Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το τηλεφωνο μου ηρθε και το κουτι ηταν ανοιγμενο.δεν εδωσα σημασια σε αυτο γιατι πιστευα οτι ετσι ακι αλλιως θα το ανοιγαν για αν το ρουταρουν.η συσκευασια ηταν λιγο ταλαιπωρημενη!τα αυτοκολλητα ασφαλειας ηταν ανοιγμενα!απο την αλλη δεν υπηρχε και manual μεσα εστω και αν ειναι στα κινεζικα.η απαντηση στο paypal απ οτο μαγαζι ηταν οτι δεν στο στειλαμε το μανιουαλ γιατι ηταν στην κινεζικη γλωσσα.ειναι ανεπιτρεπτο να σου στελνουν κινητο που εχουν ανοιξει και εχουν δει προφανως οτι εχει προβλημα και στο στελνουν!πιστευω ειναι κατανοητο.τωρα τα διαφορα που γραφουν καποιοι και συγκρισεις με το Πλαισιο κτλ,μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω.ειδομεν ποτε θα παρω τα λεφτα μου και αν τα παρω!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε σκεφτομαι κ γω να το παρω απο pantawill,με china post ειναι καλυτερα?τι προτεινεις?

ευχαριστω

 

china post δεν στέλνουν γιατί περιέχει μπαταρίες, οπότε αναγκαστικά singapore. επιπλέον αυτήν την στιγμή δεν εχει στοκ

Link to comment
Share on other sites

Με αυτον Adobe Flash Player 11.1-com.adobe.flashplayer-111115027-v11.1.115.27

Δοκιμασα ηδη κανα δυο αλλους 11.1, δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ποιες version, αλλα δεν εκαναν δουλεια. Θα ψαξω να βρω και αυτον που λες να δοκιμασω, αν και δεν ελπιζω. Κατι αλλο νομιζω φταιει..

Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παντως με τοσες αναποδιες που υπαρχει πιθανοτητα να συμβουν, τελωνειο, βροχη στην παλλετα, χασιμο του δεματος, προβληματικη συσκευη, προβληματικο μαγαζι κ.α. γνωμη μου ειναι να καθιερωσουμε τα..ευχελαια..:)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα και εγώ σήμερα άκυρο από το etstar!

 

"Dear Customer,

 

So sorry to tell u that your V975 parcel has stuck for customs as per the battery inspection, We'd like to resend, but the V975 Geek has stopped production.

 

Would u like to change to other models in our store? If so, u can send us the other phone link for checking.

We recommended the Huawei honor 3C for replacement. Pls check the enclosed file for comparison. It costs $26/pc more, but with much better quality. "

Edited by alexx
Link to comment
Share on other sites

Καλα, η ΖΤΕ κυκλοφορησε το καλοκαιρι το τηλεφωνο και τωρα το σταματαει?

Παραξενα πραγματα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίεργο αν συμβαίνει, γιατί δεν πούλησε.

Ο atom φόβισε και φοβίζει, λόγω ανυπαρξίας υποστήριξης από την android κοινότητα.

Όταν δε δίνεις source, αυτά συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασαμε δηλαδη εργαλεια που σταματαει να τα βγαζει το εργοστασιο?

Την κατσαμε την βαρκα..:cry:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα και εγώ σήμερα άκυρο από το etstar!

 

"Dear Customer,

 

So sorry to tell u that your V975 parcel has stuck for customs as per the battery inspection, We'd like to resend, but the V975 Geek has stopped production.

 

Would u like to change to other models in our store? If so, u can send us the other phone link for checking.

We recommended the Huawei honor 3C for replacement. Pls check the enclosed file for comparison. It costs $26/pc more, but with much better quality. "

 

Αυτό ακριβώς μου είπε και εμένα, τι σκέφτεσαι να κάνεις; Το Honor είναι καλό, και το έχει σε καλή τιμή, αλλά δεν τον εμπιστεύομαι, και ειδικά με τον γελοίο τρόπο που λέει να προσθέσεις τα χρήματα (με αγορά εικονικών αυτοκολλήτων!), άνοιξα dispute, πρώτη αγορά από Aliexpress, και τελευταία μάλλον.

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι μιά χαρά, εδώ βγάζουν πλέον 4-6 επεξεργαστές το χρόνο, δεν θα αντικαθιστούσαν κινητά; Εδώ η Mediatek ετοιμάζει 64 μπιτ επεξεργαστές, ενώ μόλις κυκλοφόρησαν 3 καινούργιοι, οκταπύρηνοι και μη.

 

Και η Intel θα βγάλει καινούργιους επεξεργαστές, που θα είναι πολύ καλύτεροι από τους τωρινούς, λένε ότι έτσι θα μπει επιτέλους στην εξίσωση, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βγαίνουν κινητά με τους παλιούς.

 

Επίσης ο ίδιος επεξεργαστής υπάρχει και στο Lenovo Κ900 αν δεν κάνω λάθος, απλώς είναι πανάκριβο, αλλά για τέτοιο επεξεργαστή μιλάμε, δεν είναι τυχαίο που θα παρουσιάσουν το λειτουργικό Tizen στο ZTE Geek.

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Αν είναι να το σταματήσουν στο τελωνείο θα ακυρώσω εντελώς την παραγγελία. Αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις εφαρμογές Android στον Intel; Guideman ποιες εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει και είχανε πρόβλημα; Ενδιαφέρομαι για το Evernote, Sygic navigator, iGo Primo navigator, Google maps, ES file explorer, MX Player σαν βασικές εφαρμογές. Αλλά και να παίζει και firefox και Dolphin από browser. Και φυσικά βασικότατο το Skype!!!! Και τέλος το gmail. Έχει ελέγξει κανείς αν παίζουν αυτές οι εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Αν είναι να το σταματήσουν στο τελωνείο θα ακυρώσω εντελώς την παραγγελία. Αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις εφαρμογές Android στον Intel; Guideman ποιες εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει και είχανε πρόβλημα; Ενδιαφέρομαι για το Evernote, Sygic navigator, iGo Primo navigator, Google maps, ES file explorer, MX Player σαν βασικές εφαρμογές. Αλλά και να παίζει και firefox και Dolphin από browser. Και φυσικά βασικότατο το Skype!!!! Και τέλος το gmail. Έχει ελέγξει κανείς αν παίζουν αυτές οι εφαρμογές;

Εισαι πολυ αγχωμενος και παρεξηγεις αυτα που γραφουμε. Ειπα πως κατα την παραγγελια ενος τηλ. απο Κινα πολλα μπορουν να συμβουν, δεν ειπα οτι ειναι μεγαλη πιθανοτητα να συμβει κατι. Αν ηταν ετσι, κανεις δεν θα το ρισκαρε. Οσο για τα..ευχελαια, κανουμε και καμμια πλακα καπου καπου να περναει ευχαριστα η αναμονη, ενταξει? :)

Ποτε ειπα οτι εγκατεστησα εφαρμογες και ειχαν προβλημα? Αν διαβασεις προσεκτικα, θα δεις οτι κανεις στο στο νημα δεν ειπε οτι δεν μπορεσε να εγκαταστησει καποια εφαρμογη. Απο αυτες που γραφεις, εγω εχω εγκαταστησει με επιτυχια Igo Primo, ES File Explorer και Skype. Για τις αλλες δεν ξερω να σου πω, δεν τις εχω δοκιμασει γιατι δεν τις χρειαστηκα. Αλλα νομιζω πως ολα μια χαρα εγκαθιστανται.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως εμένα έχει εμφανιστεί ήδη στο site των ΕΛΤΑ! :)

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορώ να βρω το μοντέλο στο site της zte... Δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν εγώ δεν κάνω κάτι καλά!

Ξέρετε το γιατί??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως εμένα έχει εμφανιστεί ήδη στο site των ΕΛΤΑ! :)

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορώ να βρω το μοντέλο στο site της zte... Δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν εγώ δεν κάνω κάτι καλά!

Ξέρετε το γιατί??

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=774356 Geek Rom V2..custom recovery απο εδω https://mega.co.nz/#!yoYxAaZT!St3eDlmTiESH-ErQWQH0OQJTw3DRpufC0IOmkwvrlHE την έχουν περάσει 2 φίλοι μου γιατί είχαν θέμα με το κινητό μόλις το πήραν δεν είχε τα gapps ούτε store κτλ και πέρασαν custom recovery και μετά αυτήν την rom και σώθηκαν..όλα αυτά τα κάναμε μέσο skype τους έδινα οδηγίες γιατι τα παιδιά δεν ξέραν από root recovery roms κτλ και εγώ τους έφαγα να πάρουν αυτό το κινητό ,πάντως τώρα δεν έχουν θέμα με την custom rom αυτήν μου είπαν και βασίζεται στη B06..και χωρίς "κινεζιες" μέσα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλά δεν είναι περίεργο ότι δεν υπάρχει καν σαν μοντέλο στο επίσημο site της zte??
Υπάρχει στην κινέζικη έκδοση του site http://www.ztedevice.com.cn/product/smart_phone/3370fd32-93ea-4806-9a20-cfbeed4446bc.html
Link to comment
Share on other sites

Απο το επίσημο site πώλησης του κινητού

Από την ZTE αναφέρει glonass στο GPS

 

http://www.myzte.com/goods-87-Geek%E8%81%94%E9%80%9A%E7%89%88.html

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 φίλοι μου γιατί είχαν θέμα με το κινητό μόλις το πήραν δεν είχε τα gapps ούτε store

Οταν λες gapps τι εννοεις ακριβως? Superuser ειχε? Αυτοι απο που τα πηραν και δεν τα ειχε?

Και μια που εισαι γνωστης δεν γραφεις αυτες τις οδηγιες αναλυτικα γιατι πολλοι παραγγειλαν και θα τις χρειαστουν (κι εγω μεσα, δεν ξερω σε τι κατασταση θα μουρθει απο το To2C..). Αντε κανε ενα καλο και..ριξ'το στο γιαλο..

 

Ενα πραγμα ομως βρε παιδες δεν μπορω να καταλαβω, πως καποια μαγαζια το πουλανε με Google play εγκατεστημενο και αλλα οχι? Απο το εργοστασιο ερχεται χωρις αυτο και απλα καποιοι το εγκαθιστουν πριν το στειλουν? Εγω πχ που το πηρα απο minideal ειχε και Google play και SuperUser. Μονο root δεν ηταν. Αλλοι απ οτι λετε το πηραν απο αλλους πωλητες και δεν ηταν εγκατεστημενα. Ποια ειναι η αληθεια?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες gapps τι εννοεις ακριβως? Superuser ειχε? Αυτοι απο που τα πηραν και δεν τα ειχε?

Και μια που εισαι γνωστης δεν γραφεις αυτες τις οδηγιες αναλυτικα γιατι πολλοι παραγγειλαν και θα τις χρειαστουν (κι εγω μεσα, δεν ξερω σε τι κατασταση θα μουρθει απο το To2C..). Αντε κανε ενα καλο και..ριξ'το στο γιαλο..

 

Ενα πραγμα ομως βρε παιδες δεν μπορω να καταλαβω, πως καποια μαγαζια το πουλανε με Google play εγκατεστημενο και αλλα οχι? Απο το εργοστασιο ερχεται χωρις αυτο και απλα καποιοι το εγκαθιστουν πριν το στειλουν? Εγω πχ που το πηρα απο minideal ειχε και Google play και SuperUser. Μονο root δεν ηταν. Αλλοι απ οτι λετε το πηραν απο αλλους πωλητες και δεν ηταν εγκατεστημενα. Ποια ειναι η αληθεια?

Θα κάνω οδηγίες το απόγευμα τώρα ειμαι στην δουλειά.. Αλλά να ξέρεις ότι εγώ το κινητό δεν το χω πιάσει στα χέρια μου.. Ούτε root ήταν.. Από το to2c το πήραν τα παιδιά

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω οδηγίες το απόγευμα τώρα ειμαι στην δουλειά.. Αλλά να ξέρεις ότι εγώ το κινητό δεν το χω πιάσει στα χέρια μου.. Ούτε root ήταν.. Από το to2c το πήραν τα παιδιά

Ωχ, κι εγω απο To2C περιμενω, να οπλιστω με θαρρος και υπομονη δηλαδη..:(

Οταν βρεις χρονο ανεβασε τις οδηγιες. (Για root, εχουμε)

Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες gapps τι εννοεις ακριβως? Superuser ειχε? Αυτοι απο που τα πηραν και δεν τα ειχε?

Και μια που εισαι γνωστης δεν γραφεις αυτες τις οδηγιες αναλυτικα γιατι πολλοι παραγγειλαν και θα τις χρειαστουν (κι εγω μεσα, δεν ξερω σε τι κατασταση θα μουρθει απο το To2C..). Αντε κανε ενα καλο και..ριξ'το στο γιαλο..

 

Ενα πραγμα ομως βρε παιδες δεν μπορω να καταλαβω, πως καποια μαγαζια το πουλανε με Google play εγκατεστημενο και αλλα οχι? Απο το εργοστασιο ερχεται χωρις αυτο και απλα καποιοι το εγκαθιστουν πριν το στειλουν? Εγω πχ που το πηρα απο minideal ειχε και Google play και SuperUser. Μονο root δεν ηταν. Αλλοι απ οτι λετε το πηραν απο αλλους πωλητες και δεν ηταν εγκατεστημενα. Ποια ειναι η αληθεια?

 

Αν δεν κάνω λάθος η google δίνει δωρεάν το android στους κατασκευαστές κινητών αλλά τις υπηρεσίες και τις εφαρμογές (gapps ή google apps, play store κλπ) τις πληρώνουν. Οι κινέζοι από τη μεριά τους δεν αγοράζουν αυτές τις υπηρεσίες και εφαρμογές οπότε τα κινητά τους δεν έχουν και google play.

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε πάντα κλικαρισμενα στο κινητό τις άγνωστες πηγες και τον εντοπισμό σφαλμάτων..

Custom Recovery (cwm)

1. κατεβάζουμε από εδώ custom recovery https://mega.co.nz/#!yoYxAaZT!St3eDlmTiESH-ErQWQH0OQJTw3DRpufC0IOmkwvrlHE

2. αποσυμπιέζουμε το αρχείο που κατεβάσαμε και τα βάζουμε τα αρχεία όλα σε έναν φάκελο με όνομα RECOVERY

3. απενεργοποιούμε το τηλέφωνο βγάζουμε την μπαταρία για 10 δευτερόλεπτα την τοποθετούμε και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα πλήκτρα :

(έντασης) <volume + , volume - , start button> ( κουμπί τροφοδοσίας ) και θα μπει το τηλέφωνο σε λειτουργία Droidboot

4. συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και θα αρχίσει λογικά να κάνει εγκατάσταση πρόγραμμα οδήγησης του κινητού δηλαδή τους drivers , άμα δεν τους είχαμε κάνει εγκατάσταση ποτε στον υπολογιστή μας (το πιο σημαντικό κομμάτι είναι οι drivers του zte να γίνουν εγκατάσταση)

5. τώρα ανοίγουμε το φάκελο που αποσυμπιέσαμε πριν και είχαμε οναμασει RECOVERY και πάμε στο αρχείο που λέει flash_recovery_cwm.bat και το εκτελούμε ως διαχειριστή , και αν όλα έγιναν σωστά θα μπει το custom recovery

6. στο custome recovery μπαίνουμε με κλειστό το κινητό παντώντας πλήκτρο Volume + και το κουμπί τροφοδοσίας ταυτόχρονα

Custom ROM Geek Rom V2

1. https://www.dropbox.com/s/1wn1o5ir9ms6xrr/Geek%20Rom%20V.2.zip

2. την περνάμε στην εξωτερική κάρτα όπως είναι συμπιεσμένη χύμα όχι σε φάκελο

3. μπαίνουμε στο custome recovery και πάμε στο install zip from sd card και ελέγχουμε να δούμε άμα βλέπουμε το ζιπαρισμενο αρχείο της rom και μετά ξεκινάμε με σχετικά wipes

4. - wipe data/factory reset

- wipe cache partition

- advanced -> wipe dalvik

- wipe battery stats (αν υπάρχει σαν εντολή)

5. μετά κάνουμε install zip from sdcard βρίσκουμε την rom πατάμε yes και περιμένουμε μέχρι να γίνει εγκατάσταση, μετά όταν τελειώσει κάνουμε επανεκκίνηση .. Θα αργήσει λιγάκι το πρώτο reboot.. και είμαστε με καινούργια rom που έχει Ελληνικά, playstore, gapps και είναι rooted και βασίζεται στην B06

 

CMW Custom Recovery

(οδηγός δεύτερος μαζί με τους drivers του κινητού)

 

1) Κατεβάζουμε τα απαραίτητα προγράμματα οδήγησης https://docs.google.com/uc?id=0BzPs1CVRsPWJa3lLN0VMUkFYNTA&export=download

2) Αποσυμπιέζουμε τα αρχεία και τα κάνουμε όλα εγκατάσταση

3) Μόλις εγκαταστήσουμε όλους τους οδηγούς κατεβάζουμε το cmw recovery και το αποσυμπιέζουμε https://www.dropbox.com/s/6j63vp2mgpwyrq8/cwm.rar

4) Με κλειστό το τηλέφωνο πιέζουμε ταυτόχρονα τα κουμπιά VOL +, VOL - και POWER (μέχρι να δονήσει) και έτσι βάζουμε το κινητό σε λειτουργία droid boot και το συνδέουμε στον υπολογιστή

5) Τώρα εκτελούμε από το φάκελο του recovery το αρχείο flash_recovery_cwm.bat και θα αρχίσει το φλασάρισμα στην συσκευή μας

6) Μόλις τελειώσει μπορούμε να ξεκινήσουμε και να δούμε πώς έχουμε στη συσκευή μας cmw πατώντας με κλειστό το κινητό τα κουμπιά VOL + και POWER ταυτόχρονα

 

τις οδηγίες τις βρήκα από ισπανικό site και έχει κι άλλες χρήσιμες για το κινητό αυτό : http://www.htcmania.com/showthread.php?t=774766

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...