Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα το z1c και το εδωσα και πηρα το s4. Τι z1c ειναι πολυ πολυ καλο στο θεμα της φωτογραφιας την ημερα αλλα, σε κατασταση με χαμηλο φωτισμο τα βρισκει δυσκολα!! Πολυ θορυβο, γενικα λαθος χρωμματα στης φωτο. Με το s4 δεν υπαρχουν τετοιου ιδους θεματα! Ειναι πολυ καλο στης φωτογραφιες του σε ολες της συνθηκες... υπαρχει και θεμα στο φορουμ για να το διαπιστωσετε.

 

Θέμα;; Μπορείς να μου δώσεις το λινκ;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα το z1c και το εδωσα και πηρα το s4. Τι z1c ειναι πολυ πολυ καλο στο θεμα της φωτογραφιας την ημερα αλλα, σε κατασταση με χαμηλο φωτισμο τα βρισκει δυσκολα!! Πολυ θορυβο, γενικα λαθος χρωμματα στης φωτο. Με το s4 δεν υπαρχουν τετοιου ιδους θεματα! Ειναι πολυ καλο στης φωτογραφιες του σε ολες της συνθηκες... υπαρχει και θεμα στο φορουμ για να το διαπιστωσετε.

 

Στις βραδυνες φώτο στο manual mode το Z1c έχει καλύτερη ευκρίνεια! (Χωρίς φλας ) στο S4 προκειμένου να αφαιρέσει το θορυβο κάνει πολύ επεξεργασία το κινητό και χάνεται η ευκρίνεια

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Πάντως απ ότι καταλαβαίνω, πάνω κάτω και τα δύο κινητά είναι στα ίδια επίπεδα..

Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα να σπάσει το ψυχολογικό φράγμα των €400. Ήδη σε ένα σκρουτζομάγαζο πωλείται 399€. Θεωρώ ότι μέχρι το Πάσχα θα έχει πάει κάτω από 380€, αν όχι και χαμηλότερα. Αν κάποιος θέλει να περιμένει λίγο ακόμα (να δει και τι θα γίνει με το θέμα με τον ήχο στην KitKat), θα είναι μια πολύ καλή επιλογή κοντά στα €370, ιδίως αν ανακοινωθεί κανένα Ζ2c. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτεσαι την αλλαγή του μενού με κάποιον launcher; Οι περισσότεροι καλοί launchers συνήθως είναι εξαιρετικά καλογραμμένοι και σβέλτοι. Το μόνο που θα σε νοιάζει είναι το hardware του κινητού, γιατί κατά τα άλλα το μενού σου θα είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο.

Εγώ ας πούμε έχω αλλάξει τρεις συσκευές διαφορετικού κατασκευαστή, αλλά το μενού και τα εικονίδιά μου είναι απαράλλακτα, είναι σαν να μην έχω αλλάξει τηλέφωνο εσωτερικά.

 

απο χθες που εβαλα τον google now και τον εβγαλα βεβαια μετα, μου εχει λιωσει τη μπαταρια, μιλαμε για διαφορα 20% με την ιδια χρηση. Ενω θα επρεπε τωρα να ειναι καπου στο 60%-70% εχει πεσει στο 45% και μιλαμε με 2 ωρες οθονης και μια ομιλιας, λιγο viber, whatsapp κτλ.

Εσυ που εχεις βαλει τον launcher εχεις παρατηρησει μικρη διαρκεια μπαταριας? να δω αν σχετιζεται, αν και τον εβγαλα αλλα μονο αυτο εκανα και ειδα αυτη τη διαφορα.

Βεβαια τον εβαλα στο Ζ1 μου, οχι στο Ζ1compact γιατι δεν το χρησιμοποιω εγω μες το σπιτι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

απο χθες που εβαλα τον google now και τον εβγαλα βεβαια μετα, μου εχει λιωσει τη μπαταρια, μιλαμε για διαφορα 20% με την ιδια χρηση. Ενω θα επρεπε τωρα να ειναι καπου στο 60%-70% εχει πεσει στο 45% και μιλαμε με 2 ωρες οθονης και μια ομιλιας, λιγο viber, whatsapp κτλ.

Εσυ που εχεις βαλει τον launcher εχεις παρατηρησει μικρη διαρκεια μπαταριας? να δω αν σχετιζεται, αν και τον εβγαλα αλλα μονο αυτο εκανα και ειδα αυτη τη διαφορα.

Βεβαια τον εβαλα στο Ζ1 μου, οχι στο Ζ1compact γιατι δεν το χρησιμοποιω εγω μες το σπιτι.

 

Κάνε μια επανεκκινηση κι εγώ είχα ένα θέμα με battery drain και εστρωσε με επανεκκινηση

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκινηση κι εγώ είχα ένα θέμα με battery drain και εστρωσε με επανεκκινηση

 

εχω κανει αλλα δεν βλεπω διαφορα..τελος παντων, αν βγαλουν update για το ηχειο θα τα κανω ενα clean και ελπιζω να ειναι οκ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση του οδηγού για να καθαρίσετε το Z1 Compact χωρίς να το ρουτάρετε για όσους με διαβάζουν. :p

 

 

Εισαγωγή: Ο οδηγός έγινε με βάση ένα Xperia Z1 Compact που έχει αναβαθμιστεί σε Kitkat 4.4.2 και μετά έγινε factory reset.

Κάποια apps της ROM 4.3 έχουν διαγραφεί από την ίδια τη Sony στη ROM 4.4.2 (πχ το Xperia Privilege) αλλά αν δεν κάνετε factory reset μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 παραμένουν στο κινητό μιας και ήταν ήδη εγκατεστημένα.

 

 

1. O launcher.

Σκοπός είναι να έχουμε τον Google Now Launcher, o οποίος δυστυχώς δεν είναι ακόμα διαθέσιμος από το Play για τη συσκευή μας.

Κανένα πρόβλημα όμως, τον κατεβάζουμε από εδώ, τον περνάμε στο κινητό, επιτρέπουμε την εγκατάσταση από unknown sources, τον εγκαθιστούμε, και μετά απενεργοποιούμε και πάλι τα unknown sources για λόγους ασφάλειας.

Μετά την εγκατάσταση, την πρώτη φορά που θα πατήσουμε το home button θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να τρέξει τον Xperia Launcher ή τον Google Now Launcher. Επιλέγουμε να τρέχει πάντα τον Google Now Launcher.

Πλέον το interface του κινητού εμφανισιακά θυμίζει Nexus 5, με εξαίρεση την notification bar και την Quick Settings bar.

 

2. Το πληκτρολόγιο.

Καλό το Xperia keyboard αλλά προσωπικά βρίσκω το Google Keyboard πιο άνετο. To εγκαθιστούμε κατευθείαν από το Play Store.

Στη συνέχεια το ενεργοποιούμε σύμφωνα με την εικόνα που ακολουθεί και απενεργοποιούμε τα Xperia πληκτρολόγια. Κάνοντας κλικ στο κουμπάκι με τα εργαλεία στα δεξιά του πληκτρολογίου, μπαίνουμε στις ρυθμίσεις όπου μπορούμε να επιλέξουμε μια σειρά από δυνατότητες, όπως διάφορες γλώσσες και λεξικά, αυτόματη διόρθωση και πόσο επιθετική θέλουμε να είναι, κλπ.

[ATTACH]42959[/ATTACH]

 

3. Eφαρμογές προς διαγραφή.

Προσοχή: εφόσον τις διαγράψουμε δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς εκτός από το factory reset ή την αναζήτησή τους στο Play Store και αλλού. Αλλά είναι εφαρμογές που δεν θα προκαλέσει κανένα απολύτως πρόβλημα η διαγραφή τους.

 

  • Mcafee Security (άχρηστο)
  • TrackID (η απάντηση της Sony στο Shazam)
  • OfficeSuite (αν δε σας ενδιαφέρει ή αν προτιμάτε κάποιο άλλο από το Play Store)

 

 

4. Εφαρμογές προς απενεργοποίηση.

Δυστυχώς πολλές από αυτές θα ήθελα να τις σουτάρω εντελώς, αλλά πρώτα θα πρέπει να κάνω root το κινητό. Εν πάση περιπτώσει, απενεργοποιώντας τες είναι σαν να μην υπάρχουν εκτός από το χώρο που πιάνει το apk τους, και επιπλέον έχουμε το πλεονέκτημα ότι αν αλλάξουμε γνώμη, μπορούμε να βρούμε τις απενεργοποιημένες εφαρμογές και να τις ενεργοποιήσουμε και πάλι.

 

 

  • Account Manager
  • not! Email: δεν το απενεργοποιούμε, γιατί όσες φορές το απενεργοποίησα κάποιο process το έψαχνε και δεν το έβρισκε με αποτέλεσμα να μου πετάει μήνυμα το κινητό ότι το e-mail κράσαρε.
  • Exchange Services.
  • File Commander (αντικαθίσταται από τον ES Explorer)
  • Google lyrics extension
  • Google+ (το απόλυτο bloat, που εκτός των άλλων πετάει και την εφαρμογή Google+ photos που συγχρονίζει χωρίς να ρωτήσει παλαιά albums από το Picassa, αλλά αν το χρησιμοποιείτε μπορείτε να το κρατήσετε).
  • Google Play Books/Google Play Newsstand, Play Games (προσωπικά δεν τις έχω κάνει disable γιατί τις χρησιμοποιώ, αλλά ο καθένας κρατάει ο,τι χρειάζεται)
  • Japanese keyboard layout
  • News & Weather (δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της εφαρμογής, εκτός αν είναι για να μας θυμίζει Android 2.X http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif ).
  • Notes (αντικαθίσταται από Google Keep)
  • POBox Touch
  • Setup guide
  • SkinSelector
  • Social live
  • SocialEngine
  • Socialife
  • Sony Select
  • Standard
  • TalkBack
  • TV launcher
  • Visualiser
  • Walkman
  • Walkman
  • Weather widget
  • Wikipedia extension
  • Xperia Calendar Sync
  • Xperia Music Likes
  • Xperia Share
  • Xperia Social Engine Photos (με σύμβολο Picassa http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif )
  • Xperia Social Engine Photos (με σύμβολο Facebook http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif )
  • Xperia Social Engine Sharing (με σύμβολο Twitter http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif )
  • Xperia Social Engine Sharing (με σύμβολο Facebook http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif )
  • Xperia Lounge
  • Xperia with Facebook
  • Xperia with Twitter
  • Youtube extension
  • Youtube karaoke extension

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Ρε παιδιά μια ερώτηση κάναμε ?όποιος έχει z1 compact με κιτ κατ έγινε καλύτερο το βίντεο γιατί με το προηγούμενο ετριζε το ηχείο σε κλαμπ μέσα... Και αν.πάρουμε 4k . Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα για το κινητο μου z1 compact και το θεμα που ειχα επειτα απο αναβαθμιση στην kitkat και την απιστευτα γρηγορη πτωση της μπαταριας.

 

Το κινητο ειναι 17 ημερων και στις πρωτες 2 φορτισεις κρατησε 3 μερες με καποια χρηση, επειτα εβαλα κιτ κατ και αρχισαν τα προβληματα με την μπαταρια, εβαλα την 4.3 παλι και συνεχισε η μπαταρια να πεφτει πολυ γρηγορα. Επισης το κινητο ζεσταινοταν γενικα αλλα και εως 42 βαθμους μια φορα που επεξα ενα παιχνιδι για 18 λεπτα και μου εκλεισε το παιχνιδι, ακομα ειχα και το προβλημα οτι ακουγοταν απο το ακουστικο του κινητου ο ηχος μερικες φορες.

 

Το οτι κραταγε στην αρχη η μπαταρια παει να πει οτι δεν ειναι προβλημα μπαταριας αλλα λογισμικου.

 

Η απαντηση της Αρβατο ειναι να μου αλλαξουν μπαταρια και κεραια DOING!!! ( οσο για το σημα του κινητου, μιλαγα στο τηλεφωνο ενω το ειχα στην τσεπη μεσα στο ασανσερ μεχρι τον πεμπτο οροφο)

 

Ουτε καν λογος για αντικατασταση κινητου εννοειται,

 

Για να δουμε αν με την αλλαγη της κεραιας και της μπαταριας αν θα φτιαξουν ολα αυτα...

 

Η δικη σας γνωμη?

Edited by LeVeL1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl μηπως να περιμενες το Ζ2c αν ειναι στις 4.5 οπως λεει το αρθρο απο πανω? :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εδώ θα ακολουθηθεί η ίδια πολιτική με το Z1c, πρώτα κυκλοφορία στην Ιαπωνία, μετά ανακοίνωση για Ευρώπη και μετά κυκλοφορία εδώ, αυτό σημαίνει τουλαχιστον ένα οκτάμηνο ακόμη μέχρι να εμφανιστεί το Z2c στα μέρη μας.

Έχω καταλήξει πως οι εξωτερικές διαστάσεις του Z1c είναι ό,τι πρέπει για εμένα. Τα χαρακτηριστικά του είναι πανίσχυρα, οπότε δεν με ενδιαφέρει η αναβάθμιση του hardware, εκεί που πρέπει να επικεντρωθούν είναι στην σμίκρυνση των bezels ή, έστω, στην τοποθέτηση μεγαλύτερης οθόνης στο ίδιο σασί.

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl μηπως να περιμενες το Ζ2c αν ειναι στις 4.5 οπως λεει το αρθρο απο πανω? :p

 

Κωνσταντινε, αν δοκιμασω Ζ2 τωρα και μεινω ικανοποιημενος, θα το κρατησω και τελος. Αλλιως το Ζ1c ειναι μονοδρομος για μενα που το εχω δει και ξερω οτι μαρεσει.

Απο εκει και περα, το Ζ2c εφοσον ειναι ιδιο μεγεθος με Ζ1c και 4,5" οθονη σιγουρα θα ειναι το πιο ιδανικο κινητο και δε θα λοξοκοιταζω iphone 6 Που ακουγεται για ιδιες ιντσες. Οποτε σιγουρα θα κανω τη μεταβαση, ειδικα αν ειναι το ιδιο μαζεμενο σε μεγεθος με το μικρο Ζ1. Εσυ να δω ποτε θα ξεκολησεις απο το Ζ :lol::lol::lol:

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να έρθει στην αγορά το όποιο Ζ2c, θα περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο, μην πω παραπάνω. Και αν τηρηθούν τα όσα βλέπουμε από τη Sony, δε νομίζω να είναι η τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με το Ζ1c. Όπως και να 'χει, κάποιος που θέλει τώρα μια μαζεμένη συσκευή με σούπερ χαρακτηριστικά, θα πάρει τη συσκευή που υπάρχει τώρα. Αν έχει περιθώριο να περιμένει, κανονίζει την πορεία του και πάει για το Ζ2c μετά από ένα εξάμηνο και βάλε.

Και όλα αυτά αν και εφόσον ισχύσουν οι όποιες φήμες για διάδοχο του Ζ1c.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να έρθει στην αγορά το όποιο Ζ2c, θα περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο, μην πω παραπάνω. Και αν τηρηθούν τα όσα βλέπουμε από τη Sony, δε νομίζω να είναι η τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με το Ζ1c. Όπως και να 'χει, κάποιος που θέλει τώρα μια μαζεμένη συσκευή με σούπερ χαρακτηριστικά, θα πάρει τη συσκευή που υπάρχει τώρα. Αν έχει περιθώριο να περιμένει, κανονίζει την πορεία του και πάει για το Ζ2c μετά από ένα εξάμηνο και βάλε.

Και όλα αυτά αν και εφόσον ισχύσουν οι όποιες φήμες για διάδοχο του Ζ1c.

 

Δε μπορεί να είναι τρομερή αναβάθμιση γιατί ο Snapdragon 800 δεν έχει μείνει ιδιαίτερα πίσω.

Η επανάσταση θα έρθει όταν με το καλό έρθουν τα 64 bit.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να είναι τρομερή αναβάθμιση γιατί ο Snapdragon 800 δεν έχει μείνει ιδιαίτερα πίσω.

Η επανάσταση θα έρθει όταν με το καλό έρθουν τα 64 bit.

 

Επανάσταση; δεν νομίζω να προσφέρουν κάτι παραπάνω τα 64 bit....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να είναι τρομερή αναβάθμιση γιατί ο Snapdragon 800 δεν έχει μείνει ιδιαίτερα πίσω.

Η επανάσταση θα έρθει όταν με το καλό έρθουν τα 64 bit.

 

δεν ξερω αν θα αλλαξει τοσο πολυ το πραγμα με αυτο..

Εγω μελλον βλεπω στο συμμαζεμα πλεον, πχ Ζ2c με μεγαλυτερη οθονη, στο ιδιο μεγεθος με το Ζ1c. Αυτο μου αρκει για να πω οτι πλεον θα ειναι το τελειο κινητο, εφοσον δεν τα μουσκεψουν σε καμια καμερα κτλ.

Οπως εχω πει οι 4,3" για τα δικα μου χερια τουλαχιστον ειναι οριακα μικρες καθως καμια φορα μου φαινεται λιγο μικρο με qwerty. επομενως και ας μην εχει κανα τρελο h/w το επομενο μοντελο, θα αρκει το συμμαζεμα. Πλεον με τα κινητα που κυκλοφορουν απο τα 200 ευρω και πανω (xperia T) δεν εχεις λογο να παρεις καινουριο, παρα μονο αν εισαι απαιτητικος,δεν θες καθολου lag και σαρεσει να τα σκας για το ενα κλικ παραπανω που θα παρεις. Μεγαλες διαφορες πλεον δε νομιζω να ξαναδουμε, ως προς την εμπειρια χρησης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι στο θέμα των επιδόσεων, μια συσκευή που έχει οθόνη 4.3"/4.5" με ανάλυση 720ρ και 800άρη σναπ θα τα πηγαίνει περίφημα απέναντι σε κάποια με οθόνη 5-5.5" με ανάλυση 1080ρ και πάνω, με αντίστοιχης ισχύος επεξεργαστή (π.χ. σναπ 801/805). Ή τουλάχιστον η διαφορά στο performance δε θα είναι τέτοια ώστε κάποιος με μία συσκευή σαν το Z1c να χάνει σε επιδόσεις. Θεωρώ ότι το Z1c και ο όποιος διάδοχός του έχουν σαν ατού όχι μόνο τις μαζεμένες διαστάσεις, αλλά το συνδυασμό των μαζεμένων διαστάσεων με κορυφαίες επιδόσεις, κάτι που κανένας άλλος κατασκευαστής δεν μας έκανε (ακόμα) την τιμή να προσφέρει. Αν η συγκεκριμένη συσκευή είχε κάνει ντεμπούτο με το λογότυπο της "πολυαγαπημένης" σάμμυ, θα υπήρχαν πολλοί, και εδώ μέσα και αλλού, που θα μιλούσαν για ΤΗΝ καινοτομία, τη σουπερουάου συσκευάρα κλπ κλπ κλπ. Τώρα, κυριολεκτικά "η σιωπή των αμνών"... :rolleyes: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι πολυ δυσκολα θα δουμε μια 4.5 οθονη σε ενα ιδιο ή μικροτερο σασι και οι λογοι ειναι αρκετοι. Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι τo engineering ειναι απιστευτα απαιτητικο οταν μιλαμε για τετοιες συσκευες.. δεν μπορεις να ζητας εναν φακο 20mp και μια μπαταρια 2300mah και ολα αυτα σε ενα αδιαβροχο σωμα και να πρεπει να εχεις λυσει και τα θεματα υπερθερμανσης και λοιπα και λοιπα.

Νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα απιθανο να δουμε ενα Ζ2c με μεγαλυτερη οθονη αλλα στο ιδιο σωμα. Η διαφορα θα ειναι αναλογη με τη διαφορα απο το Ζ1 στο Ζ2. 0.2" μεγαλυτερη οθονη με μικρη αυξηση του μεγεθους. (Βεβαια εκει χωρεσανε και δυο στερεοφωνικα ηχεια και μπραβο τους)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

konstantinoslp σχετικο ειναι αυτο.. αν και θα μπορουσε να πονταρει και σε ενα τρομερα μαζεμενο μη αδιαβροχο κινητο (για να εχει νοημα μια τετοια κινηση),παρολα αυτα η ελπιδα ποτε δεν πεθαινει. σιγουρα ειναι δυσκολο να χωρεσουν ολα αυτα εκει μεσα, αλλα σιγουρα στην τεχνολογια υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης με συνεχη μελετη και εξελιξη.

Οπως και να εχει, ειναι νωρις και περιττο να μιλαμε για το Ζ2c.

το Ζ1c θα το επαιρνα ευχαριστως εαν για δικους μου λογους δεν περιμενα το Ζ2. Εφοσον δεν κατσει το συγκεκριμενο, προσωπικα δεν μενω αλλο με Ζ1 και παω σε Ζ1c. Κραταω μεγαλη διασταση για εναν λογο, την ευχαριστηση της φωτογραφιας που την απολαμβανεις καλυτερα,γιατι βλεπω φωτογραφιες απο το κινητο, και την χρηση mail Που γραφω αρκετα και θελω μεγαλη οθονη να βλεπω ανετα. απο εκει και περα ομως δεν με κραταει τιποτα αλλο, αντιθετα με διωχνει.

 

Οπως λεει και ο Panos αν ενα τετοιο κινητο το ειχε βγαλει η samsung θα ειχε γινει χαμος, αλλα προσωπικα δε με απασχολει. Αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν εχουμε πολλες καλες επιλογες, και επιλεγουμε βασει του λιγοτερου κακου.. (βλεπε το τριο των τελευταιων ναυαρχιδων)..και οταν λεω λιγοτερο κακο, εννοω και το μεγεθος που ξεφυγε και στις 3.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικολα, οταν οι εταιριες βγαζουν καθε 6-12 μηνες ναυαρχιδες και καθε λιγο και λιγακι νεες συσκευες, ειναι δυσκολο να κανεις τετοιες σημαντικες βελτιωσεις και να ασχοληθεις με σχολαστικοτητα στο θεμα R&D. Οι εταιριες εχουν ενα πλανο και ~10 συσκευες που κυκλοφορουν σε εναν χρονο. Καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να ασχοληθουν με ενα προιόν μονο και το πως θα μικρυνουν για παραδειγμα το μεγεθος του φακου ή της μπαταριας μεσα σε 6-7 μηνες ωστε να μικρυνει το μεγεθος συνολικα.

Οσο για την αδιαβροχοποιηση,οταν μιλαμε για ναυαρχιδες της Sony (γιατι το Ζ1c ως τετοιο λογιζεται) και σηγκεκριμενα για τη σειρα Ζ ειναι πλεον συνυφασμενα αυτα τα δυο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@haki:

Το πρόβλημα με τη διάχυση φωτός από το φλας δεν είναι μόνο το πιο χαμηλό δαχτυλίδι του φακού στις πρώτες συσκευές σε σχέση με το πιο υπερυψωμένο στις πιο πρόσφατες. Για μένα ίσως ένας ακόμα παράγοντας είναι και το πολύ κακής ποιότητας screen protector που έχει τοποθετηθεί στο πίσω μέρος της συσκευής, σε συνδυασμό με το "γυαλί" που κάθεται από κάτω του, το οποίο φυσικά δεν είναι γυαλί, αλλά πλαστικό. Ίσως κι αυτό παίζει το ρόλο του στη διάχυση του φωτός του φλας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...