Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σπουδάζω πληροφορικής και Τηλ/ων και θα ήθελα τα φώτα σας για το παραπάνω μάθημα μέσω του οποίου πρέπει να κάνουμε μια εργασία και να την παρουσιάσουμε με θέμα το οποίο να είναι σχετικό με την Πληροφορική / Τηλεπικοινωνίες και γενικότερα την τεχνολογία.

 

Σκοπός του μαθήματος είναι να εξασκηθούν οι φοιτητές στη βιβλιογραφική επεξεργασία ενός θέματος, να συλλέγουν στοιχεία και δεδομένα από διάφορε πηγές, να συνθέτουν τα δεδομένα και τελευταία να γίνεται η παρουσίαση της εργασίας στο ακροατήριο...

Αυτό το θέμα μπορεί να είναι π.χ. Μέσα αποθήκευσης (ιστορική αναδρομή, πορεία,εξέληξη και πού βρίσκεται τώρα αλλά και πώς θα βρίσκεται στο μέλλον, σε τι μορφή κτλ)

 

Έχετε κάποιο θέμα να μου προτείνετε που να ναι απλό και καλό; ( Δεν τα χω καλά με τέτοιες εργασίες)

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς εδώ πέρα οι γονείς θα έχετε πάρει αυτοκίνητο ηλεκτρικό στα βλαστάρια σας. Αλλά και όποιος ξέρει μακάρι να βοηθήσει.

1. Θέλω να αγοράσω δώρο για το ανιψάκι μου που είναι αγόρι 5 ετών παιδικό αυτοκίνητο. Τιμή έως 500 ευρώ. Είναι σημαντικό να έχει ρυθμιζόμενο κάθισμα; Γιατί έτσι μου φαίνεται, αλλά έχουν μόνο αυτά των 400 και άνω ευρώ και φτάνουν μέχρι 1000!

2. Τα τζιπάκια έχουν κατά κανόνα 2 κινητήρες όμως ρώτησα και δεν είναι τετρακίνητα. Θα ήθελα και του ανιψιού μου να είναι πισωκίνητο για να κάνει ανάποδα τιμόνια. Αν δεν επαρκεί ο κινητήρας για να πηγαίνει με τις μπάντες να το βελτιώσουμε στο μέλλον. Μου αρέσει όμως το σχέδιο στα τζιπάκια και επίσης θα μπορεί λόγω ύψους να το χρησιμοποιεί στα χωράφια και χωμάτινες αλάνες.

3. Μέχρι ποια ηλικία μπορεί να το χρησιμοποιεί; γιατί λένε από 1-7 ετών. Πολύ λίγο δεν είναι; Ποια κατηγορία τιμής είναι καλύτερη σε κόστος-όφελος; Μου κάνει εντύπωση ότι λέει μέχρι 7 ετών, ενώ από συζήτηση σε φορουμ με ηλεκτρονικά έμπαινε μέσα και ο πατέρας και το οδηγούσε. Ασφαλώς δεν θέλω να αγοράσω κάτι και να πεταχτεί μετά 2 χρόνια αφού ο ανιψιός είναι ήδη 5. Ήταν εξωτερικό και τώρα θα είναι Ελλάδα και για αυτό δεν το πήρα νωρίτερα. Τα 24V μου είπαν είναι μεγαλύτερα και χωράνε και μεγαλύτερα παιδιά, ασε που πάνε σίγουρα με τις μπάντες! Όμως ένα με 24 V θα φέρει ο blabla-toys αρχές Ιουνίου στα 580 ευρώ range rover. Αυτό θα ήταν καλή περίπτωση, όμως αργεί και θα ήθελα να κάνω το δώρο σίγουρα συντομότερα. Άσε που μπορεί μετά να μου πουν 800 ευρώ

4. θέλω καλή αντιπροσωπεία με ανταλλακτικά γιατί συνήθως οι ρόδες επειδή είναι πλαστικές χαλάνε εύκολα και χρειάζονται αντικατάσταση! Ο Blabla είπε ότι ανταλλακτικά υπάρχουν τα πάντα!

5. είναι σημαντικό το ρυθμιζόμενο κάθισμα; Εντάξει για ένα παιδί 1 ετους αλλά για παιδί 5 ετών;

 

Καλά έχουν πολύ πλάκα τα πιο δυνατά-φτιαγμένα από αυτά!

http://www.dailyhaha.com/_vids/turbo_charged_kids_car.htm

 

σίγουρα θα προτιμούσα κάτι στα 260 ευρώ:

http://www.buyeasy.gr/ell/product/Ηλεκτροκίνητο_Αυτοκίνητο_SUV_12V_ημιδιθέσιο_με_RC

http://www.blabla-toys.gr/ηλεκτροκινητο-παιδικο-αυτοκινητο-ημιδ-stile--7051-p-105.html

αυτά τα δύο κάνουν 256 ευρώ και μου φαίνεται πολύ καλά, όμως δεν έχουν ρυθμιζόμενα καθίσματα.

 

http://www.blabla-toys.gr/ηλεκτροκινητο-παιδικο-αυτοκινητο-κ-7056-p-855.html

αυτό δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω έχει από τα δυο προηγούμενα και κάνει 318 ευρώ

 

http://www.blabla-toys.gr/ηλεκτροκινητο-παιδικο-αυτοκινητο-polaris-ranger-p-90.html

αυτό κάνει 429 ευρώ και μου φαίνεται πολύ καλό, η διαφορά της τιμής είναι επειδή έχει ρυθμιζόμενα καθίσματα και διθέσιο αντί ημίδιπλο κάθισμα! Μου είπαν από τον blabla ότι χωράει μεγαλύτερο παιδί σε σχεση με αυτό το BMW στα 256 ευρώ. Όμως στο site λένε πάλι από 1-7 ετών όπως στην BMW των 256 ευρώ. Τι λέτε αξίζει τα λεφτά του;

 

http://www.blabla-toys.gr/perego-ηλεκτροκινητο-gaucho-super-power-volt-p-91.html

αυτό είναι στα 24 Volt και είναι γρήγορο, όμως τα 780 ευρώ είναι υπερβολικά ακριβό. Όμως μου λένε ότι θα το έχει μέχρι 10 ετών. Αλλά δεν το γράφουν στο site!

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, που χρειάζονται αυτά???

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

@antonn

 

με 500€ του παίρνεις κανονικό αμάξι σήμερα... τι να λέμε τώρα! Άποψη μου πάρτου ένα δυνατό ποδήλατο προς το παρόν να το κρατήσει μέχρι τα 10 του

εγώ ένα τέτοιο θα ήθελα από το θείο μου.

Orbea Grow 2 Red

 

PS: Είχα μικρός ηλεκτρική μηχανή, ναι μεν πολύ φιγούρα (ειδικά πριν το 96-97') αλλά πεταμένα λεφτά θεωρώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω παρει στον γιο μου ενα κοκκινο χ6 12v.

το εχω ηδη ενα χρονο και δεν εχω θεματα.μαλιστα μια φορα που το καρφωσα σε ενα τοιχο και εσπασα το φαναρι βρηκα και ανταλλακτικο.το αγορασα απο electric cars στα καμινια.αυτοι τα φερνουν και εχουν και service και ανταλλακτικα.στο χωρο τους εχουν και τα περισσοτερα στημενα να τα δεις.

Ειναι αρκετα δυνατο και βγαζει 2-3 ωρες.στο γρηγορο παει καλα.εμενα ειναι τωρα 2 και ακομα τον παω με το τηλεχειριστηριο.σε χωμα πατημενο παει μια χαρα.

Ο,τι αλλο θες ρωτα :)

 

Α,θελει σχαρα οροφης!

Link to comment
Share on other sites

41 χρόνια από την 1η κλήση από κινητό: Μικρές ιστορίες... μεγάλες αλλαγές!

εδώ είσαι... πήγαινε και μια βόλτα στο μουσείο του ΟΤΕ, βγάλε και φωτό, μάζεψε έντυπο υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Δυστυχώς ήδη έχει ποδήλατο. Άσε που θέλω να αγαπήσει το αυτοκίνητο

Βρήκα και την Μercedes που λέει ότι είναι 12V και 2Χ35 W ισχύς σε σχέση με την Bmw X6 που είναι 2Χ30 W. Αλλά στα 300 ευρώ από τα 256 της BMW.

http://www.e-jumbo.gr/pd/mixanokinito-jeep-off-road-7087.htm?lang=el&path=-85855102

http://www.cars4kids.gr/product.asp?catid=101

leontsi: το X6 στο γρήγορο μπορεί να πάει με τις μπάντες; στην άσφαλτο ή στο χώμα; Το παιδί είναι πέντε ετών και ένα μέτρο ύψος. Για πόσο καιρό θα χωράει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο,απλα σπιναρει λιγο στο ξεκινημα και διωχνει με στριμμενο τιμονι και αφημα απο φουλ.m3 δεν ειναι...

Ως 45 κιλα παιδι ειναι.αν μπορεις παρτο μαζι και δοκιμασε αν χωραει.

Μονο το 24βολτο εχω δει εν κινησει και εχω εντυπωσιαστει.το νοικιαζαν στο τροκαντερο.

Απλα?εγω ηθελα rc γιατι ο δικος μου ηταν ενος ετους και φυσικα ηθελε αλλα 550 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

http://www.vrisko.gr/details/7dba4f_b2k6c0fa075176i7g4e0a4a4d?what=Ποδήλατα&where=Πειραιάς

Αυτός είναι ο electric cars? Είναι πιο φθηνός από blablatoys που δίνει 256 ευρώ την Χ6;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι.ριξε ενα τηλεφωνο.τσεκαρε και για κουπονια σε deals sites.αυτος λεει πανως οτι τα εισαγει και εχει ανταλλακτικα και σερβις.οχι οτι οι αλλοι δεν εχουν,απλα δεν το ξερω.δεν παιρνω ποσοστα.http://www.electric-cars.gr/index.php Edited by leontsi
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αγοραστεί αυτοκίνητο και όχι μηχανή για ευνόητους λόγους.πάντως για αρχή όχι κάτι ακριβό μιας και τα πρώτα είναι πάντα για λίγο...

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Εγνατία με Αριστοτέλους έχει ένα καλό ξενοδοχείο και λειτουργεί υπηρεσία τέτοια στο υπόγειο.ακριβώς στο φανάρι στο αρχαιότερο σου χέρι μετά την Αριστοτέλους πηγαίνοντας ανατολικά,

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς ότι και τα μεταφορικά θα είναι πολλαπλάσια με αυτόν τον τρόπο.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιες από αυτές τις συσκευές έχουν ανακληθεί αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς τον λόγο,

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε kostas12321 γιατί έχεις βαλθεί να απαντήσεις σώνει και καλά σε όλα τα θέματα??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εγνατία με Αριστοτέλους έχει ένα καλό ξενοδοχείο και λειτουργεί υπηρεσία τέτοια στο υπόγειο.ακριβώς στο φανάρι στο αρχαιότερο σου χέρι μετά την Αριστοτέλους πηγαίνοντας ανατολικά,

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Ποιο χερι ειναι το αρχαιοτερο,το δεξι ή το αριστερο?:worry:Οι αρχαιοι ειχαν μονο 1 χερι?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς ότι και τα μεταφορικά θα είναι πολλαπλάσια με αυτόν τον τρόπο.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

και ότι ο προμηθευτής θα δεχτεί να το κάνει έτσι.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

"Άσε φύλο βγήκε με μία μουστάρδα χθες. είχε τέρατα Βυζάντιο"

Ο ποιητής ήθελε ΟΜΠΒΙΟΥΣΛΙ να πει "Άσε φίλε βγήκα με μία μου**ρα χθες, είχε τεράστια βυζιά" :lol:

Link to comment
Share on other sites

προχτες εγραψα: "Μου δωσανε σιμιγδαλι για iphone."και εννοουσα "μου δωσανε σιμ για iphone"

 

Αχαχαχ για φαντάσου να ήταν true story... Πωωω έδωσα το ρημάδι το iPhone και πήρα ένα κιλό σιμιγδάλι... Τι το θες το smartphone όταν έχεις μουσταλευριά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λύνεται αυτός ο διάολος!!!

 

Λύνεται όπως βλέπετε αλλά θέλει διάβασμα και αρκετά video από you tube :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια την δεκαετία του '90 ήταν ο κύβος του RUBIK. Προσπαθούσα να τον επαναφέρω με τη λογική αλλά μάταια. Έτσι το μόνο που έμαθα εκείνη την εποχή ήταν να τον ανοίγω, και να τον επαναφέρω μηχανικά, κερδίζοντας στοιχήματα χωρίς όμως να βλέπουν οι υπόλοιποι πως το κάνω.

 

Τη δεκαετία του 2000-2010 εργαζόμουν ως Ιατρικός Επισκέπτης σε Φαρμακευτική Εταιρεία, και τις ώρες που βρισκόμουν στις αίθουσες αναμονής άρχιζα να διαβάζω σχετικά με την επίλυσή του, και αποφάσισα να αγοράσω έναν και να μάθω να τον λύνω. Κόστος επένδυσης 10€ και χωρίς ανάγκη φόρτισης, κοινώς μπορούσα να ασχολούμαι συνέχεια.

 

Κατάφερα να πέσω κάτω από 1 λεπτό και κάπου εκεί σταματησα και το διαβάσμα. Από όσο γνωρίζω το ρεκόρ πλέον είναι κάτω από 10''. Το παρακάτω video απαριθμεί κάποια χρόνια πίσω, αλλά ακόμη και τώρα είμαι σε αυτό το επίπεδο. Ασχολείται κανείς άλλος με το σπορ αυτό; θα ήθελα να ανταλλάξουμε εμπειρίες μέ άλλους χρήστες αυτής της συσκευής :)

 

 

Το ρεκόρ είναι κάτω από 10 δευτερόλεπτα; WTF?? Πως γίνεται σε 10 δευτερόλεπτα;

 

Μπράβο πάντως είσαι άψογος και στο 1 λεπτό!

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Το ρεκόρ είναι κάτω από 10 δευτερόλεπτα; WTF?? Πως γίνεται σε 10 δευτερόλεπτα;

 

Μπράβο πάντως είσαι άψογος και στο 1 λεπτό!

 

Καλησπέρα το ρεκόρ για το 2013 ήταν 5,55 sec :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...