Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το κινητό το πήρα και είναι τέλειο! :):)

Πήρα και μια θήκη με flip cover και έβαλα να αναβοσβήνει η οθόνη με τον αισθητήρα (με app) αν και δεν είναι πολύ γρήγορη αυτή η διαδικασία (λογικό).

Έχει κάνει κανείς σας upgrade σε .290 από την .532 και να καταφέρει να κρατήσει το root?

(υπόψιν το e-shop μου το έχει φέρει από Γερμανία, είχε μέσα και in-ear ακουστικά)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς... όσες φορές και να πατήσω το power button δεν ανάβει η οθόνη αν δεν κλείσει η γράμμη.

 

Μου το έκανε και εμένα 2 φορες και παραξενευτηκα. Κάτι με τον αισθητήρα πρέπει να παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό το πήρα και είναι τέλειο! :):)

Πήρα και μια θήκη με flip cover και έβαλα να αναβοσβήνει η οθόνη με τον αισθητήρα (με app) αν και δεν είναι πολύ γρήγορη αυτή η διαδικασία (λογικό).

Έχει κάνει κανείς σας upgrade σε .290 από την .532 και να καταφέρει να κρατήσει το root?

(υπόψιν το e-shop μου το έχει φέρει από Γερμανία, είχε μέσα και in-ear ακουστικά)

Ποιο app έχεις βάλει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποιο app έχεις βάλει;

 

Το Gravity αλλά δεν μου την σβήνει με τον αισθητήρα τελικά, μόνο άμα το τουμπάρω. Τουλάχιστον την ανοίγει με τον αισθητήρα.

Για να σβήνω την οθόνη χωρίς να πατάω το κουμπί έβαλα double tap gesture στον nova launcher να εκκινεί την εφαρμογή Screen off.

Βέβαια είναι ημίμετρο, κάτι θα βρω που θα πάει! :)

Link to comment
Share on other sites

Γατονια καλημέρα σας ότι και να δοκίμασα για root… μάπα το καρπούζι … αν έχετε κάτι το ασφαλές και με οδηγό βημα βημα .. θα ήθελα αν δεν σας είναι κόπος να το βάλετε .. μπας και κάνουμε προκοπή … είμαι σε C6833/4.3 (14.2A.1.135)
Link to comment
Share on other sites

Γατονια καλημέρα σας ότι και να δοκίμασα για root… μάπα το καρπούζι … αν έχετε κάτι το ασφαλές και με οδηγό βημα βημα .. θα ήθελα αν δεν σας είναι κόπος να το βάλετε .. μπας και κάνουμε προκοπή … είμαι σε C6833/4.3 (14.2A.1.135)

Sony και καλά να το κάνεις ροοτ. Για πιο λόγο επιμένεις τόσο πολύ? Ούτως η άλλως σε λίγο θα πάρουμε kit kat και θα το χάσεις και θα χρειαστεί να το ξανακάνεις πάλι.

Edited by baltziak
Link to comment
Share on other sites

Γατονια καλημέρα σας ότι και να δοκίμασα για root… μάπα το καρπούζι … αν έχετε κάτι το ασφαλές και με οδηγό βημα βημα .. θα ήθελα αν δεν σας είναι κόπος να το βάλετε .. μπας και κάνουμε προκοπή … είμαι σε C6833/4.3 (14.2A.1.135)

Το ακόλουθο το έγραψα πριν από λίγο, κυρίως λόγω του ότι με εκνεύρισε πάρα πολύ η διαδικασία του να κάνεις root τη συσκευή (είναι μανούρα αν ψάχνεις χωρίς να ξέρεις, επίσης κάθε εταιρία τα κάνει διαφορετικά). Η προηγούμενη συσκευή μου ήταν ένα nexus οπότε όπως καταλαβαίνεις από τα απλά (και λογικά βήματα) πας σε βουνό βλακείας με κλειδώματα εδώ και κει και frustration που λένε και οι Άγγλοι. :)

 

Τα πάντα τα έχω βρει από το xda forum φυσικά, και υπάρχουν link τέρμα κάτω.

 

Ο οδηγός είναι για το C6833 που έχω, και έχω δοκιμάσει. Αν έχεις άλλο μοντέλο (πχ χωρίς LTE) σταμάτα εδώ και ρώτα για διαφορετικά links.

 

Ότι γράφω παρακάτω ενδέχεται να πάει στραβά για διάφορους λόγους και θέλω να ξέρεις ότι αν ακολουθήσεις τα βήματα θα το κάνεις με δική σου ευθύνη. Εγώ προσπάθησα να συλλέξω όσες περισσότερες πληροφορίες και να τις συνδέσω σε μια ροή που δεν θα προκαλέσει πρόβλημα στη συσκευή σου και θα είναι κατανοητή από εσένα. Γενικά θα κοιτάω το thread αν υπάρξει πρόβλημα με την διαδικασία, και θα προσπαθήσω να βοηθήσω, δεν υπόσχομαι κάτι παραπάνω όμως! :)

 

 

Εννοείται ότι θα σβηστούν τα δεδομένα της συσκευής οπότε κράτα backup αυτών που θες

 

Θέλω να διαβάσεις όλα τα βήματα πριν ξεκινήσεις να τα εκτελείς, μπορεί σε κάποια κομμάτια να μην βγάζεις νόημα και δεν θέλουμε αυτό να γίνει ενώ φλασάρεις σημαντικά πράγματα, ε; :cool:

 

 

Αρχικά θα χρειαστεί να κατεβάσεις το Flashtool, που θα βρεις εδώ. Επίσης διάβασε αυτό το θέμα για σύντομες οδηγίες πως δουλεύει το flashtool.

Γενικά πως δουλεύει το flashtool:

Κατ'αρχήν δεν συνδέεις το κινητό όταν ανοίγεις το flashtool. Θα το συνδέσεις όταν σου το ζητήσει το πρόγραμμα και με τον τρόπο που θα σου πω παρακάτω. Επίσης πριν το ανοίξεις θα έχεις βάλει στον φάκελο firmwares το αρχείο/τα αρχεία .ftf που κατέβασες.

Από την στιγμή που θα το ανοίξεις θα πας στον κεραυνό που είναι το πρώτο κουμπάκι αριστερά (flash) και θα σε ρωτήσει με ποιο τρόπο θες να φλασάρεις. Θα απαντήσεις flashmode. Θα διαλέξεις το αρχείο που θες να φλασάρεις και θα πατήσεις Flash. Αυτό θα αρχίσει να ετοιμάζει το αρχείο για εγγραφή.

 

Σε λίγο θα σου πει να συνδέσεις την συσκευή με συγκεκριμένο τρόπο. Για να συνδέσεις την συσκευή σε Flashmode πρέπει καταρχάς να είναι απενεργοποιημένη. Κατόπιν έχοντας πατημένο το volume down συνδέεις το καλώδιο στο τηλέφωνο και συνεχίζεις να το πατάς για κανένα δευτερόλεπτο μέχρι να πάρει μπρος το σύστημα (ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ) και να φύγει το παραθυράκι που σου λέει να συνδέσεις τη συσκευή. Μετά περιμένεις μέχρι να τελειώσει και σου πει να αποσυνδέσεις το τηλέφωνο.

 

Νομίζω καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να έχει η συσκευή αρκετή μπαταρία πριν ξεκινήσεις flashing. :)

 

Όλα τα script/προγράμματα που θα τρέξεις καλά θα ήταν να τα έχεις οργανωμένα στο C:\ κατευθείαν για να τα βρεις αμέσως μέσω command line. Φυσικά αυτό δεν είναι απαραίτητο, το γράφω για λόγους διευκόλυνσης.

 

Επίσης, θα χρειαστεί να κατεβάσεις τα ακόλουθα αρχεία από εδώ: (μερικά είναι torrent)

  • C6833_14.1.B.1.532_[NUT].ftf
  • ZU-lockeddualrecovery2.7.92-BETA.installer.zip
  • C6833_14.2.A.1.136.flashable.zip (αυτό το zip θέλω να το αντιγράψεις στην microsd του κινητού σου. Αν δεν εχεις microsd, πάρε :p )
  • C6833_14.2.A.1.136_Stripped.ftf

Αν έχεις Windows και έχεις πρόβλημα με drivers, ίσως αυτοί σε βοηθήσουν (όταν σε ρωτάει να ψάξει στο internet για drivers λες όχι και διαλέγεις τον φάκελο που έχεις αποσυμπιέσει το .zip)

 

 

Οπότε ξεκινάμε τη διαδικασία:

  1. Φλασάρεις (ουσιαστικά κάνεις downgrade σε 4.2.2) με το Flashtool την .532 που σου είπα παραπάνω.
    (αν μετά που θα ανοίξεις το τηλέφωνο δεν σου δείχνει IMEI (πατώντας *#06# στο ταμπλό κλήσεων) πρέπει να φλασάρεις άλλο ένα official ftf (πχ αυτό, ίσα ίσα για να διορθωθεί το IMEI)
     
     
  2. Ανοίγεις το κινητό, ενεργοποιείς USB debugging (7 κλικ στο settings>about phone>build number, και μετά settings>developer options>usb debugging)
     
     
  3. Κάνεις root με ταυτόχρονη εγκατάσταση recovery με το εργαλείο zu locked dual recovery installer που κατέβασες και αποσυμπίεσες:
    Ανοίγεις το install.bat από command line των windows, διαλέγεις την επιλογή 3. Αν αυτό αποτύχει σταματάς ότι κάνεις και ρωτάς εδώ.
    Αν όλα δουλέψουν όπως πρέπει θα πρέπει να εμφανιστεί το SuperSU application στις εφαρμογές σου όταν τελειώσει το πρόγραμμα.
    (Αν δεν δουλέψει ενδέχεται να φταίει το προηγούμενο φλασάρισμα του official ftf -τα γράφω από μνήμης και ίσως μου διαφεύγει κάτι- οπότε ξανά κάνε το βήμα 1. Δε νομίζω να χρειαστεί)
     
     
  4. Ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της διαδικασίας είναι να κάνεις backup τα μοναδικά DRM κλειδιά για την συσκευή σου που είναι στο partition TA όπως το λένε. Αν τα χάσεις, κάηκες. :O (προτείνω να τα σώσεις σε 2-3 μέρη στον υπολογιστή σου και στο dropbox)
    Για να κάνεις το backup (εφόσον είσαι rooted) κατεβάζεις αυτό και το αποσυμπιέζεις.
    Ανοίγεις πάλι με command line το Backup-TA.bat και διαλέγεις την επιλογή 1 (Backup).
    Αν όλα πάνε καλά όταν τελειώσει θα σου έχει φτιάξει ένα .zip αρχείο με τα κλειδιά στον φάκελο Backup. Αυτό το αρχείο θα σώσεις αλλού. Υπάρχει και video με την διαδικασία του backup (όχι τίποτα τραγικό)
    .
    Όπως είπα αυτό το βήμα είναι σημαντικό, αλλά δεν είναι απαραίτητο για να πάρεις root γενικά. Προτείνω να το κάνεις όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά, καλύτερα να έχεις αποθηκευμένα κάπου τα DRM κλειδιά σου. ;)
     
     
  5. Φλασάρεις την modded .136 που κατέβασες παραπάνω C6833_14.2.A.1.136.flashable.zip.
    Υπόψιν για να το κάνεις αυτό πρέπει να μπεις στο recovery (ο πιο εύκολος τρόπος είναι με την εφαρμογή quick boot. Διαλέγεις φυσικά το recovery)
    • Μέσα στο recovery: wipe data/factory reset > clean to install a new rom
    • Μετά πας πίσω και διαλέγεις advanced menu > wipe dalvic cache (τώρα που το γράφω δεν θυμάμαι αν το είχε κάνει αυτόματα στο προηγούμενο βήμα, αλλά καλού κακού κάντο)
    • Μετά mounts and storage > format /data and /data/media (/sdcard) αυτό θα σβήσει όλα τα αρχεία που είχε η μνήμη του τηλεφώνου (όχι η κάρτα microsd σου)
    • Μετά install zip > choose from /storage/sdcard1 και διαλέγεις το C6833_14.2.A.1.136.flashable.zip
    • ΠΡΟΣΟΧΗ: αφου τελειώσει το προηγούμενο βήμα ΜΗΝ κάνεις reboot, αλλά: power options > power off

 

 

[*]Εφόσον δεν έκανες reboot στο προηγούμενο βήμα, και είναι απλά απενεργοποιημένη η συσκευή, φλάσαρε όπως σου περιέγραψα στις οδηγίες του flashtool το .136 modded ftf (C6833_14.2.A.1.136_Stripped.ftf) και μετά θα είσαι έτοιμος.

Αν θυμάμαι καλά μετά και αυτό το βήμα θα έχεις root αλλά ίσως να μην έχεις recovery. Αν με το quick reboot δεν σε πάει σε recovery τότε κάνεις το βήμα 3 αλλά επιλέγοντας 1 (supersu) και θα σου ξαναβάλει recovery.

 

Μην ξεχνάς να ακολουθήσεις κατά γράμμα ότι σου γράφω, και επίσης ότι γράφει το εκάστοτε πρόγραμμα που σου πειράζει την συσκευή. Δεν θα έχεις δικαιολογία αν πεις, "βιάστηκα" και "έγραφε πολλά και βαριόμουν να διαβάσω". Root δεν κάνουμε για πλάκα.

 

Αν όλα πάνε σωστά θα έχεις την πιο πρόσφατη rooted έκδοση, και όλα αυτά με κλειδωμένο bootloader.

 

Αν κάποιος φίλος βρει οποιοδήποτε λάθος ας μου πει να το διορθώσω. :)

 

 

Links:

Γενικό guide rooting: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2569904

Οδηγός για νέους κατόχους Ultra: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2446502

Flashtool thread: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2428319

Πως κάνεις restore imei: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593918

TA backup tool: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2292598

Root many android alternative root method (not working for me) : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

FTF official files: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453921

xperia z ultra forum: http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός προστέθηκε στο πρώτο post. :rolleyes:

 

Ευχαριστώ! Καλημέρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το Gravity αλλά δεν μου την σβήνει με τον αισθητήρα τελικά, μόνο άμα το τουμπάρω. Τουλάχιστον την ανοίγει με τον αισθητήρα.

Για να σβήνω την οθόνη χωρίς να πατάω το κουμπί έβαλα double tap gesture στον nova launcher να εκκινεί την εφαρμογή Screen off.

Βέβαια είναι ημίμετρο, κάτι θα βρω που θα πάει! :)

Το Screen off το έχω κι εγώ. Κάτι αποτελεσματικό για το ξεκλείδωμα ψάχνω για να μην πατάω συνεχώς το κουμπί του On/Off θέλω. Αλλά όπως λες κι εσύ: κάπου θα το βρω, που θα πάει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το Screen off το έχω κι εγώ. Κάτι αποτελεσματικό για το ξεκλείδωμα ψάχνω για να μην πατάω συνεχώς το κουμπί του On/Off θέλω. Αλλά όπως λες κι εσύ: κάπου θα το βρω, που θα πάει;

 

Το gravity βάλε που έγραψα. Και όρισε να ξεκλειδώνει μέσω του proximity sensor. Αυτή η λειτουργία δουλεύει τέλεια σε μένα. Απλά περνάς το δάχτυλο πάνω από τον sensor και ανοίγει η οθόνη.

Η κατανάλωση του app σε μένα είναι 3% περίπου (μηδαμινό)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση στο on-off!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aky.automaton.gestures

Αυτό δουλεύει μια χαρά με το flip cover μου!!!

Και ανοίγει και κλείνει την οθόνη κανονικά. Από κατανάλωση δε ξέρω ακόμα, θα πω αύριο που θα δείξει το ποσοστό.

Είναι trial 31 ημερών πάντως και το κλειδί για το ξεκλείδωμα κάνει 1,2 ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Και το auto screen on off δουλεύει μια χαρά με τον proximity sensor, είναι και free.

 

έχεις δίκιο, και αυτό δουλεύει!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danielkao.autoscreenonoff

(αν και μου φαίνεται λίγο πιο αργό στο άνοιγμα της οθόνης από το άλλο θα το προτιμήσω φυσικά! :) )

 

EDIT: τρελό battery drain, τουλάχιστον σε μένα. Πάρα πολλά wakelocks επίσης. Έβαλα πάλι το automaton να δω πως θα πάει

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις είσαστε άκρως ευχαριστημένοι από το SBH52. Όσο για root αν υπάρχει καμια έγκυρη διαδικασία θα ήταν ευπρόσδεκτη

 

Και εγώ το σκέφτομαι/σκεφτόμουν το SBH52 και είδα αυτό το βίντεο:

 

Είχα απογοητευτικη εμπειρία από Sony MW600 ( ήχος για μουσική mp3/radio καλή, ομιλία μέσω Viber σχεδόν αδύνατη, ο άλλος ακούει χάλια, ενώ με ένα απλό handsfree όλα τέλεια).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γνώμη έχετε για το παραπάνω φλας, βρήκα ένα παλικάρι που το πουλάει εδώ http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/variousmobile/260655-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-iblazr-led/,

Αξίζει,τι γνώμη έχετε?

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έσκασε λέει μύτη η 4.4.2 κατά Χονγκ Κονγκ μεριά. Άντε να δούμε πότε θα την δούμε και κατά τα μέρη μας αν και από ότι διάβασα δεν δείχνει να έχει το tap2wake που πολλοί περιμένουμε...

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

- Άντε !!!... καλοριζικα !!!!

 

http://www.sonymobile.com/global-en/software/phones/xperia-z-ultra/

 

http://www.xperiablog.net/2014/03/19/sony-confirms-android-kitkat-rolling-for-xperia-z1-xperia-z-ultra-and-xperia-z1-compact/

 

- Δοκίμασα στο pc companion αλλά τίποτα προς το παρόν .... επίσημο ελληνικο firmware.

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Doubletap;;

 

Όχι, απ΄ότι φαίνεται, καμία από τις συσκευές δεν θα πάρει τα καλούδια του Z2.

 

Welcome kitkat

 

Έγινε και η αναβάθμιση!!

 

Την πέρασες manually ή ήρθε ΟΤΑ; Ελληνική είναι η συσκευή σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνική συσκευή. Την πέρασα με το pc companion.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά εκτός όλα τα άλλα καλούδια της 4.4.2 νομίζω ότι η μπαταρία πάει καλύτερα σε διάρκεια...και το τεστάρω με όλα ανοικτα στο full..

pit mykonos
Link to comment
Share on other sites

- Μόλις τώρα το σύνδεσα στο pc companion και μου την έβγαλε .... το φορτιζω και την κατεβάζω !!

 

 

EDIT. 17:30

- Τώρα τελειωσα την αναβάθμιση.... μου πηρε για να κατέβει 4,5 ώρες!!!! .... ολη η υφήλιος σήμερα βρήκε να κανει αναβάθμιση ;; .... αγανάκτησα στο περίμενε !! ... μέχρι και CNN κοίταξα για breaking news !!!

- Τέλος καλό όλα καλά ... η αναβάθμιση έγινε μετά από την ιεροτελεστία του hard reset ! ... παρα το ρισετ όμως ,αφού αναβαθμίστηκε και χωρίς να σεταρω την συσκευή ,ειχε κρατήσει το προηγούμενο wallpaper και ενα widget ήταν ενδιάμεσα σε δυο οθόνες !!

- Ξανακάνω hard reset με εγκαταστημένο το νέο firmware πια ... και εμφανίστηκε πλέον το νέο wallpaper .... Η διαδικασία αυτή είναι must για μένα!!!

- Πρώτη εικόνα... εντυπωσιακή !! Το εφέ του ξεκλειδώματος ,αλλά και το wallpaper με την αέρινη κίνηση που αλλαζει σχήμα και απόχρωση ,οσο συνεχίζεις να σέρνεις δεξιά ή αριστερά την οθόνη ,εστω κι αν έχεις τερματίσει δεξιά ή αριστερά!!! Απίθανο!!! Αλλαζει ολη η χρωματικη παλέτα κυκλικά με στυλ fading.

- Μπαταρία οριζόντια πλέον με ποσοστιαία ένδειξη !! Η κουρτίνα των ειδοποιήσεων ,εχει δυο tabs, "ειδοποιήσεις" και "γρήγορες ρυθμίσεις" ...

- Γενικά αυτά είναι τα πρώτα σημεία που παρατηρείς. Δεν θα κάνω για την ωρα άλλο ψαχουλεμα ,αλλα ούτε και θα το σεταρω ... ίσως κάποια άλλη στιγμή .... καλαριζικη η kitkat!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...