Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...έχει συμβεί σε κανένα μετά από update (χωρίς wipes) στην τελευταία multi stable (5.0) να μη δουλεύει το data connection (δείχνει ενεργό αλλά δε τραβάει δεδομένα);
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το mi-tools το κατεβαζετε απο καπου ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

το mi-tools το κατεβαζετε απο καπου ;

 

Κανε εγκατασταση WSM TOOLS απο εδω:

http://en.miui.com/thread-8784-1-1.html που ειναι κατι παρομοιο με το Xposed framework. Μετα μεσα στο WSM TOOLS θα βρεις επιλογη να κατεβασεις το mi-tools.

Link to comment
Share on other sites

θα πας στην επιλογή buttons...και θα επιλέξεις στο υπομενου navigation bar to show navigation bar (nexus like):rolleyes:

 

το εκανα σε ευχαριστω..να σε ρωτησω με το μαμα ξεκλειδωμα σου ξεκλειδωνε καννονικα?

 

 

 

δε σε καταλαβαίνω τι εννοείς....:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ! Πριν 1 μήνα αγόρασα το Hongmi (red rice)! Είχα V4 multi!!! προσπάθησα να βάλω multi v5 ( με τον τρόπο όπως μου είπαν τα παιδιά εδώ οι πιο έμπειροι )εγώ ήμουν τελείος άσχετος με android τελικά δεν τα κατάφερα ( ότι προσπάθεια και να έκανα)με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπώ στο recover να μου βγάζει μία πολύχρωμη οθόνη και ξανα επανεκίνηση!!!Έψαχνα 2 μέρες μέχρι και το bootloader πείραξα, ( ποτέ μη το πιράξετε αυτο μπορεί να brickarei το κινητό) και ( χάλασα και το wifi , είχα απελπιστεί). Οσπου τα μάτια μου είδαν αυτό '' Restore stock firmware and lost IMEI/Baseband by SPFlash tool '' ήταν η τελευταία λύση η θα το έσωνα η θα το brickara!!! Μόλις κατέβασα το αρχείο έφαγα φλασιά και αποφάσισα να δοκιμάσω για μία τελευταία φορά ( με τον κλασικό τρόπο) το recovery της stock ΜΙUI και τελικά πέτυχε είχα αναστήσει το κινητό! Πίστευα ότι δε θα το πάθει κανείς άλλος αλλά τελικά το έπαθε και oddin64( μάλλον το παρουσιάζουν το πρόβλημα αυτό κάποιες πειραγμένες rom στην περιπτωσή μου του minideals) έτσι του είπα ότι τοχα πάθει και γω και αποφάσησα ( γιατί ήξερα πως ένιωθε όπως εγώ τότε)να τον βοηθήσω(να φτίαξω ένα λεπτομερή οδηγό για αρχάριους ( όπως ήμουν και γω πριν ένα μήνα) ( ελπίζοντας ότι θα τα καταφέρει ) τελικά τα κατάφερε έτσι αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου ( κακή θαλεγα) και τον οδηγό

σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος στο μέλλον που δε το εύχομαι!!!!

Παρακάτω παραθέτω τον οδηγό όπως ακριβώς του τον εγραψα!!!

 

1) εγκατέστησε το mobileuncle (http://www.mediafire.com/download/t16h6cw833rncsw/mobileuncle.toolbox_327.apk ή από το play store) μετά κατέβασε αυτό το φάκελο( Xiaomi Hongmi WCDMA - unbrick 5.0.zip είναι 571,1 MB)από εδώ

http://www.mediafire.com/download/2mi3qj7v87ukac8/Xiaomi_Hongmi_WCDMA_-_unbrick_4.0.zip

το αρχειο που θα κατέβει αποσυμπιεσέ το μέσα έχει ένα αρχείο HM2013023_images_JHBCNAH4.0_4.2.zip το αποσυμπιέζεις και απο μέσα κρατάς μόνο το αρχειο '' recovery.img ( ειναι η stock recovery.img)

 

2)κατεβασε την rom v5 multi απο εδω http://www.mediafire.com/download/ea3s9d0dci2k78s/miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip

προτείνω αυτή γιατι καταρχάς με αυτή κάτάφερα και έφτιαξα το κινητο μου,ακομα είναι σταθερότατη ,αλλά και είναι εγκατεστημενα σχεδόν όλα (γλωσσα,google play κλπ)και οχι όπως την κινεζοαγγλικη που θέλει αρκετή δουλειά όταν την εγκαταστήσεις. ( απλά κερδίζεις το ΟΤΑ σε αυτήν την έκδοση)

 

3) βάλε το '' recovery.img '' και ''miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip'' στην εξωτερική κάρτα sd χύμα

(όχι στην εσωτερική sd του κινητού το τονίζω), άνοιξε το mobileuncle και άντε update recovery!!!

ψιλά ψιλά θα έχει βρει την recovery σου πάτα πανω της και όταν κάνει update θα σου πει reboot στο recovery menu και πάτα οκ!!!

Λογικά θα σου μπει στη stock recovery ( e3 )!!! αν τα κατεφέρεις μέχρι εδώ τα άλλα είναι παιχνιδάκι!!!

 

4) μόλις σε βάλει στο recovery με το volume down (-) κατεβαινεις στο menu και επιλεγεις {με το volume up (+) }1)''Wipe Data/factory reset

Choose "Yes -- delete all user data"

2) Wipe cache partition => Choose "Yes -- Wipe cache"

 

5)Μόλις κανεις και τα 2 τα wipe πατας install from sdcard!!! εκει θα σου βρει το αρχείο miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip και θα σου κάνει εγκατάσταση την V5 θα περιμένεις λίγη ώρα και θα σου κάνει reboot και θα ανοιξει κανονικά το κινητό! ( αν δε σου αναγνωρίζει τις sim μην ανησυχεις με επανεκίνηση θα στρώσει!!)

 

6)πάμε να κάνουμε root τη V5 και να της δώσουμε permision!!! Κατέβασε από εδώ http://ziifile.com/k9snfii5c3ww/miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip.html ή http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html ( θα πρέπει να κάνεις login) ή http://www.mediafire.com/download/au777nuj8pdxza2/miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip 1,15 mb. και βάλε το και αυτό στην εξωτερική μνημη sd.

 

7) Ψάξε στο κινητό τα εικονίδια και θα βρείς ένα μπλε εικονίδιο με ένα βέλος προς τα πάνω και θα λεει ενημερώσεις(update)μπαινεις μέσα και πατάς το touch κουμπί διπλα από το Home με τις γραμμούλες και θα σου βγάλει ένα menu ,και επιλέγεις select installation pack βρίσκεις το αρχείο zip στην εξωτερικη sd και το πατας μετά απο αυτό μάλλον θα χρειαστείς επανεκκινηση (δε θυμάμαι αν εκανε μόνο του) και θάσαι root!

 

8)λοιπον μετα θα ενεργοποιησουμε τα permision αν πας πληροφορίες και είσαι root κανονικα θα σου έχει δημιουργηθει και ένα εικονίδιο το superSU αγνοησέ το και αντε και βρες ενα πράσινο εικονίδιο με το σήμα της MIUI ( θα λεει permissions) μπαίνεις μέσα πατάς root => και enable permission και είσαι έτοιμος!

 

9)τέλος για να πηγαίνουν όλες οι εφαρμογες αυτόματα στην εξωτερική σου κάρτα , το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις απο google play το ''root browser''(είναι ένα εικονίδιο με ενα γκρι ανθρωπάκι) και τα κάνει όλα αυτόματα.Προσοχή όμως μην εγκαταστήσεις κάνενα άλλο πρόγμαμμα τύπου sdlink ,και sdmove γιατι το root browser δε θα σου δουλεψει ποτέ!!!!( ακόμα και αν τα απεγκαταστήσεις)

 

 

ΥΓ1: Σε περίπτωση που είστε στην V4 multi και δεν είστε root το mobileuncle δε θα σας δουλέψει!Θα πρέπει να εγκαταστήσετε τους MTK-drivers ( που βρίσκονται στο φάκελο που κατεβάσατε "Xiaomi Hongmi WCDMA - unbrick 5.0.zip'' στην αρχή!!!)Μετα να πάτε ρυθμίσεις=>σχετικά με το τηλεφωνο=> και εκεί που λέει έκδοση android να πατήσετε πάνω πολλές φορές ( καπου 7-8) μέχρι να γίνεται developer , μετά να πάτε επιλογές για προγραμματιστες και να επιλέξετε debugging και ενεργοποιηση εντοπισμος σφαλμάτων usb ( μην πιράξετε τίποτα άλλο απο το developer option προσοχή, τέλος κατεβάστε το Vroot (http://ziifile.com/ib5ssvtbnz6a/VRoot_1.6.0.3689_english.exe.html ή http://www.mediafire.com/download/4dq9qnga9b4iotp/VRoot_1.6.0.3689_english.exe) συνδεστε το κινητό και ακολουθήστε τις οδηγίες αυτό ήταν είστε root και μπορείται να συνεχισετε το update!!!

Να κλείσω λέγοντας ότι ελπίζω οι οδηγίες να σας διευκολυνουν !σας εύχομαι καλή επιτυχία!Να σας φτιάξει όπως και το δικό μου και να το χαρείτε!!

Τέλος να τονίσω ότι :α)τα βήματα αυτά ισχύουν και για οποιοδήποτε cwm αλλά και rom θέλετε να βάλετε β) ότι και να κάνετε δε φέρνω καμοιά ευθύνη για το κινητό σας αν brickarei( η ευθύνη και το ρίσκο είναι αποκλειστικά δικά σας

ΥΓ2:Τέλος να ευχαριστήσω όσα παιδιά με βοηθησαν όπως :bull2004 , και gsir που μου μάθανε άλλα αυτά ( αν όχι όλλα τα περισσοτερα και έτσι κατάφερα με ευκολία να τα αποστηθησω τα περί android και να γράψω αυτόν τον οδηγό)

Edited by gerstavros2
ενημέρωση συνδέσμων
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος ο geokart,μονο κατι εγω δεν εχω καταλαβει.

ολλα αυτα γινοντε απο το τηλεφωνο?η ορισμενα πραγματα κανεις απο τον υπολογιστη?γιατι καπου εχει δει το ματι μου οτι συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη και απενεργοποιεις το κινητο?

 

μηπως να γραψει καποιος η εσυ ποιο αναλυτικα τα βηματα τι κανεις απο τον υπολογιστη ποια βαζει προγραμματα στην εξωτερικη καρτα του κινητο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος ο geokart,μονο κατι εγω δεν εχω καταλαβει.

ολλα αυτα γινοντε απο το τηλεφωνο?η ορισμενα πραγματα κανεις απο τον υπολογιστη?γιατι καπου εχει δει το ματι μου οτι συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη και απενεργοποιεις το κινητο?

 

μηπως να γραψει καποιος η εσυ ποιο αναλυτικα τα βηματα τι κανεις απο τον υπολογιστη ποια βαζει προγραμματα στην εξωτερικη καρτα του κινητο κτλ?

 

thanks!saouron35 !Aπό υπολογιστή τρέχεις μόνο το vroot ( αν χρειαστει να το τρεξεις) οταν συνδεσεις το κινητό!

Και αλλη μια φορα που το συνδεεις για να περασεις στην εξωτερικη μνήμη (το recovery.img ,την rom και root.zip)

Edited by GEOKART
Link to comment
Share on other sites

καπου παλιοτερα στο νημα βρηκα ως λυση για το +30 στις επαφες το prefixer. αυτη ειναι η καλυτερη λυση ή υπαρχει και κατι αλλο? Edited by sakafousi
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω και να ανακεφαλαιωσω..κανω wipe data Και τα σχετικα...μετα κανω setup την ρομ απο CWM(γιατι οταν παταω update απτο κιν με παει στο Home menu) και μετα παλι μεσω CWM εγκαθιστω το αλλο zip αρχειο για να γινει ροοτ..σωστα??
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω και να ανακεφαλαιωσω..κανω wipe data Και τα σχετικα...μετα κανω setup την ρομ απο CWM(γιατι οταν παταω update απτο κιν με παει στο Home menu) και μετα παλι μεσω CWM εγκαθιστω το αλλο zip αρχειο για να γινει ροοτ..σωστα??

την rom απο cwm αλλά το zipaki root μπορείς και απο το update! διάβασε πιο πάνω τον οδηγό μου! στο κομμάτι 7)γράφω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ωραιος ρε φιλε, μπράβο για τον οδηγο..ζητα απο τον orlox να σου βάλει ενα λινκ στο πρωτο ποστ για τον οδηγο σου..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ωραιος ρε φιλε, μπράβο για τον οδηγο..ζητα απο τον orlox να σου βάλει ενα λινκ στο πρωτο ποστ για τον οδηγο σου..

 

Νασαι καλά φίλε!Με βοήθησες να μάθω πολλά πράγματα!!!!

Εχουμε ξαναζητήσει να γίνει με άλλα post αλλά ..... δεν εχει γίνει κάτι!!!

Πάντος το καλό είναι ότι με αυτά τα βήματα κάνεις οποιοδήποτε update recovey και rom!!!

Link to comment
Share on other sites

την rom απο cwm αλλά το zipaki root μπορείς και απο το update! διάβασε πιο πάνω τον οδηγό μου! στο κομμάτι 7)γράφω!!!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε GEOKART..δηλαδη ακολουθω τον οδηγο σου απτην αρχη και ειμαι κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Το tracking μου γράφει αυτο:

Status Date Area

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2014 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Receive Item At Office Of Exchange 31-01-2014 IPS

Item in conta IPS 11-01-2014 14:49 IPS

 

Τι εννοεί? ήρθε;;:ninja:

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Την πυξιδα έχετε καταφέρει να την καλιμπραρετε?

 

κανε ο,τι σου δειχνει σε εξωτερικο χωρω παντα αλλα με αργες σταθερες κινησης..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Το tracking μου γράφει αυτο:

Status Date Area

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2014 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Receive Item At Office Of Exchange 31-01-2014 IPS

Item in conta IPS 11-01-2014 14:49 IPS

 

Τι εννοεί? ήρθε;;:ninja:

 

Με γεια!

Αν εισαι Αθηνα,Δευτερα παραλαμβανεις!

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανε ο,τι σου δειχνει σε εξωτερικο χωρω παντα αλλα με αργες σταθερες κινησης..

 

Μ@#@κια,εγω την καλιμπραρα σπιτι μου με κινησεις αφοπλισμου εξωγηινου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε GEOKART..δηλαδη ακολουθω τον οδηγο σου απτην αρχη και ειμαι κομπλε?

 

Βάλε όποια recover.img θες και οποία ROM θες ο τρόπος αυτός ,ισχύει για ολες !!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ισως ερωτηση παιδια , πως μπορουμε να μεταφερουμε τα εικονακια σε αλλο φακελο ??? προσπαθω να τα κατεβασω κατω και απο εκει να τα βαλω αλλου αλλα δεν κατεβαινουν. μηπως δεν ειναι αυτος ο τροπος η δεν κανω κατι σωστα ?????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε! μπορεί κάποιος να μου πει που εχει ενεργοποίηση το nexus style navigation bar αν στην οθονη κλειδώματος του δείχνει αυτο; [ATTACH]40798[/ATTACH] και επίσης δεν μπορώ να ξεκλειδώσω προς τα κατω μονο θα πρέπει προς την κάμερα η καπου αλλου αλλα οχι προς τα κατω..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ισως ερωτηση παιδια , πως μπορουμε να μεταφερουμε τα εικονακια σε αλλο φακελο ??? προσπαθω να τα κατεβασω κατω και απο εκει να τα βαλω αλλου αλλα δεν κατεβαινουν. μηπως δεν ειναι αυτος ο τροπος η δεν κανω κατι σωστα ?????

 

drag n drop το εικονιδιο μεσα στο φακελο η πανω σε αλλο για να δημιουργησεις φακελο, απλα προσπαθησε το για να το συνηθισεις

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, Δευτέρα πιάνεις δουλειά...! :lol:

Και μενα το ιδιο εβγαλε.

Δευτερα το χαρτι, Τριτη το τηλεφωνο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε! μπορεί κάποιος να μου πει που εχει ενεργοποίηση το nexus style navigation bar αν στην οθονη κλειδώματος του δείχνει αυτο; [ATTACH]40798[/ATTACH] και επίσης δεν μπορώ να ξεκλειδώσω προς τα κατω μονο θα πρέπει προς την κάμερα η καπου αλλου αλλα οχι προς τα κατω..

το nexus bar βγαζει κατω κατω (εκει που εχει και εσενα) τα κουμπια του bezel με τη σειρα οπως ειναι.

Στο screenshot που εδειξες λειπουν τα αλλα δυο κουμπια home και back

Προσωπικα το βρισκω αχρηστο απ τη στιγμη που τα ιδια ακριβως κουμπια υπαρχουν μισο εκατοστο πιο κατω. το εβαλα για να δω τι ειναι και το εβγαλα οπως ηταν

Ξεκλειδωμα μονο προς τα κατω. Οταν ειναι σε αναμονη κατω ξεκλειδωμα, πανω καμερα, αριστερα τηλεφωνο, δεξια sms.

Προφανως αυτο αλλαζει αλλα δε το εψαξα.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...