Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια SOS, παρελαβα κι εγω το S650 μου σημερα. Απολυτη αληθεια το εξαιρετικο design, το παχος, το βαρος, το flash ολα. Ενα σοβαρο προβληματακι αντιμετωπιζω εγω απο οταν το ανοιξα. Το σημα του wifi του δεν μενει σταθερο, με αποτελεσμα να ξεσυνδεεται και να συνδεεται στο Ιντερνετ μονο του. Για να καταλαβετε, κατεβαζοντας στο Play Store εφαρμογες, μου εβγαζε ενδειξη 20 mins remaining για εφαρμογες κατω των 30 mb. Ξερω οτι το router δεν το κανει απο μονο του, και ειχα κ αλλα κινεζικα τηλεφωνα και tablet που δε μου ειχαν εμφανισει παρομοι προβλημα ως τωρα. Help!
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επίσης για να μην κάνει ενημερώσεις, έκανα απεγκατάσταση το system upgrade με το titanium backup.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια SOS, παρελαβα κι εγω το S650 μου σημερα. Απολυτη αληθεια το εξαιρετικο design, το παχος, το βαρος, το flash ολα. Ενα σοβαρο προβληματακι αντιμετωπιζω εγω απο οταν το ανοιξα. Το σημα του wifi του δεν μενει σταθερο, με αποτελεσμα να ξεσυνδεεται και να συνδεεται στο Ιντερνετ μονο του. Για να καταλαβετε, κατεβαζοντας στο Play Store εφαρμογες, μου εβγαζε ενδειξη 20 mins remaining για εφαρμογες κατω των 30 mb. Ξερω οτι το router δεν το κανει απο μονο του, και ειχα κ αλλα κινεζικα τηλεφωνα και tablet που δε μου ειχαν εμφανισει παρομοι προβλημα ως τωρα. Help!

Σχετικά με το σήμα και σε εμένα παίζει είμαι 5 μέτρα από το ρουτερ (Speedtouch 585 v8) και παίζει 2 με 3 έως μέγιστα 4 γραμμές. και έχει το κινέζικο radio v11

 

Σχετικά με το vroot οδηγίες από το ρωσικό σιτε

http://translate.google.gr/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Flenovo-forums.ru%2Fforum%2F215-s650-vibe-x-mini%2F

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σήμα και σε εμένα παίζει είμαι 5 μέτρα από το ρουτερ (Speedtouch 585 v8) και παίζει 2 με 3 έως μέγιστα 4 γραμμές. και έχει το κινέζικο radio v11

 

Οποτε την κανεις τη δουλεια σου, εμενα παει απο το 1 στο 0.. Ας του ριξει μια ματια και κανενας αλλος να δουμε.

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Οποτε την κανεις τη δουλεια σου, εμενα παει απο το 1 στο 0.. Ας του ριξει μια ματια και κανενας αλλος να δουμε.

Δοκίμασε και με άλλο ρουτερ, μήπως είναι ασυμβατότητα, γενικά βρίσκει ασύρματα δίκτυα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν εχω το συγκεκριμενο κινητο αλλα παρακολουθω τη συζητηση σας με σκοπο καποια αστιγμη ( αν αποδειχτει αξιοπιστο ) να το παρω κι εγω....

 

ηθελα να προτεινω κατι για το προβλημα με το wi fi επειδη το αντιμετωπιζα κι εγω με το δικο μου κινητο (LG E455 dual).... κοιταχτε στις ρυθμισεις του ρουτερ...αν το εχετε ρυθμισει ωστε να μην ειναι σταθερο το channel μεταδοσης αλλαχτε το σε σταθερο και οριστε ενα απο τα 6-9-12 ( καπου το ειχα διαβασει το συγκεκριμενο ). αφου το σταθεροποιησα δεν ξαναντιμετωπισα προβληματα αποσυνδεσεων και χαμηλου σηματος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η rom σε 70 γλώσσες έχει ήδη αναφερθεί?

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s650/comment-page-2/#comments

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Με το wifi κανενα προβλημα.Το μονο ''προβλημα'' για μενα ειναι οτι μετα απο 2-3 λεπτα περιπου απενεργοποιειται για λιγοτερη καταναλωση και οταν αναψεις την οθονη ενεργοποιειται παλι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η rom σε 70 γλώσσες έχει ήδη αναφερθεί?

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s650/comment-page-2/#comments

 

Ναι αυτή η μόνη έκδοση που έχει Ελληνικά και είναι αυτή που έχουν τα κινητά όταν έρχονται από Κίνα.

 

Βέβαια η υποστήριξη Ελληνικών είναι ελιπέστατη, ένα ποσοστό μόνο των μενου κλπ είναι στα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η rom σε 70 γλώσσες έχει ήδη αναφερθεί?

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s650/comment-page-2/#comments

 

Ακριβως, αυτη η ρομ ειναι αυτη που φορά το κινητο μου που ηρθε απο μινιντιλ...

 

δεν χρησιμοποιω ελληνικο μενου, οποτε κανενα προβλημα, τα ελληνικα που εχει ειναι στο πληκτρολογιο μια χαρα μεσω του GO...

 

το μονο κινεζικο που βλεπω ειναι, οταν καποιος με καλει, διπλα στο ονομα του στα ελληνικα η αγγλικα φαινονται κατι κινεζικα ιδεογραμματα...που φυσικα δεν ξερω τι σημαινει...αλλα και δεν με χαλαει κιολας....

 

για το θεμα με το wi-fi, και σε μενα δεν εχει προβλημα... το 3G που ειχε καποιο θεμα μαλλον οφειλοταν στην μερα και στην τοποθεσια που ημουν εκεινη την στιγμη...τωρα ειναι μια χαρα...

 

μετα απο 2 μερες χρηση, δεν μπορω να βρω καποιο πολυ αρνητικο, η καμερα του δουλευει μια χαρα, ειδικα η μπροστα...ισως και επειδη στο προηγουμενο μοντελο μου δεν ειχα τετοια...

 

εχουνε κανει ενα partition 3GB, το ονομαζει built-in storage στο οποιο μπορεις να μεταφερεις καποιοες εφαρμογες, μιας και ειναι un-root, και το link2SD δεν κανει δουλεια.

Edited by morrison100
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα το έκανα ρουτ me to Vroot αφού είχα περάσει από πριν τους drivers....:)

Ευχαριστώ panosvo

 

για να περασεις cwm πρεπει να το κανεις root πρωτα?

επισης με το root ολα καλα? χρειαστηκε να σβησεις τιποτα κινεζοεφαρμογες μετα?

κανενα προβλημα στην ολη διαδικασια υπηρχε?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

για να περασεις cwm πρεπει να το κανεις root πρωτα?

επισης με το root ολα καλα? χρειαστηκε να σβησεις τιποτα κινεζοεφαρμογες μετα?

κανενα προβλημα στην ολη διαδικασια υπηρχε?

 

Cwm δεν πέρασα, η μόνη κινεζοεφαρμογή που έσβησα είναι αυτή που πάει να βάλει το vroot. Την έβγαλα με το titanium.

 

Στην διαδικασία κανένα πρόβλημα, το μόνο ήταν να εγκαταστήσει χειροκίνητα τον οδηγό, όπως γράφω και παραπάνω.

Βασικά δεν έχει cwm έχει TWRP και επιλέγεις ανάλογα εάν έχεις κινέζικό firmware ή ROW (Rest of world)

http://translate.google.gr/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Flenovo-forums.ru%2Fforum%2F227-%25D0%25BF%25D1%2580%25D0%25BE%25D1%2588%25D0%25B8%25D0%25B2%25D0%25BA%25D0%25B8-vibe-x-mini-s650%2F

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi κανενα προβλημα.Το μονο ''προβλημα'' για μενα ειναι οτι μετα απο 2-3 λεπτα περιπου απενεργοποιειται για λιγοτερη καταναλωση και οταν αναψεις την οθονη ενεργοποιειται παλι.

Αυτό γίνεται για λόγους οικονομίας μπαταρίας και λογικά έχει ρύθμιση, ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις το Wi-Fi, πρέπει να έχει επιλογή που να λέει να παραμένει πάντα ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις την βιντεοκληση? εμενα μου βγαζει αυτο το μυνημα : video call cannot be setup. video telephone service is not activated on this sim card.

 

η sim card που εχω στο κινητο ειναι στη θεση της 3g card και τα δεδομενα ειναι ενεργοποιημενα. Καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακολουθώ την συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά του συγκεκριμένου κινητού (μάλλον από to2c.com γιατί δίνει και δωράκι θήκη και ζελατίνα μαζί) και θέλω να ρωτήσω...

1) Υπάρχει κάποιος που το έχει τεστάρει μερικές μέρες με χρήση να μου πει αν είναι ικανοποιητική η μπαταρία του?

2) Στο site δείχνει ότι έχει και γλώσσα ελληνικών, αυτό είναι μόνο για το μενού του ή ισχύει και για γλώσσα μηνυμάτων κλπ?

3) Χρειάζεται απαραίτητα να κάνω root ή να σβήσω τις κινέζικες εφαρμογές που θα έχει εγκατεστημένες? Θέλω να πω είναι τόσο ενοχλητικές με ειδοποιήσεις κλπ.?

 

Δεν έχω σκοπό να του κάνω κάποιο update για να μην χάσω και την γλώσσα, αρκεί να βρω τρόπο να απενεργοποιήσω ειδοποιήσεις τέτοιου τύπου αν γίνονται ενοχλητικές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλορίζικο στα παιδιά που το πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακολουθώ την συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά του συγκεκριμένου κινητού (μάλλον από to2c.com γιατί δίνει και δωράκι θήκη και ζελατίνα μαζί) και θέλω να ρωτήσω...

1) Υπάρχει κάποιος που το έχει τεστάρει μερικές μέρες με χρήση να μου πει αν είναι ικανοποιητική η μπαταρία του?

2) Στο site δείχνει ότι έχει και γλώσσα ελληνικών, αυτό είναι μόνο για το μενού του ή ισχύει και για γλώσσα μηνυμάτων κλπ?

3) Χρειάζεται απαραίτητα να κάνω root ή να σβήσω τις κινέζικες εφαρμογές που θα έχει εγκατεστημένες? Θέλω να πω είναι τόσο ενοχλητικές με ειδοποιήσεις κλπ.?

 

Δεν έχω σκοπό να του κάνω κάποιο update για να μην χάσω και την γλώσσα, αρκεί να βρω τρόπο να απενεργοποιήσω ειδοποιήσεις τέτοιου τύπου αν γίνονται ενοχλητικές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλορίζικο στα παιδιά που το πήραν.

 

Εγώ φίλε μου το παρήγγειλα την Δευτέρα απ' εκεί και τους έγραψα να κάνουν τα εξής:

 

please check the phone for this:

 

1.Have Greek language installed.

2.Have Play store installed.

3.Send it with a Eu adapter.

4.Declare price 20 -30 USD and mark as gift.

5.remove all chinese app,

6.root the phone

7..Check the phone before departure for any damage and screen problems

 

Μου απάντησαν μέσα σε λίγη ώρα

 

Dear friend,

thank you for your order.

1.this phone will has greek language,

2.this phone will has google play.

3.we will send the EU plug,

4.we will declare it as gift for lower price.

5.but we don't remove the chinese apps.

6.we can root the phone.

7.we will test the phone before we send it.

we will send it these days, then you will get the track number, thank you.

 

Τώρα τι θα έρθει θα δω όταν το πάρω στα χέρια μου.

Πάντως απ' ότι έχουμε διαβάσει φαίνεται πολύ καλό τηλέφωνο για τα λεφτά του.

Σχετικά με το

1. Ένας φίλος που έχει το S 820 και φορά την ίδια μπαταρία BL210 2000mAh μου είπε ότι είναι εντάξει. Φυσικά αυτό εξαρτάται και από την χρήση.

2. Δεν γνωρίζω και θα ήθελα και εγώ μια απάντηση από κάποιον που ξέρει.

3. Μου είπαν ότι θα το κάνουν root αυτοί πριν το στείλουν αλλά δεν γίνεται να μου σβήσουν τις κινέζικες εφαρμογές. Γιατί;;;;;;;;;;;;;;; Ξέρει κάποιος;;;;;;;;

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα τσεκαρω το wifi και σε αλλο ρουτερ το τηλ και θα σας πω. Το γεγονος ειναι οτι βελτιωθηκε καπως η αντιδραση του στο ιδιο σημειο του σπιτιου. Για να μην παρεξηγηθω απο αυτους που "ζαχαρωνουν" το κινητο :p , το κινητακι ειναι αστερι, και σε design, και σε επιδοσεις (πρωτο antutu test 17497!!) και η μπαταρια του θεωρω ικανοποιητικη (με νορμαλ χρηση κοντα στις 2 μερες). Το wifi ειναι πολυ γρηγορο, ακομα και με με μια γραμμη ή τη μπιλια, το ιντερνετ παει σφαιρα. Το θεμα ειναι να εχει αυτο το σημα.. Σχετικα με το 3G που ανεφερε ενας φιλος παραπανω τρεχει απροβληματιστα.:D
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακολουθώ την συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά του συγκεκριμένου κινητού (μάλλον από to2c.com γιατί δίνει και δωράκι θήκη και ζελατίνα μαζί) και θέλω να ρωτήσω...

1) Υπάρχει κάποιος που το έχει τεστάρει μερικές μέρες με χρήση να μου πει αν είναι ικανοποιητική η μπαταρία του?

2) Στο site δείχνει ότι έχει και γλώσσα ελληνικών, αυτό είναι μόνο για το μενού του ή ισχύει και για γλώσσα μηνυμάτων κλπ?

3) Χρειάζεται απαραίτητα να κάνω root ή να σβήσω τις κινέζικες εφαρμογές που θα έχει εγκατεστημένες? Θέλω να πω είναι τόσο ενοχλητικές με ειδοποιήσεις κλπ.?

 

Δεν έχω σκοπό να του κάνω κάποιο update για να μην χάσω και την γλώσσα, αρκεί να βρω τρόπο να απενεργοποιήσω ειδοποιήσεις τέτοιου τύπου αν γίνονται ενοχλητικές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλορίζικο στα παιδιά που το πήραν.

 

 

Μετα απο 2-3 μερες χρησης, να σου απαντησω τις δικες μου εμπειριες...

1. Η μπαταρια του ειναι ικανοποιητικη, οσο δεν εχεις το 3G, αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα κινητα με μεγαλες οθονες...χθες απο τις 8 το πρωι, με φουλ 3G, 10 λεπτα σκαιπ, συνεχομενο browsing και 20 λεπτα κλησεων, συν καποιες ωρες ραδιοφωνο με πηγε μεχρι τις 6 το απογευμα στο 10%. Απο την εμπειρια μου με λενοβο Α800, ιδια μπαταρια, ιδια χρηση, δεν εχει διαφορες...Απλως, με το Α800, οταν δεν ανοιγα 3G και το ειχ στο wifi, μου εβγαζε σκ.

Εκ των πραγματων δεν με ενοχλει, μιας και μετα τους 4-5 πρωτους πληρεις ξκυξκλους φορτισης, μπορω να το εχω σε φορτιστη οποτε μου χρειαστει.

 

2. Ελληνικο πληκτρολογιο στα μηνυματα εχει απο το GO που ηταν προεγκατεστημενο, το μενου το εχω στα αγγλικα ετσι κι αλλιως...

 

3. απο το minideal που το πηρα, δεν εχω κινεζικες εφαρμογες...μονο το PC suite για τον υπολογιστη ειναι κινεζικο, και δεν μπορω να το βρω σε αγγλικο μενου. Ρουτ δεν μου χρειαστηκε , αν και στην αρχη το εψαξα - με framaroot/vroot - τωρα πλεον δεν μου χρειαζται. Ειδικα για μεταφορά εφαρμογων στην SD, που ηθελα να κανω, εχουν βαλει ενα χωρο 3GB - built-in storage το εχουν ονομασει, στο οποιο μπορεις να μεταφερεις καποιες εφαρμογες.

 

Τελος, το 3G πλεον δουλευει μια χαρα.

 

αρνητικά...

 

Δεν μπορω να βρω τροπο να αλλαξω τον ηχο εδιποιησεων(e-mail, notification etc.)

Αλλαξα αμεσα τον lenovo launcher, δεν με βολευε καθολου, και εβαλα τον apex.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μάλλον θα το παραγγείλω κι εγώ αυτές τις μέρες γιατί το έχω ερωτευτεί πλέον. Θα γράψω κι αυτά που ζήτησε ο φίλος πιο πάνω για να είμαι καλυμένος. Αλήθεια που τους τα γράφεις όλα αυτά και σου απαντάνε?
Link to comment
Share on other sites

me to link2SD δεν πηγαινουν, αν υπαρχει κατι αλλο που δεν χρειαζεται root, ας το ποσταρει καποιος...
Link to comment
Share on other sites

καηκαμε τοτε :X

καποιοι ειχαν πει οτι πανε και γιαυτο το παρηγγειλα

εγω εχω 25GB σε games και εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Στα 142$ πλεον στο to2c.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-03-2014 10:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2014 07:40 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-02-2014 15:44 IPS

 

Ποτε να το περιμενω ?

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 μέρες, ανάλογα και που είσαι βέβαια. Σάββατο όμως δεν νομίζω να δουλεύουν οπότε υπολόγισε Δευτέρα πιο σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ειμαι

Οκ ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα ..

Ναι οι εφαρμογές πάνε στην sd, τις πιο πολλές φορές σε ρωτάει που θες να κάνεις

εγκατάσταση , έχει κανονικές sim και έχει led ειδοποιήσεων...:happy:

 

παντως εδω ο φιλος ειπε οτι πανε στην sd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...