Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια καθοδηγηση για να μαθω να κανω root στη συσκευη μας???

πάνω δεξιά στο θέμα υπάρχει ένα λινκ που λέει Αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το nek4d. Φιλε johny_7 ψαξε και λιγο καλο θα σου κανει! Δεν το λεει για το κακο σου.;)

 

Λοιπον

VIBE 1403 OFFICIAL μετα απο 2 μερες που την εχω μπορω να πω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για το κινητο. Κανενα bug κανενα κολλημα και Antutu score 13700!!

Lazare για αυτο με τη τοποθεσια που σου βγαζει οταν σε καλουν σου εχω λυση!!

Ideafriend (ContactManager)Settings-->Location-->το αριστερο κουμπι του κινητο διπλα απο το home-->Settings-->και ξεκλικαρεις τις δυο επιλογες που εχει και εισαι ετοιμος!!

Να υποθεσω οτι μιλας για την 1403 ROM ......τωρα εχω πανω την S125 η οποια κανει τα ιδια .

 

EDIT.....Λοιπον ολα καλα με αυτο που μου ειπες για την τοποθεσια.

Να αναφερω ( το βρηκα πριν λιγο) οτι στο Ρωσσικο Forum σχετικα με το modem απο οτι λενε

Hardware-radiomuduli smartphones P780 and S920 are completely identical.........ειναι ακριβως ιδια.

Απο οτι ειδα εχει και ενα νεο firmware το modem S920 V52.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω.......http://lenovo-forums.ru/topic/1702-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D1%8F-p780/

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

1. Μια χαρα ειναι το GPS για μενα με καμια προσθετη ρυθμιση περα του EPO assistance.

2. Ειναι μεγαλο σχετικα με τα υπολοιπα 5αρια εκει εξω και αρκετα βαρυ. Εμενα μου αρεσει σαν αισθηση, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.

3. Απο την μανα του εχει περιπου 1.5GB διαθεσιμο (αναλογα την rom βεβαια). Με το προγραμμα των Ρωσων κανεις repartition και πας μεχρι τα 2.5GB αρκει να φορας την σωστη rom (S135). Διαφορετικα θα τρως ακυρα. Αφου το κανεις, τοτε περνας την rom που θες (προσοχη περνας κινεζικη rom πανω απο κινεζικη και παγκοσμια πανω απο παγκοσμια, η εναλλαγη να γινεται με την S119). Τις βρισκεις και τις 2 εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2553725.

Με το link2SD εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οποιαδηποτε app2sd εφαρμογη. Αρκει να εισαι root.

4. Το πηρα απο Eternal Team στο aliexpress με 220$. Καλες επιλογες και το minideal και το merimobiles που εχει περιπου 230$. Ρωτα τους ολους για διαθεσιμοτητα και δωρα.

Άρχοντας, τέτοια απάντηση περίμενα. ;)

Κατέληξα στο minideal , τους λέω απλά να βάλουν Ελληνικά και τίποτα άλλο έτσι? Θέλω να πω η rom είναι στάνταρ ή έχεις επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχαμε κανένα νέο απο minideal για την ρομ που περνάνε αυτοί?

Τους έστειλα κι εγώ μήνυμα αν μπορούν να δώσουν κάποιο λινκ της ρομ αλλα απάντηση ακόμα δεν πήρα (απο προχτές)

 

Και κάτι ακόμα υπάρχει κάποια ρομ που να είναι multi και να μην έχει κινεζιές μέσα? TouchWiz kai Vibe που δοκίμασα είναι full στο κινέζικο και μου την δίνει χαχαχα

Αυτή απο το minideal μια χαρά ήταν

Edited by titos18
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα υπάρχει κάποια ρομ που να είναι multi και να μην έχει κινεζιές μέσα? TouchWiz kai Vibe που δοκίμασα είναι full στο κινέζικο και μου την δίνει χαχαχα

Αυτή απο το minideal μια χαρά ήταν

 

Αυτή http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-4/ την οποία χρησιμοποιώ και έχει αρκετά καλή μετάφραση και αυτή http://lenovo-forums.ru/topic/3018-custom-rom-slxrom-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B5-gravitymod2/ που την δοκίμασαν κάποια παιδιά εδώ και μείνανε ικανοποιημένοι.

EDIT:Είχα λάθος link για την δευτερη,την SXLROM.Τώρα ok.

Edited by vortex78
Λάθος link για SXLROM

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

να ζητησω κατι από τους διαχειρηστες παρακαλω.καποιοι μας πηραμε στα χερια μας το συγκεκριμενο κινητο πριν λιγες μερες.ισως δεν γνωρίζουμε τι είναι ροοτ και μετα από πολιωρο ψαξιμο αντε και μαθαμε,τι είναι οι διαφορεσ ρομ,ποιος φοραει ποια και γιατι?πως τις βρίσκουμε και γιατι να τις βρουμε??εμεισ οι καινούργιοι εχουμε την καλυτερη η ανταλασουν αποψεις μονο οι παλιοι για φλασαρισματα ρομ backup flash tools κλπ και ολοι οι αλλοι κοιταμε σα χαζοι???να τα μαζεψουμε όλα μηπως????κοιταξτε καποιοι ρωτουν για το κινητο και καποιοι αλλοι μιλουν για ακαταλαβιστηκα πραγματα χωρις καν να τους απαντα καποιος ουτε να τους βοηθα.....απλα τους παραπεμπει εκει που ηταν πριν καποιους μηνες.....σε αλλα φορουμ .ουτε καν διαλογος.συγνωμη απ ολους απλα δεν θελω να κουραζω καποιον με τις ερωτήσεις μου, γιατι δεν μας απαντα επειδή των προβληματιζουν αλλα που προεκηψαν μετα από μηνες χρησης.δειτε το το ζητανε ολοι μεσα.ασ μας τα μαζεψει καποιος τα εργαλεία για ροοτ η για φλασαρισμα γιατι οσο διαβαζουμε από φορουμ σε φορομ που μας παραπεμπουν τοσο μπερδευόμαστε.τον σεβασμο μου προς ολους.... Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

να ζητησω κατι από τους διαχειρηστες παρακαλω.καποιοι μας πηραμε στα χερια μας το συγκεκριμενο κινητο πριν λιγες μερες.ισως δεν γνωρίζουμε τι είναι ροοτ και μετα από πολιωρο ψαξιμο αντε και μαθαμε,τι είναι οι διαφορεσ ρομ,ποιος φοραει ποια και γιατι?πως τις βρίσκουμε και γιατι να τις βρουμε??εμεισ οι καινούργιοι εχουμε την καλυτερη η ανταλασουν αποψεις μονο οι παλιοι για φλασαρισματα ρομ backup flash tools κλπ και ολοι οι αλλοι κοιταμε σα χαζοι???να τα μαζεψουμε όλα μηπως????κοιταξτε καποιοι ρωτουν για το κινητο και καποιοι αλλοι μιλουν για ακαταλαβιστηκα πραγματα χωρις καν να τους απαντα καποιος ουτε να τους βοηθα.....απλα τους παραπεμπει εκει που ηταν πριν καποιους μηνες.....σε αλλα φορουμ .ουτε καν διαλογος.συγνωμη απ ολους απλα δεν θελω να κουραζω καποιον με τις ερωτήσεις μου, γιατι δεν μας απαντα επειδή των προβληματιζουν αλλα που προεκηψαν μετα από μηνες χρησης.

Φιλε εισαι πολυ ΛΑΘΟΣ. Σε ολα αυτα εχουμε απαντηση και πιστεψε με και εγω οταν πηρα το κινητο δεν ηξερα τιποτα απο ολα αυτα. Εκατσα και εψαξα. Αν δεις απο την αρχη το θεμα και εγω με ψαξιμο και ερωτησεις εμαθα. Στο φορουμ αυτο μπορεις να βρεις τα παντα. Για αρχη ξεκινα απο εδω αφου λες οτι εισαι τοσο αρχαριος. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

Μετα διαβασε το θεμα του κινητου και καλυτερα να το κανεις απο το τελος προς την αρχη και μετα ξεκινα τις προσπαθειες σου στο φλασαρισμα,ρουταρισμα κτλ. Σε οτι δεν καταφερεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε αλλα ειδικα απο εμενα μην περιμενεις ετοιμη τροφη. Σου ειπα και στο πμ που σου εστειλα στην υπογραφη μου εχω βαλει οδηγιες. Η βοηθεια που θες δεν ειναι βοηθεια. Εσυ θες ετοιμη τροφη σε κατι που δεν εχεις δοκιμασει καν. Διαβασε δοκιμασε και αν κολλησεις καπου τοτε ζητα μας βοηθεια. Ειμαι σιγουρος οτι εισαι ακομα ενας που με βριζει τωρα που το διαβαζεις αλλα πιστεψε με και τα αλλα παιδια με εβριζαν αλλα τωρα παιζουν το κινητο στα δαχτυλα και δεν εχουν αναγκη κανεναν πλεον. :)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια και το εκτιμω όμως αν διαβασεις και εσυ τα προηγουμενα θα δεισ τη ζητουν ολοι.ειναι δυσκολο να τα βαλει όλα σε ένα καποιοσ???άλλος δεν μπορουσε να μαθει αν δουλευει το gps τι ποιο απλο δηλ?????τι είναι το ετοιμη τροφη??foroym δεν εχουμε εδώ? αν είναι να γραφω p780 στο google και να διαβαζω τα foroym των αλλων ποια η ουσια?????γαιτι να μη ρωτήσουμε εσας που εχετε κανει αυτά που ρωτάμε χωρις να χαλασουμε τις συσκευες μας???ζητω συγνωμη αλλα μετα από 10 φορες που διαβασα τη σελιδα αυτό ειδα .οποιοι εχουν κατω από 50 μηνυματα μιλουν μεταξυ τους και οι αλλοι με 100 και πανω μονοι τους....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια και το εκτιμω όμως αν διαβασεις και εσυ τα προηγουμενα θα δεισ τη ζητουν ολοι.ειναι δυσκολο να τα βαλει όλα σε ένα καποιοσ???άλλος δεν μπορουσε να μαθει αν δουλευει το gps τι ποιο απλο δηλ?????τι είναι το ετοιμη τροφη??foroym δεν εχουμε εδώ? αν είναι να γραφω p780 στο google και να διαβαζω τα foroym των αλλων ποια η ουσια?????γαιτι να μη ρωτήσουμε εσας που εχετε κανει αυτά που ρωτάμε χωρις να χαλασουμε τις συσκευες μας???ζητω συγνωμη αλλα μετα από 10 φορες που διαβασα τη σελιδα αυτό ειδα .οποιοι εχουν κατω από 50 μηνυματα μιλουν μεταξυ τους και οι αλλοι με 100 και πανω μονοι τους....

Οταν σου λεω οτι εχω βαλει αυτα που θα χρειαστεις για το κινητο στην υπογραφη μου και μπορεις να τα κατεβασεις πες μου τι δεν καταλαβαινεις? το θεμα εχει και αναζητηση πανω δεξια που μαλλον δεν εχεις μπει καν στον κοπο να την κανεις.... Αν ειχες διαβασεις εστω και λιγο το θεμα θα ειχες δει οτι εχουμε γραψει παρα πολλες φορες οτι το συγκεκριμενο κινητο οτι και αν του κανεις δεν χαλαει αλλα μαλλον δεν το εχεις κανει.... Πριν 1-2 σελιδες εβαλα ενα αρχειο με αναλυτικες οδηγιες για να περασει οποιος θελει την vibe rom, αυτο για σενα μαλλον παει να πει οτι μιλαω μονος μου... Συγνωμη αλλα και εγω δεν γεννηθηκα κατευθειαν με γνωσεις android. Εκατσα και εμαθα και δεν μπηκα σε ενα φορουμ να κατηγορησω οποιον δεν μου δινει απαντησεις σε οτι θελω να μαθω. Κατσε και διαβασε το λινκ που σου εστειλα. Για μενα δεν εχεις αλλες δικαιολογιες ολα τα λεει εκει αναλυτικα. 10 φορες ισως διαβασες την τελευταια σελιδα γιατι στις προηγουμενες εχουμε ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σου.....:wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και μονο που κουβεντιάζουμε για την ωρα και αυριο δουλευω...δεν κατηγορω κανενα αλλα εσυ διαβασεσες τι ζζτανε κι αλλοι????

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ισως ειμαστε καποιοι που λογο εργασιασ η όχι δεν περναμε ολη την μερα πανω από το pc.......και ζητάμε ισως λιγη παραπανω γνωση βοηθεια αν είναι δυσκολο οκ δεν κρεμαμε καποιον ουτε κατηγορούμε ....κυριως αυτό ,δεν κατηγορησα κανενα συνοψη ζητησα αφου μπερδευτηκα ρε αδερφε....ολη μερα είμαι στην εργασια μου δεν εχω κοντα μου το Pc ισως καποιος να αφιερωνει ωρεσ παραπανω και μπορει να βοηθησει δεν ειμαστε ολοι φοιτητες η μαθητες με λιγοτερο φορτο εργασιασ και χρονου.αλλα μαλλον ας το καλυτερα.ευχαριστω και καληνυχτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν σου λεω οτι εχω βαλει αυτα που θα χρειαστεις για το κινητο στην υπογραφη μου και μπορεις να τα κατεβασεις πες μου τι δεν καταλαβαινεις? το θεμα εχει και αναζητηση πανω δεξια που μαλλον δεν εχεις μπει καν στον κοπο να την κανεις.... Αν ειχες διαβασεις εστω και λιγο το θεμα θα ειχες δει οτι εχουμε γραψει παρα πολλες φορες οτι το συγκεκριμενο κινητο οτι και αν του κανεις δεν χαλαει αλλα μαλλον δεν το εχεις κανει.... Πριν 1-2 σελιδες εβαλα ενα αρχειο με αναλυτικες οδηγιες για να περασει οποιος θελει την vibe rom, αυτο για σενα μαλλον παει να πει οτι μιλαω μονος μου... Συγνωμη αλλα και εγω δεν γεννηθηκα κατευθειαν με γνωσεις android. Εκατσα και εμαθα και δεν μπηκα σε ενα φορουμ να κατηγορησω οποιον δεν μου δινει απαντησεις σε οτι θελω να μαθω. Κατσε και διαβασε το λινκ που σου εστειλα. Για μενα δεν εχεις αλλες δικαιολογιες ολα τα λεει εκει αναλυτικα. 10 φορες ισως διαβασες την τελευταια σελιδα γιατι στις προηγουμενες εχουμε ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σου.....:wacko:
η υπογραφη σου δεν κανει τιποτα, σελιδες που μπλοκαρει το nod με ασχετα, οσο για την vibe rom:wacko:...Τι ακριβως ειναι αυτό?????γι αυτό λεω ας το.....κινεζικα είναι κινεζικα ακουγονται:blink:ευχαριστω για την οποια βοηθεια τωρα και στο μελλον

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κοιτα ποιο πανω πολλοι ρωτουν λιγοι απαντουν και πολλοι εχουν ερωτήσεις αναπάντητες ακομα και από αλλα μοντελα κινητών γιατι δεν περνουν απαντηση.....δεν κατηγορω γεγονοτα αναφερω ....

εγω διαβαζω ποιο πισω εσυ? όχι σου είναι όλα γνωστα.αλλλα το viber ρομ πως το λενε αυτό δεν λεει τι είναι οσο πισω και να διαβαζω....:worry:

αν όταν ρωταω παιρνω μια απαντηση τραβα διαβασε και ας μην καταλαβαίνεις :ninja:....

καληνύχτα δεν αντι δικουμε απλα διαβαζω διαβαζω και τοσο ;) ποιο ευκολο μου φαινοταν το jailbrack πριν 4 xronia sto iPhone μου παρα αυτο

Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και μονο που κουβεντιάζουμε για την ωρα και αυριο δουλευω...δεν κατηγορω κανενα αλλα εσυ διαβασεσες τι ζζτανε κι αλλοι????

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ισως ειμαστε καποιοι που λογο εργασιασ η όχι δεν περναμε ολη την μερα πανω από το pc.......και ζητάμε ισως λιγη παραπανω γνωση βοηθεια αν είναι δυσκολο οκ δεν κρεμαμε καποιον ουτε κατηγορούμε ....κυριως αυτό ,δεν κατηγορησα κανενα συνοψη ζητησα αφου μπερδευτηκα ρε αδερφε....ολη μερα είμαι στην εργασια μου δεν εχω κοντα μου το Pc ισως καποιος να αφιερωνει ωρεσ παραπανω και μπορει να βοηθησει δεν ειμαστε ολοι φοιτητες η μαθητες με λιγοτερο φορτο εργασιασ και χρονου.αλλα μαλλον ας το καλυτερα.ευχαριστω και καληνυχτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η υπογραφη σου δεν κανει τιποτα, σελιδες που μπλοκαρει το nod με ασχετα, οσο για την vibe rom:wacko:...Τι ακριβως ειναι αυτό?????γι αυτό λεω ας το.....κινεζικα είναι κινεζικα ακουγονται:blink:ευχαριστω για την οποια βοηθεια τωρα και στο μελλον

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κοιτα ποιο πανω πολλοι ρωτουν λιγοι απαντουν και πολλοι εχουν ερωτήσεις αναπάντητες ακομα και από αλλα μοντελα κινητών γιατι δεν περνουν απαντηση.....δεν κατηγορω γεγονοτα αναφερω ....

εγω διαβαζω ποιο πισω εσυ? όχι σου είναι όλα γνωστα.αλλλα το viber ρομ πως το λενε αυτό δεν λεει τι είναι οσο πισω και να διαβαζω....:worry:

αν όταν ρωταω παιρνω μια απαντηση τραβα διαβασε και ας μην καταλαβαίνεις :ninja:....

καληνύχτα δεν αντι δικουμε απλα διαβαζω διαβαζω και τοσο ;) ποιο ευκολο μου φαινοταν το jailbrack πριν 4 xronia sto iPhone μου παρα αυτο

 

Σωστα ξεχασα.... Εγω ειμαι ενας μαθητης...εεε ενας φοιτητης...εεε ενας τεμπελης...εεε ενας συνταξιουχος...εεε ενας δημοσιος υπαλληλος...εεε χωρις οικογενεια...εεε χωρις φιλους...εεε χωρις προσωπικη ζωη και το μονο που μαρεσει ειναι να φτιαχνω το κινητο. Ααα ξεχασα ειμαι και παρτακιας αφου οτι βρισκω το κραταω για μενα και δεν βοηθαω κανεναν αφου δεν διαβαζω και τις προηγουμενες σελιδες..... Συγνωμη που εισαι ο μονος με φορτο εργασιας και εμεις που αραζουμε μπροστα στο pc δεν σε βοηθαμε... Περιμενω τις ερωτησεις σου. Πραγματικα (χωρις ειρωνια αυτο που λεω) αν μου κανεις μια ερωτηση που δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο το θεμα και σε αυτο το φορουμ (που λογικα δεν θα υπαρχει αφου συνεχεια γραφεις οτι εχεις διαβαςει ολες τις προηγουμενες σελιδες)τοτε εγω ο ιδιος θα ασχοληθω μαζι σου και θα στα μαθω ολα καλυτερα απο οτι τα ξερω εγω. Για οτι ερωτηςεις ομως υπαρχουνε εδω η στο φορουμ απαντηςεις το μονο που θα σου στελνω ειναι η αγαπη μου. Περιμενω στο επομενο ποστ σου οτι αποριες-ερωτησεις εχεις.

 

Οσο για τον αν δουλευει η υπογραφη μου, μια εικονα χιλιες λεξεις λεμε εδω στην Ελλαδα!!! Στην προκειμένη περίπτωση 4 εικονες ποσες χιλιαδες λεξεις?

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει χαλαρωστε και να βρουμε μια ισορροπια μεταξυ του δεν απανταω τιποτα ή ρωταω κατι που απαντηθηκε μια σελιδα πισω.

Το να βλεπω ερωτηση τι ειναι root το θεωρω λογικο μεν για καποιον που δεν εχει ασχοληθει, αλλα και αυτοι που ρωτατε καταλαβετε οτι ειναι αρκετα πιο ευκολα να γραψετε στην αναζητηση τι ειναι root και να σας ερθει η απαντηση σε κλασματα δευτερολεπτου, παρα να φατε χρονο να ποσταρετε και να περιμενετε απαντηση.

Επισης το να μην ξερεις τι ειναι το root ή τι ειναι η viberom, δεν σημαινει απαραιτητα οτι χρειαζεται και να το μαθεις. Και δεν το λεω κακοπροεραιτα αυτο.

Δουλευει το κινητο σας σωστα? Ειστε ικανοποιημενοι εσεις απο αυτο? Αν οχι, ρωτηστε και οποιος εχει την διαθεση ας απαντησει. Αν ναι τοτε ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Οταν εξοικοιωθειτε ή βαρεθειτε και θελετε να ασχοληθειτε με "πειραγμα" του κινητου, εδω ειμαστε να σας λυσουμε τις οποιες αποριες.

 

Και για να απαντησω σε μερικες ερωτησεις που τεθηκαν παραπανω:

 

1. Το minideal δεν γνωριζω τι rom περναει. Αφου ζητησες ομως ελληνικα και root τοτε λογικα περναει "worldwide" version λογικα θα ξεχωριζει με καποιο προθεμα "row" όπως για παραδειγμα την S119 που ανεφερα και (εβαλα και Link) παραπανω. Η τελευταια version αυτης της rom ειναι νομιζω η S125, αν και δεν ειμαι και σιγουρος. Φυσικα υπαρχουν δεκαδες αλλες πειραγμενες απο developer οπως πχ η "Life" κλπ. Γενικα δεν εχουν πολλα κινεζικα μεσα και οσα εχουν τα περισσοτερα αφαιρουνται. Για τα υπολοιπα απαιτειται root και καποια εφαρμογη επεμβασης (πχ mobile uncle tools, dx toolbox κλπ) σε συστημικες εφαρμογες (lesafe, lenovo app market, κλπ).

 

2. Γενικα να κανετε αποθηκευση των 2 ROM που εχω αναφερει προηγουμενως μεσω του XDA. Αυτες οι 2 βοηθουν στο transition του κινητου απο "κινεζικη" σε "παγκοσμια" version.

 

3. H viberom ειναι μια πολυ καλη ΚΙΝΕΖΙΚΗ ROM η οποια διακρινεται για την καλη διαχειριση μνημης που κανει (ειδικα αν αφαιρεσετε τις διαφορες κινεζικες εφαρμογες), την σταθεροτητα και τα ελαχιστα εως μηδενικα bugs. Εχει συχνα updates και γινεται πανευκολα root (με Vroot μεσω pc). Δεν διαθετει menu (οπως το iOS και η MIUI) και ειναι εξαιρετικα smooth. Με εκνευριζουν ομως μερικοι περιορισμοι της για τους οποιους η δεν εχω βρει λυση ή εχω βαρεθει να βρω. Ενα θεμα ειναι με τους ελληνικους χαρακτηρες στα sms (μεχρι 70, αντι για 160). Ενα αλλο ειναι κατι κινεζικα που πεταει οταν καποιος σου εχει στειλει μνμ η κληση και αφορα το location του καλουντως (λυση αναφερει ο alialone παραπανω). Η καμερα εχει επισης μερικα θεματακια, περισσοτερο ρυθμισης, ενω το πλεον σπαστικο ειναι ο stock browser που ειναι κινεζικος και θελει αφαιρεση (μαζι με τις υπολοιπες κινεζιες).

 

Υ.Γ: Μια διορθωση και μια αναφορα στο θεμα του repartition. Καταρχας αντι για την S135 που ανεφερα οτι πρεπει να περαστει, πρεπει να περαστει η S119. Αυτο ισχυει στην περιπτωση που εχετε worldwide rom (που αναφερω και παραπανω). Αν εχετε κινεζικη (π.χ. την Vibe) τοτε περνατε την S135, μετα την S119 και αφου κανετε repartition, περνατε την επιθυμητη σας ROM. Εγω προσωπικα οτιδηποτε αλλο δοκιμασα, ειχα softbrick και bootloop (κοινως δεν εμπαινε στο λειτουργικο συστημα). Καποιος αλλος μπορει να το καταφερε με αλλον τροπο. Σε ακραιες περιπτωσεις εχω διαβασει (και μετα και αλλεπαλληλες και κακες εφαρμογες rom) μεχρι και χασιμο του IMEI (τραβηγμενο). Φυσικα ολα επαναφερονται αλλα οχι παντα ευκολα. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ BACKUP ΤΗΣ ROM ΠΟΥ ΦΟΡΑΤΕ ΚΑΙ BACUP IMEI ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ SD ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. Αν εχετε αποριες πως γινονται αυτα και δεν βρειτε εδω τις απαντησεις, ρωτηστε.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: Μια διορθωση και μια αναφορα στο θεμα του repartition. Καταρχας αντι για την S135 που ανεφερα οτι πρεπει να περαστει, πρεπει να περαστει η S119. Αυτο ισχυει στην περιπτωση που εχετε worldwide rom (που αναφερω και παραπανω). Αν εχετε κινεζικη (π.χ. την Vibe) τοτε περνατε την S135, μετα την S119 και αφου κανετε repartition, περνατε την επιθυμητη σας ROM. Εγω προσωπικα οτιδηποτε αλλο δοκιμασα, ειχα softbrick και bootloop (κοινως δεν εμπαινε στο λειτουργικο συστημα). Καποιος αλλος μπορει να το καταφερε με αλλον τροπο. Σε ακραιες περιπτωσεις εχω διαβασει (και μετα και αλλεπαλληλες και κακες εφαρμογες rom) μεχρι και χασιμο του IMEI (τραβηγμενο). Φυσικα ολα επαναφερονται αλλα οχι παντα ευκολα. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ BACKUP ΤΗΣ ROM ΠΟΥ ΦΟΡΑΤΕ ΚΑΙ BACUP IMEI ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ SD ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. Αν εχετε αποριες πως γινονται αυτα και δεν βρειτε εδω τις απαντησεις, ρωτηστε.

Να πω επίσης ότι το σημαντικότερο είναι να περαστεί το σωστό recovery. Εγώ έτσι την πάτησα με την row s116 με την οποία μου ήρθε από minideal και προσπάθησα να του κάνω repartition. Έβαλα λάθος recovery. Υπάρχουν εδώ, από τον φίλο aloialone, λινκ και για τα 2 recovery. Και για τις κινεζικές και για τις row.

Εγώ πάντως το έκανα στην κινέζικη s125. Φλασαρα με flashtool την s125 από needrom, την root - multilanguage - Google apps, στην συνέχεια πέρασα το recovery για την s125 και τέλος έκανα το repartition. Φυσικά, το κάνει όποιος θεωρεί ότι το χρειάζεται. Δεν φέρω ούτε εγώ, ούτε τα παιδιά που έγραψαν τους οδηγούς καμία ευθύνη.

Με αυτή την παρέμβασή μου θέλω να τονίσω ότι το repartition γίνεται και σε κινέζικες ρομ.

Απλά, τονίζω ότι πριν το κάνουμε περνάμε το custom recovery και περνουμε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ backup την ρομ που φοράμε.

Αναζητήστε στο φόρουμ mediatek repartition και θα βρείτε τους οδηγούς.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Να ξερουν ολοι οτι καποιες ρομ (οι οποιες ειναι zip αρχειο και τις κανεις εγκατασταση μονο απο recovery) μπορουν να περαστουν στο κινητο μονο πανω απο συγκεκριμένες ρομς που πρεπει να φοραει το κινητο.

Πχ Αν καποιος θελει να περασει μεσω recovery την vibe rom πρεπει να φοραει στο κνητο κινεζικη ρομ.(Οσες ρομ ξεκινουν με ονομασια S... και δεν λενε καπου την λεξη ROW,τοτε ειναι κνεζικες).Οσες εχουν στην ονομασια τους την λεξη Row ειναι Ευρωπαϊκές.Μιλαω παντα για ρομς που εχουν βαση τους η ειναι official. Γνωμη μου,ολες οι Row ειναι μετριες γιατι μπορει να μην εχουν κινεζιες μεσα αλλα τρωνε πολυ χώρο απο το κινητο και αφηνουν ελαχιστο ελευθερο. Αυτη τη στιγμη έχοντας δοκιμασει ολες τις ρομς που υπαρχουν μπορω να πω με σιγουρια οτι οι 3 καλυτερες ειναι: S135 - Vibe 1403 - και η custom SXLROM που εχουμε δωσει και εδωσε και ο vortex λιγα ποστ πιο πισω η οποια εχει πληρες Ελληνικό μενου.(οταν λεω μενου δεν εννοω μπριζολες σαλατες τζατζικι και τετοια.....) χαχαχα πρεπει να διεκρινιζουμε πλεον!!!

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Και επίσης η SXLROM περνάει μόνο πάνω από row rom.

Δεν τα έγραψα γιατί τα έχουμε χιλιογράψει....

Επιπλέον row σημαίνει RestOfWorld, δηλαδή ρομ που είναι προεγκατεστημένες σε συσκευές που προορίζονται για χρήση εκτός Κίνας.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

:Oευχαριστω πολύ παιδια.και φιλε μου aloialone δεν ξερω καν αν εισαι φοιτητης απλα χρονια στα φορουμ κυριως των αυτοκινητων οι περισσοτεροι είναι φοιτητες οποως και οι διαχειρηστες ουτε ηλεκτρολογοι ουτε υδραυλικοι ουτε κομμωτριες.τωρα αν ναι εισαι, τοτε σιγουρα περνας περισσοτερεσ ωρεσ από μενα που εχω μαγαζι πρωι απόγευμα και δυο μικρα να διαβασω παιξω ταισω κλπ.....αρα εκει που εισαι ημουν και ........κλπ.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ αυτή η αντιδικια γιατι βαζεις λογια φιλε μου και το τραβας χωρις λογο.σου ειπα ότι καποιοι δεν ειμαστε σαν αλλους για καποιο λογο που δεν σε νοιζει και ότι ζηταω παραπανω βοηθεια...το τεμπελης που το καταλαβες ότι το ειπα μεσα σε όλα αυτά....τι να σου πω.βοηθεια ζητήσαμε καποιοι γιαυτο σου ειπα παραπανω διαβασε ειμαστε κι αλλοι.ΑΝ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΘΙΞΑ συγνωμη.ασε που μονο εσυ μου απαντησες στη ερωτηση μου.και ασε τα τζατζίκια για τις πιττες γιατι ειρωνεύεσαι κι αλλους δεν είμαι ο μονος.....ΦΙΛΟΙ???? Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

EDIT : Μπήκαν νεα links

 

Επικοινώνησα με Minideal και μου στείλανε την Viberom st1347 που περνάνε στα p780 που στέλνουν αυτό τον καιρό.

android version 4.2.2

Rom : viberom_v1.0_1347_3_ST_P780

Όνομα rom : P780_US_ST1347_3_V114_A43_131114

 

Την κατέβασα και την πέρασα σε p780 (έκδοση 4GB) που φορούσε s116. Έχει ελληνικά, είναι rooted και στις πρώτες δοκιμές δεν παρατήρησα σημαντικά προβλήματα (*). Το σήμα είναι ικανοποιητικότατο με όλα τα δίκτυα, αν και η αλήθεια ειναι οτι με την s116 δεν ειχα παρατηρήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. To σήμα πάντως έχει βελτιωθεί και ειδικά στο 2G χτυπησε πρωτόγνωρα νουμερα (με τις ίδιες sim).

 

Πριν ξεκινήσετε πάρτε οτιδήποτε backup θέλετε, γιατί θα σβηστουν όλα απο το κινητό.

Δεν φέρω καμία ευθύνη για τις συνέπειες των πράξεων σας. Εσείς αποφασίζετε τι θα κάνετε.

 

Πάτε στο link

 https://mega.co.nz/#!SRUXQaBZ!oVdyYQyZOM5DmGGVcLr0GLTjV1GlL5CcLIcEp47ue8s

https://mega.co.nz/#!bIkSGarb!b28oBR30iUHQxvcm9RTI2B884hR7kHpiDL5tPTva64I 

κατεβάζετε τα 2 αρχεία (τη rom και το flashtool)

Αποσυμπιέζετε τα αρχεία σε ξεχωριστους φακέλους

Αν δεν το εχετε κάνει ήδη, εγκαθιστάτε τους lenovo drivers που θα βρείτε στο παρακάτω (thanks aloialone)

http://bit.ly/1e4ksax

και κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Μετα κάνετε εγκατάσταση της rom όπως περιγράφεται στις παρακατω οδηγίες (δειτε τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ μετά την εικόνα)

 

http://s22.postimg.org/9nnlbxn75/Instruction_of_Update_ROM.jpg

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ:

  • Το flash tools το ετρεξα ως administrator (δεξι κλικ run as administrator)
  • Στο βήμα 4 στην επιλογή Options->DA download ALL-> Battery επιλέξτε WITH BATTERY
  • Στο βήμα 5 πρώτα σβήστε το κινητό και μετά συνδεστε usb. To αναφέρει στις οδηγίες, αλλά το τονίζω για τους βιαστικους και απρόσεχτους.

Αφου τελειώσει το upgrade βγάλτε καλώδια, ανοιξτε το κινητό και περιμένετε λίγα λεπτα.

 

(*) Παρατηρήσεις

  • Όταν τρέχω το supersu μου ζητά να κάνω update αλλά για κάποιο λόγο που δεν εχω ανακαλύψει ακομα, το update δεν γίνεται.
  • Η μετάφραση ειναι "ικανοποιητική". Αν δεν ξέρεις αγγλικά την "έκατσες" για ψαγμένες ρυθμίσεις
  • Το gps δεν το δοκίμασα/σκάλισα ακόμα
  • Στις εισερχόμενες κλήσεις βγάζει ένα κινεζικο
  • Αυτή τη μαμημενη αυτόματη φωτεινότητα γιατί δεν την φτιάχνουν:

 

Να ευχαριστήσω τα παιδιά που αφιερωσαν άπειρες εργατοώρες σε δοκιμές για να φτιάξουν οδηγούς και να δωσουν χρησιμες πληροφορίες και links

Edited by manoliscrete
νεα Links
Link to comment
Share on other sites

:Oευχαριστω πολύ παιδια.και φιλε μου aloialone δεν ξερω καν αν εισαι φοιτητης απλα χρονια στα φορουμ κυριως των αυτοκινητων οι περισσοτεροι είναι φοιτητες οποως και οι διαχειρηστες ουτε ηλεκτρολογοι ουτε υδραυλικοι ουτε κομμωτριες.τωρα αν ναι εισαι, τοτε σιγουρα περνας περισσοτερεσ ωρεσ από μενα που εχω μαγαζι πρωι απόγευμα και δυο μικρα να διαβασω παιξω ταισω κλπ.....αρα εκει που εισαι ημουν και ........κλπ.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ αυτή η αντιδικια γιατι βαζεις λογια φιλε μου και το τραβας χωρις λογο.σου ειπα ότι καποιοι δεν ειμαστε σαν αλλους για καποιο λογο που δεν σε νοιζει και ότι ζηταω παραπανω βοηθεια...το τεμπελης που το καταλαβες ότι το ειπα μεσα σε όλα αυτά....τι να σου πω.βοηθεια ζητήσαμε καποιοι γιαυτο σου ειπα παραπανω διαβασε ειμαστε κι αλλοι.ΑΝ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΘΙΞΑ συγνωμη.ασε που μονο εσυ μου απαντησες στη ερωτηση μου.και ασε τα τζατζίκια για τις πιττες γιατι ειρωνεύεσαι κι αλλους δεν είμαι ο μονος.....ΦΙΛΟΙ????

 

Βοηθεια ζητας οταν προσπαθησεις και κολλήσεις καπου. Οχι πριν ξεκινησεις καν... Εγω ακομα περιμενω τις ερωτησεις σου για να σε βοηθησω. Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις.Αν θελω σε βοηθαω αν θες με ρωτας. Δεν εχει αναγκη κανενας κανεναν.Δεν υπαρχει αντιδικια. Δεν εχουμε να χωρίσουμε τιποτα. Δεν αρνηθηκα ποτε σε κανεναν να τον βοηθησω Συνεχιζεις παντως να γραφεις οτι δεν διαβαζω το θεμα.... Το εκει που ειμαι ησουν πιστεψε με ειναι ακριβως το αντίθετο.Για την υπογραφη μου δεν γραφεις κατι... Τελοςπαντων.Εγω το τελειωνω εδω γιατι ουσιαστικα για αλλη μια φορα το θεμα γεμισε με ασχετα ποστ. Περιμενω τις ερωτησεις σου και οπως σου εγραψα και πιο πριν χωρις ειρωνια πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω αλλα οταν πρεπει.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Γιατι κλεινει το τηλ μονο του στα καλα καθουμενα? Το εκανε χθες πρωτη φορα. Κ μεχρι σημςρα συνολικα 4 φορες! Νομιζω εχω την 1347. Μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Γιατι κλεινει το τηλ μονο του στα καλα καθουμενα? Το εκανε χθες πρωτη φορα. Κ μεχρι σημςρα συνολικα 4 φορες! Νομιζω εχω την 1347. Μπορει να βοηθησει καποιος?

 

ποια ειναι η rom που εχεις;

Ακριβώς η ονομασία της.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

αξιζει η αγορα του συγκεκριμενου κινητου?

εχει προβληματα μπαταριας ,σηματος και συναφη?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

αξιζει η αγορα του συγκεκριμενου κινητου?

εχει προβληματα μπαταριας ,σηματος και συναφη?

καλησπερα

ναι

οχι αν εχει πρόσφατες rom. Μπαταρια σκυλι

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η rom που εχεις;

Ακριβώς η ονομασία της.

 

Viberom_v1.0_1347_3_st_p780

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Viberom_v1.0_1347_3_st_p780

 

Δεν εχει γινει ''πετυχημενο'' ροοτ, δεν ανοιγει το superuser και δεν μποεω να κανω επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις διοτι σταματαει να αποκρινονται οι ρυιμισεις οταν το προσπαθω. Απεγκατεστησα ολες τις εφαρμογες και περιμςνω να δω τι θα κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...