Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικα δε με ενδιαφερουν τα μπεντς,αλλα τα διπλα σχεδον απο το Ν4,ειναι εντυπωσιακο..αυτο το κινητο θα αντεξει πολυ καιρο...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενώ μπήκα σε recovery mode, μου βγάζει το ανθρωπάκι android με το κόκκινο θαυμαστικό κι ενώ έκανα κύληση με τα βελάκια, πλέον δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα κι έχει κολλήσει εκεί 10 λεπτά, σαν να έχει νεκρώσει! SOS τι κάνω για να το επαναφέρω;

 

edit: όλα καλά με volume down & power

Edited by paulst
Link to comment
Share on other sites

ενώ μπήκα σε recovery mode, μου βγάζει το ανθρωπάκι android με το κόκκινο θαυμαστικό κι ενώ έκανα κύληση με τα βελάκια, πλέον δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα κι έχει κολλήσει εκεί 10 λεπτά, σαν να έχει νεκρώσει! SOS τι κάνω για να το επαναφέρω;

Πατημένο το power για δέκα δευτερόλεπτα μέχρι να ξανανοίξει και μπες σε fastboot mode να περάσεις άλλο Recovery.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή επιτέλους και πάλι στο nexus.

Λοιπόν έκανα root πέρασα και το xposed και το άλλο που χρειάζεται για customization.

Τα πλήκτρα όμως παιδιά πως τους αλλάζω χρώμα και μέγεθος?επίσης πως κάνω διάφανη την κάτω μπάρα.

Και πως ρυθμίζω την δόνηση σε πιο χαμηλό επίπεδο?

Επίσης υπάρχουν τίποτα modules που μπορώ να περάσω μέσω αυτού?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ειμαι κατοχος του nexus τον τελευταιο μηνα με stock android 4.4.2. Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: το κινητο (μαλλον μετα το update σε 4.4.2) δεν δεχεται flash sms - τετοια στελνει η citibank για το one time Pin του webbanking. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα? οσο και να εχω ψαξει δεν βρισκω κατι στα ιντερνετς.

Any advice?

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Έχω handcent. Δεν είναι αυτό το θέμα - δέχομαι κανονικά SMS, δεν μπορώ να δεχτώ flash sms(σαν alert εμφανίζονται κανονικά ). Ουσιαστικά το τελευταίο update διόρθωσε το πρόβλημα πιθανού reboot από πολλά flash SMS (τώρα εγώ βέβαια δεν δέχομαι ούτε ένα)
Link to comment
Share on other sites

Έχω handcent. Δεν είναι αυτό το θέμα - δέχομαι κανονικά SMS, δεν μπορώ να δεχτώ flash sms(σαν alert εμφανίζονται κανονικά ). Ουσιαστικά το τελευταίο update διόρθωσε το πρόβλημα πιθανού reboot από πολλά flash SMS (τώρα εγώ βέβαια δεν δέχομαι ούτε ένα)

Αν και δεν ξέρω τι είναι αυτά τα μηνύματα που λες, μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις 8sms, Textra και Go SMS. Εγώ χρησιμοποιώ 8sms από τότε που πήρα το Nexus 5 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Λοιπόν έκανα root πέρασα και το xposed και το άλλο που χρειάζεται για customization.

Τα πλήκτρα όμως παιδιά πως τους αλλάζω χρώμα και μέγεθος?επίσης πως κάνω διάφανη την κάτω μπάρα.

Και πως ρυθμίζω την δόνηση σε πιο χαμηλό επίπεδο?

Επίσης υπάρχουν τίποτα modules που μπορώ να περάσω μέσω αυτού?

Τα modules που χρησιμοποιώ είναι το Gravity Box, το Greenify PRO, το Unicon και το AppOpsXposed. Τα nav keys μπορείς να τα τροποποιήσεις με το Gravity Box και να τα αλλάξεις τελείως με την εφαρμογή SoftKeyZ. Δεν μπορείς να την κάνεις διαφανή απ όσο γνωρίζω. Τη δόνηση μπορείς να την αλλάξεις αν βάλεις custom kernel που σου δίνει αυτή την επιλογή όπως franco. Εγώ με franco μέσω της εφαρμογής του, Franco kernel updater έχω μειώσει τη δόνηση στο 55%.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω handcent. Δεν είναι αυτό το θέμα - δέχομαι κανονικά SMS, δεν μπορώ να δεχτώ flash sms(σαν alert εμφανίζονται κανονικά ). Ουσιαστικά το τελευταίο update διόρθωσε το πρόβλημα πιθανού reboot από πολλά flash SMS (τώρα εγώ βέβαια δεν δέχομαι ούτε ένα)

Οδυνηρή λύση , αν δοκίμαζες ενα hard reset ?

Όπως ανάφερες υπήρχε πρόβλημα στα πολλά flash sms το οποίο διορθώθηκε αλλά δεν έχει αναφερθεί ξανά ότι δεν μπορεί να γίνει λήψη .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τι είναι αυτά τα μηνύματα που λες, μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις 8sms, Textra και Go SMS. Εγώ χρησιμοποιώ 8sms από τότε που πήρα το Nexus 5 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Τα modules που χρησιμοποιώ είναι το Gravity Box, το Greenify PRO, το Unicon και το AppOpsXposed. Τα nav keys μπορείς να τα τροποποιήσεις με το Gravity Box και να τα αλλάξεις τελείως με την εφαρμογή SoftKeyZ. Δεν μπορείς να την κάνεις διαφανή απ όσο γνωρίζω. Τη δόνηση μπορείς να την αλλάξεις αν βάλεις custom kernel που σου δίνει αυτή την επιλογή όπως franco. Εγώ με franco μέσω της εφαρμογής του, Franco kernel updater έχω μειώσει τη δόνηση στο 55%.

 

Ωραία εφαρμογή τα softkeyz.

Το άλλο appxposed που χρησιμοποιείς τι κάνει?

Αυτή την στιγμή είμαι stock μόνο με root χωρίς κάποιον kernel.

Του Franco που λες θα έχω και κάποια άλλη βελτίωσή?θυμήσε μου πως τον περνάω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφαρμογή τα softkeyz.

Το άλλο appxposed που χρησιμοποιείς τι κάνει?

Αυτή την στιγμή είμαι stock μόνο με root χωρίς κάποιον kernel.

Του Franco που λες θα έχω και κάποια άλλη βελτίωσή?θυμήσε μου πως τον περνάω.

Το AppOps προσθέτει ένα μενού στις Ρυθμίσεις μέσω του οποίου μπορείς να επιλέγεις σε ποια δεδομένα/λειτουργίες της συσκευής μπορεί να έχει πρόσβαση κάθε εφαρμογή. Υπήρχε στο Android 4.3 αλλά αφαιρέθηκε από τη Google στο 4.4+ γιατί πολλοί απενεργοποιούσαν πολλές προσβάσεις σε κάποια εφαρμογή και έτσι αχρηστεύονταν. Δες τις συνημμένες εικόνες.

 

Όσον αφορά τον franco, κατεβάζεις από εδώ στο πρώτο post το τελευταίο zip και το φλασάρεις μέσω custom recovery. Ίσως έχεις βελτίωση σε επιδόσεις και μπαταρία. Θα το κρίνεις εσύ αυτό. Για ρυθμίσεις χρησιμοποιείς ή Franco Kernel Updater ή Trickster MOD.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το AppOps προσθέτει ένα μενού στις Ρυθμίσεις μέσω του οποίου μπορείς να επιλέγεις σε ποια δεδομένα/λειτουργίες της συσκευής μπορεί να έχει πρόσβαση κάθε εφαρμογή. Υπήρχε στο Android 4.3 αλλά αφαιρέθηκε από τη Google στο 4.4+ γιατί πολλοί απενεργοποιούσαν πολλές προσβάσεις σε κάποια εφαρμογή και έτσι αχρηστεύονταν. Δες τις συνημμένες εικόνες.

 

Όσον αφορά τον franco, κατεβάζεις από εδώ στο πρώτο post το τελευταίο zip και το φλασάρεις μέσω custom recovery. Ίσως έχεις βελτίωση σε επιδόσεις και μπαταρία. Θα το κρίνεις εσύ αυτό. Για ρυθμίσεις χρησιμοποιείς ή Franco Kernel Updater ή Trickster MOD.

 

Πολύ ωραία.αυτό με το apps πιστεύω είναι πολύ χρήσιμο.

Που το βρίσκω?

Όσο για τον kernel τον περνάω κανονικά με την stock που έχω,δεν χρειάζεται κάποια custom έτσι?

Recovery θύμισε μου.

Rocker volume down μαζί με power on?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Recovery?δηλαδή?

Έχω ξεκλειδώσει απλά τον bootloader κι έχω περάσει root.τίποτα άλλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει δηλαδή να τα κάνω όλα από την αρχή?και πάλι με χρήση υπολογιστή?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το appops δεν δουλευει σε 4.4.2 , τουλαχιστον για την ωρα....

 

ταξιδιωτη εχεις εγκαταστήσει recovery στο κινητο σου;

Κανονικότατα δουλεύει. Αφαιρέθηκε από τη Google επίσημα αλλά μέσω του Xposed module AppOpsXposed δουλεύει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακούγοντας διαφήμιση της MLS... Το features του γίνονται Port? Έχει δοκιμάσει κανείς?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω ρουτ το κινητό και έβαλα την Cataclysm με franco και μέχρι στιγμής όλα καλά. Νόμιζα ότι ο κέρνελ του franco υποστηρίζει sweep2wake αλλά έκανα λάθος.

 

Πείτε μου και μια γνώμη, αξίζει να βάλω το greenify;

:D
Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω ρουτ το κινητό και έβαλα την Cataclysm με franco και μέχρι στιγμής όλα καλά. Νόμιζα ότι ο κέρνελ του franco υποστηρίζει sweep2wake αλλά έκανα λάθος.

 

Πείτε μου και μια γνώμη, αξίζει να βάλω το greenify;

 

Η γνωμη μου ειναι οτι τετοιου ειδους εφαρμογες δεν εχουν και μεγαλο οφελος. Αν κλεινεις κατι οταν δεν το χρειαζεσαι ειναι το ιδιο πραγμα. Γι αυτο σχεδον ολες οι custom rom εχουν ολα τα tiles διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω ρουτ το κινητό και έβαλα την Cataclysm με franco και μέχρι στιγμής όλα καλά. Νόμιζα ότι ο κέρνελ του franco υποστηρίζει sweep2wake αλλά έκανα λάθος.

 

Πείτε μου και μια γνώμη, αξίζει να βάλω το greenify;

Μπορείς να βάλεις τον [KERNEL] [N5] [s2W/DT2W] [GPL] Linaro Kernel | r32 | 3.4.76 | 4.4.2 | GCC 4.8.3 -O3. Είναι ίδιος με το franco πέραν του κάποιων τροποποιήσεων που αναφέρονται στο πρώτο post και του ότι έχει S2W, S2S, DT2W. Τον είχα περάσει κάποτε και ενεργοποίησα το double tap 2 wake και το sweep 2 sleep αλλά το drain της μπαταρίας ήταν αρκετά μεγάλο όποτε το άφηνα αδρανές για αρκετές ώρες π.χ. όταν κοιμόμουν. Και γι' αυτό ο franco δεν τα υποστηρίζει. Το sweep 2 sleep δεν ξοδεύει μπαταρία καθόλου. Ενώ τα άλλα ναι γιατί πρέπει να κρατάν ενεργό το touch.

 

EDIT: O Elemental X έχει επιλογή όποτε πατάς το power button να απενεργοποιείται το S2W/DT2W έτσι ώστε όταν π.χ. πέφτεις για ύπνο να μην κάνει drain.

Η γνωμη μου ειναι οτι τετοιου ειδους εφαρμογες δεν εχουν και μεγαλο οφελος. Αν κλεινεις κατι οταν δεν το χρειαζεσαι ειναι το ιδιο πραγμα. Γι αυτο σχεδον ολες οι custom rom εχουν ολα τα tiles διαθεσιμα.

Το Greenify είναι μοναδικό στο είδος του. Δεν είναι task killer. Αυτό με τα tiles που λες δεν κατάλαβα πώς ακριβώς σχετίζεται αλλά μπορώ να σου πω το εξής. Αν παρακολουθήσεις τις εφαρμογές/λειτουργίες εφαρμογών που τρέχουν στο background με κάποια εφαρμογή παρακολούθησης συστήματος θα δεις ότι γίνεται χαμός. Για παράδειγμα: έχεις εγκατεστημένες 200 εφαρμογές (μαζί με τις system). Στο background τρέχουν μόνιμα γύρω στις 30-40 απ' τις οποίες χρειάζεσαι μόνο τις 15 για να λειτουργήσει η συσκευή. Όλες οι υπόλοιπες ξοδεύουν μπαταρία, επεξεργαστή, RAM κλπ. Αν ανοίξεις και WiFi ή data (συνδεθείς στο net με λίγα λόγια) οι εφαρμογές που βρίσκονται στο background θα αυξηθούν στις 45-55. Οι task killers σκοτώνουν τις εφαρμογές (tasks) αλλά ξανανοίγουν από μόνες τους μετά από λίγο με αποτέλεσμα να δημιουργείται μεγαλύτερο πρόβλημα απ ό,τι υποτίθεται ότι θα έλυνε. Το greenify τις σκοτώνει όλες αλλά δεν τις αφήνει να ξανανοίξουν μόνες τους παρά μόνο αν τις ανοίξεις εσύ ηθελημένα.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω για την ενημέρωση. Θα μείνω με φράνκο για την ώρα και μετά βλέπουμε.

 

Θα κάνω και μια δοκιμή το greenify.

:D
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει δηλαδή να τα κάνω όλα από την αρχή?και πάλι με χρήση υπολογιστή?

 

Κάποια βοήθεια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...