Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 Φεβρουαρίου το παρήγγειλα...εγώ τι να κάνω τώρα? μπορώ να πάρω πίσω το χρήματά μου? ή να του πω να μου στείλει το κινητό που μου πρότεινε?? είναι χειρότερο ή καλύτερο απο το zte??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πως μπορώ να τα πάρω τώρα πίσω??

 

Απάντησέ του στο μήνυμα.

Μόνο λεφτά πίσω.Μη δεχτείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Του λες οτι δεν ενδιαφερεσαι για το thl και οτι θέλεις να σου επιστρέψει τα χρήματα. Εκει καπου κανεις 2-3 φορες το σταυρο σου να μη σε ταλαιπωρησει Στο "order list" του aliexpres εχεις και την επιλογή 'dispute'

Απλως κατα την επιστροφή χρημάτων μπορεί να χάσεις μερικά € λόγο ισοτιμίας.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

να του ζητησω πρωτα τα χρηματα μου και μετα να πατησω dispute? η να περιμενω να μου απαντησει πρωτα?
Link to comment
Share on other sites

να του ζητησω πρωτα τα χρηματα μου και μετα να πατησω dispute? η να περιμενω να μου απαντησει πρωτα?

 

Κάνε closed αν δεν σου έχει δώσει traking διαφορετικά άνοιξέ του dispute και θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω

Link to comment
Share on other sites

είδα αυτό http://www.aliexpress.com/item/Tcl-tcl-idol-x-s950-s960t-gun-2-mobile-phone-smart-hand-ring/1652881984.html και αυτό http://www.aliexpress.com/item/Tcl-s950t-idol-x-gun-ultra-thin-3g-quad-core-smart-phone/1652909378.html και σκέφτομαι να προβώ σε αγορά.

 

Βέβαια ο πωλητής δεν έχει κανένα feedback και κατα δεύτερον οι τιμές είναι άπαιχτες. Τώρα αν έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο site αυτό μου λέει η δικιά μου περιορίζεται στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ο ένας λόγος από τους 2 που αναφέρεις να συνέτρεχε θα ήταν παραπάνω από υπέρ-αρκετό να μην σκεφτείς καν να το αγοράσεις. Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

είδα αυτό http://www.aliexpress.com/item/Tcl-tcl-idol-x-s950-s960t-gun-2-mobile-phone-smart-hand-ring/1652881984.html και αυτό http://www.aliexpress.com/item/Tcl-s950t-idol-x-gun-ultra-thin-3g-quad-core-smart-phone/1652909378.html και σκέφτομαι να προβώ σε αγορά.

 

Βέβαια ο πωλητής δεν έχει κανένα feedback και κατα δεύτερον οι τιμές είναι άπαιχτες. Τώρα αν έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο site αυτό μου λέει η δικιά μου περιορίζεται στο ebay

Τα τηλέφωνα είναι 99,999% μαϊμούδες ... :lol:, τα λεφτά σου βέβαια δεν θα τα χάσεις, απλώς θα μπλέξεις με το πολύ αργό σύστημα του aliexpress. Εάν αποδειχθεί απατεώνας ο πωλητής, θα σου επιστρέψουν μόνοι τους τα χρήματα όπως έκαναν σε εμένα σε μία περίπτωση, αλλά ήταν 10 ευρώ μόνο και δεν πολυσκοτιζόμουν ...

Εάν θέλεις δοκίμασε .... :D

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

new DOOGEE in Spain http://www.doogeestore.es/ δινει 2 χρονια εγγυηση!!;)

Γιατί να μην δώσει ο πονηρός Ισπανός ... έχει 175 ευρώ το dg500 δηλαδή 240 δολλάρια, και εγώ το πήρα 130 δολλάρια :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην δώσει ο πονηρός Ισπανός ... έχει 175 ευρώ το dg500 δηλαδή 240 δολλάρια, και εγώ το πήρα 130 δολλάρια :lol:

 

Πχ το DG130 το εχει 99 Ευρω ,περιπου 40 ευρω πανω απο το Geek.Αν ομως δινει δωρεαν μεταφορικα και 2 χρονια ευρωπαικη εγγυηση ,αξιζει η αγορα του απο το εν λογω σαιτ,αν αποδειχτει αξιοπιστο.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τελικα ειναι κανενα site αξιοπιστο, οσον αφορα το after sale service? Ενταξει, βλεπω minideal, To2C και geek buying ειναι πανω κατω με μικροδιαφορες στην ψηφοφορια, αλλα αν εχει προβλημα το τηλεφωνο οταν ερθει στα χερια μας την πατησαμε ασχημα.

Θα τα διαβαζετε ασφαλως, την προβληματικη συσκευη πολυ δυσκολα την αλλαζουν με καινουρια, αλλα και να το στειλουμε για επισκευη παλι περναει απο τα..σαραντα κυματα, μπορει να μην απαντανε στα emails, μπορει να το εχουν παραλαβει και να κανουν την παπια, μπορει να μην πηγαινουν στο ταχυδρομειο να το παραλαβουν, μπορει απλα να χαθει, η ακομα μπορει να το επισκευασουν δηθεν και να μας το στειλουν πισω στα ιδια χαλια και ολα αυτα τα υπομενουμε στην καλυτερη περιπτωση με 2 μηνες στερηση..

Μπορει λοιπον τα "αξιοπιστα" οπως τα θεωρουμε τα παραπανω μαγαζια να ειναι αξιοπιστα οσον αφορα το οτι θα πληρωσουμε και θα παραλαβουμε αυτο για το οποιο πληρωσαμε (στην πλειοψηφια τουλαχιστον) αλλα αλλοιμονο μην μας τυχει και εχει προβλημα. Εκει οι Κινεζοι χωλαινουν, δεν αναγνωριζουν και μας βγαζουν το λαδι.

Η μεγαλυτερη λοιπον ανησυχια μου ειναι ειτε να το ξεπακεταρω και να μην δουλευει, ειτε μετα απο λιγο διαστημα να παρουσιασει προβλημα, οπως συμβαινει οχι σπανια. Αν λειτουργησει κανενα χρονο τουλαχιστον, ε λες, εκανε καποια αποσβεση, γι αυτο φυσικα το αγορασαμε με λιγα λεφτακια.

Και η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχετε εμπειρια απο στραβες που σας συνεβησαν μετα την παραλαβη, ωστε να μπορεσουμε να συμβουλεψουμε ο ενας το αλλον ποιοι τελικα sellers ειναι αξιοπιστοι οσον αφορα την αντιμετωπιση σε περιπτωση προβληματος after sale?

Μηπως να ανοιξουμε ενα νημα οπου θα αναφερει καθ ενας μας τις σχετικες εμπειριες του αλλα και την αντιμετωπιση απο τον πωλητη?

Εχω αγορασει απο Κινεζικα μαγαζια αρκετα πραγματα, ημουν ατυχος μονο μια φορα που το κινητο δεν δουλευε, το εστειλα πισω απο εκει που το αγορασα (focalprice) και οι ανθρωποι με το που το παρελαβαν αμεσως μου εκαναν refund χωρις δευτερη κουβεντα, οπως πχ να το αλλαξουμε με ιδιο πχ η κατι αλλο κλπ.

Δεν αναφερθηκα στην περιπτωση που χαθει το δεμα μας και δεν ερθει, τοτε ως επι το πλειστον δεν χανουμε τα χρηματα μας, εχοντας υποστηριξη απο PayPal εφ οσον πληρωσαμε με αυτο.

Περιμενω την γνωμη σας σχετικα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τελικα ειναι κανενα site αξιοπιστο, οσον αφορα το after sale service? Ενταξει, βλεπω minideal, To2C και geek buying ειναι πανω κατω με μικροδιαφορες στην ψηφοφορια, αλλα αν εχει προβλημα το τηλεφωνο οταν ερθει στα χερια μας την πατησαμε ασχημα.

Θα τα διαβαζετε ασφαλως, την προβληματικη συσκευη πολυ δυσκολα την αλλαζουν με καινουρια, αλλα και να το στειλουμε για επισκευη παλι περναει απο τα..σαραντα κυματα, μπορει να μην απαντανε στα emails, μπορει να το εχουν παραλαβει και να κανουν την παπια, μπορει να μην πηγαινουν στο ταχυδρομειο να το παραλαβουν, μπορει απλα να χαθει, η ακομα μπορει να το επισκευασουν δηθεν και να μας το στειλουν πισω στα ιδια χαλια και ολα αυτα τα υπομενουμε στην καλυτερη περιπτωση με 2 μηνες στερηση..

Μπορει λοιπον τα "αξιοπιστα" οπως τα θεωρουμε τα παραπανω μαγαζια να ειναι αξιοπιστα οσον αφορα το οτι θα πληρωσουμε και θα παραλαβουμε αυτο για το οποιο πληρωσαμε (στην πλειοψηφια τουλαχιστον) αλλα αλλοιμονο μην μας τυχει και εχει προβλημα. Εκει οι Κινεζοι χωλαινουν, δεν αναγνωριζουν και μας βγαζουν το λαδι.

Η μεγαλυτερη λοιπον ανησυχια μου ειναι ειτε να το ξεπακεταρω και να μην δουλευει, ειτε μετα απο λιγο διαστημα να παρουσιασει προβλημα, οπως συμβαινει οχι σπανια. Αν λειτουργησει κανενα χρονο τουλαχιστον, ε λες, εκανε καποια αποσβεση, γι αυτο φυσικα το αγορασαμε με λιγα λεφτακια.

Και η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχετε εμπειρια απο στραβες που σας συνεβησαν μετα την παραλαβη, ωστε να μπορεσουμε να συμβουλεψουμε ο ενας το αλλον ποιοι τελικα sellers ειναι αξιοπιστοι οσον αφορα την αντιμετωπιση σε περιπτωση προβληματος after sale?

Μηπως να ανοιξουμε ενα νημα οπου θα αναφερει καθ ενας μας τις σχετικες εμπειριες του αλλα και την αντιμετωπιση απο τον πωλητη?

Εχω αγορασει απο Κινεζικα μαγαζια αρκετα πραγματα, ημουν ατυχος μονο μια φορα που το κινητο δεν δουλευε, το εστειλα πισω απο εκει που το αγορασα (focalprice) και οι ανθρωποι με το που το παρελαβαν αμεσως μου εκαναν refund χωρις δευτερη κουβεντα, οπως πχ να το αλλαξουμε με ιδιο πχ η κατι αλλο κλπ.

Δεν αναφερθηκα στην περιπτωση που χαθει το δεμα μας και δεν ερθει, τοτε ως επι το πλειστον δεν χανουμε τα χρηματα μας, εχοντας υποστηριξη απο PayPal εφ οσον πληρωσαμε με αυτο.

Περιμενω την γνωμη σας σχετικα.

Φιλε μου εχω στειλει πισω ελλατωματικα προιοντα,και φυσικα με καλυψαν οτα χρειαστικε,βεβαια μιλαμε για κανα 2μηνω το ολο σεναριο.Αλλα παντα απο καταστηματα με καλο δεκτη αξοιπιστιας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω στειλει πισω ελλατωματικα προιοντα,και φυσικα με καλυψαν οτα χρειαστικε,βεβαια μιλαμε για κανα 2μηνω το ολο σεναριο.Αλλα παντα απο καταστηματα με καλο δεκτη αξοιπιστιας.

Καταστηματα οπως?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καταστηματα οπως?

 

Απο αυτα κανω αγορες τα τελευταια χρονια minideal To2C geekbuying.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου για ενα site, αν το γνωριζετε κι αν εχει αγορασει καποιος απο εκει.

συγκεκριμενα για το:

 

http://www.e-shoptoday.org/p.T908-4-7-Android-4-2-2-RAM1GB-MTK6589-TETRAPYRINO-1-3GHz-3G-2-kameres-2-Sim-kartes-GPS.543680.html

 

ειχα μια πρωτη επικοινωνια με αυτους μεσω mail, μου απαντησαν μεσα σε δεκα λεπτα. ρωτησα για sar (δυστυχως εχει 1,2) και κανει για θεσ/νικη 5-6 μερες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου για ενα site, αν το γνωριζετε κι αν εχει αγορασει καποιος απο εκει.

συγκεκριμενα για το:

 

http://www.e-shoptoday.org/p.T908-4-7-Android-4-2-2-RAM1GB-MTK6589-TETRAPYRINO-1-3GHz-3G-2-kameres-2-Sim-kartes-GPS.543680.html

 

ειχα μια πρωτη επικοινωνια με αυτους μεσω mail, μου απαντησαν μεσα σε δεκα λεπτα. ρωτησα για sar (δυστυχως εχει 1,2) και κανει για θεσ/νικη 5-6 μερες.

 

Το σαιτ δεν το γνωριζω,αλλα το κινητο φαινεται να ειναι ενας ανωνυμος κλωνος του Xiaomi Hogmi που δεν αξιζει για κανενα λογο τα λεφτα του.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην δώσει ο πονηρός Ισπανός ... έχει 175 ευρώ το dg500 δηλαδή 240 δολλάρια, και εγώ το πήρα 130 δολλάρια :lol:

 

Nαι πολυ πονηρος ο Ισπανος που εχει πληρωσει εκτελωνισμο, ΦΠΑ, αποθηκες κλπ και πρεπει να δωσει και 2 χρονια εγγυηση.

 

Φερτο εσυ ο 'απονηρευτος' και πουλα το 150$......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μια ερωτηση και απο μενα , το 1ο ποστ σε αυτο το θεμα αναφερει σαν αξιοπιστο site αγορας το http://www.fastcardtech.com/

 

Παραμενει αξιοπιστο διοτι θελω να αγορασω κατι απο αυτο ???

Απ τα πλέον αξιόπιστα, και με άριστο after sales support, αλλά πληρωνεις λιγο παραπάνω

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Το site είναι αξιόπιστο; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με μεγαλύτερες πιθανότητες;
Ναι είναι αξιόπιστο. Μην πληρώσεις EMS, δεν αξίζει τη διαφορά, και δεν ειναι ιδιαίτερα πιο γρήγορη από ταχυδρομειο, στην ελλαδα τουλάχιστον

 

5 Φεβρουαρίου το παρήγγειλα...εγώ τι να κάνω τώρα? μπορώ να πάρω πίσω το χρήματά μου? ή να του πω να μου στείλει το κινητό που μου πρότεινε?? είναι χειρότερο ή καλύτερο απο το zte??

Το T5 που σου προτείνουν είναι πιο ποιοτικό και λιγότερο απροβληματιστο, θα λεγα να το προτιμησεις απ το zte

Γιατί να μην δώσει ο πονηρός Ισπανός ... έχει 175 ευρώ το dg500 δηλαδή 240 δολλάρια, και εγώ το πήρα 130 δολλάρια :lol:
Ακριβώς όπως τα λέει ο nikchris

Nαι πολυ πονηρος ο Ισπανος που εχει πληρωσει εκτελωνισμο, ΦΠΑ, αποθηκες κλπ και πρεπει να δωσει και 2 χρονια εγγυηση.

Φερτο εσυ ο 'απονηρευτος' και πουλα το 150$......

Βέβαια οι τιμές του ειναι τσιμπημένες, όταν εγώ στην ελλάδα που χουμε (νομίζω) μεγαλύτερη φορολογία κ κόστη λειτουργίας, έχω καλύτερες τιμές, κι έχουμε και μεγαλύτερο ΦΠΑ (στην ισπανία ειναι 21%)

 

καλησπερα σε ολους,

 

να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου για ενα site, αν το γνωριζετε κι αν εχει αγορασει καποιος απο εκει.

συγκεκριμενα για το:

 

http://www.e-shoptoday.org/p.T908-4-7-Android-4-2-2-RAM1GB-MTK6589-TETRAPYRINO-1-3GHz-3G-2-kameres-2-Sim-kartes-GPS.543680.html

 

ειχα μια πρωτη επικοινωνια με αυτους μεσω mail, μου απαντησαν μεσα σε δεκα λεπτα. ρωτησα για sar (δυστυχως εχει 1,2) και κανει για θεσ/νικη 5-6 μερες.

Τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν είναι μούφα. Το κινητό αυτό έχει επεξεργαστή διπυρηνο MT6572 1.3GHz (ο 6589 που λενε τρέχει στα 1.2GHz), έχει 512MB RAM, και οθόνη 854x480. Το γνωρίζω το μοντέλο απ το εργοστάσιο Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Nαι πολυ πονηρος ο Ισπανος που εχει πληρωσει εκτελωνισμο, ΦΠΑ, αποθηκες κλπ και πρεπει να δωσει και 2 χρονια εγγυηση.

 

Φερτο εσυ ο 'απονηρευτος' και πουλα το 150$......

Μιάς και τον γνωρίζεις και ξέρεις ότι πλήρωσε γιά όλα τα παραπάνω, αγόρασέ το από εκεί φίλε μου, εγώ ο απονήρευτος θα το πάρω στην μισή τιμή με ένα χρόνο εγγύηση .... :)

(Και δεν πουλάω, εάν το κάνεις εσύ και πουλήσεις έστω και ένα με 180 ευρώ, ειδοποίησέ με !!! )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και τον γνωρίζεις και ξέρεις ότι πλήρωσε γιά όλα τα παραπάνω, αγόρασέ το από εκεί φίλε μου, εγώ ο απονήρευτος θα το πάρω στην μισή τιμή με ένα χρόνο εγγύηση .... :)

(Και δεν πουλάω, εάν το κάνεις εσύ και πουλήσεις έστω και ένα με 180 ευρώ, ειδοποίησέ με !!! )

 

Ρε φίλε μη το παρουσιάζεις σαν να είναι απατεώνες οι εισαγωγείς.

Αν κάνεις δικό σου μαγαζί και εισάγεις πράγματα, θα καταλάβεις ότι αυτά που λες είναι εντελώς άκυρα.

Κάντο κι εσύ επαγγελματικά να φέρνεις ποσότητες και όχι ένα-ένα και τα λέμε.

Ή μάλλον φέρε με courier και πλήρωσε τα νόμιμα και θα σου πω εγώ για πότε ξεπερνάς και τα 180.

Γι αυτό που σου προσφέρει, η τιμή είναι φυσιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μη το παρουσιάζεις σαν να είναι απατεώνες οι εισαγωγείς.

Αν κάνεις δικό σου μαγαζί και εισάγεις πράγματα, θα καταλάβεις ότι αυτά που λες είναι εντελώς άκυρα.

Κάντο κι εσύ επαγγελματικά να φέρνεις ποσότητες και όχι ένα-ένα και τα λέμε.

Ή μάλλον φέρε με courier και πλήρωσε τα νόμιμα και θα σου πω εγώ για πότε ξεπερνάς και τα 180.

Γι αυτό που σου προσφέρει, η τιμή είναι φυσιολογική.

Στράτο μην το συνεχίζεις, δυστυχώς οι περισσότεροι έτσι είναι, και ναι, ασχολήθηκα και ξέρω μερικά πράγματα ...

Ο εξάδελφός μου έχει μαγαζί με οπτικά, και όταν είδα τα τιμολόγια και τον ρώτησα γιατί βάζαμε τιμή 350 ευρώ σε γυαλιά που στοίχησαν 60, μου είπε ότι είναι "επώνυμα" και ότι θα μας φάνε ζωντανούς οι άλλοι του κλάδου εάν τα πουλήσουμε φθηνά.

Και έχω και άλλα, αλλά ας μην βγαίνουμε εκτός θέματος εντελώς .. .

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...