρίστικε λίγες σελίδες πριν, το πρόβλημα με τις paid apps μου εξακολουθούσε. Διορθώθηκε μόνο με το xposed και play store disable encryption που μου είπε ο φιλαράκος μερικές σελίδες πριν, να ναι καλά το παιδί, για 10η φορά! :D

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ Jellykat. Την δεύτερη φορά που την έβαλα, είναι όλα καλά. Δες παρακάτω.

 

ΥΓ Η Jellykat είναι Jelly bean.

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην JellyKat υπάρχει το θέμα με την οθόνη?

 

Όχι. Υπάρχει όμως το θέμα με τις Paid apps.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε μενα οχι επρεπε να επαναλαβω τι διαδικασια του post αυτου που αναφερεις για να καταφερει να ανοιξει το τηλεφωνο, μετα root και τελος αυτο -> http://vondroid.com/threads/paid-app-problem-solution-on-4-1.10602/#.U2Jm1VftF-a

 

Επισης συμφωνω οτι μας εστειλαν ελλατωματικη παρτιδα κατι το οποιο με εκνευρισε και σκεφτομαι να τους στειλω email να τα χωσω λιγο..

 

Ναι αυτή είναι η διαδικασία για τις εφαρμογές.

 

Ευτυχώς η Jellykat έχει το xposed προεγκατεστημένο, οπότε χρειάζεται μόνο να βάλεις το play store encryption disable.

 

Θα συμφωνήσω ότι το κινητό πρέπει να δουλεύει Out of the box. Μέχρι στιγμής έχω σπαταλήσει τον περισσότερο χρόνο για Android setup, από την εποχή του Galaxy S, συμπεραλμβανομένων δύο ταμπλετών. Να το στείλεις το email και να τους τα χώσεις. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Μαζί με οδηγίες πως να κάνουν τα τηλεφώνα να δουλεύουν, πριν τα στείλουν στον κόσμο, αν παραλάβουν άλλο στοκ.

 

Όμως πρέπει να αναγνωρίσω ότι:

1) Μετά από εκτεταμένη επέμβαση του χρήστη, το κινητάκι είναι μια χαρά και τα αξίζει με το παραπάνω τα 75 ευρώ. Είναι ένα Galaxy S3 με 8GB storage.

 

2) Προσωπικά έχω επεκτείνει τις γνώσεις μου στο Android. Πχ μέχρι προχτές δεν ήξερα τι είναι το fastboot και το CWM. Τώρα όχι μόνο ξέρω, αλλά αναγνωρίζω και την σημαντικότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ττην καλοσυνη καποιος που εχει περασει custom recovery (cwm η twrp) ας γραψει τη διαδικασια εδω και πως τα καταφερε.Του εχω κανει ηδη root αλλα εχω κολλησει στους drivers ωστε να δουν τη συσκευη τα windows.Προσπαθησα επισης και με rom manager να περασω cwm που εγραψε ενας φιλος σε προηγουμενο post αλλα δεν αναγνωριζει τη συσκευη αλλα μου βγαζει σαν προτεινομενο να φλασαρω custom rom για το s3.Να το κανω η θα το brickαρω?

 

Δεν ξέρω αν δουλεύουν οι roms του S3. Αν θες δοκίμασε και πες μας! :p

 

Τώρα όσον αφορά τους drivers.

 

Σου έχω ανεβάσει τρία αρχεία στο multiupload, utilities, usb driver και 6030 CWM. Το αρχείο utilities περιέχει μέσα τον τελευταίο fastboot usb driver. O ;άλλος driver είναι πιο παλιός, αλλά μπορείς να τον δοκιμάσεις αν ο πρώτος δεν μπαίνει με τίποτα.

 

recovery 6030 http://www.multiupload.nl/BUEQKUKBJ2

 

utilities http://www.multiupload.nl/Q6924WUQRB

 

παλιός fastboot driver http://www.multiupload.nl/Z6GVNFYAZD

 

Οπότε, αποσυμπιέζεις το αρχείο utilities. Κάνεις powerup το κινητό με το volume - πατημένο. Σου βγαίνει μία οθόνη με κάτι γράμματα. Αυτό είναι το fastboot mode του κινητού.

 

Το συνδέεις στο PC, ακούς το γνωστό ήχο και θα σου πει ότι δεν βρήκε driver. Θα πας στο device manager και πάνω πάνω θα δείς μία Android 1.0 συσκευή με ερωτηματικό. Θα πας και θα κάνεις driver update και θα επιλέξεις το φάκελο Utilities\fastboot_driver του αρχείο που αποσυμπίεσες. Θεωρητικά θα μπει ο driver και είσαι έτοιμος να βάλεις το CWM.

 

Λέω θεωρητικά γιατί με κούρασε και εμένα για να μπει ο ρημάδης. Δηλαδή προσπάθησα 5-6 φορές και δεν τον έβλεπε. Τελικά σε κάποια φάση έκανα reboot του PC, ενώ είχα αφήσει το κινητό συνδεδεμένο, έκανα 3-4 δουλείτσες στο PC και μετά θυμήθηκα ότι είχε το κινητό συνδεδεμένο και λέω για να δω μήπως το βλαμάδι πάρει τον driver τώρα και όντως ξαναπροσπάθησε και τον πήρε! Digital Technology! :lol:

 

Λοιπόν αφού έχεις βάλει τον driver και το κινητό είναι ακόμα συνδεδεμένο, θα αποσυμπιέσεις το αρχείο recovery 6030 και θα πας να τρέξεις το flash_recovery.bat.

 

Οι διάλογοι είναι στα ισπανικά, αλλά μην πάθεις εγκεφαλικό, θέλει μόνο να πατήσεις το space 4-5 φορές, στα κείμενα που θα σου βγάλει. Το CWM θα έχει περάσει όταν το DOS box είναι ανενεργό και το κινητό κάνει reboot.

 

Τώρα για να έχεις πρόσβαση στο CWM, πρέπει απλά να πατήσεις power και volume + όταν το κινητό είναι σβηστό.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους παρέλαβα. Για Δευτέρα έλεγε το ειδ/ριο αλλά βάρεσα τηλ. κι ευτυχώς το είχανε πάει ήδη στο Κ.Κ. μου και γλύτωσα το έξτρα ΣΚ αναμονής. Έχει 15 λεπτάκια που το άνοιξα και οι πρώτες εντυπώσεις όσο αφορά την συσκευή, είναι:

α) όμορφο β) σβέλτο σε απόκριση γ) για μένα μια χαρά η φωτεινότητα της οθόνης που διάβαζα από πολλούς ότι είναι χαμηλή και είχα τρομάξει στο τι να περιμένω από κοντά. δ) μου αρέσει και με το άσπρο και με το μαύρο καπάκι, πρόβλημα! :lol: στ) προσπαθώ να συνηθίσω το ματ protector στην υφή και το ότι το ακούω όταν περνάει το δάχτυλο. Τρομερή αντίσταση στις δαχτυλιές πάντως, ούτε ίχνος μέχρι στιγμής. Γιατί έπαιρνα glossy τόσα χρόνια; :confused:

 

Και τώρα αρχίζει ο χορός, υποθέτω. Σίγουρα στην πορεία ως απόλυτο ψάρι με τα ανδροϊδο-πειράγματα, θα σας ζαλίσω πολλάκις.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που το παραλάβατε, δοκιμάσατε το GPS;

Κάντε τον κόπο να εγκαταστήσετε το GPS Status απο Google PLAY

[url="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el"]https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el[/url]

Βγείτε έξω σε ανοιχτό χώρο. Στο τηλέφωνο στις Ρυθμίσεις στο μενού της Τοποθεσίας τσεκάρετε τις 2 πρώτες επιλογές (Υπηρεσία τοποθεσίας Google και Δορυφόροι GPS), κλείστε Δεδομένα DATA και WiFi και τρέξτε την εφαρμογή.

Πείτε σε ποια περιοχή βρίσκεστε και πόσους δορυφόρους «βλέπει». Βλέπει 8-9 δορυφόρους ή παραπάνω;

Υπολογίστε σε πόση ώρα θα «κλειδώσει» την τοποθεσία σας...αν κλειδώσει.

Πρέπει να χρησιμοποιεί πάνω από 4 δορυφόρους για ακρίβεια κάτω από τα 10 μέτρα.

 

Αν κλειδώσει η τοποθεσία σας σε λογικό χρόνο με πάνω από 5- 6 δορυφόρους, πείτε μας τα εξής:

Ποια έκδοση ROM χρησιμοποιείτε.

Εγκαταστήστε ES Explorer από PLAY (το κινητό να είναι ROOTED).

Πηγαίνετε αριστερά στο μενού - Root Explorer - Mount R/W - επιλογή RW σε Path και System.

Μετά πηγαίνετε μέσω ES Explorer στη ρίζα, Device\etc και δείτε αν έχετε αρχείο gps.conf. Θα έχετε σίγουρα το αρχείο gpsconfig.xml.

Ανεβάστε κάπου τα 2 αρχεία να τα δοκιμάσουμε κι εμείς, μπας και βρούμε καμιά άκρη.

 

Βάλτε το σε τσέπη ή τσάντα για ένα λεπτό και μετά βγάλτε το. Έχασε την τοποθεσία;

 

Λοιπόν έκανα τις δοκιμές που είπες, στο Περιστέρι.

 

Κάνω reboot, κλειστό wifi, βγαίνω στην αυλή, ανοίγω gps.

 

Μέχρι να τρέξω το gps test μου έχει βρει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153309.jpeg

 

Μετά από ένα λεπτό μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153322.jpeg

 

Πηγαίνοντας προς το εξωτερικό μέρος της αυλής, που απομακρύνομαι από τα γύρω μπετά μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153433.jpeg

 

Μπαίνοντας μέσα στο σπίτι (μονοκατοικία) μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153457.jpeg

 

Και μετά από δύο λεπτά μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153609.jpeg

 

Χρησιμοποιώ την [url="http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153609.jpeg"]Jellykat[/url].

 

Κάτσε να δω πως θα πάρω τα αρχεία τώρα, γιατί κάτι σκάλωσε με την SD card.:O

 

(update) ορίστε και τα αρχεία. :)

http://www.multiupload.nl/PDJ53XBNHW

Edited by psolord
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχει σχεδιάσει το team της Apple ! ή το κρατάω λάθος...

Από ότι κατάλαβα οι κεραίες για Wi-Fi και της τηλεφωνίας είναι στο κάτω μέρος της πλάτης. Οπότε όταν το κρατάω όπως οι περισσότεροι (πιστεύω) χάνει μία με δύο μπάρες σήματος (με το ρούτερ στα 2 μέτρα).

Όταν το κρατάω από την μέση και πάνω το σήμα είναι φουλ.

 

Η μπαταρία με εκπλήσει συνεχώς, την μία φορά για να την τελειώσω (από 70% στο 15%) έπαιζε 3,5 ώρες ταινία με 50% φωτεινότητα οθόνης, και την άλλη σε 20' αναμονή χάνει 10%. Εχθές το βράδυ έκανα calibration , θα δω τι θα γίνει από δω και πέρα.

Άλλο περίεργο που κάνει είναι ότι δείχνει να φορτίζει στιγμιαία ενώ δεν το έχω στον φορτιστή. Στο Android Assistat δείχνει στο Battery info τα milivolt της μπαταρίας , εκεί (και φυσικά με ανοιχτή την οθόνη) βλέπω π.χ. 3834 mV μετά ανεβαίνει στα 3870 , 3882 , πέφτει 3874 , 3873 ανεβαίνει 3875 , 3881 , πέφτει 3859 ανεβαίνει 3876 .

Αυτά σε διάστημα περίπου 2 λεπτών.

Πως γίνεται να δείχνει ότι φορτίζει με ανοιχτή την οθόνη?

Αν πούμε ότι πριν δούλευε φουλ , το έκλεισα , και πήρε λίγο επάνω της η μπαταρία , ναι , είναι λογικό σενάριο , αλλά αυτό που κάνει δεν το καταλαβαίνω.

 

Μία υποψία που έχω είναι ότι η μπαταρία αποδίδει καλύτερα αν την φορτίζουμε με το τηλέφωνο κλειστό.

 

Δεν βρίσκω στο μενού ρύθμιση ώστε να μπορώ να το προγραμματίζω να κάνει Power off και Power on συγκεκριμένες ώρες. Την βρίσκεται εσείς?

 

Το GPS σήμερα (χωρίς WIFI , data) με ηλιοφάνεια και σταματημένος βρήκε σε διάστημα 5 λεπτών 8 δορυφόρους αλλά με σήμα στο όριο. Κλείδωνε και έχανε το σήμα , δεν είδα να κλειδώνει πάνω από 5 δορυφόρους ταυτόχρονα.

 

Στο μενού System Settings - Accessibility η επιλογή Greenify τι κάνει? Αυτή την στιγμή είναι Off.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατά τα λοιπά, και για όσους έγραψα "δες παρακάτω", αλλά και για φίλους που δεν έχουν παραλάβει ακόμα, όπως είπα χρησιμοποιώ την Jellykat, η οποία άρχισε να δουλεύει σωστά την δεύτερη φορά που την έβαλα, πιθανότατα επειδή την πρώτη φορά δεν είχα κάνει wipe.

 

Επειδή είμαι noob με αυτά τα θέματα, θα γράψω την διαδικασία όπως την έκανα και όποιος θέλει, με δική του ευθύνη την επαναλαμβάνει.

 

- Κάνουμε τα βήματα για το CWM όπως έγραψα παραπάνω στον φίλο

 

- Κατεβάζουμε την Jellykat το Kernel-3.0.101_no_sqlite.zip και το SMS_stock.zip

 

- Μπαίνουμε CWM, κάνουμε wipe, φλασάρουμε την Jellykat, το Kernel και το SMS stock και μετά κάνουμε reboot

 

- Μόλις φορτώσει το σύστημα, κάνουμε skip τα πάντα, πάμε στα settings, κάνουμε reset to factory default και reboot. Να μου πείτε τι το θέλει το factory default αμέσως μετά το flashάρισμα. Δεν ξέρω, εμένα έτσι ξεκόμπλαρε.

 

- Μόλις ξαναφορτώσει το σύστημα, πάμε κατ'ευθεία και βάζουμε το play store encryption disable. Το xposed υπάρχει ήδη σε αυτή τη rom, αλλά θα πρέπει να πάτε να την ενεργοποιήσετε και κάντε και ένα update μιας και θα είστε εκεί.

 

- Κατόπιν αυτών, κάντε ότι θέλετε με το κινητό. Απλά να θυμάστε ότι αυτή η rom έχει σαν default αποθηκευτικό χώρο την external SD, πράγμα που θα σας λύσει τα χέρια όσον αφορά την εγκατάσταση εφαρμογών, αλλά όσες εφαρμογές έχουν widgets ή είναι πολύ σημαντικές, καλό είναι να τις έχετε στην εσωτερική μνήμη.

 

 

 

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου από τον συνδυασμό Newman n2 + Jellykat:

 

Θετικά

 

- GSM δουλεύει μια χαρά και έχει καλό σήμα.

- Wifi OK

- Play store OK

- Titanium restore OK

- Μπαταρία φορτίζει και ξεφορτίζει σωστά, χωρίς spikes, ενώ φτάνει και 100%. Antutu tester score 399. Μάλλον γτπ :p

 

- Οθόνη δεν αναβοσβήνει

 

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-143305.jpeg http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-143518.jpeg

 

- O επεξεργαστής δουλεύει σωστά, έχει idle states, ανεβοκατεβάζει συχνότητα κλπ

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-143353.jpeg

 

- GPS δουλεύει σωστά, δες παραπάνω.

 

- Φωτογραφίες αρκετά καλές για τα λεφτά του

 

- Αρκετά καλό 1080P video αλλά με λίγο stuttering. Μπορεί να φταίει η κάρτα μου. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω μερικά δείγματα μετά το ΣΚ.

 

- Bluetooth ok

 

Προβλήματα

 

- Η μπαταρία του γενικά δεν κρατάει πολύ σε χρήση. Αυτό νομίζω είναι θέμα κατασκευής πλέον και όχι θέμα rom. Κρατάει λίγο παραπάνω από ότι κράταγε στο LG 4X που είχα. Σε idle δεν έχει θέμα.

 

- Οταν συνδέω το κινητό στο PC, έχω πολλές πιθανότητες να φάω ένα ωραίο κρασάρισμα του κινητού. Αν κρασάρει ενώ είναι συνδεδεμένο στο PC, δεν επανέρχεται μετά. Πρέπει να το κλείσω, να βγάλω την μπαταρία για μισό λεπτό και μετά να το ξεκινήσω. Αν δεν βγάλω την μπαταρία, πολλές φορές με το που φορτώσει ξανακρασάρει και πέφτει σε bootloop. Οπότε πρέπει να αποφεύγω να το συνδέω στο PC. Επίσης κάποιες φορές που το συνδέω στο PC, βλέπει μόνο την εσωτερική SD. Για να δει και την εξωτερική πρέπει να κάνω ένα hot boot. Όλα αυτά μπορεί να γίνονται επειδή όπως είπα η ROM χρησιμοποιεί την εξωτερική σαν βασικό storage, οπότε η θα πρέπει να σβήνουμε το κινητό και να βάζουμε την κάρτα σε ένα SD reader, η να καταφύγουμε σε μεταφορά δεδομένων μέσω wifi.

 

- Προσοχή αν βγάζετε την micro SD να είναι το κινητό κλειστό, αλλιώς έχετε μεγάλη πιθανότητα να γίνει η κάρτα corrupt, ακόμα και αν έχετε κάνει dismount.

 

Δεν έχω δοκιμάσει

 

- Radio FM

- 3G data (δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει)

Edited by psolord
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...