Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μετά την υπέροχη μλκ που έκανα και κόλλησε το σύμπαν προσπαθώ να περάσω stock frimware I9505XXUBMGA_I9505OXXBMG3_I9505XXUBMGA_HOME.tar.md5 κατεβασμένο από sammobile.

 

Στο pc στο σπίτι μου έβγαλέ success. Το κινητό δεν βγάζει πια το "firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Το κινητό ξεκινάει αλλα μετα το logo της Samsung τπτ.

 

Ξαναδοκιμάζω από το γραφείο αλλά το odin κάνει fail...

 

Any suggestions pleaaaaaaaaaaaaaaase???

 

Τι φορούσες πριν? 4.2.2 (και αν ναι ποια) ή 4.3? Γιατί αν φορούσες 4.2.2 με τον καινούριο bootloader ή 4.3 τότε δεν μπορείς να κάνεις downgrade σε 4.2.2 MGA που προσπαθείς εσύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Μετά την υπέροχη μλκ που έκανα και κόλλησε το σύμπαν προσπαθώ να περάσω stock frimware I9505XXUBMGA_I9505OXXBMG3_I9505XXUBMGA_HOME.tar.md5 κατεβασμένο από sammobile.

 

Στο pc στο σπίτι μου έβγαλέ success. Το κινητό δεν βγάζει πια το "firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Το κινητό ξεκινάει αλλα μετα το logo της Samsung τπτ.

 

Ξαναδοκιμάζω από το γραφείο αλλά το odin κάνει fail...

 

Any suggestions pleaaaaaaaaaaaaaaase???

 

Όταν στέλνεις πμ να διαβάζεις και τις απαντήσεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνεις πμ να διαβάζεις και τις απαντήσεις :cool:

 

Faster than a bullet :superman:

Πολύ γρήγορος Στράτος. Δεν το πήρα είδηση!! Σε ευχαριστώ και πάλι :)

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που μου έδωσες το ονομάζει ως NON Hlos. bin. Αυτό είναι το μόντεμ για το New bootloader.

 

 

για πείτεμου τώρα τι είναι πάλι αυτό το κουλό στο screenshot. Συμβαίνει τώρα και εέχω φοβερό battery drain χωρίς να καίει το κινητό. ειμαι με echoe v10. Δοκίμασα wipe cache/ davlik , αφαιρεσα μπαταρια αλλα τιποτα. Μαλιστα οταν παταω πανω μου κανει fc τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!

εχω βαλει αλλη ρομ στο s4 i9505 Cyanogenmod 11 4.4.2

συγκεκριμενα cm-11-20140107-NIGHTLY-jfltexx και gapps-kk-20131119

το προβλημα που εχω κανει συνεχεια ρεσταρτ.. στο 4g εξαφανιζεται το σημα, και 3g δεν μπορω να επιλεξω.

Παταω αυτοματη επιλογη GSM/WCDMA και μου βγαζει δυστυχως η διαδικασια com.android.phone εεχει σταματησει..

γυρναω σε στοκ μκφ.. 3g μπορω να επιλεξω αλλα και εκει κανει ρεσταρτ.......:dizzy:

εδς και 2 ωρες αυτο Official 4.4.2 - S4 Google Edition - Final-R4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2544474 ......... τωρα δεν κανει ρεσταρτ αλλα μου κλεινει.

 

τι κανω λα8ος;';;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι με omega 7 (xxubmf8) και προσπαθώ να φλασάρω τον αντίστοιχο stock kernel (από omega files τον βρήκα) μέσω cwm αλλά αφού φλασαριστεί μου κολλάει στην οθόνη του boot. Αναγκαστικά μετά από κάνα τέταρτο κάνω restart και bootαρει κανονικά. Ο kernel πάντως δεν νομίζω να έχει φλασαριστεί... καμιά help?

 

stock kernel θέλω για να χρησιμοποιήσω screen mirroring, αν υπάρχει άλλος τρόπος, ευπρόσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το I9500 Octa. Απο την 4.3 και μετά δεν το εχω κάνει root.

Το status στο download mode μ έχει μπερδέψει. Αν δεν ειχε το τρίγωνο θα ήταν απολυτα φυσιολογικό. Ήλπιζα ότι με τον νέο bootloader θα χαθούν οι προηγούμενες εγγραφές. Το τριγωνακι όμως προδίδει οτι εχει γινει root στο παρελθόν. Σωστά?

 

http://img547.imageshack.us/img547/3535/2taw.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχω το I9500 Octa. Απο την 4.3 και μετά δεν το εχω κάνει root.

Το status στο download mode μ έχει μπερδέψει. Αν δεν ειχε το τρίγωνο θα ήταν απολυτα φυσιολογικό. Ήλπιζα ότι με τον νέο bootloader θα χαθούν οι προηγούμενες εγγραφές. Το τριγωνακι όμως προδίδει οτι εχει γινει root στο παρελθόν. Σωστά?

 

http://img547.imageshack.us/img547/3535/2taw.jpg

 

Η οθόνη είναι warning (το γράφει κιόλας) και γι αυτό υπάρχει πάντα αυτό το τριγωνάκι.

Δεν έχει σχέση με root.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το I9500 Octa. Απο την 4.3 και μετά δεν το εχω κάνει root.

Το status στο download mode μ έχει μπερδέψει. Αν δεν ειχε το τρίγωνο θα ήταν απολυτα φυσιολογικό. Ήλπιζα ότι με τον νέο bootloader θα χαθούν οι προηγούμενες εγγραφές. Το τριγωνακι όμως προδίδει οτι εχει γινει root στο παρελθόν. Σωστά?

 

http://img547.imageshack.us/img547/3535/2taw.jpg

 

Βασικά το status στο download mode λέει ότι δεν έχεις τον καινούριο bootloader γιατί λείπει ο μετρητής KNOX WARRANTY VOID 0x0.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι warning (το γράφει κιόλας) και γι αυτό υπάρχει πάντα αυτό το τριγωνάκι.

Δεν έχει σχέση με root.

 

Τόσα χρόνια επειδή ημουν συνεχώς root, δεν το ειχα προσέξει να πω την αλήθεια.

 

 

 

 

 

Βασικά το status στο download mode λέει ότι δεν έχεις τον καινούριο bootloader γιατί λείπει ο μετρητής KNOX WARRANTY VOID 0x0.

 

Μάλλον στο 9500 ειναι διαφορετικο. Δεν γίνεται να μην είναι ο νέος bootloader αφού πριν δοθεί η 4.3 ειχα γυρίσει σε official και η 4.3 περαστηκε με OTA.

 

Στο octa απο την αρχή που κυκλοφόρησε, μόλις κάναμε root με cf-root γίνονταν κάποια εγγραφή στον bootloader η οποία δεν φαίνονταν. Παράλληλα δεν δούλευε το triangle away.

Γι αυτό λεω μήπως με τον νεο bootloader δεν μεταφέρθηκαν οι εγγραφές στον νεο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια επειδή ημουν συνεχώς root, δεν το ειχα προσέξει να πω την αλήθεια.

 

 

 

 

 

 

 

Μάλλον στο 9500 ειναι διαφορετικο. Δεν γίνεται να μην είναι ο νέος bootloader αφού πριν δοθεί η 4.3 ειχα γυρίσει σε official και η 4.3 περαστηκε με OTA.

 

Στο octa απο την αρχή που κυκλοφόρησε, μόλις κάναμε root με cf-root γίνονταν κάποια εγγραφή στον bootloader η οποία δεν φαίνονταν. Παράλληλα δεν δούλευε το triangle away.

Γι αυτό λεω μήπως με τον νεο bootloader δεν μεταφέρθηκαν οι εγγραφές στον νεο.

 

Οι εγγραφές μεταφέρονται.

Απλά το τριγωνάκι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..πήρα ενα galaxy s4 verizon είναι ξεκλείδωτο σε ολα τα δίκτυα αλλα για κάποιον λόγο δεν μου ανοιγουν τα δεδομένα δεν ξέρω τον λόγο αλλα τα πατάω μου δείχνει ότι άνοιξαν αλλα δεν βγάζει πάνω το σήμα ξέρει κανείς τοί μπορώ να κάνω? Και έχω άλλη μια ερώτηση. ..ξερει κάνεις πως μπορώ να ξεκλειδώσω τις γλώσσες χωρίς ροοτ..?
Link to comment
Share on other sites

Δες αν υπάρχει περασμένο το APN του παρόχου σου. Αν όχι πέρνα το χειροκίνητα και λογικά θα είσαι οκ .
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση... έχει παρατηρήσει κανείς όταν έχει στόχο το 3g να μειώνεται δραματικά το σήμα το κινητού και όταν γυρνάει σε 2g να έχει full σήμα? Νομίζω με την 4.3 είναι έντονο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στόχο= ανοιχτό

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση... έχει παρατηρήσει κανείς όταν έχει στόχο το 3g να μειώνεται δραματικά το σήμα το κινητού και όταν γυρνάει σε 2g να έχει full σήμα? Νομίζω με την 4.3 είναι έντονο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στόχο= ανοιχτό

 

Ναι αυτό συμβαίνει όντως, όχι μόνο με το 3G ενεργοποιημένο αλλά ακόμη και με το 4G και κάποιες φορές με HSPA/HSPA+.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχουν σπάσει τα νεύρα μου

 

είχα την omega v7.0 με android 4.2.2

φλάσαρα το modem

φλάσαρα την omega v19, με android 4.3 αλλά το κινητό ανοίγει μόνο στο recovery...... τι κάνω λάθος??:blink: το έκανα reboot το κλείνω, αλλά πάντα ανοίγει στο recovery. φλάσαρα την v19 2 φορές

 

υπάρχει μια επιλογή στο cwm recovery όταν πατάω reboot η να κλείσει λέει disable recovery flash αλλά πατάω όχι... να πατήσω ναι? φοβάμαι

 

 

 

edit: πάτησα ναι, αλλά πάλι με φορτώνει το cwm recovery..... καμιά βοήθεια? και όταν το βάζω στη φόρτιση δείχνει μία μπαταρία και ένα ακίνητο κικλάκι σαν να μην μπουταρε. δεν ξέρω αν φορτίζει κιόλας. τι κάνω λάθος και δεν μπουτάρει στο μενού?

 

 

edit2: τελικά τα κατάφερα... το έκανα ξανά φλασάρισμα modem, αλλά δεν επέλεξα wipe data από το recovery μόνο από το aroma

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Στην omega v19 παίζει το screen mirroring?

 

δεν ξέρω δεν έχω άλλη συσκευή να δοκιμάσω αλλά όταν επιλέγω στις ρυθμίσεις κάνει κανονικά αναζήτηση (άσχετα αν δεν βρίσκει τίποτα)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που μου έδωσες το ονομάζει ως NON Hlos. bin. Αυτό είναι το μόντεμ για το New bootloader.

 

Εγώ είμαι παλιό bootloader και το ML6 από αυτά τα μόντεμ. Από αυτά που έχει το θέμα που σου έβαλα link. Τώρα μάλλον ή ισχύουν αυτά που λες αλλά έχει να κάνει με ανάποδη συμβατότητα ή δεν ισχύει αυτό που λες.

Αν ισχύει τότε μάλλον το να βάλεις μόντεμ για καινούριο bootloader παίζει άμα έχεις και παλιό bootloader, αλλά μόντεμ για παλιό bootloader δεν παίζει σε νέο bootloader. Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο να ισχύει κάτι τέτοιο αφού είναι άλλο ο bootloader και άλλο το μόντεμ

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως βλέπω τι bootloader έχω; και πως ξέρω αν είναι παλιός η νέος;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως βλέπω τι bootloader έχω; και πως ξέρω αν είναι παλιός η νέος;

 

Μπες σε download mode ,αν υπάρχει knox warranty τότε έχεις τον καινούργιο bootloader .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω δεν έχω άλλη συσκευή να δοκιμάσω αλλά όταν επιλέγω στις ρυθμίσεις κάνει κανονικά αναζήτηση (άσχετα αν δεν βρίσκει τίποτα)

 

Στην omega 7 που είμαι κάνει αναζήτηση κανονικά, κάνει σύνδεση και στα καπάκια αποσύνδεση. Είχα διαβάσει ότι θέλει stock kernel. Τον έβαλα... τίποτα. Λέω να δοκιμάσω την omega 19. Πρέπει να το κάνω να δουλέψει, μόλις πήρα smart tv... Κρίμα είναι... :p

 

 

Διάβασα από κάποιους ότι παίζει σε omega v10 και όχι σε πιο καινούργια έκδοση. Υπάρχει link να τη κατεβάσω? Μόνο τη v19 βρίσκω....

 

Mα πουθενά όμως...

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

παιδιά την έχει δοκιμάσει κάνεις να μας πει εντυπώσεις;

 

http://www.sammobile.com/2014/01/10/exclusive-i9505xxufna1-leaked-android-4-4-2-kitkat-test-firmware-for-galaxy-s4-gt-i9505/

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να βγει πρώτα μια flashable rom μέσω recovery, πράγμα που έγινε αλλά θέλει πάλι πρώτα να κάνεις install μέσω odin την κανονική γιατί αλλιώς δε θα δουλεύει το WiFi, οπότε δεν παίζει να μπλέξω για την ώρα με αυτά τα test builds. Κάποιοι αναφέρουν και κάποια μικροπροβληματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μεθοδος root που δεν ανεβάζει τον knox counter αποδεκτη απο το xda και χωρις τα επικινδυνα maleware του kingo και του vroot .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2565758

δεν δουλευει προς το παρον στην leaked 4.4.2 αλλα θα γινει αναβαθμισει συντομα.

και εδω ενα video

http://www.w0lfdroid.com/2013/12/Safe-Root-Android-4.3-Galaxy-S3-S4-Note-No-Warranty-Void.html

 

οποιος εχει χρονο ας γραψει και τις οδηγιες στα ελληνικα για να μπει στην κεντρικη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...