Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια πολλα παιδες.

 

 

 

 

 

Σεβαστε οι γνωμες ολων, προσωπικα εχω διαφορετικη αποψη.Θεωρω αρκετα τσιμπημενη την εγχωρια τιμη(198+μεταφορικα) για το λογο οτι χανεται η εννοια του best vfm.

Σε αυτον που δεν εχει τη δυνατοτητα να αγορασει απ εξω,σεβαστο κι αυτο, θα του ελεγα να περιμενει λιγο γιατι οπως λες ειναι θεμα χρονου να πεσει η τιμη.

....και επειδη ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ, υπαρχει αρκετη αισχροκερδια εκει εξω, ακομα και στο σκρουτζ.

 

Χρόνια πολλά

 

Μία ένσταση μόνο, το vfm χάνεται όταν στα λεφτά αυτά μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο. Όσο κι αν κοιτάω δεν υπάρχει κάτι που να συγκρίνεται στα +-20€ οπότε παραμένει καταπληκτικό vfm απλά ίσως όχι τόσο όσο με το να το έπαιρνες από έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από λάθος μου, μου έστειλαν 2 των 16GB.Μόλις παραλάβω, το ένα μάλλον θα το πουλήσω.Ολο και κάποιος θα βιάζεται και θα το πάρει!Στην UPS γράφει :

Athens, Greece 24.12.2013 10:22 Σάρωση προορισμού. Αυτό τι σημαίνει?Πότε θα τα πάρω εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Από λάθος μου, μου έστειλαν 2 των 16GB.Μόλις παραλάβω, το ένα μάλλον θα το πουλήσω.Ολο και κάποιος θα βιάζεται και θα το πάρει!Στην UPS γράφει :

Athens, Greece 24.12.2013 10:22 Σάρωση προορισμού. Αυτό τι σημαίνει?Πότε θα τα πάρω εγώ?

 

Παρασκευή θα τα έχεις , άντε να δω ποιος θα είναι ο τυχερός.

Χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή θα τα έχεις , άντε να δω ποιος θα είναι ο τυχερός.

Χρόνια πολλά.

Παρασκευή?Πολύ γρήγορα ήρθε :)

Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου κάνει εντύπωση που για άλλη μια φορά ξεχνάτε ότι από Ελληνικό μαγαζί παίρνεις τιμολόγιο. Αυτό σημαίνει για όσους αποδίδουν ΦΠΑ μια μείωση 23% στην τιμή. Δηλαδή τα 198 ευρώ γίνονται 161 ευρώ. Συν το κέρδος ότι το περνάς και στα έξοδα.

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου που είναι και αυτή. Όποιος το θέλει για δώρο την πρωτοχρονιά το βασικό πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα και όχι η τιμή. Ακόμα και να μην σε ενδιαφέρει το τιμολόγιο τα 20 ευρώ διαφορά δεν είναι σημαντικά.

 

Προφανώς μετά τις γιορτές θα παίξει στα 180-190 αλλά τα δώρα δεν μπορούν να περιμένουν.

 

Όποιος το εμφανίσει διαθέσιμο από Παρασκευή έως Τρίτη 31/12, θα κάνει πάρτι.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου κάνει εντύπωση που για άλλη μια φορά ξεχνάτε ότι από Ελληνικό μαγαζί παίρνεις τιμολόγιο. Αυτό σημαίνει για όσους αποδίδουν ΦΠΑ μια μείωση 23% στην τιμή. Δηλαδή τα 198 ευρώ γίνονται 161 ευρώ. Συν το κέρδος ότι το περνάς και στα έξοδα.

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου που είναι και αυτή. Όποιος το θέλει για δώρο την πρωτοχρονιά το βασικό πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα και όχι η τιμή. Ακόμα και να μην σε ενδιαφέρει το τιμολόγιο τα 20 ευρώ διαφορά δεν είναι σημαντικά.

 

Προφανώς μετά τις γιορτές θα παίξει στα 180-190 αλλά τα δώρα δεν μπορούν να περιμένουν.

 

Όποιος το εμφανίσει διαθέσιμο από Παρασκευή έως Τρίτη 31/12, θα κάνει πάρτι.

 

Το ίδιο κάνει ΚΑΙ το expansys, το ξέρω διότι το πήρα με εταιρικό ΑΦΜ.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει ΚΑΙ το expansys, το ξέρω διότι το πήρα με εταιρικό ΑΦΜ.

 

Δεν κάνει το ίδιο το expansys. Εκεί έχει επιλογή για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό το έχουν και άλλα site του εξωτερικού και έχει μεγάλη διαφορά με το τιμολόγιο που κόβουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ καταστήματα. Δεν μπορεί να περάσει στα έξοδα και το βασικότερο, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Πράγμα που σημαίνει ΦΠΑ κάθε μήνα. Αυτό για ελεύθερο επαγγελματία είναι σχεδόν απαγορευτικό.

 

Επίσης βγαίνει ακριβότερο με τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει το ίδιο το expansys. Εκεί έχει επιλογή για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό το έχουν και άλλα site του εξωτερικού και έχει μεγάλη διαφορά με το τιμολόγιο που κόβουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ καταστήματα. Δεν μπορεί να περάσει στα έξοδα και το βασικότερο, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Πράγμα που σημαίνει ΦΠΑ κάθε μήνα. Αυτό για ελεύθερο επαγγελματία είναι σχεδόν απαγορευτικό.

 

Επίσης βγαίνει ακριβότερο με τα μεταφορικά.

 

Για να κόψεις τιμολόγιο εξαρχής θα πρέπει να είσαι ελεύθερος.. Πάμε παρακάτω, αν έχεις ενδοκοινοτικό ΔΕΝ πληρώνεις το VAT (που σημαίνει πως δεν μπορείς να το περάσεις ΚΑΙ σαν έξοδο). Προτού παραπληροφορούμε τον κόσμο που το ψήνει από έξω, καλό είναι να ρωτάμε και κανέναν λογιστή πρώτα, da?..:rolleyes:

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για να κόψεις τιμολόγιο εξαρχής θα πρέπει να είσαι ελεύθερος.. Πάμε παρακάτω, αν έχεις ενδοκοινοτικό ΔΕΝ πληρώνεις το VAT (που σημαίνει πως δεν μπορείς να το περάσεις ΚΑΙ σαν έξοδο). Προτού παραπληροφορούμε τον κόσμο που το ψήνει από έξω, καλό είναι να ρωτάμε και κανέναν λογιστή πρώτα, da?..:rolleyes:

 

Χμμμ, μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα. Προφανώς για να κόψεις τιμολόγιο πρέπει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή εταιρία.

 

Αν το αγοράσεις από Ελλάδα γλυτώνεις τον ΦΠΑ και προφανώς το περνάς και σαν έξοδο.

 

Αν αγοράσεις ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ τότε για να μην πληρώσεις τον ΦΠΑ της χώρας που αγοράζεις πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Κάτι που δεν βολεύει σχεδόν κανένα ελεύθερο επαγγελματία παρά μόνο κάποιες εταιρίες. Πέρα από αυτό δεν μπορείς να το περάσεις στα έξοδά σου. ΄

 

Άρα όποιος θέλει να κόψει τιμολόγιο και δεν έχει ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν τον συμφέρει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να αγοράσει εκτός Ελλάδας.

 

Πήγαινε τώρα εσύ στον λογιστή σου και ρώτα τον αν βολεύει να ενεργοποιήσει κάποιος μηχανικός ή δικηγόρος τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. DA?

 

Επίσης έχεις μπερδέψει την επιστροφή ΦΠΑ με τα έξοδα ενός ελεύθερο επαγγελματία/εταιρία. Και το ΦΠΑ γλυτώνω όταν αγοράσω με τιμολόγιο ΚΑΙ σαν έξοδο περνάει. Προφανώς δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, οπότε καλό είναι να μην κάνεις τον έξυπνο.

Edited by gordonas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου κοψανε την σιμ μου στον γερμανο δωρεαν και ολα κομπλε.

 

1) Σας εχει ερθει η 4.4? Εγω ειμαι στο περιμενε. Αλλα οκ δεν πεθαινω.

 

2)Μονο λευκο χρωμα εχει το notifications LED? Εβαλα και ενα προγραμματακι που ελεγχει τα χρωματα και παλι μονο λευκο. Οχι οτι εγινε τιποτα αμα ειναι μονο λευκο απλα για να ξερω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερον.

 

edit: Οσο αφορα την ερωτηση 2, κατεβασα αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motorola.ledwidget&referrer=utm_source%3Dandroidcentral%26utm_medium%3Dblog%26utm_campaign%3Dbloglink αλλα και παλι μονο λευκο δυστυχως.

Edited by an8rwpofagos
edit
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα. Προφανώς για να κόψεις τιμολόγιο πρέπει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή εταιρία.

 

Αν το αγοράσεις από Ελλάδα γλυτώνεις τον ΦΠΑ και προφανώς το περνάς και σαν έξοδο.

 

Αν αγοράσεις ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ τότε για να μην πληρώσεις τον ΦΠΑ της χώρας που αγοράζεις πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Κάτι που δεν βολεύει σχεδόν κανένα ελεύθερο επαγγελματία παρά μόνο κάποιες εταιρίες. Πέρα από αυτό δεν μπορείς να το περάσεις στα έξοδά σου. ΄

 

Άρα όποιος θέλει να κόψει τιμολόγιο και δεν έχει ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν τον συμφέρει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να αγοράσει εκτός Ελλάδας.

 

Πήγαινε τώρα εσύ στον λογιστή σου και ρώτα τον αν βολεύει να ενεργοποιήσει κάποιος μηχανικός ή δικηγόρος τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. DA?

 

Επίσης έχεις μπερδέψει την επιστροφή ΦΠΑ με τα έξοδα ενός ελεύθερο επαγγελματία/εταιρία. Και το ΦΠΑ γλυτώνω όταν αγοράσω με τιμολόγιο ΚΑΙ σαν έξοδο περνάει. Προφανώς δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, οπότε καλό είναι να μην κάνεις τον έξυπνο.

 

Αγόρασα 2 από το Expansys, με το ενδοκοινοτικό ΑΦΜ της εταιρείας μου (ελεύθερος είμαι αλλιώς θα ρούφαγα το αυγό μου) και ΔΕΝ πλήρωσα το VAT. So μα so όμως simple. Έτσι έκανα, οπότε εγώ αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Στην παραπάνω περίπτωση επειδή αγοράζεις κάτι από EU με τιμολόγιο ΔΕΝ μπορείς να το περάσεις ΚΑΙ σαν έξοδο.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το 1 από τα 2 και το έβαλα αγγελία όσο μου κόστισε.Οποιος βιάζεται το παίρνει άμεσα! Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 από το Expansys, με το ενδοκοινοτικό ΑΦΜ της εταιρείας μου (ελεύθερος είμαι αλλιώς θα ρούφαγα το αυγό μου) και ΔΕΝ πλήρωσα το VAT. So μα so όμως simple. Έτσι έκανα, οπότε εγώ αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Στην παραπάνω περίπτωση επειδή αγοράζεις κάτι από EU με τιμολόγιο ΔΕΝ μπορείς να το περάσεις ΚΑΙ σαν έξοδο.

 

Όταν έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές είσαι αναγκασμένος να αποδίδεις ΦΠΑ κάθε μήνα. Αυτό δεν βολεύει τους περισσότερους ΕΕ. Ακόμα και αν ξεπεράσουμε όμως αυτό, το να μην μπορεί να περαστεί σαν έξοδο είναι ένα μεγάλο μείον. Ειδικά με την φορολόγηση που ισχύει από το ΄13. Με λίγα λόγια είναι χρήματα που χάνει ο ΕΕ.

 

Όταν η διαφορά τιμής είναι μεγαλύτερη από το φόρο που γλυτώνεις τότε το καταλαβαίνω. Στην συγκεκριμένη περίπτωση (Moto G) ΔΕΝ ισχύει αυτό.

 

Επισυνάπτω από το taxisland:

"Κάθε επιχείρηση που διενεργεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές αποστολής ή λήψης αγαθών και υπηρεσιών έχει την υποχρέωση να υποβάλει ηλεκτρονικά μηνιαία δήλωση VIES στο σύστημα TAXIS . Η δήλωση αυτή χρησιμοποιείται από τους αρμόδιους ελεγκτικούς μηχανισμούς όλων των κρατών μελών της ευρωπαϊκής ένωσης σα στοιχείο ελέγχου των διακρατικών συναλλαγών."

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο βγαίνει τελική τιμή η έκδοση των 16 GB από το amazon.co.uk (£159.99) μαζί με τα μεταφορικά;

2. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στα μεταφορικά ή μία συγκεκριμένη;

3. Πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να φτάσει;

4. Πρέπει να προσέξω κάτι ή έρχεται συστημένο;

 

Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο βγαίνει τελική τιμή η έκδοση των 16 GB από το amazon.co.uk (£159.99) μαζί με τα μεταφορικά;

2. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στα μεταφορικά ή μία συγκεκριμένη;

3. Πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να φτάσει;

4. Πρέπει να προσέξω κάτι ή έρχεται συστημένο;

 

Ευχαριστώ!

Στα 159.99 να προσέξεις αν έχουν stok.Συνήθως οι χαμηλές τιμές είναι out of stock.Εμένα μου βγήκε 212€ μαζί μετα μεταφορικά.

Το παρήγγειλα 19/12 και ήρθε σήμερα το πρωί.

Ερχεται στο σπίτι σου σε μια απλή συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου κοψανε την σιμ μου στον γερμανο δωρεαν και ολα κομπλε.

 

Φαντάζομαι είχες σχετικά καινούργια σιμ. Γίνεται και με την παλια παλια? Γιατι για νεα microsim θελουν 5ε.

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο βγαίνει τελική τιμή η έκδοση των 16 GB από το amazon.co.uk (£159.99) μαζί με τα μεταφορικά;

2. Υπάρχουν διάφορες επιλογές στα μεταφορικά ή μία συγκεκριμένη;

3. Πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να φτάσει;

4. Πρέπει να προσέξω κάτι ή έρχεται συστημένο;

 

Ευχαριστώ!

Εμενα με πωλητη το ιδιο το Αμαζον οηγε γυρω στα 200 ευρω(μαζι με τα μεταφορικα) Θα το εχω λογικα απο την Τεταρτη(σταλθηκε την Τριτη)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είχες σχετικά καινούργια σιμ. Γίνεται και με την παλια παλια? Γιατι για νεα microsim θελουν 5ε.

 

Οχι την αρχαια ειχα με το μεγαλο τσιπακι. 2002 νομιζω την πηρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι την αρχαια ειχα με το μεγαλο τσιπακι. 2002 νομιζω την πηρα. :)

 

Ωραίος, ευχαριστώ! Κι εγώ την αρχαία έχω αλλά κάπου νομίζω διάβασα ότι επειδή το τσιπάκι είναι μεγάλο μπορεί να έχεις πρόβλημα. Ξέρουμε αν το κάνουν σε όλα τα καταστήματα Γερμανός?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους φιλους που ηδη εχουν την συσκευη. Την παρελαβα εχθες αλλα η καρτα micro sim που μου εδωσε η Vodafone ζοριστηκε να μπει και το κινητο δεν την αναγνωριζε ενω με τον ανταπτορα στο Galaxy S μου λειτουργει μια χαρα. Την εβγαλα, ο υπαλληλος της Vodafaone δοκιμασε αλλες δυο αλλα τζιφος. Η συσκευη κατα τα αλλα λειτουργει αψογα και την εχω να καθεται απραγη. :cry:

Get your facts first, then you can distort them as you please.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...