Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω υπάρχει σίγουρα πρόβλημα.

λογικά κάποια εφαρμογή σου τρώει την μπαταρία όχι στην τρώει απλά .....

 

Δεν υπάρχει καμία εφαρμογη που να κάνει drain. Πολυ παράξενο. Φντασου το πρωι στην δουλεια απο 09.00 - 18.30 που ειναι σε αναμονη χανω 40 με 50%

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία εφαρμογη που να κάνει drain. Πολυ παράξενο. Φντασου το πρωι στην δουλεια απο 09.00 - 18.30 που ειναι σε αναμονη χανω 40 με 50%

 

Όπως είπα πριν, ανοικτά data και κακό 3g σήμα, τρώνε τη μπαταρία γρήγορα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41907[/ATTACH]

 

[ATTACH]41908[/ATTACH] μια χαρα καλυτερα με κιτ κατ

 

καλύτερα δεν είναι σίγουρα είναι ελαφρώς μεγαλύτερη η κατανάλωση αλλά μικρές διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση και το έχω σκίσει σήμερα. Ο κερνελ με της κατάλληλες ρυθμίσεις κάνει παπάδες.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη μεταβαση απο note2 σε 3 προσφατα, συγκρινοντας την αυτονομια τους συμφωνα παντα με τη δικη μου χρηση

πιστευω οτι το 3 εχει κατα 20% μικροτερη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην kit kat έχει μεγάλύτερη κατατάλωση όταν δεν το χρησιμοποιώ σε σχέση με την 4.3, πχ το βράδυ ενώ πριν έχανα 1-2%, μετά την αναβάθμιση χάνω παραπάνω. (Έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών μετά την εγκατάσταση). Δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο οι εφαρμογές battery monitor widget και best battery stats που τις εγκατέστησα ενώ στην kit kat δεν δουλεύουν
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην kit kat έχει μεγάλύτερη κατατάλωση όταν δεν το χρησιμοποιώ σε σχέση με την 4.3, πχ το βράδυ ενώ πριν έχανα 1-2%, μετά την αναβάθμιση χάνω παραπάνω. (Έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών μετά την εγκατάσταση). Δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο οι εφαρμογές battery monitor widget και best battery stats που τις εγκατέστησα ενώ στην kit kat δεν δουλεύουν
Στα 4.4 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί ο επεξεργαστής δουλεύει interactive και low 1728+MHz αντί για 300MHz.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση και το έχω σκίσει σήμερα. Ο κερνελ με της κατάλληλες ρυθμίσεις κάνει παπάδες.

 

7ωρες εβγαλα χωρις καποιον αλλον κερνελ χωρις κατι αλλο στο 12%και ειχα μεχρι που να σβησει αλλη μια ωρα και 10 λεπτα δεν εχω κανενα παραπονο και φυσικα δεν χανω ουτε 1 της%σε αδρανεια πολυ ευχαρηστημενος παιδια

Link to comment
Share on other sites

7ωρες εβγαλα χωρις καποιον αλλον κερνελ χωρις κατι αλλο στο 12%και ειχα μεχρι που να σβησει αλλη μια ωρα και 10 λεπτα δεν εχω κανενα παραπονο και φυσικα δεν χανω ουτε 1 της%σε αδρανεια πολυ ευχαρηστημενος παιδια
Τι αναμονή είχες όμως ? γιατί αν δεις πιο πάνω εγώ έχω 1 μέρα 17 ώρες και ο @araditsas 16 ώρες .Δεν κάνω σύγκριση γιατί ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικός.
Link to comment
Share on other sites

Τι αναμονή είχες όμως ? γιατί αν δεις πιο πάνω εγώ έχω 1 μέρα 17 ώρες και ο @araditsas 16 ώρες .Δεν κάνω σύγκριση γιατί ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικός.

 

το εχω αφησει και με 2 μερες αναμονη και ειχα το ιδιο αποτελεσμα απλα στην αναμονη δεν τρωει ουτε μισο%και τωρα αν το αφηνα το ιδιο αποτελεσμα θα ειχα και επισης 40%οθονη γραφει.σιγουρα ειναι διαφορετικα σε καθε χρηστη αλλα εγω οπως ειπα και πριν μου φτανει η μπαταρια ανετα δεν μπορω να την κανω να τελειωσει ευκολα.8 ωρες εβγαλα συνολικα και οχι με wifi με δεδομενα παντα το δουλευα

Link to comment
Share on other sites

το εχω αφησει και με 2 μερες αναμονη και ειχα το ιδιο αποτελεσμα απλα στην αναμονη δεν τρωει ουτε μισο%και τωρα αν το αφηνα το ιδιο αποτελεσμα θα ειχα και επισης 40%οθονη γραφει.σιγουρα ειναι διαφορετικα σε καθε χρηστη αλλα εγω οπως ειπα και πριν μου φτανει η μπαταρια ανετα δεν μπορω να την κανω να τελειωσει ευκολα.8 ωρες εβγαλα συνολικα και οχι με wifi με δεδομενα παντα το δουλευα
Είσαι από του τυχερούς που σου έκατσαν έτσι τα 4.4 πολύ καλές επιδόσεις;)
Link to comment
Share on other sites

Είσαι από του τυχερούς που σου έκατσαν έτσι τα 4.4 πολύ καλές επιδόσεις;)

 

Ναι πάλι καλά γιατί διαβάζω πως πολύ έχουν πρόβλημα έκατσε καλά η αναβάθμιση μπράβο. Επίσης και στο προηγούμενο νότε που είχα το 3 δηλαδή πάλι καλή μπαταρία είχα αλλά όχι σαν αυτή.σκορ που το έκανα στο antutu μου έβγαλε 36.400 ενώ το άλλο που είχα μου έβγαζε 35 και κάτι ίσως επειδή το άλλο δεν είχε κιτ κατ. Παντός το προηγούμενο κινητό με αυτό που έχω τώρα νομίζω είναι καλύτερο έχουν κάποια διαφορά όχι μόνο στην μπαταρία αλλά πως να το εξηγήσω σαν να έχω διαφορετικό κινητό μπορεί και να μου φαίνεται ίσως. Ακόμα κάτι σβηστο το φορτίζω πάντα μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο δεν ξέρω. ..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα (εσεις το γραψατε? Δε θυμαμαι)οτι αν το αφησεις να σβησει απο μπαταρια μια φορα μετα την κιτ κατ και το βαλεις σβηστό να φορτισει τερμα και μετα το αναψεις καλιμπραρεται η μπαταρια και βελτιωνεται.

 

Το δοκιμασα και η μπαταρια δειχνει πολυ βελτιωμενη στον πρωτο κυκλο. 3.10 οθονη και ειμαι στο 45% με παντα φουλ φωτεινοτητα και μονιμα synch+wifi και λιγο 3g. Θα δειξει αν απλα ετυχε η εκανε πραγματι δουλεια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα (εσεις το γραψατε? Δε θυμαμαι)οτι αν το αφησεις να σβησει απο μπαταρια μια φορα μετα την κιτ κατ και το βαλεις σβηστό να φορτισει τερμα και μετα το αναψεις καλιμπραρεται η μπαταρια και βελτιωνεται.

 

Το δοκιμασα και η μπαταρια δειχνει πολυ βελτιωμενη στον πρωτο κυκλο. 3.10 οθονη και ειμαι στο 45% με παντα φουλ φωτεινοτητα και μονιμα synch+wifi και λιγο 3g. Θα δειξει αν απλα ετυχε η εκανε πραγματι δουλεια αυτο.

 

αφού φορτώσει τέρμα το ανοίγεις και το ξανά βάζεις στην φόρτιση για 5-10 λεπτά .

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έτσι έχω διαβάσει και εγώ πως καλιμπραρεις την μπαταρία βέβαια για ρουτ συσκευές υπάρχει και εφαρμογή που το κάνει αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

αφού φορτώσει τέρμα το ανοίγεις και το ξανά βάζεις στην φόρτιση για 5-10 λεπτά .

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έτσι έχω διαβάσει και εγώ πως καλιμπραρεις την μπαταρία βέβαια για ρουτ συσκευές υπάρχει και εφαρμογή που το κάνει αυτοματα.

 

Λογικά ισχύει και το *#0228# που το πληκτρολόγεις στον dialer..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία εφαρμογη που να κάνει drain. Πολυ παράξενο. Φντασου το πρωι στην δουλεια απο 09.00 - 18.30 που ειναι σε αναμονη χανω 40 με 50%

 

Μπορώ να δώσω μία εξήγηση για φίλους που χάνουν γρήγορα μπαταρία σε αδράνεια. Για κάποιο λόγο (κάτι τέτοια έχει το android και με κάνει να αναπολώ το iOS) μερικές φορές "σκαλώνουν" οι πυρήνες και συνεχίζουν να δουλεύουν και οι 4 ενώ το κινητό είναι σε αδράνεια με όλες τις εφαρμογές κλειστές (ακόμα και μετά απο διαγραφή της RAM). Βάλτε το CPU-z και ελέγξτε τη λειτουργία των πυρήνων σας ...

Το πρόβλημα διορθώνεται αν κάνετε μία επανεκκίνηση. Αν ξανακοιτάξετε μετά την επανεκκίνηση τη λειτουργία των πυρήνων θα δείτε ότι ένας ή το πολυ δύο δουλεύουν (με τον δεύτερο σε χαμηλές συχνότητες).

Για παράδειγμα, χθες το βράδυ από 00:30 ως 7:30 το πρωί, με τα πάντα όλα κλειστά (data, sync, wifi) έχασα 25% σε αδράνεια (είχα δει ότι οι πυρήνες δουλεύουν και οι 4 αλλά το έκανα επίτηδες για να δω πόσο θα χάσω). Το πρωί έκανα επανεκκίνηση και από τις 7:30 μέχρι τώρα (15:30) πάλι σε αδράνεια (ελάχιστη χρήση) αλλά με wifi και sync ανοιχτά έχω χάσει 3% συνολικά! Σε kit kat 4.4.2

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, χθες το βράδυ από 00:30 ως 7:30 το πρωί, με τα πάντα όλα κλειστά (data, sync, wifi) έχασα 25% σε αδράνεια (είχα δει ότι οι πυρήνες δουλεύουν και οι 4 αλλά το έκανα επίτηδες για να δω πόσο θα χάσω).

Εγώ πάντως δεν θα κοιμόμουν εάν έβλεπα κάτι τέτοιο:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα κοιμόμουν εάν έβλεπα κάτι τέτοιο:lol::lol:

 

Τώρα πια που ξέρω τι "παίζει" και πως να το αντιμετωπίσω δεν ανησυχώ! Απλά ήμουν περίεργος να δω πόσο θα μου "φάει" αν το άφηνα χωρίς επανεκκίνηση. :)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια που ξέρω τι "παίζει" και πως να το αντιμετωπίσω δεν ανησυχώ! Απλά ήμουν περίεργος να δω πόσο θα μου "φάει" αν το άφηνα χωρίς επανεκκίνηση. :)

 

Μακαρι να διορθωνεται ετσι το προβλημα.Δυο factory reset μου χει στοιχίσει ολο αυτο μεχρι τωρα.Την επομενη φορα θα το δοκιμασω , που ελπιζω μεταξύ μας να μη χρειαστει .

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε οτι 45-48 ώρες διάρκεια χωρίς root είναι ικανοποιητικές;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...