Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλλο και αυτό το παράδοξο με την 4.3.Κάποιοι υποστηρίζουν πως η κατανάλωση είναι ίδια με πρίν,κάποιοι άλλοι (μεταξύ τους και εγώ),πως αυξήθηκε η κατανάλωση της.Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.Προσωπικά,με την 4.3 και factory reset,τραβάει πολυ περισσότερο μπαταρία απο ότι η 4.1.2 χιλιοφορτωμένη με εφαρμογές.Δεν αμφισβητώ αυτούς που λένε πως ειναι ίδια με πριν η κατανάλωση,απο την άλλη και εμείς ούτε μίζεροι ουτε χαζοί είμαστε,λέμε αυτο που βλέπουμε και που συμβαίνει.Τι να πώ...??

 

αν θες παραδοξο να πω κι εγω τι επαθα. επειδη λαγκαρε αρκετα με 4,1,2 (το ειχα μπουκωσει) ειπα να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απ το android. δυστυχως μετα την επανεκινηση κολαγε στο λογοτυπο της σαμσουνγκ. εβγαζα αναγκαστικα μπαταρια και ξανα απ την αρχη το ιδιο.

το κακο ειναι οτι εμπαινε μονο σε download mode κι οχι στο αλλο μενου να κανω full wipe. αφου γυρισα σπιτι περασα παλι την 4,1,2 με odin και εκανα μετα full wipe. περασα λιγες εφαρμογες (που ειχα και πριν) και ενω πριν κανω το ολο σκηνικο το βραδυ που επεφτα για υπνο εχανε ως το πρωι 1% πλεον χανει 1% την ωρα τουλαχιστον.

προφανως σε καποιους δεν καθεται "σωστα" η εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει θέμα η μπαταρία σου!

 

Κι ομως...

 

Το πρωί (7:00) το έβγαλα από τη φόρτιση, πέρασα καμιά 10αρια εφαρμογές συν τον πλοηγό και μέχρι αυτή τη στιγμή έχω 69% μπαταρία! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

αν θες παραδοξο να πω κι εγω τι επαθα. επειδη λαγκαρε αρκετα με 4,1,2 (το ειχα μπουκωσει) ειπα να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απ το android. δυστυχως μετα την επανεκινηση κολαγε στο λογοτυπο της σαμσουνγκ. εβγαζα αναγκαστικα μπαταρια και ξανα απ την αρχη το ιδιο.

το κακο ειναι οτι εμπαινε μονο σε download mode κι οχι στο αλλο μενου να κανω full wipe. αφου γυρισα σπιτι περασα παλι την 4,1,2 με odin και εκανα μετα full wipe. περασα λιγες εφαρμογες (που ειχα και πριν) και ενω πριν κανω το ολο σκηνικο το βραδυ που επεφτα για υπνο εχανε ως το πρωι 1% πλεον χανει 1% την ωρα τουλαχιστον.

προφανως σε καποιους δεν καθεται "σωστα" η εγκατασταση.

 

Και το θέμα είναι πως η πλειοψηφία κάνει το ίδιο πράγμα,με τον ίδιο τρόπο,με διαφορετικό όμως αποτέλεσμα στην κάθε περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χθες εκανα και εγω το λαθος να βαλω την 4.3 το κινητο ειναι αγορασμενο απο expansys Πριν ενα μηνα και απο οταν εκανα το Update kai Μετα δεν μου ανοιγει καμια σιμ ειναι σαν να μην βαζω.. αυριο θα το παω στην samsung εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει? Και βασικα ξερει κανεις που ειναι η Samsung στη θεσσαλονικη? Edited by gregorypappas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χθες εκανα και εγω το λαθος να βαλω την 4.3 το κινητο ειναι αγορασμενο απο expansys Πριν ενα μηνα και απο οταν εκανα το Update kai Μετα δεν μου ανοιγει καμια σιμ ειναι σαν να μην βαζω.. αυριο θα το παω στην samsung εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει? Και βασικα ξερει κανεις που ειναι η Samsung στη θεσσαλονικη?

 

Το imei σου το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χθες εκανα και εγω το λαθος να βαλω την 4.3 το κινητο ειναι αγορασμενο απο expansys Πριν ενα μηνα και απο οταν εκανα το Update kai Μετα δεν μου ανοιγει καμια σιμ ειναι σαν να μην βαζω.. αυριο θα το παω στην samsung εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει? Και βασικα ξερει κανεις που ειναι η Samsung στη θεσσαλονικη?

 

αν το ιμει σου αναγραφεται σε τυπου 0049... τοτε θα πρεπει να φλασαρεις παλιο μοντεμ(XXDME4)για να σου επαναφερει ιμει κ εγγραφη δικτυου φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να τσεκάρεις άμεσα είναι η υπηρεσια samsung push service. Δεν χρειάζετε να την σταματήσεις, μπορείς να ακυρώσεις τα push notifications και το auto update στα samsung apps & samsung hub. Και να σταματήσεις τα δυο τελευτία δεν είναι και άσχημη ιδέα.

 

 

Αυτό πώς το κάνεις?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω οτι κάποιοι έκαναν επίσημη αναβάθμιση σε 4.3 , σε εμενα αγορασμένο απο cosmote δεν δίνει καμια αναβάθμιση για την ώρα. Ξέρουμε ποτε θα την δώσει?
Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο τις ρυθμισεις του samsung apps..

 

Δε βρήκα σχετική ρύθμιση ούτε στο Samsung Apps , ούτε στις Ρυθμίσεις :confused:.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Το imei σου το βλέπεις?

Στις πληροφορίες λέει άγνωστο στο imei κάι αν πατήσω *#06# μου λέει null μπορώ να το φτιάξω μόνος χωρίς να χάσω την εγγύηση η να το πάω στη σαμσουνγκ;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν συσκευές με το γνωστό SDS (Sudden Death Syndrome) [1,2], που προκαλείται από το προβληματικό eMMC chip (γνωστό και ως "Insane Chip"), δοκιμάστε να κάνετε τα παρακάτω για να "απολαύσετε" το SDS σε όλο του το μεγαλείο!

 

Προσοχή! Για να μην σας "πεθάνει" η συσκευή πρέπει οπωσδήποτε να έχετε την 4.1.2 ή την 4.3 stock ROM ή αν έχετε custom ROM πρέπει αυτή να έχει kernel που να περιέχει τη διόρθωση (patch) της Samsung για το SDS. Αν έχετε 4.1.1 ή παλαιότερη ROM κινδυνεύετε να προκαλέσετε το SDS και να καταστρέψετε τη συσκευή. Αυτό ίσως είναι και καλό για όσους έχουν συσκευές με SDS που είναι μέσα στην εγγύηση και θέλουν να προκαλέσουν τεχνητά το πρόβλημα, ώστε μετά να τις πάνε στο service για αλλαγή μητρικής (η οποία είναι πολύ πιθανό ότι θα έχει το καλό eMMC chip χωρίς το πρόβλημα). Σε κάθε περίπτωση δεν ευθύνομαι για οποιοδήποτε παρατράγουδο προκληθεί...

 

Διαδικασία:

- Φτιάξτε έναν φάκελο με όνομα "Trash" (ή ό,τι όνομα θέλετε) στην εσωτερική μνήμη της συσκευής.

- Δείτε πόσο ελεύθερο χώρο έχετε στην εσωτερική μνήμη της συσκευής.

- Διαλέξτε μερικά μεγάλα αρχεία από τη microSD (τραγούδια, videos), που στο σύνολό τους να είναι σχεδόν όσο ο ελεύθερος χώρος της εσωτερικής μνήμης.

- Αντιγράψτε (copy) τα αρχεία αυτά από τη microSD στην εσωτερική μνήμη (στον φάκελο "Trash").

 

Κατά τη διάρκεια της αντιγραφής γυρίστε στη Home screen και παίξτε με τη συσκευή, σερφάρετε, κάντε πράγματα. Θα παρατηρήσετε ότι σε κάποια στιγμή η συσκευή θα αρχίσει να σέρνεται και σύντομα θα παγώσει και δεν θα αποκρίνεται για αρκετά λεπτά ούτε στο touch ούτε στα h/w πλήκτρα! Στο σημείο αυτό αν δεν είχατε τον patched kernel τότε η συσκευή σας θα "πέθαινε" ξαφνικά (SDS). Με τον patched kernel η συσκευή απλά παγώνει (σταματάει να δουλεύει το eMMC chip) για κάποια δευτερόλεπτα έως και αρκετά λεπτά και στη συνέχεια επανέρχεται [3].

 

Το θετικό (κυρίως για τη Samsung και από μια άποψη και για εμάς) είναι ότι με τον patched kernel δεν πρόκειται ποτέ η συσκευή να "πεθάνει" από SDS. Το πολύ αρνητικό (για εμάς) είναι ότι με τον patched kernel είναι σχεδόν σίγουρο ότι η συσκευή θα μας κάνει έντονα παγώματα και κολλήματα μεγάλης διάρκειας (για όσο διάστημα το patch είναι ενεργό και προστατεύει τη συσκευή). Η μόνη λύση είναι να μη γεμίζουμε πολύ την εσωτερική μνήμη και να μην πραγματοποιούμε πολλές και συχνές εγγραφές εκεί. Αν π.χ. επιλέξουμε η εγγραφή video ή και φωτογραφιών να γίνεται στην εσωτερική μνήμη αργά ή γρήγορα θα έχουμε κολλήματα... Ειδικά στη λήψη video ενδέχεται να παγώσει τελείως η λήψη (!)...

 

Με λίγα λόγια, η Samsung έκανε πάλι την "πατάτα" της με το eMMC chip (δεν έμαθε το μάθημά της από τα S2 και S3) και αντί να δώσει οριστική και καθαρή λύση, που πιθανώς θα σήμαινε ανάκληση και h/w επιδιόρθωση των προβληματικών συσκευών (είναι πολλά τα λεφτά), μας έδωσε ένα quick 'n' dirty patch απλά για να γλιτώσει τις επιστροφές των συσκευών στο service. Τι κάνει το patch; Απλά απενεργοποιεί το προβληματικό eMMC chip βάζοντάς το σε infinite loop (προγραμματιστικά) για να το προστατέψει από βέβαιο θάνατο [1]. Αποτέλεσμα: κολλήματα και παγώματα μεγάλης διάρκειας, κάτι το απαράδεκτο για τέτοια συσκευή! Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα αλλοίωση δεδομένων (data corruption). Μετέφερα τα αντιγραμμένα αρχεία στο PC και έκανα byte comparison με τα πηγαία και ευτυχώς δεν υπήρξε καμία αλλοίωση των δεδομένων. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα τόσο στη δική μου συσκευή (Note II) όσο και σε συσκευές φίλου μου (Note II και S3). Ανατρέξτε στο [1] για τις τεχνικές λεπτομέρειες. Είναι το μοναδικό (αλλά πολύ σημαντικό) πράγμα που με έχει απογοητεύσει στο Note II. Αμφιβάλλω αν μετά από αυτό θα μπορέσω να εμπιστευτώ ξανά τη Samsung... Κακογραμμένοι κώδικες από ανίκανους Κορεάτες... Τελικά οι beta testers είμαστε εμείς και αντί να μας πληρώνουν τους πληρώνουμε κι από πάνω...

 

Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τι κρύβεται πίσω από τις τόσο χαμηλές τιμές των μνημών flash (microSDs, USB Sticks κ.α.) ή αναρωτιούνται γιατί η πάμφθηνη SanDisk microSD που αγόρασαν απ' το eBay φαίνεται ως 64 GB στο PC αλλά μόλις γεμίσει πάνω απ' τη μέση αρχίζει να χάνει/αλλοιώνει τα δεδομένα της, διαβάστε το παρακάτω άκρως διαφωτιστικό και άμεσα σχετιζόμενο με το SDS άρθρο του hacker Bunnie Huang: On Hacking MicroSD Cards [4].

 

Αναφορές:

[1] xda-developers: "eMMC Sudden Death Syndrome Research" (January 2013)

[2] xda-developers: "Ultimate Galaxy S3 Sudden Death Syndrome Thread" (November 2012)

[3] xda-developers: "Ultimate Galaxy S3 Unusual Freezing Thread" (February 2013)

[4] Bunnie Huang: "On Hacking MicroSD Cards" (December 2013)

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

και πως ξερουμε πως η συσκευη μας ειναι με sds???

γραψε στο play store emmc check και κατεβασε την πρωτη εφαρμογη αποτι φαινεται κ μενα ειναι Insane chip περιμενω να παω στη samsung να δω τι θα γινει με το προβλημα που εχω και δεν μου ανοιγει καμια sim οτι και να βαλω κατα τα αλλα δουλευει κανονικα.. ελεος ουτε ενα μηνα δεν το εχω..

Link to comment
Share on other sites

γραψε στο play store emmc check και κατεβασε την πρωτη εφαρμογη αποτι φαινεται κ μενα ειναι Insane chip περιμενω να παω στη samsung να δω τι θα γινει με το προβλημα που εχω και δεν μου ανοιγει καμια sim οτι και να βαλω κατα τα αλλα δουλευει κανονικα.. ελεος ουτε ενα μηνα δεν το εχω..

 

Το δικό σου δεν βλέπει τις sim γιατί ο efs φάκελος είναι corrupted. Αν ΔΕΝ το ειχες πειραξει πριν το update και τώρα είσαι με official 4.3,το πας άμεσα στo servis.Αν το ειχες πειραξει (γιατί κατά κανόνα αυτό εμφανίζεται σε πειραγμένες συσκευές) δες πρώτα τους μετρητες σου αν ειναι μηδενισμενοι, γιατί διαφορετικά θα βάλεις το χέρι στην τσέπη.Τέλος, στην περίπτωση που ήσουν ρουτ πριν το update και ειχες παρει backup του efs φακελου, μπορεις να το κανεις restore και να ξαναδουλεψει (φυσικα αυτο προϋποθέτει και πάλι root με οτι αυτό συνεπάγεται στην 4.3).

Link to comment
Share on other sites

γραψε στο play store emmc check και κατεβασε την πρωτη εφαρμογη αποτι φαινεται κ μενα ειναι Insane chip περιμενω να παω στη samsung να δω τι θα γινει με το προβλημα που εχω και δεν μου ανοιγει καμια sim οτι και να βαλω κατα τα αλλα δουλευει κανονικα.. ελεος ουτε ενα μηνα δεν το εχω..

 

Δηλαδη εμενα που γραφει no.sane chip ειμαι οκ?ειμαι απο τους τυχερους?πραγματικα αν ειναι ετσι να παιρνεις μια συσκευη μιας τετοιας εταιριας και ουσιαστικα να ειναι σα να ριχνεις ζαρια για το τι θα σου βγει να λειπει καλυτερα.παιζει πολυ καλα να ειναι αυτη η τελευταια συσκευη samsung που παιρνω.

Link to comment
Share on other sites

με την 4.3 ειδα οτι τρωει 25% περισοτερη ram.

με την μπαταρια επανηλθα στα φυσιολογικα επιπεδα μετα απο full reset ισως και λιγο καλυτερα απο 4.1.2 αλλα αυτο θα φανει στην πορεια.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το imei σου το βλέπεις?

Καλημερα και χρονια πολλά.

Εγω,πηγα να βρω το ΙΜΕΙ,αλλα η σελιδα που το περιεχει,ειναι ανενεργη,γκρι δηλαδη.

Πως την κανουμε ενεργη,για να το δω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

με την 4.3 ειδα οτι τρωει 25% περισοτερη ram.

με την μπαταρια επανηλθα στα φυσιολογικα επιπεδα μετα απο full reset ισως και λιγο καλυτερα απο 4.1.2 αλλα αυτο θα φανει στην πορεια.

 

Το full reset από ποια επιλογή το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλά.

Εγω,πηγα να βρω το ΙΜΕΙ,αλλα η σελιδα που το περιεχει,ειναι ανενεργη,γκρι δηλαδη.

Πως την κανουμε ενεργη,για να το δω;

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Πας ρυθμίσεις-περισσοτερα-πληροφοριες συσκευης-κατασταση. Λίγο πιο κάτω από την μέση της λίστας είναι και το imei.Σε αυτή τη σελίδα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, απλά βλεπουμε καποιες πληροφοριες της συσκευής μας και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το full reset από ποια επιλογή το έκανες;

 

ρυθμισεις-λογαριασμοι-δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας-επαναφορα εργοσ/κων δεδομενων.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις-λογαριασμοι-δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας-επαναφορα εργοσ/κων δεδομενων.

 

Ωραίος ευχαριστώ, αφού λες ότι είδες βελτίωση στην μπαταρία θα το δοκιμάσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Ενω η συσκευη ειναι 16GB το συστημα δεσμευει περιπου 6.85 GB μετα την αναβαθμιση σε 4.3?

εσας ποσα GB εχει διαθεσιμα?

 

Ωραίος ευχαριστώ, αφού λες ότι είδες βελτίωση στην μπαταρία θα το δοκιμάσω κι εγώ.

παρε back up πρωτα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...