Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω κατι..Σκευτομαι να παρω το xiaomi hongmi απο εδω http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html ..Δουλευει κανονικα στο δικτυο μας η συγκεκριμενη εκδοση ετσι?Απο καμερα και ηχο λενε ειναι πολυ καλο.Γνωριζετε αν ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω κατι..Σκευτομαι να παρω το xiaomi hongmi απο εδω http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html ..Δουλευει κανονικα στο δικτυο μας η συγκεκριμενη εκδοση ετσι?Απο καμερα και ηχο λενε ειναι πολυ καλο.Γνωριζετε αν ισχυει?

Φιλε μου παρτο αφοβα το κινητο,εμενα που ειμαι ψιρας στα κινητα με εχει εντυπωσιασει.

Δουλευει στο δικτυο μας προσεξε μονο να παρεις την WCDMA εκδοση.

Καμερα εχει φοβερη,και ηχος μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρτο αφοβα το κινητο,εμενα που ειμαι ψιρας στα κινητα με εχει εντυπωσιασει.

Δουλευει στο δικτυο μας προσεξε μονο να παρεις την WCDMA εκδοση.

Καμερα εχει φοβερη,και ηχος μια χαρα.

 

Εχει ελληνικα κανονικα?και playstore? Το gps? 3g δουλευει κανονικα? Ειμαι ενας υποψηφιος αγοραστης :-) ! Απο βιντεακια που εχω δει πεταει

Link to comment
Share on other sites

...οκ το κινητό με CPU identifier και CPU-Z δείχνει γνήσιο και με τα σωστά χαρακτηριστικά.

Πρώτες εντυπώσεις:

Όντως δείχνει ποϊοτικότερο συνολικά από άλλα κινέζικα και για την ώρα η εμπειρία MIUI είναι ξεχωριστή.

Κάμερα πολύ καλή, εφάμιλλη του ZTE V987, πιθανόν και καλύτερη.

Σήμα wifi προς εξαιρετικό, από τα καλύτερα που έχω δει έως τώρα.

 

Στα αρνητικά κατά τη γνώμη μου:

Το καπάκι δεν ανοίγει εύκολα και ίσως προβληματίσει στο χρόνο.

Τα μη φωτιζόμενα hardware keys προβληματίζουν στο σκοτάδι και ψάχνεσαι αν πατάς στο σωστό σημείο.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ UPDATE ΧΩΡΙΣ WIPES:

Εφόσον το κινητό σας ήρθε όπως εμένα (από minideal ή/και το2c πιθανόν) με κάποια stable multilanguage miui (miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAH1.0_jb-4.2 στην περίπτωση μου) και rooted, μπορείτε να το αναβαθμίσετε στην τελευταία έκδοση (για τη ώρα miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAH4.0_jb-4.2) χωρίς να εμπλακείτε με wipes/factory reset και επανεγκατάσταση ή επαναφορά εφαρμογών. Μάλιστα προτείνεται διότι η τελευταία έκδοση 4.0 είναι πιο smooth και με σημαντικά χαμηλότερη επιβάρυνση της μνήμης RAM (500MB περίπου ελεύθερα σε σχέση με τα 380 πρότινος στην έκδοση 1.0). Επίσης τα ελληνικά της είναi πιο πλήρη και λειτουργικά.

Σημαντικό πρώτα είναι να εγκαταστήσετε το αγγλικό recovery (v5 no touch) π.χ. μέσω Mobileuncle Tools. Στη συνέχεια χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε για την αναβάθμιση (update), την εφαρμογή MIUI Updater αλλά ΟΧΙ την επιλογή αυτόματης ενημέρωσης μέσω download, αλλά επιλέγοντας το μενού να πάμε Select Installation Pack και να επιλέξουμε τη νέα rom που όμως έχουμε αποθηκεύσει στην εσωτερική SD card (στο partition μεγέθους περίπου 800ΜΒ) και ΟΧΙ στην εξωτερική SD, διότι η εγκατάσταση δε θα προχωρήσει και θα βγάλει σφάλμα εύρεσης στην πορεία. Ομοίως δε θα δουλέψει με απευθείας ενημέρωση συστήματος και download του OTA image, όπου επίσης θα επιστρέψει error (στο recovery πάντα). Ίσως να δουλέψει και με αυτούς τους τρόπους εφόσον κάποιος έχει κάνει το mod για swap μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής SD. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αν όντως δουλεύει τότε μέσω της εξωτερικής πάντα SD.

Σημειωτέον, σε περίπτωση που χαθεί το root, απλά εγκαταστήστε ξανά το SuperSU σε μορφή zip μέσα από το CWM.

 

Αυτά για την ώρα. Περισσότερα τις επόμενες ημέρες.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορουμε να κανουμε παρτισιον με το meteos η το καλητερο ειναι με το swap sd?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μολίς το παρήγγειλα κι εγώ... άντε να δούμε τι θα δούμε.... ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο THL W200 αλλά τελικά Red Rice!
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

μεγαλο ξεμεγαλο φιλε μου,αυτο ηταν το 11ο προιον που παρελαβα.Εννοειται πως αν καμια φορα τυχει να πληρωσω τελωνειο,θα το γυρισω και εγω σε

νορμαλ ταχυδρομειο.Αλλα απο την στιγμη που δεν εχω προβλημα μεχρι τωρα δεν βλεπω τον λογο να το σταματησω.Ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει,για να μιλησουμε ποδοσφαιρικα.:lol:

 

τι αξια γραφουν στο κουτι;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβαζουμε updates για τις multilanguage roms και διαφορα καλουδια;

 

https://xiaomi-miui.gr

 

επισημη λεσχη miui στην ελλαδα

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο ξεμεγαλο φιλε μου,αυτο ηταν το 11ο προιον που παρελαβα.Εννοειται πως αν καμια φορα τυχει να πληρωσω τελωνειο,θα το γυρισω και εγω σε

νορμαλ ταχυδρομειο.Αλλα απο την στιγμη που δεν εχω προβλημα μεχρι τωρα δεν βλεπω τον λογο να το σταματησω.Ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει,για να μιλησουμε ποδοσφαιρικα.:lol:

 

Αν είναι free shipping η dhl το καταλαβαίνω. Αν είναι να πληρώσω και να έχω και το άγχος του τελωνείου δεν βλέπω το λόγο να το κάνω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι free shipping η dhl το καταλαβαίνω. Αν είναι να πληρώσω και να έχω και το άγχος του τελωνείου δεν βλέπω το λόγο να το κάνω.

Αυτο ειναι επιλογη του καθενος.Πιστευω οτι το να το παραλαβεις σε 2 μερες,αξιζει τα 5 ευρω παραπανω..Αγχος πρεπει να εχεις για ολες τις παραγγελιες,γιατι δεν υπαρχει κατι που δεν περναει τελωνειο.Ειναι να μην πεσεις σε στραβη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν αμφιβολιες αν εχουν γνησιο ... Εδω λεει πως μπορει να βρεις αν ειναι . Με Google Chrome εχει αυτοματη μεταφραση της σελιδας

 

http://order.xiaomi.com/service/imei

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω βάλει την τελευταία stable και κάθε φορά που κάνω επανεκινηση δεν μου κραταει τις ρυθμίσεις ήχου .Γιατί το κάνει αυτό ;

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Update και απο εμένα......Η μεγάλη μέρα πλησιάζει........:D

 

21/12/2013 09:47 Departed from Destination Transit Centre

21/12/2013 09:38 Held by Customs at Destination

21/12/2013 09:20 Received at Destination Transit Centre

17/12/2013 10:55 Handover to Airline

16/12/2013 13:55 Processing at Air Transit Center

13/12/2013 16:20 Processing at Sorting Centre

13/12/2013 16:19 Acknowledged at Transit Centre

13/12/2013 10:30 Pending shipment from Merchant/Shipper

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αγγλικο recovery που το βρισκουμε?:O

 

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/

 

παιδια έχω βάλει την τελευταία stable και κάθε φορά που κάνω επανεκινηση δεν μου κραταει τις ρυθμίσεις ήχου .Γιατί το κάνει αυτό ;

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;;;;

 

...το παρατήρησα και εγώ. Δεν τις χάνει όλες, αλλά κάποιες όντως τις χάνει (π.χ. Δόνηση στο αθόρυβο)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να απενεργοποιήσετε την γρήγορη εκκίνηση ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να απενεργοποιήσετε την γρήγορη εκκίνηση ;

 

...έχει τέτοια ρύθμιση; Συνήθως εντοπίζεται στην "Προσβασιμότητα" αλλά δεν διαπιστώνω τέτοια ρύθμιση στη MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να απενεργοποιήσετε την γρήγορη εκκίνηση ;

 

Όχι καθένας απαντάει ότι να ναι χωρίς να έχει ιδέα από miui.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι καθένας απαντάει ότι να ναι χωρίς να έχει ιδέα από miui.

 

Μην είστε απόλυτοι οταν βλέπετε ότι υπαρχει διάθεση για βοήθεια, ακομα και αν κάτι δεν ισχύει. Εξάλλου εδώ ειναι forum και όχι η επίσημη υποστήριξη κάποιας εταιρείας. Ας επανέλθουμε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδια μπορει καποιος που εχει κανει την διαδικισια της μετατροπης της sdcard σε internal memory,να μας το εξηγησει αναλυτικα;

εχω κατεβασει το αρχειο που πρεπει να κανω αντιγραφη,αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω στα permissions που λεει.

Link to comment
Share on other sites

Η απώλεια ρυθμίσεων ήχου μετά από restart , στην miui , οφείλεται σε bug : http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=11771&highlight=sound%2Bsettings που θα σας έρθει σαν ενημέρωση ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Aπο αυτο το μαγαζι http://www.spemall.com οτι εχω παραγγειλει δεν εχει καvει παραπανω απο 4 μερες να ερθει στα χερια μου.

Αυτό το καταστημα δεν το έχω ξανακούσει. Για να παραγγείλεις τόσες φορές άρα είναι αξιόπιστο.Ποια ειναι τα μεταφορικά με DHL που ακριβώς βάζεις την επιλογή? Έχει PayPal? Πιστεύω αξίζει αν τα μεταφορικά είναι λίγο παραπάνω από free

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...