Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

 

Οι περισσοτεροι σε αυτα τα site λενε για software problem αν και εχουν και διαφορετικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Software είναι το πρόβλημα. Κάτι πείραξες στην εφαρμογή της κάμερας. Ξεκλείδωσε bootloader, πέρνα custom recovery, κάνε wipe data/factory reset από recovery και wipe system και φλάσαρε μια ROM είτε custom είτε stock. Οποιαδήποτε άλλη λύση σκέφτηκα απαιτεί custom recovery οπότε κάνε το παραπάνω που είναι και το πιο διαδεδομένο και πιθανώς το ξέρεις. Αν θες δοκίμασε και μια εκκαθάριση δεδομένων από τις πληροφορίες εφαρμογών στην κάμερα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Software είναι το πρόβλημα. Κάτι πείραξες στην εφαρμογή της κάμερας. Ξεκλείδωσε bootloader, πέρνα custom recovery, κάνε wipe data/factory reset από recovery και wipe system και φλάσαρε μια ROM είτε custom είτε stock. Οποιαδήποτε άλλη λύση σκέφτηκα απαιτεί custom recovery οπότε κάνε το παραπάνω που είναι και το πιο διαδεδομένο και πιθανώς το ξέρεις. Αν θες δοκίμασε και μια εκκαθάριση δεδομένων από τις πληροφορίες εφαρμογών στην κάμερα.

Θα το δοκιμασω και αυτο..ευχαριστω για την πληροφορια.θα ενημερωσω αυριο τωρα..εκκαθαριση παντως δεν εκανε τιποτα!!!

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε και τριζει το ακουστικό και οταν μιλαω με καποιον ειναι πολυ εκνευριστικο .οσο ανεβαζεις την ενταση τοσο πιο πολυ τριζει εννοείται.
Link to comment
Share on other sites

Software είναι το πρόβλημα. Κάτι πείραξες στην εφαρμογή της κάμερας. Ξεκλείδωσε bootloader, πέρνα custom recovery, κάνε wipe data/factory reset από recovery και wipe system και φλάσαρε μια ROM είτε custom είτε stock. Οποιαδήποτε άλλη λύση σκέφτηκα απαιτεί custom recovery οπότε κάνε το παραπάνω που είναι και το πιο διαδεδομένο και πιθανώς το ξέρεις. Αν θες δοκίμασε και μια εκκαθάριση δεδομένων από τις πληροφορίες εφαρμογών στην κάμερα.

 

Λοιπον το ρουταρα εβαλα twrp recovery περασα ρομ (purity και slim)αλλα παλι τιποτα!να ξεκαθαρισω οτι φωτογραφιες βγαζω κανονικα εκτος οτι δεν ενεργοποειται η μπροστινη καμερα για βιντεο call η face unlock.το μονο που πειραξα καποια στιγμη ηταν επειδη ειχα drain απο την καμερα ειχα κατεβασει το camblock.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ρουταρα εβαλα twrp recovery περασα ρομ (purity και slim)αλλα παλι τιποτα!να ξεκαθαρισω οτι φωτογραφιες βγαζω κανονικα εκτος οτι δεν ενεργοποειται η μπροστινη καμερα για βιντεο call η face unlock.το μονο που πειραξα καποια στιγμη ηταν επειδη ειχα drain απο την καμερα ειχα κατεβασει το camblock.

Έκανες wipe data και wipe system πριν περάσεις ROM; Το πρόβλημά σου εξαρχής ήταν ότι έτρωγες force close όταν πατούσες να αλλάξει στην μπροστινή κάμερα; Και δοκίμασε την κάμερα πριν κατεβάσεις οποιαδήποτε εφαρμογή.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe data και wipe system πριν περάσεις ROM; Το πρόβλημά σου εξαρχής ήταν ότι έτρωγες force close όταν πατούσες να αλλάξει στην μπροστινή κάμερα; Και δοκίμασε την κάμερα πριν κατεβάσεις οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα.με το που παω να αλλαξω μου γραφει cant connect to the camera...το πρωτο που κανω ειναι να παω να ξεκλειδωσω με face unlock αλλα Γραφει failed to open camera..κανω wipe data,system,cache και davlik..

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

G = GPRS -> 2G

E = EDGE -> 2.5G

3G (αυτονόητο)

Η = HSDPA -> 3.5G

 

Το G είναι το πιο αργό και το Η το πιο γρήγορο.

 

αν δε γραφει κατι σημαινει πως ειναι 2G ?

 

Oταν το βαζω σε 3G μου γραφει ενα H μονον....δε θα επρεπε να γραφει 3G ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

αν δε γραφει κατι σημαινει πως ειναι 2G ?

 

Oταν το βαζω σε 3G μου γραφει ενα H μονον....δε θα επρεπε να γραφει 3G ?

Απ'οτι ξέρω το H είναι 3g plus,δηλαδή εχεις καλύτερο 3g σήμα!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

αν δε γραφει κατι σημαινει πως ειναι 2G ?

 

Oταν το βαζω σε 3G μου γραφει ενα H μονον....δε θα επρεπε να γραφει 3G ?

 

Όταν δεν γράφει κάτι σημαίνει πως δεν έχεις σύνδεση δεδομένων. Το 2G συμβολίζεται με το G.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για το θέμα με το μικρόφωνο ας διαβάσει παρακάτω.

 

Τώρα τελευταία, είπα να ασχοληθώ λίγο με το μικρόφωνο γιατί σε κάποιες ηχογραφήσεις που έκανα κυρίως σε Viber και Facebook η ποιότητα ήταν απαράδεκτη. Κι αυτό απ ό,τι κατάλαβα συμβαίνει και στις κλήσεις και στην ηχογράφηση βίντεο, δηλαδή οπουδήποτε χρησιμοποιείται το μικρόφωνο. Μαζί με τη φωνή μου ακούγεται κι ένα "σσσσσ" σαν να μιλάει κι ένα φίδι ταυτόχρονα με μένα. :lol: Έτσι σε περιπτώσεις κλήσεων, αν μιλήσω σιγά ή πω μια μικρή λέξη όπως "ναι" είναι πολύ πιθανό λόγω αυτών των παρασίτων να μη με ακούσει ο συνομιλητής και να μου πει να επαναλάβω. Έκανα ταυτόχρονες ηχογραφήσεις σ' ένα Moto G και σ' ένα Galaxy S II. Η ποιότητα των ηχογραφήσεων στο S2 ήταν χίλιες φορές καλύτερη και η φωνή μου εντελώς πεντακάθαρη, το Moto G κι αυτό εξίσου καλό, ίσως ένα κλικ πιο κάτω και τελευταίο το N5. Εδώ να πω ότι τα προηγούμενα smartphone μου ήταν το S2, Galaxy Nexus, Nexus S, HD2, Motorola Milestone, Nokia 5800 XpressMusic. Πιθανώς οι παραπάνω εταιρείες χρησιμοποιούν πολύ καλής ποιότητας μικρόφωνα και γι' αυτό μου φαίνεται τεράστια η διαφορά στην ποιότητα του μικροφώνου. Δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κανένα πρόβλημα στο μικρόφωνο τουλάχιστον με τις παραπάνω συσκευές.

 

Ο kernel που χρησιμοποιώ έχει faux sound. Έτσι, δοκίμασα να αυξήσω την ένταση του μικροφώνου από το +1 έως το +10 μέσω του TricksterMOD. Διαφορά ίσως είδα απειροέλαχιστη στην ένταση της φωνής μου. Το πρόβλημα όμως με τα παράσιτα παρέμενε. Επίσης, σε ένα από τα πολλά thread του xda που παρακολουθώ σχετικά με το εν λόγω πρόβλημα πόσταρε κάποιος ένα υποτιθέμενο fix. Δοκίμασα κάθε περίπτωση (και τα δύο, μόνο mic.type, μόνο το dualmic.config) και βελτίωση δεν είδα. Αρκετοί στο thread ισχυρίζονται ότι έφτιαξε έτσι αλλά ίσως είναι placebo.

 

Έτσι καταλήγω στο ότι είναι καθαρά θέμα hardware κι ότι η LG δεν χρησιμοποιεί καλής ποιότητας μικρόφωνα στα Nexus 4 και 5 τουλάχιστον μιας και διάβασα/άκουσα και για το Nexus 4 από κατόχους του παρόμοιες περιγραφές για το μικρόφωνο. Βέβαια, περιμένω να δω αν θα υπάρξει βελτίωση με την 4.4.3.

 

Όσοι νομίζουν ότι το θέμα το έχουν παλιότερες παρτίδες μόνο ή ένας μικρός αριθμός ελαττωματικών συσκευών, τον προκαλώ να το δοκιμάσουμε με ηχογραφήσεις στο Facebook ή Viber. Όποιος ενδιαφέρεται, pm.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε και τριζει το ακουστικό και οταν μιλαω με καποιον ειναι πολυ εκνευριστικο .οσο ανεβαζεις την ενταση τοσο πιο πολυ τριζει εννοείται.

 

Σοβαρα εχει τετοια θεματα και το nexus 5? Απιστευτο! Εγω εχω το moto G και εχω το ιδιο θεμα και βρηκα οτι διορθωνεται με την εναλλαγη 2g σε 3g!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα εχει τετοια θεματα και το nexus 5? Απιστευτο! Εγω εχω το moto G και εχω το ιδιο θεμα και βρηκα οτι διορθωνεται με την εναλλαγη 2g σε 3g!

 

 

Λες να μην είναι πρόβλημα hardware? Εγώ έβαλα την κάρτα στο iPhone που έχω πάντως προς το παρόν γιατί είναι εκνευριστικο. Θα το δοκιμάσω να δώ μήπως λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην είναι πρόβλημα hardware? Εγώ έβαλα την κάρτα στο iPhone που έχω πάντως προς το παρόν γιατί είναι εκνευριστικο. Θα το δοκιμάσω να δώ μήπως λυθεί.

 

Δεν ξερω τι προβλημα ειναι παντως στο moto G φταει το 3g και τα ηχητικα εφε ! Τα οποια ενεργοποιω μονο οταν ακουω μουσικη!δοκιμασε το να δεις αμα θα δουλεψει στο nexus! Αλλα τραγικο μεχρι αηδιας να υπαρχει τετοιο προβλημα σε τετοιο τηλεφωνο! Και μετα καθομαστε και τα συγκρινουμε με τα ασυγκριτα iphone! Τι να πει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τραγικο μεχρι αηδιας να υπαρχει τετοιο προβλημα σε τετοιο τηλεφωνο! Και μετα καθομαστε και τα συγκρινουμε με τα ασυγκριτα iphone! Τι να πει κανεις...

 

Να πει πως εχουν 400€ διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Να πει πως εχουν 400€ διαφορα;

 

Ναι εχουν αλλα φιλε τετοια προβληματα δεν τα εχουν τα iphone! Δηλαδη εχω σιχαθει να βλεπω το 'value for money' και παντα οτι αndroid εχει χαρακτηριστει εχει τρελα bugs! Εννοω πολυ χτυπητα βεβαια το nexus 5 δεν ειναι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν αλλα φιλε τετοια προβληματα δεν τα εχουν τα iphone! Δηλαδη εχω σιχαθει να βλεπω το 'value for money' και παντα οτι αndroid εχει χαρακτηριστει εχει τρελα bugs! Εννοω πολυ χτυπητα βεβαια το nexus 5 δεν ειναι ετσι!

 

Δεν εδινα € σε apple.

To N5 μου εμενα τα σπαει, τπτ δεν εχει. Και 300€. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εδινα € σε apple.

To N5 μου εμενα τα σπαει, τπτ δεν εχει. Και 300€. ;)

 

Δεν αντιλεγω! Συμφωνω μια γνωμη γενικη ειπα! Και γω θα το επερνα ανετα το nexus 5 :-)

Link to comment
Share on other sites

Με τον ήχο έχετε κάποιο θέμα;; Χωρια οτι μου φαίνεται λίγο χαμηλός ο ήχος δεν θα τον χαρακτηριζα και ποιοτικό...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλός δεν είναι, το αντίθετο μάλιστα. Ποιοτικός πράγματι δεν είναι.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλός δεν είναι, το αντίθετο μάλιστα. Ποιοτικός πράγματι δεν είναι.

 

Σε σχεση με ολα τα προηγουμενα τηλεφωνα που ειχα ειναι πιο χαμηλος ο ηχος... Παρ οτι εχω την ενταση ηχου κλησης στο τερμα δεν... Νταξει δεν λεω πως δεν τ ακουω αλλα θα το ηθελα λιγο πιο δυνατο κ ποιοτικο... Πηγα και σε δυο public kai το εβαλα διπλα διπλα με το εκθεσιακο και επαιζα με τους προεγκατεστημενους ηχους για να δω αν υπαρχει διαφορα αλλα ηταν το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με ολα τα προηγουμενα τηλεφωνα που ειχα ειναι πιο χαμηλος ο ηχος... Παρ οτι εχω την ενταση ηχου κλησης στο τερμα δεν... Νταξει δεν λεω πως δεν τ ακουω αλλα θα το ηθελα λιγο πιο δυνατο κ ποιοτικο... Πηγα και σε δυο public kai το εβαλα διπλα διπλα με το εκθεσιακο και επαιζα με τους προεγκατεστημενους ηχους για να δω αν υπαρχει διαφορα αλλα ηταν το ιδιο...

 

Για κάποιο λόγο οι προεγκατεστημένοι ήχοι του είναι πολύ χαμηλοί. Αν δοκιμάσεις να βάλεις ένα δικό σου ΜΡ3 για ήχο κλήσης θα δεις ότι θα ακούγεται πολύ πιο δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους πριν 3εβδομαδες περίπου αγόρασα απο το ίντερνετ skroutz γερμανικο μια συσκευή Google nexus 5 32gb .....

Η εφαρμογές που έχω βάλει μέσα είναι άπειρο ελάχιστες facebook viber avg antivirus και ενα game της gameloft.....

Μετα την πρωτη βδομάδα το κινητό αρχισε να κανει επανεκκίνηση μονο του να παγώνει η οθόνη και μόλις παταω το πλήκτρο τερματισμού να μην ανάβει η οθόνη ξανά παραμονο εαν το κρατήσω πατημένο και κάνει restart ....

Το κινητό το σβηνω κάθε βράδυ το φορτιζω σωστα δεν μπορω να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος .....

Τα περισότερα κολλήματα τα έφαγε ενω ήμουν στην εφαρμογή του facebook μέσα.....

Βοήθεια σας παρακαλώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...