Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από μπαταρία πως πάει το κινητό? Ένας φίλος έχει το κινητό δύο μήνες περίπου και η μπαταρία δεν του βγάζει μέρα, με μηδαμινή χρήση και χωρίς να έχει περάσει κάποια εφαρμογή. Του έστειλαν νέα μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά από μπαταρία πως πάει το κινητό? Ένας φίλος έχει το κινητό δύο μήνες περίπου και η μπαταρία δεν του βγάζει μέρα, με μηδαμινή χρήση και χωρίς να έχει περάσει κάποια εφαρμογή. Του έστειλαν νέα μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια.

Μερικα πραγματακια απλα ειναι

1. Απενεργοποιεις το 3g (το βαζεις σε GSM) και το ενεργοποιεις οταν το χρειαζεσαι.

2. Το κλειδωμα οθονης πρεπει να ειναι ενεργο (εστω και το απλο slide to unlock) αλλιως τρωει τρελλη μπαταρια για τα πληκτρα αφης που μενουν ενεργα.

3. Εχει εφαρμογη της Lenovo power κατι στις ρυθμισεις (τουλαχιστον αυτο απο minideal την ειχε μαμα) οπου επιλεγεις best ή extreme κλπ.

4. Η οθονη να κλεινει αυτοματα στα 30 δευτερολεπτα ή λιγοτερο

.....

Link to comment
Share on other sites

Μερικα πραγματακια απλα ειναι

1. Απενεργοποιεις το 3g (το βαζεις σε GSM) και το ενεργοποιεις οταν το χρειαζεσαι.

2. Το κλειδωμα οθονης πρεπει να ειναι ενεργο (εστω και το απλο slide to unlock) αλλιως τρωει τρελλη μπαταρια για τα πληκτρα αφης που μενουν ενεργα.

3. Εχει εφαρμογη της Lenovo power κατι στις ρυθμισεις (τουλαχιστον αυτο απο minideal την ειχε μαμα) οπου επιλεγεις best ή extreme κλπ.

4. Η οθονη να κλεινει αυτοματα στα 30 δευτερολεπτα ή λιγοτερο

.....

 

Αυτό με το κλείδωμα οθόνης δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει. Με κλειστά δεδομένα πάντως έχει τέτοια κατανάλωση. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ, θα το κάνω.

Απλά είμαι λίγο στριμωγμένος από χρόνο. Το καταλαβαίνεις από τις απαντήσεις μου πιστεύω. :lol::lol::lol:

 

Ενταξει σε συγχωρω :-P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στο forum και δεν τα παω και πολύ καλά με την τεχνολογία. Μου έκαναν δώρο ενα lenovo a760 αλλά αφού εγκατέστησα τις δύο κάρτες sim (cosmote-f2g) και προσπαθώ να καλέσω μία επαφή δε μου δίνει τη δυναρότητα να επιλέξω μέσω ποιάς κάρτας να κάνω κλήση.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ο αδερφος μου που ειναι φανταρος και εχει το κινητο, μου μετεφερε ενα προβλημα. Δεν ξερω πολλες λεπτομεριες γιατι δεν το εχω μπροστα μου αλλα απ'οσα ειπε εχει προβλημα με τις εφαρμογες.

Οι πιο πολλες εφαρμογες του βγαζουν "app isn't installed" αλλα οχι παντα. Ακομα και καινουργιες που κατεβαζει απο το play υπαρχει πιθανοτητα να βγαλει το ιδιο μηνυμα.

Στο δικο μου s820 εβγαζε το ιδιο οταν ειχα αλλαξει την προεπιλεγμενη μνημη αποθηκευσης αλλα δεν ειναι αυτο γιατι αυτος το εχει απο την αρχη στην sd.

 

Υπαρχει καποια λυση με αυτες τις πληροφοριες ή θελετε περισσοτερες? :D

Edited by andersgr
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις, SIM settings, default SIM και διαλέγεις.

 

Mark σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εντάξει τα κατάφερα. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ, θα το κάνω.

Απλά είμαι λίγο στριμωγμένος από χρόνο. Το καταλαβαίνεις από τις απαντήσεις μου πιστεύω. :lol::lol::lol:

 

Φίλε αν ξέρεις να αλλάζεις και να βελτιώνεις τις ρομ είσαι φοβερός. Που πρέπει να διαβάσω για να μάθω τα σχετικά; Προγραμματισμό ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές παρέλαβα το Α760 (το πρώτο μου android!) και είμαι σε φάση ψαξίματος ακόμη!

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή και τις δυνατότητές της και το μόνο που με δυσαρεστεί είναι ότι το gps χρειάζεται ίντερνετ για να δουλέψει. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος ώστε να δουλεύει και χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ?

Ευχαριστώ παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος ώστε να δουλεύει και χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ?

Ευχαριστώ παίδες!

Με το internet απλα επιταχινεις το να βρεις στιγμα..Δεν ειναι αναγκαιο

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως επί 10 σχεδόν λεπτά που περίμενα δε μπορούσε να βρεί στίγμα και να δώσει οδηγίες.

Με το που ενεργοποιούσα το wlan σε 2 δευτερόλεπτα ξεκινούσε πλοήγηση!

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως επί 10 σχεδόν λεπτά που περίμενα δε μπορούσε να βρεί στίγμα και να δώσει οδηγίες.

Με το που ενεργοποιούσα το wlan σε 2 δευτερόλεπτα ξεκινούσε πλοήγηση!

 

Το α760 εχει το καλυτερο gps που εχω δει μεχρι στιγμης σε κινητο..Το ιδιο λενε και οι υπολιποι εδω.Πραγματιακ μου κανει πολυ εντυπωση..Να υποθεσω ησουν εξω και οχι σε κλειστο χωρο εε

Link to comment
Share on other sites

+1. Την πρώτη φορά που το δοκίμασα δούλεψα το Ndrive που χρησιμοποιούσα σε πολλά άλλα κινητά, και μου έκανε εντύπωση που κλείδωσε μέσα σε δευτερόλεπτα...

 

Παραμονή Χριστουγέννων παρήγγειλα αυτήν τη μπαταρία για να έχω για 2η, καθώς αν χρειαστεί είναι δύσκολο να βρεθεί. Μου ήρθε σήμερα και είναι ακριβώς ίδια με τη δικιά του. Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το α760 εχει το καλυτερο gps που εχω δει μεχρι στιγμης σε κινητο..Το ιδιο λενε και οι υπολιποι εδω.Πραγματιακ μου κανει πολυ εντυπωση..Να υποθεσω ησουν εξω και οχι σε κλειστο χωρο εε

Παιδιά το δοκίμασα μέσα σε αμάξι στο κέντρο της Αθήνας! Πιο κέντρο δε γίνεται!

Με βάλατε σε σκέψεις θα το ξανατσεκάρω!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα Lenovo A760 αλλά δεν έχει Ελληνικά. Διάβασα σχεδόν όλο το topic αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πια Rom Ελληνικά και από που μπορούμε να την κατεβάσουμε. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ας μου πει που θα τη βρω. Θα του είμαι υπόχρεος για να μην διαβάσω ξανά όλο το topic.

 

edit :

Βρήκα αυτή στο Needrom.com http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a760/ που έχει Ελληνικά αλλά έχω θέμα με το Wi-Fi. Κάπου στο topic διάβασα ότι το κάνει και σε άλλους. Βρέθηκε κάποια λύση σε αυτό;

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Την έχω ανεβάσει τη rom εδώ.

 

Και είχα γράψει τις οδηγίες :

Παραθέτω τα βήματα που ακολούθησα πριν λίγες μέρες όταν το επανέφερα. Όποιος τα ακολουθήσει το κάνει με δική του ευθύνη(αν πάει κάτι στραβά μην ψάχνετε εμένα).

 

Αρχικά κατεβάζεις αυτό : www.androidgroupon.com/rom/Lenovo/A760_1_S_2_001_0824.7z. Το ανοίγεις, και αποσυμπιέζεις τα περιεχόμενά του κάπου στο δίσκο σου.

 

Συνδέεις το κινητό με usb καλώδιο στον υπολογιστή.

 

Θα σου βγάλει ένα εικονικό CD-ROM με τίτλο lenovo A760 κάτι. Εκεί έχει κάτι drivers. Τους εγκαθιστάς. Βασικά αρκεί να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο LeDrivers.msi και θα σου ξεκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης. Δουλεύει και σε Windows 8.1 από ότι διαπίστωσα πρόσφατα.

 

Όπως έχεις συνδεδεμένο το κινητό, σου έχει βγάλει μια οθόνη που λίγο κάτω από τη μέση γράφει Enable Debugging (ADB) και από κάτω λέει USB debug mode ενώ δίπλα έχει ένα check box. To τσεκάρεις.

 

Θα περιμένεις ενδεχομένως λιγάκι να αναγνωριστεί σωστά σαν συσκευή το κινητό από τον υπολογιστή.

 

Έπειτα θα πας στο φάκελο που αποσυμπίεσες αρχικά αυτά που είχε το αρχείο που κατέβασες. Εκεί εκτός των άλλων έχει 2 αρχεία που ξεκινάνε από Α760, συνεχίζουν με κινέζικα και το ένα καταλήγει σε 3. Όχι αυτό, το άλλο θα το κάνεις διπλό κλικ. Θα σου γράψει κάτι κινέζικα, θα χρειαστεί να πατήσεις ένα οποιοδήποτε πλήκτρο για να προχωρήσεις, και μετά θα αρχίσει να φορτώνει διάφορα και μόλις τελειώσει θα κάνει reboot το κινητό και θα είναι όπως όταν σου ήρθε και το άνοιξες πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Mark_K

Από τι βλέπω είναι ίδια αυτή που βρήκα στο needrom.com Την έχω περάσει.

Το θέμα τώρα είναι πως δεν μπορεί να συνδεθεί με το ruter. Στο topic στην αρχή διάβασα πως είναι πρόβλημα που το έκανε και σε άλλους. Βρέθηκε κάποια λύση σε αυτό γιατί δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου. Έχω αυτή τη Rom που λες με Ελληνικά και το ruter είναι ένα Pirelli ασφαλισμένο με WPA/WPA2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ο αδερφος μου που ειναι φανταρος και εχει το κινητο, μου μετεφερε ενα προβλημα. Δεν ξερω πολλες λεπτομεριες γιατι δεν το εχω μπροστα μου αλλα απ'οσα ειπε εχει προβλημα με τις εφαρμογες.

Οι πιο πολλες εφαρμογες του βγαζουν "app isn't installed" αλλα οχι παντα. Ακομα και καινουργιες που κατεβαζει απο το play υπαρχει πιθανοτητα να βγαλει το ιδιο μηνυμα.

Στο δικο μου s820 εβγαζε το ιδιο οταν ειχα αλλαξει την προεπιλεγμενη μνημη αποθηκευσης αλλα δεν ειναι αυτο γιατι αυτος το εχει απο την αρχη στην sd.

 

Υπαρχει καποια λυση με αυτες τις πληροφοριες ή θελετε περισσοτερες? :D

Καποια λυση εδω?

+Εχει την στοκ ρομ που ειχε απο το minideal

Link to comment
Share on other sites

Προχτές παρέλαβα το Α760 (το πρώτο μου android!) και είμαι σε φάση ψαξίματος ακόμη!

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή και τις δυνατότητές της και το μόνο που με δυσαρεστεί είναι ότι το gps χρειάζεται ίντερνετ για να δουλέψει. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος ώστε να δουλεύει και χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ?

Ευχαριστώ παίδες!

 

Το GPS με το internet δεν έχουν και πολύ σχέση. Το GPS συντονίζει τη συσκευή με τους δορυφόρους του για να προσδιορίσει έτσι την γεωγραφική σου θέση. Για να εμφανιστεί το στίγμα σου στον χάρτη δύο τινά πρέπει να συμβούν: 1. ή να είσαι on-line, οπότε ο χάρτης κατεβαίνει "ζωντανά" καθώς τον χειρίζεσαι ή να έχεις κατεβάσει στο τηλέφωνο κομμάτι του χάρτη για off-line πλοήγηση και 2. να έχεις ενεργοποιήσει το GPS της συσκευής και αυτή να έχει συγχρονιστεί με τα satellites. Τότε θα δεις αριστερά πάνω από τον χάρτη σου ένα κυκλάκι-στόχο με πλήρες το εσωτερικό του. Το καλύτερο για σένα, αν δεν έχεις mobile internet από τον πάροχο σου είναι να κατεβάσεις κομμάτι του χάρτη ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όταν δεν έχεις σύνδεση. Το GPS από την άλλη λειτουργεί λογικά παντού, εκτός εάν βρεθείς σε τίποτα υπόγεια με πολύ αδύναμο σήμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο xda βρήκα την παρακάτω έκδοση..Δεν ειναι ουτε του ιδου που κανει το post απλα την βρηκε..Απλα για να μπει χρειαζεται η default recovery ή εστω της miui ( touch )

εγω την εβαλα και σαν 1η εντυπωση ειναι πολυ καλη ως προς την ταχυτητα του.Και νομιζω διορθωμενο τον contact manager...Δεν ξερω μηπως ειναι και του alphadog που ειπε οτι εχει κανει κατι αντιστοιχο

 

οριστε το Link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2461418&page=15

 

προκειτε για την τελευταια εκδοση φυσικα με gapps +root + καποιες διορθωσεις

Link to comment
Share on other sites

Το GPS με το internet δεν έχουν και πολύ σχέση. Το GPS συντονίζει τη συσκευή με τους δορυφόρους του για να προσδιορίσει έτσι την γεωγραφική σου θέση. Για να εμφανιστεί το στίγμα σου στον χάρτη δύο τινά πρέπει να συμβούν: 1. ή να είσαι on-line, οπότε ο χάρτης κατεβαίνει "ζωντανά" καθώς τον χειρίζεσαι ή να έχεις κατεβάσει στο τηλέφωνο κομμάτι του χάρτη για off-line πλοήγηση και 2. να έχεις ενεργοποιήσει το GPS της συσκευής και αυτή να έχει συγχρονιστεί με τα satellites. Τότε θα δεις αριστερά πάνω από τον χάρτη σου ένα κυκλάκι-στόχο με πλήρες το εσωτερικό του. Το καλύτερο για σένα, αν δεν έχεις mobile internet από τον πάροχο σου είναι να κατεβάσεις κομμάτι του χάρτη ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όταν δεν έχεις σύνδεση. Το GPS από την άλλη λειτουργεί λογικά παντού, εκτός εάν βρεθείς σε τίποτα υπόγεια με πολύ αδύναμο σήμα. :)

Έχω κλείσει καμμιά 10αριά μέρες με το lenovo και σε ότι αφορά το gps ξεκαθαρίζω το εξής:

Θέλει όντως ελάχιστα δευτερόλεπτα για να προσδιορίσει τη θέση σου στο χάρτη (το δοκίμασα και σε ταξίδι μεσοπέλαγα!), αλλά αν του δώσεις μια διεύθυνση για να σε οδηγήσει τότε δεν...

Αν όμως έχει ίντερνετ τότε σε 2 δευτερόλεπτα ξεκινά να σου δίνει οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για τι πράγμα μιλάμε;

Για πλοήγηση μέσω google; Αν ναι, τότε εννοείται ότι χρειάζεται δίκτυο για να δουλέψει.

Αλλά όταν λέει κανείς γενικά gps, εννοεί τη μονάδα gps του τηλεφώνου. η οποία το μόνο που κάνει είναι απλά να προσδιορίζει τη θέση σου(εύρεση συντεταγμένων), και φυσικά δεν απαιτεί δίκτυο, παρά μόνο ικανοποιητικό σήμα απο 3 τουλάχιστον νομίζω δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για τι πράγμα μιλάμε;

Για πλοήγηση μέσω google; Αν ναι, τότε εννοείται ότι χρειάζεται δίκτυο για να δουλέψει.

Αλλά όταν λέει κανείς γενικά gps, εννοεί τη μονάδα gps του τηλεφώνου. η οποία το μόνο που κάνει είναι απλά να προσδιορίζει τη θέση σου(εύρεση συντεταγμένων), και φυσικά δεν απαιτεί δίκτυο, παρά μόνο ικανοποιητικό σήμα απο 3 τουλάχιστον νομίζω δορυφόρους.

 

Υπάρχει και το assisted gps, το οποίο χρησιμοποιεί πληροφορίες από data σύνδεση (π.χ. δίκτυο και κυψέλη gsm ή location της ΙΡ που δίνει το wifi) για να δώσει approximate location και να επιταχύνει το λοκάρισμα του στίγματος από δορυφόρο. Τουλάχιστον στα lenovo και 2-3 ακόμα κινέζικα που έχω χρησιμοποιήσει με επεξεργαστή ΜΤΚ το να έχεις ανοικτή σύνδεση επιταγχύνει το μάλλον μεγάλο χρόνο κλειδώματος τουλάχιστον στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...