Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Η εγγύηση δεν σε καλύπτει για τέτοιου είδους ζημιές. Εκτός και αν έχεις κάποιο πρόγραμμα τύπου Vodafone Red που παρέχει ασφάλεια στη συσκευή και καλύπτει και τέτοια θέματα. Το αναφέρω γιατί πολλοί δεν το γνωρίζουν.

 

Σε γενικές γραμμές τώρα, όταν η συσκευή πέσει στο νερό αποφεύγουμε να την ενεργοποιούμε τις επόμενες ώρες και φροντίζουμε να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για απαγωγή της υγρασίας. Βγάζουμε άμεσα την μπαταρία, χρησιμοποιούμε πιστολάκι και βάζουμε τη συσκευή σε ρύζι για κάποιες ώρες εκμεταλλευόμενοι την ιδιότητα του να απορροφά την υγρασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, επιστρέφω μετά από μήνες απουσίας.

 

Το κινητό από τότε που το πήρα το έχω ρουτάρει μόνο, αλλά πλέον ψάχνομαι για να βελτιωθεί η λειτουργία του.

Επειδή δεν έχω καθόλου επαφή, μπορεί κάποιος να μου προτείνει μιά καλή, σταθερή ρομ και επίσης να αναφέρει επιγραμματικά αν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για την εγκατάστασή της?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επιστρέφω μετά από μήνες απουσίας.

 

Το κινητό από τότε που το πήρα το έχω ρουτάρει μόνο, αλλά πλέον ψάχνομαι για να βελτιωθεί η λειτουργία του.

Επειδή δεν έχω καθόλου επαφή, μπορεί κάποιος να μου προτείνει μιά καλή, σταθερή ρομ και επίσης να αναφέρει επιγραμματικά αν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για την εγκατάστασή της?

 

ριξε μια ματια στις 3-4 τελευταιες σελιδες αυτου του thread νομιζω θα βρεις μπολικες γνωμες και links:happy:

Kala pas kala?????
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να το πάω για αλλαγή digitizer. Μου έπεσε κι έσπασε και η lg μου είπε 80 ευρω. Νομίζω οτι είναι πολλά για τέτοιου είδους επισκευή! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να το πάω για αλλαγή digitizer. Μου έπεσε κι έσπασε και η lg μου είπε 80 ευρω. Νομίζω οτι είναι πολλά για τέτοιου είδους επισκευή! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

http://www.procordia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=67

 

Για δες, δεν εχω προσωπικη εμπειρια

Kala pas kala?????
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομζω να εχεις θεμα.Πηγαινε ετσι οπως ειναι και αν λεμε τωρα στραβωσει κατι το ξανακοιταμε.

 

Φίλε Leolipop για ακόμη μια φορά είσαι φοβερός... Είχα ξεκλειδώσει τον bootloder του τηλεφώνου και το είχα κάνει root και πριν λίγες ημέρες μετά από ΄΄σκάλισμα΄΄ δικό μου δεν λειτουργούσε σωστά το touch screen. Πέρασα λοιπόν τον οδηγό φλασαρίσματος Stock ROM που δίνεις και το τηλέφωνο στάλθηκε στο service της LG(αφού το καλύπτει η εγγύηση) και επισκευάστηκε κανονικά.

Το παρέλαβα σήμερα και είναι σαν καινούργιο...

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά...!

 

:thanks:

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου συστησει καποια KitKat Rom που να την εχει δοκιμασει και να μου πει ναι αξιζει να την βαλεις??? Χωρις γενικα πολλα προβληματα....

 

Καλησπέρα παιδιά, επιστρέφω μετά από μήνες απουσίας.

 

Το κινητό από τότε που το πήρα το έχω ρουτάρει μόνο, αλλά πλέον ψάχνομαι για να βελτιωθεί η λειτουργία του.

Επειδή δεν έχω καθόλου επαφή, μπορεί κάποιος να μου προτείνει μιά καλή, σταθερή ρομ και επίσης να αναφέρει επιγραμματικά αν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για την εγκατάστασή της?

 

 

Είμαι εδώ και 10 μέρες περίπου στην Beanstalk 4.4.2 based on P880-dev (old blobs) και δεν έχω λόγια την προτείνω ανεπιφύλακτα ,κατά την γνώμη μου η καλύτερη KitKat αυτήν την στιγμή για το κινητό μας και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει πολλές.Τα πάντα δουλεύουν ρολόι χωρίς κολλήματα και είναι απίστευτα γρήγορη. Υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδοχές της όπως θα δείτε :

1) CM based ROM: έχει ότι και η Official CM με ότι αυτό σημαίνει + Beanstalk features

2) P880-dev (grouper blobs): Βασισμένη σε unofficial sources και χρησιμοποιεί blobs απο το Nexus 7-->Δεν δουλεύει η εγγραφή βίντεο (κάποιοι ισχυρίζονται ότι είναι πιο γρήγορη από την επιλογή 3 αλλά εγώ δεν είδα καμιά διαφορά :p ) και

3) P880-dev (old blobs) : Based on unofficial sources με τα παλιά blobs -->Δουλεύουν τα πάντα :D :D :D

Την δουλεύω με Iodak kernel v9.95 , Nova Launcher Prime και έχω φλασσάρει και την stock camera από την JB 4.1.2 , γιατί σχεδόν σε όλες τις Kitkat Roms όταν επιλέγεις να κάνεις εστίαση χειροκίνητα στις φώτο ,κολάει για κάποια δευτερόλεπτα αλλά με αυτήν την κάμερα όλα καλά!

Αυτά παιδιά δοκιμάστε αν θέλετε και ποστάρετε εντυπώσεις ;)

Edited by lef7er1s
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλές οι σελίδες, όποιος έχει όρεξη, ας απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Είναι unibody το κινητό; Δεν έχει καπάκια κτλ, έτσι;

2. Η μπαταρία τι λέει; Αν κάποιος κάνει κάτι παραπάνω από μέτρια χρήση, πόσο κρατάει;

3. Τρέχει γρήγορα ή έχει κολλήματα;

4. Παίρνει κάρτα μνήμης; Αν ναι, τι κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλές οι σελίδες, όποιος έχει όρεξη, ας απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Είναι unibody το κινητό; Δεν έχει καπάκια κτλ, έτσι;

2. Η μπαταρία τι λέει; Αν κάποιος κάνει κάτι παραπάνω από μέτρια χρήση, πόσο κρατάει;

3. Τρέχει γρήγορα ή έχει κολλήματα;

4. Παίρνει κάρτα μνήμης; Αν ναι, τι κάρτα;

 

θα σου απαντησω και εδώ μιας και το είχα για κανένα εξάμηνο.μπαταρια χάλια.σορρυ παιδιά αλλα έτσι είναι.δεν είναι unibody.τρεχει ΑΨΟΓA.καλυτερα απο το optimus g που έχω τώρα.παιρνει κάρτα μνήμης.αυτα!

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω και εδώ μιας και το είχα για κανένα εξάμηνο.μπαταρια χάλια.σορρυ παιδιά αλλα έτσι είναι.δεν είναι unibody.τρεχει ΑΨΟΓA.καλυτερα απο το optimus g που έχω τώρα.παιρνει κάρτα μνήμης.αυτα!

 

Νομιζω οταν λεμε unibody εννοουμε αν ειναι ενα μεμονωμενο κομματι χωρις πορτακια κλπ ετσι; τοτε ειναι unibody.

Kala pas kala?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

είχα πάρει ένα backup από το κινητό μου μέσω Lg pc suite πριν κάνω την αναβάθμιση σε 4.1.2 και τώρα θέλω να το επαναφέρω σε 4.0.3 που ήταν πριν, γιατί το τηλέφωνο σέρνεται.

Το πρόβλημα είναι ότι τα αρχεία είναι .tar.enc και το Lg pc suite μου ζητάει να κάνω import αρχεία idx ή brinfo.

Μήπως έχει κανείς ιδέα πως να το κάνω για να μη χρειαστεί να κάνω όλη τη διαδικασία του downgrade?

Πως γίνεται να το πήρα το backup με Lg pc suite και το ίδιο στη συνέχεια να μην μου αναγνωρίζει τα αρχεία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

To downgrade δεν το φλιτωνεις.Το μπακ απ που πηρες μεσω το προγραμματα δεν εχει σε τιποτα να κανει με αυτο που ζητας.Αντι να κανεις λοιπον υποβαθμιση , καλυτερα φλασαρε μια zaiben μεσα και θα ηρεμησεις απο ολα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μετά από 1 προβληματάκι με το touchscreeen στο στο LG Optimus 4X HD (P880) και επισκευή του service της LG καλυπτόμενο από εγγύηση, παρέλαβα το τηλέφωνο με έκδοση 4.1.2 20b και κλειδωμένο bootloader.

Kατάφερα το έκανα root αλλά δεν μπόρεσα με κανέναν τρόπο να ξεκλειδώσω τον bootloader ώστε να μπορώ να βάλω customs ROM. Δοκίμασα σχεδόν με όλους τους τρόπους αλλά τίποτα, και από εδώ στο myphone και από τους XDA developers σε PC με win 7 ultimate 64 bit και win 8 pro 64 bit αλλά μάταια.

Μάλιστα σε κάποια προσπάθεια από έναν τρόπο στην εκκίνηση του τηλεφώνου εμφανίζεται το μήνυμα : LGE Security Access Permissions Denied.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κάποια διαδικασία ώστε να τα καταφέρω...;

Τι μπορεί να φταίει, μήπως γνωρίζετε?

Επίσης μπορώ να εγκαταστήσω κάποια KitKat Rom με κλειδωμένο τον bοotloader του τηλεφώνου?

Ευχαριστώ...!

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις σχετικα με το ξεκλειδωμα του Bootloader και γενικα για πολλες αποριες σχετικα με το συγκεκριμενο μοντελο. Πιστευω οσοι το εχουν ξεκλειδωσει εχουν ακολουθησει αυτο τον οδηγο και τα εχουν καταφερει συμπεριλαμβανομενου και εμενα. Δυστυχως δεν μπορεις να περασεις Custom Roms με κλειδωμενο Bootloader. :( Edited by Belaki
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε; Rom Beanstalk 4.4.2 KITKAT, όπως λέει ο lef7er1s ή Zaiben RC8;
Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

official cyanogenmod 11 (4.4.2) είναι nightly αλλά δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα και το τηλέφωνο πετάει!!!

και έχει κάθε μέρα update.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει; γιατί εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του συγκεκριμένου κινητού.
Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

official cyanogenmod 11 (4.4.2) είναι nightly αλλά δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα και το τηλέφωνο πετάει!!!

και έχει κάθε μέρα update.

 

μην κανεις καθε μερα ενημερωση .... δεν λεει και τιποτα , εμενα με εκνευριζει επειδη καθε φορα στο nexus που την εχω αυτη , πρεπει να σβηνω εφαρμογες που δεν θελω , να ενεργοποιω απο την αρχη το xposed framework και και και...

 

Παντως μονο καλο ειναι ετσι που υποστηριζουν την ρομ .Το Nightlies εμενα δε μου λεει τιποτα , απο την πρωτη μεχρι την τελευταια , αλα παιζουν ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως δεν ειναι καλη ισα ισα που την συνιστω , απλα μη καθεται κανεις να περνα της ενημερωση που βγαζουν καθημερινα γιατι δεν θα παρουσιαστει κατι αξιοσημειωτο.Δυο-τρεις φορες τον μηνα ειναι καλα για εμενα να ενημερωνεται , εκτος αν καποιος εντοπιζει καπου προβλημα οποτε ας αναβαθμιζει μεχρι να μην το εχει πλεον.

Εγω θα ξεκινουσα με zaiben , σχεδον στοκ σε εμφανιση με βελτιωμενη πολυ αυτονομια οπως διαβαζα απο σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις σχετικα με το ξεκλειδωμα του Bootloader και γενικα για πολλες αποριες σχετικα με το συγκεκριμενο μοντελο. Πιστευω οσοι το εχουν ξεκλειδωσει εχουν ακολουθησει αυτο τον οδηγο και τα εχουν καταφερει συμπεριλαμβανομενου και εμενα. Δυστυχως δεν μπορεις να περασεις Custom Roms με κλειδωμενο Bootloader. :(

 

Σε ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες, θα ξανά προσπαθήσω να ξεκλειδώσω τον bootloader ώστε να μπορώ να εγκαταστήσω custom ROMS.

:thanks:

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλές οι σελίδες, όποιος έχει όρεξη, ας απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Είναι unibody το κινητό; Δεν έχει καπάκια κτλ, έτσι;

2. Η μπαταρία τι λέει; Αν κάποιος κάνει κάτι παραπάνω από μέτρια χρήση, πόσο κρατάει;

3. Τρέχει γρήγορα ή έχει κολλήματα;

4. Παίρνει κάρτα μνήμης; Αν ναι, τι κάρτα;

 

1. Εχει πίσω καπάκι.

2. Σε μένα κρατάει 1 ημέρα με 2 ώρες περίπου ανοικτή οθόνη (στο τέλος της ημέρας έχει γύρω στο 15-20%). Με σβηστή οθόνη (πχ αν ακούς μουσική) ξοδεύει ελάχιστα. Σε αναμονή σχεδόν μηδενική κατανάλωση.

3. Ταχύτατο, χωρίς κολλήματα

4. microSD μέχρι 32gb επίσημα, αλλά αν θυμάμαι καλά από ότι έχω διαβάσει, παίρνει και 64gb. Για μεγαλύτερη δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη διαβάζω ολο το νήμα ,υπαρχει κάποιο fix για το gps που να δουλεύει?

 

για κοιτα εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370543 εγω δεν το εχω κανει γιατι δεν χρησιμοποιω καθολου gps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...