Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλο θα ειναι σε ολα τα ποστ με εντυπωσεις να γραφει ο καθενας τι φοραει..

 

εντυπωσιακος ο mindfield...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ημέρα τελείωσε κάπως έτσι...

 

Πολύ ευχαριστημένος!!!

 

Ποιες οι ρυθμίσεις σού?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες οι ρυθμίσεις σού?

 

ενα κλικ πιο πανω γραφει.αλλα ειπαμε,καλυτερα με καθε φωτο,να εχουμε και το κειμενο με το σεταπ μας..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Οι 3.5 ώρες είναι MX Player. Είδα δύο ταινίες κι ένα επεισόδιο anime όλα 1080p mkv. Οι υπόλοιπες 3 είναι WiFi με Facebook, λίγο Chrome, updates από Play Store και ένα torrent ~600MB που κατέβασα. Έχω ότι βλέπετε στην υπογραφή.

 

Έχω undervolt - 75mV εκτός από τις συχνότητες 300 και 400 MHz που είναι - 100mV και underclock στο 1.7GHz.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλά οι ρυθμίσεις σου είναι αυτές που έχει όπως το φλασαρεις ?

Δοκιμασα στην αρχή faux και δυστυχώς μονο μια φορά είχα sot > 4:30 h

Έβαλα Franco και είχα σχεδόν τα ίδια με του faux.

Τώρα έχω Elemental και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλά οι ρυθμίσεις σου είναι αυτές που έχει όπως το φλασαρεις ?

Δοκιμασα στην αρχή faux και δυστυχώς μονο μια φορά είχα sot > 4:30 h

Έβαλα Franco και είχα σχεδόν τα ίδια με του faux.

Τώρα έχω Elemental και βλεπουμε

Δεν ξέρω αν οι άλλοι προσφέρουν κάτι παραπάνω αλλά φοράω του franco γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά ως developer, οι kernel είναι απροβλημάτιστοι, έχουν ό,τι χρειάζεται κάποιος και χρησιμοποιώ τους kernel του από εποχή Galaxy Nexus.

 

Η αλήθεια είναι πως, αν και stock, έχω κάνει πολλά tweaks, τα σημαντικότερα εκ των οποίων είναι τα dalvik+bionic patches, greenify σχεδόν όλες τις εφαρμογές εκτός απ' όσες χρειάζομαι για τα widgets και κάποιες system, έχω Nova με 3 home screens full με widgets και έχω ενεργοποιημένα σχεδόν όλα τα features που προσφέρει το Gravity Box. Όλα τ' άλλα off παρά μόνο όποτε τα χρειάζομαι. Κυρίως δουλεύω μόνο WiFi.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Θα δοκιμάζω προς το παρών αυτό που φλασαρα σήμερα για μερικές μέρες,να δω τα αποτελεσματα μου. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα γυρίσω η σε faux η σε Franco.
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι πετυχαίνετε πολύ αξιόλογα αποτελέσματα με τις ρυθμίσεις αυτές, μπορείτε να βοηθήσετε για το πως κάνουμε φλασάρισμα dalvik και bionic patch? Είμαι ήδη root!
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι πετυχαίνετε πολύ αξιόλογα αποτελέσματα με τις ρυθμίσεις αυτές, μπορείτε να βοηθήσετε για το πως κάνουμε φλασάρισμα dalvik και bionic patch? Είμαι ήδη root!

Δες εδώ http:// http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2537299 . Αν χρησιμοποιείς dalvik runtime περνάς και τα δύο. Αν έχεις ART μόνο bionic. Μόνο αν είσαι stock όμως.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πουμε ότι ο χρόνος οθόνης δεν λέει πάντα την αληθεια...

Εγω όσες φορές έπιασα 5+ ώρες οθόνης (και είναι πολλές) ως επι τω πλείστον χρησιμοποιούσα whatsapp και chrome. Με gaming δεν πιστεύω να πάω πάνω απο 4 ώρες. Ισως να λέω και πολλές (ανάλογα φυσικά πάντα και το game). Και αυτό γιατί ανάλογα με τα τασκς που εκτελείς διαφοροποιείται σημαντικά η συχνότητα που θα χρησιμοποιήσει η cpu, κατ επέκταση διαφοροποιούνται και οι θερμοκρασίες που θα αναπτύξει η συσκευή, παράγοντες που οδηγούν σε σημαντική ποικιλία στην αυτονομία. Αυτό όμως δεν είναι χαρακτηριστικό του N5 αλλά όλων των συσκευών.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πουμε ότι ο χρόνος οθόνης δεν λέει πάντα την αληθεια...

Εγω όσες φορές έπιασα 5+ ώρες οθόνης (και είναι πολλές) ως επι τω πλείστον χρησιμοποιούσα whatsapp και chrome. Με gaming δεν πιστεύω να πάω πάνω απο 4 ώρες. Ισως να λέω και πολλές (ανάλογα φυσικά πάντα και το game). Και αυτό γιατί ανάλογα με τα τασκς που εκτελείς διαφοροποιείται σημαντικά η συχνότητα που θα χρησιμοποιήσει η cpu, κατ επέκταση διαφοροποιούνται και οι θερμοκρασίες που θα αναπτύξει η συσκευή, παράγοντες που οδηγούν σε σημαντική ποικιλία στην αυτονομία. Αυτό όμως δεν είναι χαρακτηριστικό του N5 αλλά όλων των συσκευών.

 

Ακριβως. Ακομα και το browsing διαφερει αν το κανεις με wi-fi η με data, προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Εεε νομιζω οτι θα παραειναι τεράστιο με τέτοια θήκη. Μπορείς να κουβαλας μαζί σου ενα μικρο power bank και να το φορτιζεις ανα παρα στιγμη ,η ενα ασύρματο power bank για να μην μπλεκεις με καλωδια
Link to comment
Share on other sites

Νέα αποφόρτιση. Τέλειο αποτέλεσμα. Είμαι 100% ευχαριστημένος με την μπαταρία του N5. 1.5 μέρα σύνολο, 6 ώρες και 12 λεπτά screen on.

 

-4.4.2 KOT49H

-franco r32

-dalvik + bionic patches

-Nova Prime, 3 homescreens με 9 widgets

-Σχεδόν όλα τα features του GravityBox ενεργοποιημένα

-Greenify Pro για σχεδόν όλες τις εφαρμογές εκτός των απαραιτήτων και όσων χρειάζομαι για να λειτουργούν τα widgets

-Underclock @ 1.7GHz

-Undervolt -75mV εκτός από τις συχνότητες 300 και 400 MHz που είναι - 100mV

-Lightflow για sms, mms, battery, missed calls, gmail

-GPS, Bluetooth off.

-Χειροκίνητη φωτεινότητα 25% όποτε είμαι μέσα και το βράδυ, 100% όποτε είμαι έξω τη μέρα

-WiFi όποτε είμαι μέσα και το χρειάζομαι

-3G όποτε είμαι έξω και το χρειάζομαι

-Airplane mode το βράδυ πριν πέσω για ύπνο

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά :up:

Κανένας δεν μπορούσε να πιστέψει οτι το nexus με αυτήν την μπαταριά θα έβγαζε τέτοιους χρόνους .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και σαν στοκ που ήμουν αλλά και τώρα με ακριβώς των παραπάνω συνδυασμό του φίλου maxairo η μπαταρία είναι όντως πολύ καλή ειδικά με χρήση Wi-Fi...

Στο 3g τα πράγματα αρχίζουν και κατηφοριζουν !!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά :up:

Κανένας δεν μπορούσε να πιστέψει οτι το nexus με αυτήν την μπαταριά θα έβγαζε τέτοιους χρόνους .

Και σαν στοκ που ήμουν αλλά και τώρα με ακριβώς των παραπάνω συνδυασμό του φίλου maxairo η μπαταρία είναι όντως πολύ καλή ειδικά με χρήση Wi-Fi...

Στο 3g τα πράγματα αρχίζουν και κατηφοριζουν !!!

Όντως. Απ ό,τι φαίνεται έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Google στον τομέα software/διαχείριση μπαταρίας και ο franco την απογείωσε. Αν είχαμε ακόμα λίγα mAh (π.χ. 3000mAh αντί για 2300) θα έκανε θαύματα η συσκευή. Κρίμα όμως που σε μεταγενέστερα update θα αυξηθεί η κατανάλωση, όπως γίνεται συνήθως. Σκέφτηκα κιόλας να ανοίξω σήμερα thread στο Android για επίδειξη διάρκειας μπαταρίας και screen on time να βάζαμε κάτω αρκετούς. Τόσους moderators nexusάκηδες έχουμε! Κάντε κάτι! :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες επιδοσεις κ θενξ για το ολοκληρωμενο ποστ.εχει κατι μικροφορτισεις βλεπω στο ενδιαμεσο και σιγουρα βοηθανε,αλλα ακομα και 5 να εβγαζε,ειναι πολυ καλα
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Με το undervolt ειδες διάφορα σε απόκριση;

Όχι. Το undervolt νομίζω επηρεάζει μόνο την μπαταρία. Δε νομίζω ότι θυσιάζεται επεξεργαστής για μπαταρία στην περίπτωση του undervolt.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μια δοκιμή. Έχω stock rom μόνο με root. Μόνο με Wi-Fi και όλους τους συγχρονισμούς ανοιχτούς, έπιασα χαλαρά 4:50 λεπτά SOT και είχα ακόμη 18% μπαταρία. Απενεργοποίησα μόνο το location reporting και δεν ακούμπησα παιχνίδια και 3g. Νομίζω πως είναι μέτριο προς καλό το νούμερο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...