Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με το σήμα του wi-fi μετά την αναβάθμιση;

 

Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διακοπες στην ομιλια ε; Δεν θυμαμαι να το εχω αντιμετωπισει. Εννοεις ξαφνικη απωλεια του ηχου απο τον συνομιλητη ή ανεβοκατεβασματα; Και προφανως συνεχιζεται κανονικα η ομιλια οταν επανερχεται, σωστα; Τετοιου ειδους προβλημα δεν μου λεει κατι.

Εννοώ ότι αρχικά ακούω ένα βράχνιασμα και μετά μπορεί να μην ακούω τίποτα(μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου) .οπως ακριβώς συμβαίνει αν κάποιος είναι σε σημείο με κακό σήμα;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το ακουστικό και τον όχι τόσο ποιοτικό ήχο, έχω να πω ότι μετά το firmware update είναι εμφανή η διαφορά.

Πείτε με μαζόχα, αλλά επειδή διαβάζω πολλά στο νήμα, έκανα με καθαρή εγκατάσταση την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται ότι έχει βελτιωθεί το ακουστικό μετά το update. Να ρωτήσω παιδιά θεωρείτε ότι η φόρτιση της μπαταρίας κάθε τρίτη μέρα με πολύ χαλαρή χρήση του τηλεφώνου όμως ούτε πολύ 3g ούτε πολύ wifi και με παράλληλη χρήση apps για battery performance είναι ικανοποιητική ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία έχω βάλει BatteryGuru και με 5,5 ώρες με ανοιχτό wifi, τοποθεσία και δίκτυο να εναλλάσσεται από 2G σε 3G έπεσα από 100% σε 89%
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω ξαναδει ποτε:

 

Εκανα εγκατασταση το Helium και οταν ακολουθησα τις οδηγιες (τικαρισμα usb debugging, τικαρισμα ΡΤΡ δλδ συνδεση ως καμερα) εκανε ενα κουλο και απο 96% (ειχα φορτισει το κινητο πριν απο καμια ωρα) με πηγε στο 1% και εκλεισε!!!!!! Το εντυπωσιακο ειναι οτι εκλεισε ενω ηταν συνδεδεμενο στο usb, δλδ ειχε μονιμη τροφοδοσια ρευματος! Τωρα περιμενω να φορτισει και παλι, πολυ περιεργη συμπεριφορα.

 

Μετα μου λετε για battery drain; Εδω να δειτε χαχαχαχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε συνεχεια του προηγουμενου: Δοκιμαζω πώς να χαλασω τη μπαταρια... Με εναλλαγη της επιλογης ΡΤΡ και ΜΤΡ στη "συνδεση υπολογιστη usb" (με το καλωδιο συνδεδεμενο φυσικα) βλεπω οτι για ενα δευτερολεπτο δειχνει την μπαταρια να πηγαινει στο 1% και επειτα γυριζει στο 5% (που ειναι ηδη τωρα)!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω ξαναδει ποτε:

 

Εκανα εγκατασταση το Helium και οταν ακολουθησα τις οδηγιες (τικαρισμα usb debugging, τικαρισμα ΡΤΡ δλδ συνδεση ως καμερα) εκανε ενα κουλο και απο 96% (ειχα φορτισει το κινητο πριν απο καμια ωρα) με πηγε στο 1% και εκλεισε!!!!!! Το εντυπωσιακο ειναι οτι εκλεισε ενω ηταν συνδεδεμενο στο usb, δλδ ειχε μονιμη τροφοδοσια ρευματος! Τωρα περιμενω να φορτισει και παλι, πολυ περιεργη συμπεριφορα.

 

Μετα μου λετε για battery drain; Εδω να δειτε χαχαχαχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε συνεχεια του προηγουμενου: Δοκιμαζω πώς να χαλασω τη μπαταρια... Με εναλλαγη της επιλογης ΡΤΡ και ΜΤΡ στη "συνδεση υπολογιστη usb" (με το καλωδιο συνδεδεμενο φυσικα) βλεπω οτι για ενα δευτερολεπτο δειχνει την μπαταρια να πηγαινει στο 1% και επειτα γυριζει στο 5% (που ειναι ηδη τωρα)!

 

Ποτε θα αξιωθει, ΑΝ ποτε αξιωθει η Google να εισαγει ενα cloud οπως η apple...

Καθομαστε και ασχολουμαστε με εφαρμογες τριτων, που παλι καλα οι ανθρωποι φιλοτιμηθηκαν και εβγαλαν αυτη την εφαρμογη εδω που τα λεμε!

Λειπει απο το λειτουργικο αυτη η υπηρεσια και ευχομαι να μπει στη πεμπτη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα περασε; Στα 15-20 λεπτα με φορτιστη τοιχου πηγε στο 100%. Θα με τρελανει το κινητο.

 

Έχει αναφερθεί αυτό το bug αλλά δεν είναι τίποτα. Νομίζω ότι η Motorola λέει να το φορτίεις μί φορά μέχρι το 100% και να το αφήσεις μια ώρα ακόμα για να καλιμπραριστεί η μπαταρία. Μετά λογικά δεν θα το ξανακάνει. Δες εδώ https://forums.motorola.com/posts/7a7b068df1

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το helium? Απο τα λόγια σας φαίνεται για κάτι τελείως απαραίτητο.

 

ΑΝ cloud εννοειτε εφαρνογες αποθηκευσης αρχειων, εγω χρησιμοποιοώ το googledrive και μου φαινεται οκ!

Link to comment
Share on other sites

@κοσταρικα: Ευχαριστω για το λινκ, δεν φαινεται καλο ομως το προβλημα που μου εβγαλε. Ευτυχως εχω Αμαζον :)

 

@στεπαρ: Δεν το ηξερα κι εγω, ο αριστερος ασος (left_ace) το ανεφερε και ειναι ενα μπακ απ εφαρμογων και δεδομενων. Λιγο μπελαλιδικο ειναι η αληθεια, αλλα ο ασος με ειχε προειδεασει για πολυ χειροτερη κατασταση. Δεν πρεπει να το κατεβασεις απο το γκουγκλ πλει (δεν παιζει), εχει λινκ στις λεπτομερειες της εφαρμογης στο πλει και το κατεβαζεις απο εκει. Μπακ απ εκανα σε τρια λεπτα (81 εφαρμογες και δεδομενα), τωρα κατεβαζω την 4.4 οποτε δεν ξερω αν θα δουλεψει σωστα οταν κανω restore.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω ξαναδει ποτε:

 

Εκανα εγκατασταση το Helium και οταν ακολουθησα τις οδηγιες (τικαρισμα usb debugging, τικαρισμα ΡΤΡ δλδ συνδεση ως καμερα) εκανε ενα κουλο και απο 96% (ειχα φορτισει το κινητο πριν απο καμια ωρα) με πηγε στο 1% και εκλεισε!!!!!! Το εντυπωσιακο ειναι οτι εκλεισε ενω ηταν συνδεδεμενο στο usb, δλδ ειχε μονιμη τροφοδοσια ρευματος! Τωρα περιμενω να φορτισει και παλι, πολυ περιεργη συμπεριφορα.

 

Μετα μου λετε για battery drain; Εδω να δειτε χαχαχαχα.

 

=> 26 σελίδες thread στο xda για το MOTO G - "Battery from 74% to 0% in 1 second":

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545553

 

=> 5 σελίδες poll στο xda για το MOTO G - "Sudden Battery Loss (Drop to 0%) Poll":

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2599421

 

=> Σχετικό thread στο φόρουμ της Motorola για το MOTO G - "Phone went from 100% to 1% after unplugging":

https://forums.motorola.com/posts/7a7b068df1

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το εγραφα αν δεν το συναντουσα πανω απο 10 φορες, αλλά πλέον δεν ειναι τυχαίο.

 

Εχω το moto g δυο μηνες. τις τελευταιες 15 μερες και μονο, περιστασιακα οταν ανοιγω την καμερα για να τραβηξω φωτογραφια

δεν ανοιγει, και μου βγαζει "σφαλμα καμερας"... Διορθώνεται μονο με επανεκίννηση. Σημ, εχω 4.4.2 και την τελευταια ενημερωμεση.

 

Δεν το εχει δει κανεις αλλος? εχω διαβασει ολο το Thread και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εχει γράψει κανεις. Είναι λόγος επιστροφής λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το εγραφα αν δεν το συναντουσα πανω απο 10 φορες, αλλά πλέον δεν ειναι τυχαίο.

 

Εχω το moto g δυο μηνες. τις τελευταιες 15 μερες και μονο, περιστασιακα οταν ανοιγω την καμερα για να τραβηξω φωτογραφια

δεν ανοιγει, και μου βγαζει "σφαλμα καμερας"... Διορθώνεται μονο με επανεκίννηση. Σημ, εχω 4.4.2 και την τελευταια ενημερωμεση.

 

Δεν το εχει δει κανεις αλλος? εχω διαβασει ολο το Thread και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εχει γράψει κανεις. Είναι λόγος επιστροφής λετε?

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι ακριβώς η περίπτωσή σου:

https://forums.motorola.com/posts/1c9979e184?page=1

Link to comment
Share on other sites

Δύο γρήγορες ερωτήσεις να σας κάνω:

 

1) Χρησιμοποιώ το Textra σαν default για SMS και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή στις ρυθμίσεις του ώστε να μπορεί να στέλνει 160 χαρακτήρες με ελληνικά (ο μετρητής χαρακτήρων τότε αλλάζει και από 70 πάει στα 160). Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ο παραλήπτης τα λαμβάνει με μικρά μάζι με τόνους και όχι με κεφαλαία όπως κάνει η stock εφαρμογή. Γίνεται τεχνικά όντως αυτό ή αλλα ντάλον δείχνει ότι στέλνει 160 και απο πίσω στέλνει 2-3 sms των 70.

 

2) Για εμφάνιση notification badges (όπως στα samsung) στο εικονίδιο των εφαρμογών sms και gmail πρέπει να αλλαχτεί ο stock launcher του kitkat σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δύο γρήγορες ερωτήσεις να σας κάνω:

 

1) Χρησιμοποιώ το Textra σαν default για SMS και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή στις ρυθμίσεις του ώστε να μπορεί να στέλνει 160 χαρακτήρες με ελληνικά (ο μετρητής χαρακτήρων τότε αλλάζει και από 70 πάει στα 160). Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ο παραλήπτης τα λαμβάνει με μικρά μάζι με τόνους και όχι με κεφαλαία όπως κάνει η stock εφαρμογή. Γίνεται τεχνικά όντως αυτό ή αλλα ντάλον δείχνει ότι στέλνει 160 και απο πίσω στέλνει 2-3 sms των 70.

 

2) Για εμφάνιση notification badges (όπως στα samsung) στο εικονίδιο των εφαρμογών sms και gmail πρέπει να αλλαχτεί ο stock launcher του kitkat σωστά;

 

1) Το compact sms δεν έχεις ενεργοποιήσει; Αν ναι, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αν στείλεις μήνυμα <70 χαρακτήρες θα πάνε μικρά και με τόνους, αν είναι >71 χαρακτήρες θα πάνε κεφαλαία. Έτσι δουλεύει. Αν με >70 χαρακτήρες πάνε μικρά με τόνους τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

2) Ναι, ή βάζεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

1) Το compact sms δεν έχεις ενεργοποιήσει; Αν ναι, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αν στείλεις μήνυμα <70 χαρακτήρες θα πάνε μικρά και με τόνους, αν είναι >71 χαρακτήρες θα πάνε κεφαλαία. Έτσι δουλεύει. Αν με >70 χαρακτήρες πάνε μικρά με τόνους τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

2) Ναι, ή βάζεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες.

 

Ναι είχες δίκιο δεν μου έκοψε, έστελνα μήνυμα με <70 χαρακτήρες και νόμιζα ότι με την επιλογή compact sms θα τα έκανε κεφαλαία ανεξάρτητα με τον αριθμό χαρακτήρων. Έστειλα ένα μακρινάρι >70 χαρακτήρες και πήγαν κεφαλαία :up:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν το λες κι ευκαιρία πάντως. Καλύτερα από amazon, νέα παρτίδα και πολύ καλή εξυπηρέτηση σε περίπτωση προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ το βλέπω ευκαιρία,ειδικά για το 8αρι

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει βγαλει προβληματα, αυτα συζηταμε εδω σε 45 σελιδες νηματος. Αλλα δεν εχω δει ακομα κινητο που να μην εβγαλε προβληματα, εκτος αν κρατησε μια παλιοτερη και σταθερη RΟΜ και ο ιδιοκτητης του δεν ασχοληθηκε καθολου μαζι του. Τα γραφει αυτα ενας τυπος που δεν εχει κανει ρουτ κανενα κινητο του, δηλαδη ειμαι μαλλον ενας μικρο-μεσος χρηστης. Αν νομιζεις οτι ο φιλος δεν θα αντεξει τυχον "ταλαιπωρια", αστο να παει ;)
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις απο την φωτογραφικη μηχανη,μια χαρα φωτογραφιες βγαζει.προσπαθησα να ανεβασω μια φωτο αλλα δεν τα καταφερα.

 

edit: http://goo.gl/Xb5U8F

Edited by nasos_79
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...